Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

vaso1

Member
Μηνύματα
57
Likes
29
Μόλις χτες επέστρεψα από την πολυσυζητημένη Λευκάδα... Περίμενα ότι θα με συνεπάρει το Ιόνιο , παρόλα αυτά έχω αμφιθυμικά αισθήματα... Από τη μία έχει αυτές τις καταπληκτικές θάλασσες με αυτό το ξεχωριστό γαλάζιο - που διαφέρει από τα νησιά του Αιγαίου , είναι όμως θολά δυστυχώς.. Που είναι τα νέρα που βλέπεις διαυγέστατα το βυθό ; Όμως αυτό είναι το λιγότερο που με απασχόλησε κατα την πενθήμερη διαμονή μου στη Λευκάδα. Καταρχάς έκανα το λάθος να μείνω με το αγόρι μου στο Νυδρί. Δε θυμίζει τίποτα σε νησί. Βουκαμβίλιες , σοκάκια και γενικά το παραδοσιακό νησιωτικο πνεύμα δεν το εντόπισα εκει ούτε καπου αλλου εντος Λευκάδας. Πιο πολύ μου έδινε την αίσθηση μιας παραθαλάσσιας πολης , όπως το Ναύπλιο . Το Νυδρί συγκεκριμένα , αποτελείται απο έναν μεγάλο πεζόδρομο με άπειρα μαγαζια αριστερά δεξιά με ταμπελες με φωτα τυπου Λας Βεγκας που διαφημιζαν ταβέρνες κλπ. Ισως είμαι αυστηρή στην κριτική μου αλλά δνε μπόρεα να ξεχωρίσω ένα καλό ποιοτικό μαγαζί εκει..Όλα μου φάνηκαν πολύ τουριστικά .. Επίσης , δε μου άρεσε το ότι υπήρχαν τόσοι τουρίτσες...και εννοώ ''κακοι'' τουρίστες..Σερβοι , Ρουμανοι , που φώναζαν και συμπεριφέρονταν σαν νεάτερνταλ ουνοι.. Οι παραλίες όλες-και σιγουρα οι πιο φημισμενες της λευκαδας- ηταν καταμεστες απο τουρίστες.. Εγω προσωπικά , που ειμαι και λατρης της θαλασσας , δεν την ευχαριστηθηκα..Δεν μπορουσα να κολυμπησω..ΕΙδικα στο πορτο κατσικι και εγκρεμνους ο ένας έπεφτε πανω στον άλλον , σε σημειο που να κολυμπας και να σε χτυπανε τα ποδια των υπολοιπων.. Σιγουρα εαν ταξιδευα Λευκαδα αρχες ιουνιου ισως ηταν καλυτερα τα πραγματα .. Ακόμα , πήγα κρουαζερια με το Μακεδονια Παλας , στο οποιο ημασταν 300+ ατομα -20E για μονοημερη σε εγκρεμνους , πόρτο κατσίκι 9που ειλικρινα μας άφησαν για μια βουτιά μονάχα χωρις υπερβολες!!) στη συνεχεια ιθακη , κεφαλονια και σκορπιο. Επίσης δεν ενθουσίαστηκα , γιατι απλως εδειχναν αυτο ειναι το ταδε , εκεινο είναι το άλλο και παει λεγοντας. Μας αφησν ελαχιστη ωρα να κολυμπήσουμε . Θα προτιμούσα να έπαιρνα τη διαδρομη των 15Ε για 2,5 ωρες πορτο κατσίκι και 2,5 εγκρεμνους , γιατι τα υπόλοιπα δεν τα ευχαριστιέσαι έτσι κ αλλιώς. Παρολα αυτα , να σημειωσω πως ειχε αψογα δρομολογια , κατι που με διευκολυνε απειρα καθως δεν ειχα αμαξι ( ως προς την ενοικιαση οι τιμες κυμαινονταν στα 35-40 ημερησίως-Ιουλιο) . Επίσης , αγάπησα την παραλια Πευκουλια , που ειναι λίγο πιο κατω απο το Κάθισμα , και ευτυχως δεν εχει τόσο κόσμο . Για διαμονη θα προτεινα σιγουρα τον Αγιο Νικήτα , ιδανικο μέρος για ζευγαράκια , και για φαγητο την ταβερνα '' Τ'αγναντι'' στην ίδια περιοχη που βλεπει όλη την εκταση της θάλασσας .

Συμπερασματικά , δεν ξερω αν θα ξαναπηγαινα Λευκάδα .. Νιωθω οτι δεν την εχω δει οσο θα ηθελα , πχ καποια χωριουδακια οπως Καρυά , Εξάνθεια ..Αλλα αυτο το πολυπολιτισμικο σοκ με κούρασε λίγο :/ Εν ολίγοις δε θα προτεινα την Λευκάδα για ζευγαράκια , ή για ατομα που αναζητουν σχετική ηρεμία ... Καλο υπολοιπο καλοκαιριου ευχομαι !!!
αν δε πηγες στο εστιατοριο στη ραχη στα εξανθεια πραγματικα στερηθηκες πολυ ομορφια..εχει απιστευτη θεα και τελειο οικονομικο φαγητο..επισης μαλλον δεν πηγες στους καταρρρακτες στο Νυδρι οπου ειναι πολυ ομορφα...συμφωνω οτι η Λευκαλα δε θυμιζει σε τιποτα νησι..εγω ομως λατρεψα τις παραλιες της..ειχα παει εγω με το αγορι μου μονο..περασαμε πολυ ωραια αλλα και μενα δεν μαρεσαν που ειχε πολυ λιγη νυχτερινη ζωη σε σχεση με αλλα νησια και οτι οντως δεν εχει ωραια σοκακια δεν εχει κατι γραφικο να δεις..Σε εμας απο εδω που ειναι κοντα επειδη μενουμε Ναυπακτο κι ειναι λιγες ωρες μονο με το αμαξι μονο θα την προτεινα ανεπιφυλακτα..σε αλλον ομως που θελει κατι ξεχωριστο να δει οχι..πιστευω οτι εχουμε αλλα πολυ πιο ομορφα νησια..τις παραλιες ομως θα τις θυμαμαι για παντα
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλημέρα σε όλους. 'Εχετε δίκιο σε όλα αυτά που λέτε για τη Λευκάδα, δυστυχώς η εύκολη πρόσβαση και η Εγνατία οδός την έχουν καταστήσει πολύ δημοφιλή προορισμό χωρίς ωστόσο οι υποδομές της να είναι αρκετές για τόσο πολύ κόσμο. Ωστόσο έχω πει (εγώ προσωπικά) πολλές φορές και όποιος ρωτάει πάντα το αναφέρω. Ποτέ στην Λευκάδα 25 Ιουλίου με 20 Αυγούστου και ποτέ στο Νυδρί. Είναι κρίμα γιατί στη Λευκάδα έχει από πολύ καλά έως φανταστικά καταλύμματα σε τιμές πολύ καλύτερες απ το Αιγαίο και δεν αξίζει σε καμία περίπτωση να μείνεις στα rooms to let του 80 στο Νυδρί. Μέσα στην πόλη της Λευκάδας είναι αρκετά γραφικά τα στενά κλπ, δεν είναι Κυκλάδες αλλά δεν πας γι αυτό στη Λευκάδα. Επίσης έχετε υπόψην ότι την τελευταία 10ετία το νησί είχε 2 ισχυρότατους σεισμούς και πολλά πράγματα δεν έχουν διορθωθεί ακόμα... στην Ελλάδα ζούμε ως γνωστόν. Το ότι τα νερά είναι θολά πολλές μέρες έχει να κάνει με τα ρεύματα και όχι με την καθαριότητα, έτσι είναι η δυτική πλευρά και είναι λίγες οι μέρες που τα νερά είναι πισίνα, ανάλογα και το μέρος κιόλας.
Εγώ πάντα προτείνω διαμονή από την πόλη ως τον Αγ.Νικήτα ή ανατολικά ως Λυγιά, για να είσαι κοντά στην πόλη όπου είναι η νυχτερινή ζωή και να μην σε τρώνε τα χιλιόμετρα για να πας για μπάνιο.
Γενικώς καλό είναι όταν επιλέγουμε ένα προορισμό να σταθμίζουμε όλους τους παράγοντες για να περνάμε καλύτερα. Αν έχεις άδεια τον Αύγουστο καλό είναι να μην πηγαίνεις σε "στεριανούς" προορισμούς γιατί πρέπει να ξέρεις ότι γίνεται χαμός και θα ταλαιπωρηθείς. Εγώ έφυγα φέτος 31/7 με πολύ κόσμο και γύρισα 4/8 και νόμιζα ότι έγινε απόβαση στο νησί. Τον κόσμο που είδα τη Δευτέρα και την Τρίτη στο Κάθισμα δεν τον έχω δει ποτέ στη ζωή μου. Δυστυχώς είναι ενοχλητικό, ακόμα και πολλοί ντόποιοι που ασχολούνται με τον τουρισμό ενοχλούνται με την κατάσταση αλλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθούν οι υποδομές τουλάχιστον σε δρόμους και πάρκινγκ για να γίνει πιο υποφερτά. Αυτά εν ολίγοις και εύχομαι να ξαναπάτε κάποια άλλη περίοδο και να περάσετε καλύτερα όσοι δεν το ευχαριστηθήκατε.
 

rulis03

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Καλησπερα στην παρεα.Μετα απο διαβασμα 28 σελιδων,εχοντας μιαμιση μερα να δω τη Λευκαδα κατεληξα σε Καθισμα, Πορτο Κατσικι και Εγκρεμνοι (αν μπορω οδικως) απο παραλιες και Αγιο Νικητα για βολτα το βραδυ.Νυδρι λεω να μην παω.Θα μεινουμε στην Πολη της Λευκαδας.Εχει καποπος να προτεινει και κατι ακομη?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγκρεμνούς οδικώς δεν μπορείς να πας. Αν θες πήγαινε στο Μύλο, παραλία που πας ή από μονοπάτι ή με καραβάκι από Άγιο Νικήτα. Εγώ για βράδυ θα σου πρότεινα Λευκάδα, μέσα στην πόλη εκτός αν θες κάτι πολύ χαλαρό.
 

rulis03

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Εγκρεμνούς οδικώς δεν μπορείς να πας. Αν θες πήγαινε στο Μύλο, παραλία που πας ή από μονοπάτι ή με καραβάκι από Άγιο Νικήτα. Εγώ για βράδυ θα σου πρότεινα Λευκάδα, μέσα στην πόλη εκτός αν θες κάτι πολύ χαλαρό.
Η κρουαζιερα Νυδρι Ποστο Κατσικι Εγκρεμνοι αξιζει ?Επειδη μας ενδιαφερουν αυτες οι παραλιες και για να αποφυγουμε την οδικη ταλαπωρια λευκαδας πορτο κατσικι λογω παιδιων,σκεφτομαστε να παμε να κανουμε την κρουαζιερα αυτη κι ας βγει λιγο ακριβα για 4 ατομα (80 Ευρω)...
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η κρουαζιερα Νυδρι Ποστο Κατσικι Εγκρεμνοι αξιζει ?Επειδη μας ενδιαφερουν αυτες οι παραλιες και για να αποφυγουμε την οδικη ταλαπωρια λευκαδας πορτο κατσικι λογω παιδιων,σκεφτομαστε να παμε να κανουμε την κρουαζιερα αυτη κι ας βγει λιγο ακριβα για 4 ατομα (80 Ευρω)...
Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω τι παίζει ακριβώς με τις κρουαζιέρες (πόση ώρα σε αφήνουν σε κάθε παραλία, αν σε βγάζουν έξω κλπ). Πάντως θεωρητικά πιστεύω ότι αξίζει να γλιτώσεις την ταλαιπωρία της οδήγησης, πάρκινγκ και σκαλιών καθώς και το ότι στους Εγκρεμνούς δεν μπορείς να πας αλλιώς. Η κρουαζιέρα που πάει και Ιθάκη-Κεφαλλονιά για μένα είναι ταλαιπωρία. Αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα και έχει καλύτερη άποψη ας μας πει, εγώ λόγω εντοπιότητας δεν τις έχω κάνει.:oops:
 

rulis03

Member
Μηνύματα
17
Likes
7
Πως ειναι η διαδρομη απο την πολη της Λευκαδας προ το Πορτο Κατσικι?Διαβαζω οτι ο δρομος ειναι στενος και με το ζορι χωρανε δυο αυτοκινητα.Επιδης ειναι γεματος στροφες?
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Πως ειναι η διαδρομη απο την πολη της Λευκαδας προ το Πορτο Κατσικι?Διαβαζω οτι ο δρομος ειναι στενος και με το ζορι χωρανε δυο αυτοκινητα.Επιδης ειναι γεματος στροφες?
Μέχρι το Κάθισμα περίπου ο δρόμος είναι μια χαρά, από κει και μετά είναι πιο στενός, ειδικά σε κάποια σημεία που περνάς μέσα απ τα χωριά πρέπει να πηγαίνεις πολύ σιγά όταν συναντηθείς με άλλο αυτοκίνητο, και έχει και στροφές. Από την πόλη μέχρι το Πόρτο Κατσίκι περίπου 50 λεπτά θα έλεγα.
 

elenimarilu

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζουν οι ημερήσιες κρουαζιέρες και σε τι τιμές κυμαίνονται γιατί δεν μπόρεσα να βρω. Έχω δει ότι υπάρχουν κρουαζιέρες για μικρά όμορφα νησάκια τα οποία δεν είναι εύκολα προσβάσιμα με χρόνο για βουτιές. Αν τελικά το επιτρέψει ο καιρός φυσικά.. Επίσης αν έχει νόημα να το κάνεις, διότι χάνεις μια μέρα στην ουσία και εμείς θα μείνουμε 3, οπότε ίσως να μην υπάρχει λόγος να αναλωθούμε..
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
554
Likes
430
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζουν οι ημερήσιες κρουαζιέρες και σε τι τιμές κυμαίνονται γιατί δεν μπόρεσα να βρω. Έχω δει ότι υπάρχουν κρουαζιέρες για μικρά όμορφα νησάκια τα οποία δεν είναι εύκολα προσβάσιμα με χρόνο για βουτιές. Αν τελικά το επιτρέψει ο καιρός φυσικά.. Επίσης αν έχει νόημα να το κάνεις, διότι χάνεις μια μέρα στην ουσία και εμείς θα μείνουμε 3, οπότε ίσως να μην υπάρχει λόγος να αναλωθούμε..
Ε ναι το λες και μονη σου εχετε 3 μερες να δειτε (μερος της) Λευκάδας και θα πατε και κρουαζιερα?
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζουν οι ημερήσιες κρουαζιέρες και σε τι τιμές κυμαίνονται γιατί δεν μπόρεσα να βρω. Έχω δει ότι υπάρχουν κρουαζιέρες για μικρά όμορφα νησάκια τα οποία δεν είναι εύκολα προσβάσιμα με χρόνο για βουτιές. Αν τελικά το επιτρέψει ο καιρός φυσικά.. Επίσης αν έχει νόημα να το κάνεις, διότι χάνεις μια μέρα στην ουσία και εμείς θα μείνουμε 3, οπότε ίσως να μην υπάρχει λόγος να αναλωθούμε..
Εγώ θα σου πως άσχετα με το ότι έχετε 3 μέρες, μετανιωσαμε που τελικά δεν πήραμε καράβι για βόλτα στα νησάκια και να κάνουμε μπάνιο σαν άνθρωποι. Αν έχεις διαβάσει τις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις πως η Λευκάδα έχει φοβερές παραλίες αλλά είναι αρκετά δύσκολες είτε από θέμα πρόσβασης είτε από θέμα κόσμου είτε από θέμα αέρα. Π.χ για να πας Εγγρεμνους θα πρέπει να κατέβεις ένα μάτσο σκαλιά και να τα ξανά ανέβεις φυσικά και μια τεράστια ανηφόρα. Εμείς Πόρτο Κατσίκι πήγαμε ενώ κάναμε να φτάσουμε μισή ώρα πάνω στις στροφές και μόλις φτάσαμε φύγαμε διότι δεν είχε που να κάτσουμε. 5 μέρες Λευκάδα κάναμε 2 μπάνια. Δεν μας έχεις αναφέρει ποιον μήνα θα πας.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε ότι αξίζουν οι ημερήσιες κρουαζιέρες και σε τι τιμές κυμαίνονται γιατί δεν μπόρεσα να βρω. Έχω δει ότι υπάρχουν κρουαζιέρες για μικρά όμορφα νησάκια τα οποία δεν είναι εύκολα προσβάσιμα με χρόνο για βουτιές. Αν τελικά το επιτρέψει ο καιρός φυσικά.. Επίσης αν έχει νόημα να το κάνεις, διότι χάνεις μια μέρα στην ουσία και εμείς θα μείνουμε 3, οπότε ίσως να μην υπάρχει λόγος να αναλωθούμε..
Κοιταξε ..οι ημερησιες ξεκινανε απο το Νιδρι, πρεπει να πας την προηγουμενη μερα να παρεις εισιτηρια κ να ρωτησεις τον καθενα που παει κ πως και τι .... 10 παρα νμζ φευγουν πρωι κ ερχονται απογευμα ...πανε Εγκρεμνους, Σκορπιο, σε σπηλια του.... και αλλα π δε θυμαμαι :p ειναι ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ θα δεις τρομερα νερα , τρομερες παραλιες , τα περισσοτερα καραβια εχουν κ τσουτλιθρες που ανοιγουν κ σας αφηνουν να βουτατε μεσα κ τετοια (εγω επεσα απο 3ό καταστρωμα σκεψου) ...πολυ ωραια ολα πραγματικα !!!:clap:

Καπου 30$ νμζ ηταν αυτο π εκανα εγω κ πηγαμε παντου , 25-30 νμζ θα βρεις γενικα ..δες που πανε !

Τωρα απο αλλη αποψη να ξερεις: ειναι τεεεεεεεεερμα κουραστικο , τιγκα ηλιος ολη μερα , ανεβα κατεβα απο το καραβι για βουτιες παραλιες απο δω απο εκει ...:eek:

Ολα αυτα π σου εγραψα παιζουν ρολο στον καθενα ξεχωριστα ..αν ρωτας τη γνωμη μου αξιζει αν πας Λευκαδα απλα απο καποια φαση κ μετα θα εισαι τεερμα πτωμα κ δε θα μπορεις να κανεις τπτ :p ελπιζω να βοηθησα:D
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.750
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom