Μαλαισία Σιγκαπούρη Πληροφορίες για Μαλαισία-Σιγκαπούρη

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
το νυχτερινο σαφαρι και το universal studio αξιζει;
Το ενα ειναι τουριστική παγίδα και σου δείχνουν κατι κατσίκια.και το αλλο μονο αν εχεις παιδιά. Εμείς δεν νομίζω να χαρούμε και πολύ.δε μπήκα βέβαια αλλα διάβαζα για ατέλειωτες ουρές σε καθε θεματικό πάρκο απο τα 7-8 που εχει.οποτε μονο ταλαιπωρία θα μου έμενε. Αλλα δεν ξερω τι θέλει ο καθένας. Μπορεί να σας αρέσει. Απλώς αν είχα μονο τόσο λίγο χρονο θα το απέφευγα γιατι θέλει ώρες πολλές. Και στην επιστροφή θα έλεγα τι εκανα σιγκαπουρη? Όλη μέρα πήγα στο universal ή σε ενα fake σαφάρι. Ειναι δικές σας επιλογές αυτα. Απλώς μετέφερα την εμπειρία μου και κρατάς οτι θέλεις :)
 

anna mrtd

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ευχαριστω για τη βοηθεια.. ναι θα το αποφυγουμε διαβασα κριτικες και δεν αξιζουν και ιδιατερα
 

manoscrete

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επέστρεψα απο σιγκαπουρη,Κουάλα Λουμπούρ και genting highlands. Ίσως δεν βρήκα όση βοήθεια έψαχνα πριν το ταξιδι εγω αλλα οποίος χρειάζεται κάποια πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω. Με λίγα λόγια απλα μην πιστεύετε το τι σας λέει ο καθένας εδω. Όλα ειναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων. Για Εμένα παράδειγμα η σιγκαπουρη ειναι ο παράδεισος. Παίζουν πολλα ρόλο βέβαια.μεχρι και το που θα μείνεις μπορεί να σε κάνει να συμπαθήσεις η να αντί παθήσεις ενα μέρος. Σιγκαπουρη έμεινα στο marina bay sands και στο zen rooms Mackenzie ή city inn Mackenzie και Κουάλα Λουμπούρ έμεινα στο the face suites platinum .και τα δυο μέρη ειναι απίστευτα. Απλώς μαλαισια λίγο προσοχή στους απατεώνες.
Καλησπέρα, θέλω να σε ρωτησω πρώτον τι μέσο χρησιμοποίησες για τη μεταφορά σου απο Σιγκαπουρη προς Κουάλα Λουμπούρ και το ανάποδο ( αν πήγες με λεωφορείο, το έκλεισες μέσω ίντερνετ ή από εκεί και με τι κόστος), δεύτερον πως πήγες στα genting highlands και τρίτον είναι καλές οι συγκοινωνίες και στις δύο χώρες;
 

Viewmaster

Member
Μηνύματα
80
Likes
316
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί-Μαλδίβες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Επέστρεψα απο σιγκαπουρη,Κουάλα Λουμπούρ και genting highlands. Ίσως δεν βρήκα όση βοήθεια έψαχνα πριν το ταξιδι εγω αλλα οποίος χρειάζεται κάποια πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω. Με λίγα λόγια απλα μην πιστεύετε το τι σας λέει ο καθένας εδω. Όλα ειναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων. Για Εμένα παράδειγμα η σιγκαπουρη ειναι ο παράδεισος. Παίζουν πολλα ρόλο βέβαια.μεχρι και το που θα μείνεις μπορεί να σε κάνει να συμπαθήσεις η να αντί παθήσεις ενα μέρος. Σιγκαπουρη έμεινα στο marina bay sands και στο zen rooms Mackenzie ή city inn Mackenzie και Κουάλα Λουμπούρ έμεινα στο the face suites platinum .και τα δυο μέρη ειναι απίστευτα. Απλώς μαλαισια λίγο προσοχή στους απατεώνες.
Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου για τη Σιγκαπούρη όπου ξεκίνησα να γράφω ταξιδιωτική ιστορία. Η πόλη είναι απίστευτη και προσωπικά εμένα δε μου έφτασαν οι 7 διανυκτερεύσεις που είχα εκεί(μία στο Marina Bay Sands)!
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Μανο τωρα το είδα. Σε πρόλαβα ή πηγές?

Καλησπέρα, θέλω να σε ρωτησω πρώτον τι μέσο χρησιμοποίησες για τη μεταφορά σου απο Σιγκαπουρη προς Κουάλα Λουμπούρ και το ανάποδο ( αν πήγες με λεωφορείο, το έκλεισες μέσω ίντερνετ ή από εκεί και με τι κόστος), δεύτερον πως πήγες στα genting highlands και τρίτον είναι καλές οι συγκοινωνίες και στις δύο χώρες;
Όπως και να εχει θα απαντήσω και ας βοηθήσω κάποιον άλλον αν δεν πρόλαβα εσένα. Απο σινγκαπουρη για κ.λ. πήγα με λεωφορείο με την εταιρεία aeroline.δεν ξερω για τις υπόλοιπες πάντως αυτη η εταιρεία ειναι φοβερή. Οι θέσεις ηταν πολύ μεγάλες με ξεχωριστά μπρατσα για τον καθε έναν.περιελαμβανε γεύμα.πληρωσα 25 το άτομο αν θυμάμαι καλά.καθε καρέκλα ειχε δίκο της ταμπλετ για να δεις ταινία,μουσική κτλ. Αναχωρεί απο το κτήριο που εχει τα γραφεία της στο vivocity εμπορικό κέντρο. Ως το vivocity μετρο.απο το Ίντερνετ τα έκλεισα τα εισητηρια απλως πρέπει να περάσεις απο τα γραφεία τους για να σου εκδοθούν τα κανονικά εισητηρια. Για genting highlands αναχωρεί λεωφορείο απο το σταθμό KL Sentral καθε ημέρα. Το εισητηριο κάνει 3 ευρώ περίπου.μπορει να λέω και πολλα. Απλως πάρτε μαζί σας ζακέτα κ αν μπορείτε μακρύ παντελόνι. Εκεί πάνω κάνει παγωνιά και στο λεωφορείο ακομη χειρότερα. Νόμιζα θα μου βγει η ψυχή απο το κρύο στο λεωφορείο. Σε γενικές γραμμές οι συγκυνωνιες ειναι άριστες και στις δυο πόλεις.ουτε να σκεφτείς για αυτοκίνητο.και να πάρεις τρενάκι απο KL Sentral για batu caves. Τέλειο.δες τι ειναι στο γκουγκλ.
 
Last edited by a moderator:

manoscrete

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Καλημερα Σακη, τη Τεταρτη φευγουμε οποτε οι πληροφοριες σου θα μας φανουν χρησιμες. Λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο (απο μια ερευνα που εκανα ειδα οτι ειναι φτηνα), για να παμε σε μερη εξω απο τη Κουαλα Λουμπουρ οπως τα cameron highlands, το port dickson και κατι δαση που εχουμε βρει. Σχετικα με τη προσοχη που λες για τους απατεωνες, τι εννοεις;
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Ελπίζω να μη μετανιώσετε το αυτοκίνητο. Ποτε δεν θα νοίκιαζα αυτοκίνητο σε μια χώρα που κυριαρχεί η απάτη και μαζί με τη ταυλανδη εχει τους περισσότερους διεφθαρμένους αστυνομικούς . Επίσης δεν θα εμπιστευόμουν τον αριθμό της κάρτας μου στα χέρια κάποιου μαλαισιανου. Μπορεί να σε πλησιάσουν για να σου κάνουν τουρ άτομα τα οποία δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι ούτε να μιλάς. Απο την άλλη βέβαια δεν ξερω τι είδους παρέα ειστε. Αν ειστε 4 άντρες π.χ, οκ .εγω πήγα μονο με τη γυναίκα μου και έπρεπε να τα φοβάμαι αυτα.

Καλημερα Σακη, τη Τεταρτη φευγουμε οποτε οι πληροφοριες σου θα μας φανουν χρησιμες. Λεμε να νοικιασουμε αυτοκινητο (απο μια ερευνα που εκανα ειδα οτι ειναι φτηνα), για να παμε σε μερη εξω απο τη Κουαλα Λουμπουρ οπως τα cameron highlands, το port dickson και κατι δαση που εχουμε βρει. Σχετικα με τη προσοχη που λες για τους απατεωνες, τι εννοεις;
Καλο ταξιδι και καλά να περάσετε!!!
 
Last edited by a moderator:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Κινητό στη Σιγκαπούρη και Μαλαισία
Για χρήση κινητού με πολλές εισερχόμενες κλήσεις ποια είναι η καλύτερη λύσης για αυτές τις 2 χώρες;
Στην wind δεν υπάρχει πρόγραμμα περιαγωγής με ημερήσια χρέωση και η χρέωση γίνεται ανά λεπτό κλήσης με κόστος 2€/λεπτό.
Ταξιδεύει ένας συγγενής μου σε λίγες μέρες και πρέπει να έχει ανοιχτό κινητό για πολλές εισερχόμενες κλήσεις.
Η e-sim περιλαμβάνει και κλήσεις εισερχόμενες και εξερχόμενες προς Ευρώπη ή βολεύει μόνο για χρήση δεδομένων;
Δεν έχω κάνει ποτέ χρήση e-sim και δεν ξέρω εάν λειτουργεί σε αυτές τις χώρες.
Υπάρχουν ειδικές προδιαγραφές για συσκευή Android που πρέπει να ελέγξω;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom