Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
σας ευχαριστω πολυ!!
απλα πιο συγκεκριμενα ξερετε να μου πειτε αν οντως γινεται ο χαμος με τα αμαξια εκει?γιατι εκει εστιαζεται το διλημα μου...:roll:
εχω εναλλακτικες και στον αι γιαννη και στη λυγια και σενα αλλο χωριο...δε με νοιαζει να χει παραλια κ τετοια.ετσι αλλιως αμαξι θα υπαρχει!
στο νυδρι γινεται χαμος ουτε να περπατησεις ουτε να οδηγησεις,ειδικα τον αυγουστο.η λυγια και οαγιαννης ειναι πολυ κοντα στη πολη,δεν ειναι αναγκη να μενεις δηλαδη μεσα στο κεντρο ειναι περιπου σαν κεντρο.ο αγιαννης ειναι σαφως καλυτερη παραλια και γενικα μερια για μενα.οαγιος νικητας ειναι αρκετα απο την πολη για διαμονη,ειναι καλυτερα να μενεις καπου κοντα στη λευκαδα και να πηγαινεις στις πιο μακρινες παραλιες μονο για μπανιο κτλ.αυτη ειναι ηγνωμη μου,καλα να περασεις
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Χωρίς να θέλω να κουράζω μιας και τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί στις προηγούμενες σελίδες του topic, οι δύο πλευρές του νησιού απλά δεν συγκρίνονται από ομορφιά. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μείνεις στην ανατολική, πόσο μάλλον κοντά ή ακόμη χειρότερα μέσα στην πόλη της Λευκάδας! Όπως πρότειναν και άλλοι παραπάνω 1000 φορές να μείνεις στον Άγιο Νικήτα, τη Βασιλική ή τα Σύβοτα, που και πιο όμορφα είναι και πιο κοντά στις ωραίες παραλίες. Η Λευκάδα είναι μεγάλο νησί και για να πας από την πόλη στο Πόρτο Κατσίκι είναι ψιλο-ταξίδι! Και από νυχτερινή ζωή, μια χαρά είναι και ο Άγιος Νικήτας (να πάτε στο μπαράκι "Γωνιά") και η Βασιλική (με στέκι το Zeus bar).

Φυσικά εσύ μπορείς να έχεις τους λόγους σου και να θέλεις να μείνεις μέσα στη Λευκάδα αλλά προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα πράγμα στο οποίο να υπερτερεί η ανατολική πλευρά της δυτικής και της νότιας! :)

Για την κίνηση που ρωτάς, σίγουρα θα βρεις κίνηση στο Νυδρί, ότι ώρα και να είναι αλλά κυρίως το βράδυ αλλά επίσης και κατά τη διάρκεια της ημέρας πηγαίνοντας σε κάποιες από τις παραλίες.

υγ. Όλες τις πληροφορίες και η γνώμη μου για κάθε γωνιά του νησιού που επισκέφτηκα πέρυσι το καλοκαίρι υπάρχουν στο: Πληροφορίες για Λευκάδα. Ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο.
http://worldtravelergr.blogspot.com/2008/07/blog-post.html
 

taxidiara!

Member
Μηνύματα
170
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Χωρίς να θέλω να κουράζω μιας και τη γνώμη μου την έχω ξαναπεί στις προηγούμενες σελίδες του topic, οι δύο πλευρές του νησιού απλά δεν συγκρίνονται από ομορφιά. Δεν βρίσκω κανένα λόγο να μείνεις στην ανατολική, πόσο μάλλον κοντά ή ακόμη χειρότερα μέσα στην πόλη της Λευκάδας! Όπως πρότειναν και άλλοι παραπάνω 1000 φορές να μείνεις στον Άγιο Νικήτα, τη Βασιλική ή τα Σύβοτα, που και πιο όμορφα είναι και πιο κοντά στις ωραίες παραλίες. Η Λευκάδα είναι μεγάλο νησί και για να πας από την πόλη στο Πόρτο Κατσίκι είναι ψιλο-ταξίδι! Και από νυχτερινή ζωή, μια χαρά είναι και ο Άγιος Νικήτας (να πάτε στο μπαράκι "Γωνιά") και η Βασιλική (με στέκι το Zeus bar).

Φυσικά εσύ μπορείς να έχεις τους λόγους σου και να θέλεις να μείνεις μέσα στη Λευκάδα αλλά προσωπικά δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε ένα πράγμα στο οποίο να υπερτερεί η ανατολική πλευρά της δυτικής και της νότιας! :)

Για την κίνηση που ρωτάς, σίγουρα θα βρεις κίνηση στο Νυδρί, ότι ώρα και να είναι αλλά κυρίως το βράδυ αλλά επίσης και κατά τη διάρκεια της ημέρας πηγαίνοντας σε κάποιες από τις παραλίες.

υγ. Όλες τις πληροφορίες και η γνώμη μου για κάθε γωνιά του νησιού που επισκέφτηκα πέρυσι το καλοκαίρι υπάρχουν στο: Πληροφορίες για Λευκάδα. Ίσως να βρεις κάτι χρήσιμο.
http://worldtravelergr.blogspot.com/2008/07/blog-post.html
ναι τα εχω ηδη κοιταξει!!βοηθανε πολυ!σευχαριστω πολυ!!!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.498
Likes
8.017
Συμφωνώ με τον mpiftex!!! Ο Άγιος Νικήτας είναι και πολύ γραφικός, και πιο παρεϊστικο το κλίμα που δημιουργείται το βράδυ, και πιο κοντά στις κορυφαίες παραλίες Πόρτο Κατσίκι και Εγκρεμνούς! Το Νυδρί δεν έχει καμία γραφικότητα καθώς είναι τίγκα στις πινακίδες-νέον, ταβέρνες τίγκα στην πλαστική καρέκλα, κίνηση και φασαρία...Και όσο για την πρωτεύουσα εκεί να δείς κίνηση και πρόβλημα στο παρκάρισμα...

Υ.Γ. Έχω την αίσθηση ότι έχω ξαναγράψει σ' αυτό το τόπικ αλλά τέλος πάντων...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μολις γυρισα απο Λευκαδα! Μαγευτηκα με τον Αγιο Νικητα! Και απο τις παραλιες στο Καλαμιτσι!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
το πάσχα πώς είναι? καλοκαιρι έχω πάει κι εγώ. τρελάθηκα με τα Σύβοτα και το γιώτινγκ χαρακτήρα του. σαν Φισκάρδο.
Λοιπόν Samionέχω περάσει 3 φορές το Πάσχα μου τα τελευταία 4 χρόνια στη Λευκάδα Λοιπόν θεωρώ πως για Πάσχα τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά από το καλοκαίρι Έτσι προτείνω για Πάσχα διαμονή στην πόλη Τα δωμάτια εκτός της πόλης είναι στην αρχή της σαιζόν και μπορεί να είναι και μέσα στην υγρασία…αν σου τύχει και κάνα Πάσχα βροχερό και δροσερούλι δεν λέει άσε που τα παραθαλάσσια ακόμα και το Νυδρί το βράδυ ειδικά είναι νέκρα αυτή την περίοδο…
Το Πάσχα η πόλη είναι πολύ καλή επιλογή έχει κίνηση αλλά σε ανεκτό επίπεδο όχι σαν το χαμό της Κέρκυρας είναι πολύ όμορφα την μεγάλη Παρασκευή με την περιφορά των επιταφίων Το βράδυ λοιπόν σίγουρα θα θες να σαι στη πόλη .Ενώ την ημέρα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τις εκδρομές σου στο νησί και τις παραλίες
Αλλά το καλοκαίρι η πόλη δεν είναι καλή επιλογή γιατί καίγεται η πέτρα εκεί μέσα …πολύ ζέστη που όμως το Πάσχα ζέστη θέλουμε όχι κρύο
Εγώ έμενα και τις 3 φορές σε μια πανσιόν σε πολύ βολική τοποθεσία (για Πάσχα)κοντά στην κεντρική πλατεία χωρίς πρωινό τίποτα το ιδιαίτερο αλλά καθαρή Η κυρία που την έχει νομίζω πως νοικιάζει και διαμέρισμα στον άγιο Νικήτα ή στη Νικιάνα δεν θυμάμαι καλά75 ευρώ το τρίκλινο πλήρωνα
Για τα ξενοδοχεία έχω ακούσει παράπονα όσον αφορά την καθαριότητα
Π.χ ένα ζευγάρι μου είπε ότι παρότι είχαν δώσει προκαταβολή για το **** στο λιμάνι προτίμησαν να τη χάσουν και να μείνουν αλλού εξαιτίας της βρωμιάς…
ΠΑΝΣΙΟΝ ΠΥΡΟΦΑΝΙ - ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΛΕΥΚΑΔΟΣ
ΛΕΥΚΑΔΑ
Τηλ. :2645025844
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λοιπόν Samionέχω περάσει 3 φορές το Πάσχα μου τα τελευταία 4 χρόνια στη Λευκάδα Λοιπόν θεωρώ πως για Πάσχα τα δεδομένα είναι τελείως διαφορετικά από το καλοκαίρι Έτσι προτείνω για Πάσχα διαμονή στην πόλη Τα δωμάτια εκτός της πόλης είναι στην αρχή της σαιζόν και μπορεί να είναι και μέσα στην υγρασία…αν σου τύχει και κάνα Πάσχα βροχερό και δροσερούλι δεν λέει άσε που τα παραθαλάσσια ακόμα και το Νυδρί το βράδυ ειδικά είναι νέκρα αυτή την περίοδο…
Το Πάσχα η πόλη είναι πολύ καλή επιλογή έχει κίνηση αλλά σε ανεκτό επίπεδο όχι σαν το χαμό της Κέρκυρας είναι πολύ όμορφα την μεγάλη Παρασκευή με την περιφορά των επιταφίων Το βράδυ λοιπόν σίγουρα θα θες να σαι στη πόλη .Ενώ την ημέρα έχεις τη δυνατότητα να κάνεις τις εκδρομές σου στο νησί και τις παραλίες
Αλλά το καλοκαίρι η πόλη δεν είναι καλή επιλογή γιατί καίγεται η πέτρα εκεί μέσα …πολύ ζέστη που όμως το Πάσχα ζέστη θέλουμε όχι κρύο
Εγώ έμενα και τις 3 φορές σε μια πανσιόν σε πολύ βολική τοποθεσία (για Πάσχα)κοντά στην κεντρική πλατεία χωρίς πρωινό τίποτα το ιδιαίτερο αλλά καθαρή Η κυρία που την έχει νομίζω πως νοικιάζει και διαμέρισμα στον άγιο Νικήτα ή στη Νικιάνα δεν θυμάμαι καλά75 ευρώ το τρίκλινο πλήρωνα
Για τα ξενοδοχεία έχω ακούσει παράπονα όσον αφορά την καθαριότητα
Π.χ ένα ζευγάρι μου είπε ότι παρότι είχαν δώσει προκαταβολή για το Λευκάς στο λιμάνι προτίμησαν να τη χάσουν και να μείνουν αλλού εξαιτίας της βρωμιάς…
ΠΑΝΣΙΟΝ ΠΥΡΟΦΑΝΙ - ΦΩΤΕΙΝΟΥ ΕΛΕΝΗ
ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΓΟΡΑ ΛΕΥΚΑΔΟΣ
ΛΕΥΚΑΔΑ
Τηλ. :2645025844
ευχαριστώ πολύ για τις ινφο και επ' ευκαιρίας να γράψω ένα μικρό review κι εγώ.
μείναμε Νυδρί εδω: Hotel Thalassa in Lefkada, Greece
που αποδείκτηκε εξαιρετική επιλογή (50Ε ολοκαίνουριο διαμέρισμα με θέρμανση, A/C, WiFi, κουζίνα, Satellite tv, πάνω στη θάλασσα). η πόλη είχε πολύ φασαρία για τα γούστα μας. σε επιτάφιο δεν μπορούσες να κουνηθείς, ούτε να παρακολουθήσεις. το βράδυ άξιζε η πόλη όντως αλλά είμασταν 10' με αυτοκίνητο και μηδενική κίνηση. λόγω καιρού μάλλον το Νυδρί είχε λίγο κίνηση. το καλοκαίρι δεν ξέρω πώς θα είναι, φαντάζομαι πολύ κίνηση ενώ δεν είναι και τίποτε σπουδαίο αρχιτεκτονικά. τον αύγουστο εξάλλου πάμε λίγο πιο νότια..που είναι πάντα καλύτερα.
grazie.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
την ωρα που εγραφα μου απάντησες με κάλυψες Πολύ ωραία επιλογή και οικονομική
 

reyad

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα σε ολους και καλως σας βρηκα.
Διαβασα ολο το θεμα και βρηκα πολλες και ενδιαφερουσες πληροφοριες.Θα παω Λευκαδα 25-30 Αυγουστου.Απο αυτα που διαβασα,για αυτο που χρειαζομαι(θα παω με την κοπελα μου),καλυτερα ειναι να μεινω Αγιο Νικητα ή Βασιλικη.Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου προτεινει διαμονη σε αυτες τις περιοχες(ή και γυρω απο αυτες,θα ειμαι με αυτοκινητο,οποτε δεν υπαρχει προβλημα να ειναι και 3-4χλμ μακρια).
Δεν εχω προτιμηση σε ξενοδοχειο/στουντιο,θα ηθελα να ειναι οικονομικο(το πολυ μεχρι 70ε)και κατα προτιμηση να εχει θεα θαλασσα και ιντερνετ.
Και κατι αλλο,επειδη ακουω διαφορα..Την περιοδο που θα παω,θα ειναι τιγκα το νησι?Θεωρητικα η high season θα ειναι στα τελειωματα..
 

NEJI

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παιδιά όποιος πηγαίνει Λευκάδα και έχει χρόνο και μέσο μεταφοράς ας πεταχθεί για μία άντε δύο μερούλες στο Κάλαμο (νησάκι κοντά στην Λευκάδα) να δεί και κάτι διαφορετικό .
 

thankara

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βιεννη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρομος μεταξιου
Καλαμος

Παιδιά όποιος πηγαίνει Λευκάδα και έχει χρόνο και μέσο μεταφοράς ας πεταχθεί για μία άντε δύο μερούλες στο Κάλαμο (νησάκι κοντά στην Λευκάδα) να δεί και κάτι διαφορετικό .
Μπορεις να γραψεις καποιες πληροφοριες παραπανω για τον Καλαμο? Θανασης.;)
Λεω να μεινω λιγο παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.213
Μηνύματα
883.816
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom