Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Απο τα ορεινά χωριά της αξίζει κανένα για επίσκεψη;
Εμένα οι Καρυές μου άρεσε πολύ. Και η διαδρομή για να φτάσεις είναι υπέροχη, ανεβαίνεις βουνά και περνάς από δάση που μόνο για νησί δεν σου κάνουν:

Καρυά
Αν θέλετε να κάνετε ένα διάλειμμα από τις παραλίες, δεν έχετε παρά να επισκεφτείτε το ορεινό χωριό Καρυά. Για να φτάσετε εδώ θα ακολουθήσετε μια όμορφη διαδρομή μέσα από τις κατάφυτες πλαγιές του νησιού. Το χωριό δεν έχει τίποτα να ζηλέψει από τα ορεινά χωριά της ηπειρωτικής Ελλάδας, με πλακόστρωτους δρόμους, πέτρινα παραδοσιακά σπίτια και την κεντρική πλατεία που είναι σκεπασμένη από μεγάλα πλατάνια. Το χωριό έχει παράδοση στα κεντήματα και υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που μπορείτε να χαζέψετε και να ψωνίσετε. Στην κεντρική πλατεία μπορείτε να κάτσετε να φάτε ή να πιείτε καφέ, αφού υπάρχουν δυο ταβέρνες και δύο καφενεία. Αν σκοπεύετε να κάτσετε και μετά την δύση του ηλίου καλό θα ήταν να έχετε μαζί σας μια ζακέτα αφού το βράδυ η θερμοκρασία πέφτει αισθητά.

Και για φαγητό:
Ο Πλάτανος
Εξαιρετική ταβέρνα στις Καρυές, στην κεντρική πλατεία. Τραπεζάκια πάνω στην πλατεία, κάτω από τα πλατάνια. Συμπαθέστατη και εξυπηρετική η κυρία που το δουλεύει. Τρομερή η φέτα ψητή. Ότι πρέπει για φαγητό μετά το μπάνιο, αν σας πάρει όμως η νύχτα καλό είναι να έχετε μαζί σας μια ζακέτα.
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμένα οι Καρυές μου άρεσε πολύ. Και η διαδρομή για να φτάσεις είναι υπέροχη, ανεβαίνεις βουνά και περνάς από δάση που μόνο για νησί δεν σου κάνουν:
Θα συμφωνησω!! Να περασεις απο Καρυες αξιζει τον κοπο.;)
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
 

tihuana

Member
Μηνύματα
47
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ισπανια
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Απο τα ορεινά χωριά της αξίζει κανένα για επίσκεψη;

Γεια σου και απο μενα νανα!;)Μια και η καταγωγη μου ειναι απο τα ιονια (μιση Ιθακη-μιση Λευκαδα) θα σου πω οτι απο ορεινα χωρια της Λευκαδας να πας στη Καρυα .Ειναι κεφαλοχωρι στη βορεια Λευκαδα με ωραια πλατεια και 2 τεραστια πλατανια στη μεση για καφεδακι ,ουζακι η οτι αλλο θελετε...Ειναι πολυ ωραια η διαδρομη απο την Καρυα στο Νυδρι (τουριστικο πολυ) αλλα εχει τρομερη θεα και δεν συναντας κανενα αυτοκινητο ( εμεις κανενα λαγο συνανταμε συνηθως...).Στο Καλαμιτσι επισης εχει τρομερο ηλιοβασιλεμα ..να προτιμησετε την ωρα που σουρουπωνει για καφεδακι και θα δεις τον ηλιο να κανει βουτια στη θαλασσα.Απο παραλιες εχει παραπολλες επιλογες αναλογα με τι ζηταει ο καθενας...Αν δωσεις περισσοτερες πληροφοριες θα σου πω λεπτομερειες...
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να προσθέσω ότι το καλύτερο μαύρισμα το κάνεις στο Κάθισμα.
Προσοχή, όμως, γιατί αν το παρακάνεις μπορεί και να τσουρουφλιστείς!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Να προσθέσω ότι το καλύτερο μαύρισμα το κάνεις στο Κάθισμα.
Προσοχή, όμως, γιατί αν το παρακάνεις μπορεί και να τσουρουφλιστείς!
Κάτι μου λέει πως μιλάς εκ πείρας! :haha::haha:
Γενικά όλες οι παραλίες τις δυτικής πλευράς, τώρα που το σκέφτομαι και της νότιας, δεν έχουν καμία φυσική προστασία από τον ήλιο οπότε αν δεν πάρεις ομπρέλα ή δεν έχεις τη δική σου, από το μεσημέρι και μετά είσαι στο έλεος του ήλιου!
Μικρή εξαίρεση το Πόρτο Κατσίκι που αν προσπαθήσεις ίσως βρεις κάποια γωνίτσα μέσα στη σπηλιά (πάνω σε άλλους) για λίγη σκιά αλλά προσοχή γιατί με τους σεισμούς... πέφτουν κοτρόνες! ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Κάτι μου λέει πως μιλάς εκ πείρας! :haha::haha:
Ναι, δίνω πληροφορίες από πρώτο χέρι!:haha:

Και κάτι άλλο που θέλω να προτείνω όσον αφορά τη μετάβαση στη Λευκάδα. Αν πάτε Λευκάδα με το αυτοκίνητο μην ακολουθήσετε τη συνηθισμένη διαδρομή μέσω Αμφιλοχίας αλλά την παραλιακή μέσω Αστακού. Μπορεί να είναι μεγαλύτερη η διαδρομή και λίγο ερημική αλλά η θέα θα σας ανταμείψει για την μικρή ταλαιπωρία. Αν πάτε τέλη Άνοιξης- αρχές Καλοκαιριού, προσοχή σε κάποια σημεία του δρόμου γιατί υπάρχουν κατολισθήσεις λόγω των βροχών.

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Συμβουλή: Αν σε λατρεύουν τα κουνουπάκια καλύτερα να μην μείνεις στο Νυδρί!

Αν όμως δεν έχεις τέτοια μικροπροβλήματα τότε έχω και λέω: Την τελευταία φορά επέλεξα για διαμονή τη "Villa Irini" στο Νυδρί (Welcome to Villa Irini). 20 Ευρώ τη βραδιά ένα τεράστιο δίκλινο που είχε κρεβάτι και για τρίτο άτομο, αρχές Ιουνίου. Λειτουργεί τα τελευταία 4- 5 χρόνια και είναι καθαρότατο! Ιδιοκτήτρια είναι μία από τις φαρμακοποιούς του Νυδρίου.
Με το αυτοκίνητο θα σου φανεί λίγο μακριά από το κέντρο αλλά με τα πόδια είναι μόλις πέντε λεπτά περπάτημα (απλά διασχίζεις ένα μονοπάτι με υπερπλούσια βλάστηση και κατσικούλες να βόσκουν).

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αν είσαι φαν της "κρεατοκατάστασης" αξίζει να πας μέχρι το χωριό Χαραδιάτικα, λίγα χιλιόμετρα από το Νυδρί, όπου οι ταβέρνες του χωριού θα αναλάβουν να ανεβάσουν τη χοληστερίνη σου στα ύψη!:haha:
Δεν θυμάμαι το όνομα της ταβέρνας που είχαμε φάει αλλά θα το καταλάβεις από τον κόσμο.
Πρώτα γεμίζει αυτή και στη συνέχεια οι υπόλοιπες. Αν θέλεις να φας κοκορέτσι να πας νωρίς γιατί τελειώνει γρήγορα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν είσαι φαν της "κρεατοκατάστασης" αξίζει να πας μέχρι το χωριό Χαραδιάτικα, λίγα χιλιόμετρα από το Νυδρί, όπου οι ταβέρνες του χωριού θα αναλάβουν να ανεβάσουν τη χοληστερίνη σου στα ύψη!:haha:
Δεν θυμάμαι το όνομα της ταβέρνας που είχαμε φάει αλλά θα το καταλάβεις από τον κόσμο.
Πρώτα γεμίζει αυτή και στη συνέχεια οι υπόλοιπες. Αν θέλεις να φας κοκορέτσι να πας νωρίς γιατί τελειώνει γρήγορα!
ξερω οτι ειναι της τελευταιας στιγμης... μηπως έχεις καποια προταση διαμονης για πασχα μεταξυ πρωτευουσας και Νυδριου? για συγγενεις σε νορμαλ τιμες..
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
γιατί δεν προτιμάς την άλλη πλευρά του νησιού? προς Άγιο Νικήτα?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
γιατί δεν προτιμάς την άλλη πλευρά του νησιού? προς Άγιο Νικήτα?
είναι για τον αδελφό μου και σία και ψάχνουν από κει. αλλά αν έχεις κάτι και απο την αλλη πλευρα οκ. απλα να ειναι ανοικτα τωρα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom