Λευκάδα Πληροφορίες για Λευκάδα

Mike81

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
α και το αγιοφυλλι ειναι πανεμορφο, βεβαια τον αυγουστο πρεπει να βρεις κανα εκατοστο ελευθερο να κατσεις, ισως σεπτεμβρη να ναι διαφορετικα
Σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου Luigi! :haha:
Όσον αφορά " για το αν είναι αρκετές 4 μέρες ώστε να δει κάποιος τα "δυνατότερα" σημεία του νησιού" και για το που θα μείνω (έγραψα παραπάνω) τι μου προτείνετε για εκείνη την περίοδο?
 

tzitzikas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα.
Εχω κλείσει για Λευκάδα (Τσουκαλάδες) για 8-11 Αυγούστου (4 βράδια). Διάβασα αρκετά πράγματα για παραλίες κτλ και για τις δύσκολες-επικίνδυνες διαδρομές που έχουν κάποιες απο αυτές. Με δεδομένα οτι μαζί μας θα είναι και το παιδί μας (4 ετών), το αυτοκίνητο είναι 1300cc 12 ετών και οτι θα μείνουμε 4 βράδια, θα ήθελα τις προτάσεις σας για παραλίες. Δηλαδή θα ήθελα να αποφύγω παρακινδυνευμένες καταστάσεις και δύσκολες διαδρομές λόγω του παιδιού. Εσείς σε αυτή την περίπτωση ποιες παραλίες θα αποφεύγατε σίγουρα και σε ποιες θα πηγαίνετε με σειρά προτεραιότητας, μιας και οι μέρες είναι 4-5. Ευχαριστώ!
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Όσον αφορά " για το αν είναι αρκετές 4 μέρες ώστε να δει κάποιος τα "δυνατότερα" σημεία του νησιού" και για το που θα μείνω (έγραψα παραπάνω) τι μου προτείνετε για εκείνη την περίοδο?
4 μέρες με καλό πρόγραμμα και σίγουρα αμάξι είναι αρκετές για να δεις τα βασικότερα του νησιού. Must οι καταρράκτες στο Νυδρί και μπάνιο σε ένα εκ των Πόρτο Κατσίκι/Εγκρεμνούς. Από εκεί και πέρα, Κάθισμα η πλέον οργανωμένη παραλία του νησιού, πιο όμορφες και λιγότερο οργανωμένες Αγιοφύλλι και Μύλος. Τρομερό εστιατόριο η Ράχη στην Εξάνθεια, με απίστευτη θέα, να πάτε πριν τη δύση του ήλιου. Και ο Άγιος Νικήτας κι η Λυγιά είναι σωστές επιλογές διαμονής, προσωπικά θα επέλεγα το πρώτο, διότι είναι στη δυτική πλευρά του νησιού, όπου είναι μαζεμένες οι ωραιότερες παραλίες.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα σε όλους! Έχω επισκεφθεί πολλές φορές τη σελίδα, και πάντα βρίσκω πολύτιμες πληροφορίες! Αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος, μιας και κάνετε πολύ καλή δουλειά! Είναι το 1ο μου post και θα ήθελα αν έχετε την καλοσύνη, να κάνω κάποιες ερωτήσεις για τη Λευκάδα!
Θα πάω φέτος για 1η φορά, για 4 διανυκτερεύσεις, από 2 Σεπτέμβρη μέχρι και 6 όπου και θα αναχωρήσω. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν είναι αρκετές οι μέρες ώστε να δει κάποιος τα "δυνατότερα" σημεία του νησιού!
Πέρα από τις παραλίες Πόρτο Κατσίκι, Κάθισμα και Εγκρεμνοί όπου θα επιδιώξω να δω, ποιές άλλες 2 μου προτείνετε, μιας και θα κάνω το πολύ 5 μπανάκια? Αξίζει σε αυτές τις μέρες να επισκευτώ κάποιες από αυτές με κρουαζιέρα ώστε να γλιτώσω ταλαιπωρία κλπ ή επειδή θα έχει σπάσει λίγο ο κόσμος (ελπίζω) να προτιμήσω να πάω οδικώς (και φυσικά με το απαραίτητο περπάτημα - π.χ. σκαλιά στους Εγκρεμνούς κλπ, αν έχουν αποκατασταθεί)?
Για φαγητό με έχετε κατατοπίσει από τις προηγούμενες σελίδες (εκτός αν άλλαξε κάτι), ενώ για δωμάτια, σκέφτομαι να κοιτάξω πρώτα στον Άγιο Νικήτα από αυτά που διάβασα, αλλιώς από την απέναντι μεριά στη Λυγιά, που έχει κλείσει και ένα φιλικό ζευγάρι.
Συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο, απλά επειδή θα θυσιάσω 1 ημέρα (θα έφευγα την Παρασκευή) μιας και προέκυψε ένας γάμος, έχω με το ζόρι 4 ημέρες και κάτι, οπότε θα ήθελα τα φώτα σας! :)
Καλησπέρα. Κοίτα και το χωριό Άγιο Πέτρο στην Βασιλική είναι πολύ ωραίο και ήσυχο μέρος και κοντά σε αρκετά πράγματα. Βέβαια εφόσον θα έχετε αμάξι είστε οκ. Οσο αφορά τις παραλίες οπωσδήποτε καραβάκι. Εμείς όταν είχαμε πάει κάναμε το λαθος και δεν πήραμε και σε 5 μέρες καναμε 2 φορες μπάνιο. Και δυστυχώς στο κομμάτι αυτό με την Λευκάδα συμφωνούν αρκετοί εδώ μέσα. Καλά να περάσετε.
 

Mike81

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα. Κοίτα και το χωριό Άγιο Πέτρο στην Βασιλική είναι πολύ ωραίο και ήσυχο μέρος και κοντά σε αρκετά πράγματα. Βέβαια εφόσον θα έχετε αμάξι είστε οκ. Οσο αφορά τις παραλίες οπωσδήποτε καραβάκι. Εμείς όταν είχαμε πάει κάναμε το λαθος και δεν πήραμε και σε 5 μέρες καναμε 2 φορες μπάνιο. Και δυστυχώς στο κομμάτι αυτό με την Λευκάδα συμφωνούν αρκετοί εδώ μέσα. Καλά να περάσετε.
Ευχαριστώ πολύ, να'σαι καλά!
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Γεια σας κι από μένα. Το κακό με την περίοδο που θα πάτε είναι ο κόσμος (φέτος βέβαια είναι και ο καιρός, φυσάει κάθε μέρα, βρέχει συχνά). Μην τα παραλέτε για την πρόσβαση στις παραλίες, αν εξαιρέσεις τους Εγκρεμνούς που εδώ και 2 χρόνια δεν μπορείς να πας με αυτοκίνητο, στο Πόρτο Κατσίκι μια χαρά πας. Τα 100 σκαλιά δεν νομίζω ότι είναι απαγορευτικά, το παιδάκι θα ταλαιπωρηθεί λίγο. Αγιοφύλλι και Μύλο έχει μονοπάτι, αν βαριέσαι και δεν είσαι πολύ της ταλαιπωρίας (όπως εγώ) παίρνεις το καραβάκι και πας. Για μένα αν μείνεις 4 μέρες δεν αξίζει η ημερήσια κρουαζιέρα με Φισκάρδο-Ιθάκη κλπ μέσα. Δηλαδή σε ποιο ελληνικό νησί έχει δρομάρες μέχρι την άμμο δεν έχω καταλάβει.
Ένας τρόπος να προλάβεις την πολυκοσμία είναι να πηγαίνεις νωρίς στις παραλίες. Αλλά να ξέρετε ότι θα ταλαιπωρηθείτε, η Λευκάδα βουλιάζει τον Αύγουστο, χρόνια συστήνω να μην το προτιμάτε. Ξέρω βέβαια ότι ο περισσότερος κόσμος τότε μπορεί.
Τσουκαλάδες είναι πολύ καλό σημείο να μείνεις, κοντά στις καλές παραλίες, 5 λεπτά απ'την πόλη. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει να βγεις για βράδυ. Μπορείς όμως να πας Άγιο Νικήτα που είναι 5 χλμ για χαλαρό ποτό πάνω στη θάλασσα. Πολύ καλή ταβέρνα στους Τσουκαλάδες η Ψαροπούλα.
Η Ράχη επίσης εξαιρετική, και για ποτό-καφέ πλέον αφού άνοιξε και μπαράκι αλλά κι εκεί μπορεί να περιμένετε ώρα αν πάτε ώρες ηλιοβασιλέματος.
Από παραλίες τα γνωστά, έχουν ειπωθεί πολλές φορές.
 

tzitzikas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
καλησπέρα. Απο την Βασιλική υπάρχουν κρουαζιέρες για τις κοντινές παραλίες (Εγκρεμνοι, πόρτο κατσίκι κτλ). Δεν μπόρεσα να βρω κάτι
 

mikem

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σας,
Η αλήθεια είναι πως η ανάγκη ανεύβρεσης πληροφοριών με έκανε να θυμηθώ ξανά το forum, και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που διαβάζω και ενημερώνομαι έστω και ως επισκέπτης.

Εχω προγραμματίσει με την σχέση μου να κάνω ταξίδι στην Λευκάδα περί τις αρχές του επόμενου μήνα. Διάβασα πάρα πολλά για το συγκεκριμένο θέμα αλλά και πάλι κάποιες απορίες μου έχουν μείνει στο μυαλό. Φυσικά οι απορίες έχουν να κάνουν με τον τόπο διαμονής.

- Δεν επιθυμούμε την έντονη φασαρία αλλά και όχι και την απομόνωση.
- Θα μείνουμε 5 ημέρες.
- Βρήκα μερικά διαμερίσματα στον Αγιο Ιωάννη και στην Νικιάνα.
- Στον Αγιο Ιωάννη, είναι με περίπου 40 ευρώ ενώ στην Νικιάνα με 30/35 αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι πως στα διαμερίσματα στην Νικιάνα, δεν διάβασα και τα καλύτερα reviews. Ενώ επίσης έχω ενδιασμούς μιας και στην ίδια περιοχή είναι κάπου στην μέση της Λευκάδας.
Οπως προσανατολίστικα, νομίζω πως στον Αγιο Ιωάννη είναι καλύτερα τόσο από περιοχή όσο και από πρόσβαση, μιας και είμαι μπορούμε σχετικά πιο εύκολα να "κινηθούμε" στις 2 πλευρές της Λευκάδας.
- Διάβασα πολύ καλά λόγια για Αγιο Νικήτα, αλλά αφενώς είναι εκτός μπάτζετ και αφετέρου είναι λίγο μακριά απ την πόλη και τα υπόλοιπα μέρη.

Εσεις αντίστοιχα ποιες περιοχές μας προτείνετε ως τόπο διαμονής ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μιχάλης.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σας,
Η αλήθεια είναι πως η ανάγκη ανεύβρεσης πληροφοριών με έκανε να θυμηθώ ξανά το forum, και η αλήθεια είναι πως χαίρομαι που διαβάζω και ενημερώνομαι έστω και ως επισκέπτης.

Εχω προγραμματίσει με την σχέση μου να κάνω ταξίδι στην Λευκάδα περί τις αρχές του επόμενου μήνα. Διάβασα πάρα πολλά για το συγκεκριμένο θέμα αλλά και πάλι κάποιες απορίες μου έχουν μείνει στο μυαλό. Φυσικά οι απορίες έχουν να κάνουν με τον τόπο διαμονής.

- Δεν επιθυμούμε την έντονη φασαρία αλλά και όχι και την απομόνωση.
- Θα μείνουμε 5 ημέρες.
- Βρήκα μερικά διαμερίσματα στον Αγιο Ιωάννη και στην Νικιάνα.
- Στον Αγιο Ιωάννη, είναι με περίπου 40 ευρώ ενώ στην Νικιάνα με 30/35 αντίστοιχα. Η αλήθεια είναι πως στα διαμερίσματα στην Νικιάνα, δεν διάβασα και τα καλύτερα reviews. Ενώ επίσης έχω ενδιασμούς μιας και στην ίδια περιοχή είναι κάπου στην μέση της Λευκάδας.
Οπως προσανατολίστικα, νομίζω πως στον Αγιο Ιωάννη είναι καλύτερα τόσο από περιοχή όσο και από πρόσβαση, μιας και είμαι μπορούμε σχετικά πιο εύκολα να "κινηθούμε" στις 2 πλευρές της Λευκάδας.
- Διάβασα πολύ καλά λόγια για Αγιο Νικήτα, αλλά αφενώς είναι εκτός μπάτζετ και αφετέρου είναι λίγο μακριά απ την πόλη και τα υπόλοιπα μέρη.

Εσεις αντίστοιχα ποιες περιοχές μας προτείνετε ως τόπο διαμονής ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Μιχάλης.
Καλημέρα Μιχάλη. Αν κατάλαβα καλά θα πάτε αρχές Σεπτέμβρη. Εγώ θα πρότεινα να μείνετε Άγιο Ιωάννη που είναι ουσιαστικά προάστιο της πόλης για να είστε κοντά για εξόδους κλπ και πιο κοντά για να πάτε στις παραλίες και από τις 2 πλευρές του νησιού, κυρίως τις δυτικές. Είναι και εποχή που δεν έχει πολύ κόσμο οπότε καλύτερα να είστε κεντρικά. Ο Άγιος Νικήτας είναι ωραίος και γραφικός αλλά πιο ακριβός. Η Νικιάνα δεν είναι μακριά από την πόλη, ένα τέταρτο περίπου και έχει αρκετά δωμάτια και ταβέρνες αλλά η θάλασσα είναι μέτρια. Και για να πας δυτικά θα κάνεις κύκλο. Αν έχεις βρει δωμάτιο με 40 ευρώ στον Αη Γιάννη κλείσε εκεί. Απλά να ξέρεις ότι εκεί είναι εξοχή, δεν πας κάπου με τα πόδια εκτός αν είναι πολύ κοντά στην παραλία. Αλλιώς θες αυτοκίνητο για να κατέβεις για ποτό, φαγητό κλπ. Ενώ Νικιάνα, Άγιο Νικήτα έχεις επιλογές και με τα πόδια.
Αυτά, ελπίζω να σε κατατόπισα.

καλησπέρα. Απο την Βασιλική υπάρχουν κρουαζιέρες για τις κοντινές παραλίες (Εγκρεμνοι, πόρτο κατσίκι κτλ). Δεν μπόρεσα να βρω κάτι
Οι κρουαζιέρες είνα από Νυδρί, ψάξε εκεί.
 
Last edited by a moderator:

Mike81

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα ξανά! Μια ερώτηση αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει. Μου είπαν για ένα καράβι που κάνει κάτι σαν κρουαζιέρα από το πρωί μέχρι το βράδυ, με φαγητό, ποτά κλπ, που πάει σε διάφορα μέρη, στο Μεγανήσι, στο σπήλαιο και δεν ξέρω και εγώ που αλλού. Κοστίζει 50 ευρώ το άτομο για όλη την ημέρα! Το έχει πάρει κανείς? Και αν ναι, αξίζει? Κάνει στάσεις και σε παραλίες κλπ για μπάνιο για αρκετή ώρα ή κάθετε για λίγο και αναχωρεί συχνά? Αν ξέρει κάποιος κάτι, θα ήμουν ευγνώμων!
 

Jim@ras

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σας,
Θα επισκεφτώ τη Λευκάδα 3-9 Αυγούστου με τη κοπέλα μου. Η ερώτηση που θα ήθελα να κάνω είναι αν αξίζει να κάνουμε κρουαζιέρα με καραβάκι τουριστικό ή να ενοικιάσουμε μόνοι μας βάρκα καθώς υπάρχει αυτή η επιλογή και δεν χρειάζεται δίπλωμα για να οδηγήσεις. Τι αξίζει λέτε καλύτερα και ποιο θα προτιμούσατε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Travel87

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
καλημερα!!καλο καλοκαιρι!!μαλλον το θεμα θα χει απαντηθει αλλα.θα θελα προσφατες πληροφοριες για φαγητο στην λευκαδα....σε αναζητηση που εκανα μπερδευτηκα καπωε με τις κριτικες...αν και η γευση αποτελει καθαρα προσωπικο κριτηριο....σας ευχαριστω..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom