Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
δες λίγο αυτό
Lefkada Greece - Althea Studios & Apartments on Lefkada Island - Greek Version
είναι 1 χλμ μετά τον Άγιο Νικήτα, είχα μείνει πριν 3-4 χρόνια, είναι αρκετά καλό και φτήνο (ήταν τότε τουλάχιστον)

πάντως προτείνω με τα χίλια την πλευρά αυτή..
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
γιατί δεν προτιμάς την άλλη πλευρά του νησιού? προς Άγιο Νικήτα?
Συμφωνώ! Καμία σχέση η δυτική πλευρά με την ανατολική. Και η νότια πλευρά είναι καλύτερη από την ανατολική. Άγιος Νικήτα στα δυτικά αλλά και Βασιλική, Σύβοτα, Ρούδα (Μικρός Γυαλός) στη νότια πλευρά. Και οι οικισμοί είναι πιο όμορφοι και οι παραλίες τους καλύτερες από αυτές στο Νυδρί και πιο κοντά στις απίστευτες παραλίες της δυτικής πλευράς.
Όλα θέμα γούστου είναι αλλά το Νυδρί δεν μου άρεσε και πολύ. Πολύ τουριστικό, πολύς κόσμος, πολλά μεγάλα σκάφη και πολλά αυτοκίνητα. Όσο για τις παραλίες, άστο καλύτερα!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δες λίγο αυτό
Lefkada Greece - Althea Studios & Apartments on Lefkada Island - Greek Version
είναι 1 χλμ μετά τον Άγιο Νικήτα, είχα μείνει πριν 3-4 χρόνια, είναι αρκετά καλό και φτήνο (ήταν τότε τουλάχιστον)

πάντως προτείνω με τα χίλια την πλευρά αυτή..
άψογα. grazie. ακόμα προσπαθώ να συνέλθω από το πάσχα, όχι και να ψαξω στη Λευκάδα..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ! Καμία σχέση η δυτική πλευρά με την ανατολική. Και η νότια πλευρά είναι καλύτερη από την ανατολική. Άγιος Νικήτα στα δυτικά αλλά και Βασιλική, Σύβοτα, Ρούδα (Μικρός Γυαλός) στη νότια πλευρά. Και οι οικισμοί είναι πιο όμορφοι και οι παραλίες τους καλύτερες από αυτές στο Νυδρί και πιο κοντά στις απίστευτες παραλίες της δυτικής πλευράς.
Όλα θέμα γούστου είναι αλλά το Νυδρί δεν μου άρεσε και πολύ. Πολύ τουριστικό, πολύς κόσμος, πολλά μεγάλα σκάφη και πολλά αυτοκίνητα. Όσο για τις παραλίες, άστο καλύτερα!
το πάσχα πώς είναι? καλοκαιρι έχω πάει κι εγώ. τρελάθηκα με τα Σύβοτα και το γιώτινγκ χαρακτήρα του. σαν Φισκάρδο.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
ξερω οτι ειναι της τελευταιας στιγμης... μηπως έχεις καποια προταση διαμονης για πασχα μεταξυ πρωτευουσας και Νυδριου? για συγγενεις σε νορμαλ τιμες..
Δυστυχώς, τίποτα! Όλο Νυδρί μένω τα τελευταία χρόνια.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Πάντως το Νυδρί ούτε εμένα μου άρεσε, συμφωνώ με τον Mpiftex..ούτε σε παραλίες, πολύ τουριστικό.. ο Άγιος Νικήτας είναι πολύ όμορφο χωριό, χωρίς τουριστικές υπερβολές
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
το πάσχα πώς είναι? καλοκαιρι έχω πάει κι εγώ. τρελάθηκα με τα Σύβοτα και το γιώτινγκ χαρακτήρα του. σαν Φισκάρδο.
Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω πάει πάσχα. Απλά συμφωνήσω με την mary_a πως οι δύο πλευρές δεν συγκρίνονται από άποψη ομορφιάς και απορώ που οι περισσότεροι μένουν στο Νυδρί. Είπαμε, γούστα είναι αυτά, έτσι marydim; :cool:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πάντως το Νυδρί ούτε εμένα μου άρεσε, συμφωνώ με τον Mpiftex..ούτε σε παραλίες, πολύ τουριστικό.. ο Άγιος Νικήτας είναι πολύ όμορφο χωριό, χωρίς τουριστικές υπερβολές
Γενικά, το Νυδρί έχει πολλούς τουρίστες όταν πας Ιούλιο- αρχές Σεπτεμβρίου και τα υπόλοιπα μέρη είναι πιο χαλαρά.
Όταν όμως πας τους υπόλοιπους μήνες το Νυδρί είναι χαλαρά και τα υπόλοιπα υπερβολικά ήσυχα!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω πάει πάσχα. Απλά συμφωνήσω με την mary_a πως οι δύο πλευρές δεν συγκρίνονται από άποψη ομορφιάς και απορώ που οι περισσότεροι μένουν στο Νυδρί. Είπαμε, γούστα είναι αυτά, έτσι marydim; :cool:
Το ομολογώ ότι θέλω να μένω σε μέρη με πολύ βαβούρα!

 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω μιας και δεν έχω πάει πάσχα. Απλά συμφωνήσω με την mary_a πως οι δύο πλευρές δεν συγκρίνονται από άποψη ομορφιάς και απορώ που οι περισσότεροι μένουν στο Νυδρί. Είπαμε, γούστα είναι αυτά, έτσι marydim; :cool:
οκ, thnks για τη βοήθεια. νομίζω είναι καλά και κοντά στην πρωτεύουσα. χρειάζεται και η ησυχία..
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Να συμπληρώσω και κάτι όσον αφορά το ελεύθερο camping.
Ένα πολύ ωραίο μέρος για να στήσεις σκηνή είναι στον Άγιο Νικήτα αλλά καλύτερα να γίνει κάτι τέτοιο τον Αύγουστο που όλα τα ξενοδοχεία- ενοικιαζόμενα δωμάτια- οργανωμένα camps- ράντζα σε βεράντες είναι γεμάτα και έχουν πλακώσει και οι Ιταλοί οπότε δικαιολογίες του τύπου "δεν βρήκα που να μείνω", "είδα και άλλους και έστησα" πιάνουν τόπο αν στην πέσουν οι τοπικές τουριστικές αρχές!:haha:

Κατά τα άλλα διαβάστε τον άρτιο οδηγό του mpiftex.

 

manxa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
να πω και τη δικη μου γνωμη στη φιλη nana (μια και καταγομαι απο εκει)
κατ'αρχην εαν μπορεις πηγαινε Ιουνιο ή πολυ αρχες Ιουλιου ή Σεπτεμβριο (κατα προτιμηση το Σεπτεμβρη)
σιγουρα οχι τελη Ιουλιου κ Αυγουστο γιατι, η Λευκαδα με ευκολη (πλεον με την Εγνατια ειναι μαλιστα πολυ πολυ ευκολα προσβασιμη απο Βορεια Ελλαδα, και σιγουρα θα εχει περισσοτερους Βορειοελλαδιτες φετος) οδικη προσβαση, εχει παρα πολυ κοσμο -κοσμο που δεν τον αντεχουν ουτε η μικρη της πολη, ουτε οι παραλιες της-

για μενα η βελτιστη προταση για διαμονη ειναι
(α) καπου στον Αη Γιαννη (2-3 χλμ εξω απο τη πολη της Λευκαδας, δυτικα) σε καποιο απο τα ενοικιαζομενα μεσα στις ελιες -μακρια απο τη λιμνοθαλασσα γιατι εχει κουνουπια- κοντα στο λοφο της Φανερωμενης
(β) στο χωριο Τσουκαλαδες λιγο πιο εξω απο τη πολη

(προτιμω το 2ο)

ειναι και οι δυο ησυχες περιοχες -πολυ βασικο-, και πιο δροσερες εαν κατσει περιεργη ζεστη που μαζι με την υγρασια ειναι ανυποφορη στη Λευκαδα

η διαφορα των 2 ειναι οτι μενοντας στον ΑηΓιαννη εχεις κοντα τη θαλασσα (δεν ειναι και η καλυτερη παραλια ομως τα τελευταια χρονια, αλλα για μια βουτια ειναι οκ), ενω μενοντας στους Τσουκαλαδες εισαι σε 10-15 λεπτα στις δυτικες παραλιες του Καθισμα, Αγιου Νικητα-Πευκουλια, Μυλος, και οσο παει πιο κατω Εγκρεμνοι, Π.Κατσικι, τα γνωστα...

και στα 2 εισαι κοντα στη πολη, για οτι προκυψει -παντα με αυτοκινητο ομως- και οχι στη μεση του πουθενα

αυτα ως προς το χρονο και τη διαμονη...για τα υπολοιπα ειναι πολυ καλη η περιγραφη του mpiftex - το Γιαννη στη Λυγια να προσθεσω για το καλυτερο ψαρι της Λευκαδας κατ'εμε-

οτι αλλο θελει κανεις απο φαγητο, μερη να δει, κτλ, πολυ πολυ ευχαριστως...

να περνατε καλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom