Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Ξέρουμε φέτος τι τρόποι πρόσβασης υπάρχουν για τους Εγκρεμνους;
Καλησπέρα! Πάρκινγκ με 8 ευρώ και κατάβαση για 20 30 λεπτά. Η ανάβαση είναι μεγάλο θέμα, αν έχετε θέματα υγείας, μην το επιχειρήσετε καν.. Αλλιώς καραβάκι από νυδρι η Βασιλική, αλλά επειδή δεν το έκανα, δεν γνωρίζω ωράρια τιμές κτλ. Αν μπορείτε να πάτε νωρίς για να αποφύγετε και τον πολύ κόσμο αλλά κυρίως τη ζέστη.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Ξέρουμε φέτος τι τρόποι πρόσβασης υπάρχουν για τους Εγκρεμνους;
Ξέρουμε αμέ!
Α) Μονοήμερη κρουαζιέρα από Νυδρί με πρώτη στάση Εγκρεμνούς- Πόρτο Κατσίκι και μετά σε πολλά άλλα μέρη( δεν τις πολυ βλέπεις τις παραλίες)
Β) Καραβάκι από Βασιλική μόνο για Εγκρεμνούς- Πόρτο Κατσίκι με στάνταρ όμως πρόγραμμα όχι τύπου δρομολόγια.
Γ) Πάρκιν από πάνω κατάβαση 2 χιλιόμετρα άσφαλτο και 400 σκαλιά και μετά ανάβαση αυτό.

Γενικά πρέπει να το παλέψεις για να πας...


Αυτό που προτείνω και στους επισκέπτες που έρχονται είναι αν νομίζετε ότι έχετε το γ , τουλάχιστον πηγαίντε 6 και γυρίστε 9-9μιση γιατί είναι η δυτική ακτή και νυχτώνει πολύ αργά εκεί. Δηλαδή και ανάβαση και καταμεσήμερο δεν πολυγίνεται στους 40 βαθμούς.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
555
Likes
436
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξέρουμε αμέ!
Α) Μονοήμερη κρουαζιέρα από Νυδρί με πρώτη στάση Εγκρεμνούς- Πόρτο Κατσίκι και μετά σε πολλά άλλα μέρη( δεν τις πολυ βλέπεις τις παραλίες)
Β) Καραβάκι από Βασιλική μόνο για Εγκρεμνούς- Πόρτο Κατσίκι με στάνταρ όμως πρόγραμμα όχι τύπου δρομολόγια.
Γ) Πάρκιν από πάνω κατάβαση 2 χιλιόμετρα άσφαλτο και 400 σκαλιά και μετά ανάβαση αυτό.

Γενικά πρέπει να το παλέψεις για να πας...


Αυτό που προτείνω και στους επισκέπτες που έρχονται είναι αν νομίζετε ότι έχετε το γ , τουλάχιστον πηγαίντε 6 και γυρίστε 9-9μιση γιατί είναι η δυτική ακτή και νυχτώνει πολύ αργά εκεί. Δηλαδή και ανάβαση και καταμεσήμερο δεν πολυγίνεται στους 40 βαθμούς.
Ευχαριστώ πολύ.Ξερουμε πόσο κοστίζει το καραβάκι από Βασιλική;Κάποιοι που ρώτησαν για Εγκρεμνους τους είπαν 35€ το άτομο αλλά είναι κρουαζιέρα.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
25 Ευρώ κάνει αυτό το καραβάκι αλλά πρέπει να πας Βασιλική να ψάξεις το στάντ ή να ρωτήσεις πουθενά στο Νυδρί. Ξέρεις παίζει και ανταγωνισμός σε αυτά μπορεί και να μην σε πολύ βοηθήσουν.
 

charmie

Member
Μηνύματα
16
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Σαντορίνη-Φολέγανδρος
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
25 Ευρώ κάνει αυτό το καραβάκι αλλά πρέπει να πας Βασιλική να ψάξεις το στάντ ή να ρωτήσεις πουθενά στο Νυδρί. Ξέρεις παίζει και ανταγωνισμός σε αυτά μπορεί και να μην σε πολύ βοηθήσουν.
Έχει δίκιο η Μαρινεττα!! Όταν ήμασταν στη Λευκάδα πριν πολλά χρόνια, για το καραβάκι από Βασιλική δεν μας έλεγε κανείς στο νησί!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχει δίκιο η Μαρινεττα!! Όταν ήμασταν στη Λευκάδα πριν πολλά χρόνια, για το καραβάκι από Βασιλική δεν μας έλεγε κανείς στο νησί!
Είναι λογικό γιατί είναι ανταγωνιστική η εκδρομή το ένα κάνει μόνο αυτά και το άλλο τα εμπεριέχει. Πάντως υπάρχει 100% , πελάτες μου το έκαναν την προηγούμενη εβδομάδα.
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Α ξέχασα να προσθέσω ότι υπάρχουν και πιο κυριλέ καταστάσεις από Σύβοτα( Λευκάδος πάντα) και Βασιλική με σκάφη και καπετάνιο που σε πάει μονοήμερη όπου θες και κάποια έχουν και γεύματα μέσα στην τιμή. (Βέβαια μιλάμε για 600-700 ευρώ αλλά όχι το άτομο και απ ότι ξέρω πάνε 6-7 άτομα)
 

bialex

Member
Μηνύματα
26
Likes
34
Καλημέρα
Έχουμε ¨φρέσκιες ´ πληροφορίες για μαγαζια για φαγητό στο νησί .
Οκ οι τιμές θα είναι τσιμπημένες αλλά τουλάχιστον να αξίζουν τα χρήματα που δίνεις, γιατί τα τελευταία χρόνια πολλοί
´επιχειρηματίες ´ έχουν ξεφύγει σερβίροντας σαβούρα !!
Ρωτάω εδώ στο αξιόπιστο φόρουμ , γιατί σε Εφαρμογές με κριτικές οι περισσότερες είναι αβανταδόρικες.
Οι κρατήσεις είναι απαραίτητες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλές διακοπές σε όλους
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Καλημέρα
Έχουμε ¨φρέσκιες ´ πληροφορίες για μαγαζια για φαγητό στο νησί .
Οκ οι τιμές θα είναι τσιμπημένες αλλά τουλάχιστον να αξίζουν τα χρήματα που δίνεις, γιατί τα τελευταία χρόνια πολλοί
´επιχειρηματίες ´ έχουν ξεφύγει σερβίροντας σαβούρα !!
Ρωτάω εδώ στο αξιόπιστο φόρουμ , γιατί σε Εφαρμογές με κριτικές οι περισσότερες είναι αβανταδόρικες.
Οι κρατήσεις είναι απαραίτητες ?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι καλές διακοπές σε όλους
Καλημέρα!
Θα απαντήσω ως ντόπια και μόνιμη κάτοικος πλέον στο νησί.
Για μένα εξαιρετικές επιλογές και value for money με ένα ανώτερο μπάτζετ, όχι πάνω από 25 ευρώ το άτομο( αυτό εξαρτάται και από το άτομο φυσικά) είναι η Ράχη στην Εξάνθεια , Φλοίσβος και Βαρέλι στο Νυδρί , Χάρης στο Φτερνό ( εκεί δοκιμάζεις πολύ λόκαλ καταστάσεις , είμαστε Αιτωλοακαρνάνες στο φαί- η αγαπημένη μου ταβέρνα ) , Σπυριδούλα στα Σύβοτα και αρκετές επιλογές στην πόλη όπως Γωγώς Γεύσεις , Μαργαρίτα και Κελάρι. Όλα δοκιμασμένα συνεχώς τα τέσσερα τελευταία χρόνια. Τι να κάνουμε, πεινάμε :p
Γενικά το νησί είναι πολύ οικονομικό συγκριτικά με άλλα νησιά. (πήγαινε μια βόλτα στο γειτονικό Μεγανήσι και θα καταλάβεις τι θα πει τσιμπημένες τιμές :) )
Δεν έχω στείλει πελάτη και να γύρισε δυσαρεστημένος . Δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά τα μαγαζιά απλά μ αρέσει το φαγητό!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Καλημέρα!
Θα απαντήσω ως ντόπια και μόνιμη κάτοικος πλέον στο νησί.
Για μένα εξαιρετικές επιλογές και value for money με ένα ανώτερο μπάτζετ, όχι πάνω από 25 ευρώ το άτομο( αυτό εξαρτάται και από το άτομο φυσικά) είναι η Ράχη στην Εξάνθεια , Φλοίσβος και Βαρέλι στο Νυδρί , Χάρης στο Φτερνό ( εκεί δοκιμάζεις πολύ λόκαλ καταστάσεις , είμαστε Αιτωλοακαρνάνες στο φαί- η αγαπημένη μου ταβέρνα ) , Σπυριδούλα στα Σύβοτα και αρκετές επιλογές στην πόλη όπως Γωγώς Γεύσεις , Μαργαρίτα και Κελάρι. Όλα δοκιμασμένα συνεχώς τα τέσσερα τελευταία χρόνια. Τι να κάνουμε, πεινάμε :p
Γενικά το νησί είναι πολύ οικονομικό συγκριτικά με άλλα νησιά. (πήγαινε μια βόλτα στο γειτονικό Μεγανήσι και θα καταλάβεις τι θα πει τσιμπημένες τιμές :) )
Δεν έχω στείλει πελάτη και να γύρισε δυσαρεστημένος . Δεν έχω καμία σχέση με όλα αυτά τα μαγαζιά απλά μ αρέσει το φαγητό!
πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ερχομαι κάθε καλοκαίρι πλέον Λευκάδα και θα δοκιμάσω σε κάποια από αυτά, ποια η αποψη σου για το θυμάρι?
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, ερχομαι κάθε καλοκαίρι πλέον Λευκάδα και θα δοκιμάσω σε κάποια από αυτά, ποια η αποψη σου για το θυμάρι?
Δεν έχω πάει! Δεν έχω ακούσει πάντως και κάποιον από τους γνωστούς μου εδώ να μου το προτείνει αυθόρμητα. Ξέρω όμως ότι είναι γνωστό ιντερνετικά. Καλά να περάσεις και φέτος και εύχομαι να έρχεσαι κάθε όποτε θες και μπορείς , χαίρομαι να φεύγουν ευχαριστημένοι οι επισκέπτες !
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ προτείνω οπωσδήποτε ραχη, ένα άλλο φοβερό σημείο είναι το amente κοντά στην ράχη, και το porto nikiana στην ευθεία χώρας με νυδρί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.121
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom