Μαλαισία Σιγκαπούρη Πληροφορίες για Μαλαισία-Σιγκαπούρη

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ας μην ανοίξω και εγώ νέο thread και ας θέσω τις απορίες μου εδώ.

Σιγκαπούρη λοιπόν για φέτος. 5 ή 6 διανυκτερεύσεις πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου.

Πρώτη φορά τόσο μακρινό ταξίδι, πρώτη φορά σε άλλη ήπειρο όσο να ναι ένα άγχος το χουμε!

Ερώτηση 1. Εκτός από το διαβατήριο, χρειαζόμαστε κάτι άλλο; Επίσης φαντάζομαι στο αεροδρόμιο περνάμε imigration. Κάποια συμβουλή; Πρώτη φορά περνάμε την διαδικασία. Η πτήση θα γίνει μέσω abu απ όσο γνωρίζω!

Ερώτηση 2. Έχω διαβάσει για τα αξιοθέατα (sentosa, κήπους, συνοικίες, ζωολογικό κλπ) Υπάρχουν κοντινές εξορμήσεις σε νησιά να κάνουμε για να κάνουμε και κανένα αξιοπρεπή μπάνιο; Η βάση μας θα είναι η Σιγκαπούρη και θα πάμε με etihad μετ'επιστροφής. Οπότε θέλουμε κάτι κοντινό.

Ερώτηση 3. Για συνάλλαγμα λέω να κάνω από εδώ για τα πρώτα έξοδα και μετά εκεί. Τα ανταλλακτήρια είναι εμφανή; Εννοώ θα τα εντοπίσουμε εύκολα ή είναι μαγαζιά που τα κάνουν όλα και συμφέρουν; (Πουλάνε διάφορά κάνουν και συνάλλαγμα;)

Αν υπάρχει κάποια συμβουλή σε σχέση με τον καιρό, τα ρούχα, τι πρέπει να προσέξουμε εκτός από τις αμέτρητες απαγορεύσεις θα χαρώ να την ακούσω!
 
Last edited:

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
5 ή 6 διανυκτερεύσεις πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου.

- Όλες στη Σιγκαπούρη; Προσωπικά τις βρίσκω πολλές. Αν είναι 6 συνολικά, θα μπορούσες να τις μοιράσεις, 3 στη Σιγκαπούρη και 3 κάπου αλλού (ανάλογα και με τις αναχωρήσεις/αφίξεις, φυσικά). Το πού αλλού, δες παρακάτω.

Ερώτηση 1. Εκτός από το διαβατήριο, χρειαζόμαστε κάτι άλλο;

- Όχι.

Επίσης φαντάζομαι στο αεροδρόμιο περνάμε immigration. Κάποια συμβουλή; Πρώτη φορά περνάμε την διαδικασία.

- Απλή και γρήγορη διαδικασία. Να έχετε συμπληρώσει τα καρτελλάκια από πριν, στο αεροπλάνο. Μπορεί να έχει ουρά αλλά προχωράει γρήγορα. Συνήθως "καθαρίζεις" μέσα σ' ένα δεκάλεπτο.

Ερώτηση 2. Έχω διαβάσει για τα αξιοθέατα (sentosa, κήπους, συνοικίες, ζωολογικό κλπ). Υπάρχουν κοντινές εξορμήσεις σε νησιά να κάνουμε για να κάνουμε και κανένα αξιοπρεπές μπάνιο; Η βάση μας θα είναι η Σιγκαπούρη και θα πάμε με etihad μετ'επιστροφής. Οπότε θέλουμε κάτι κοντινό.

- Για τ' αξιοθέατα, αυτά που λες είναι, τα έχουν γράψει κι άλλοι και εδώ (στο φόρουμ) και στο διαδίκτυο (ψάξε, μπορεί να βρεις και κάτι άλλο να σου κάνει 'κλικ').
- Αξιοπρεπές μπάνιο, θα σε στενοχωρήσω, αλλά μην ελπίζεις (σαν την Ελλάδα, Αιγαίο, Χαλκιδική, κλπ. κλπ. δεν υπάρχει). Παραλίες όμορφες (καρτ-ποσταλικές) ναι, ίσως, η θάλασσα όμως δεν κάνει για μπάνιο (ρηχή, σπασμένα κοράλλια, άμπωτις/παλίρροια, κλπ.). Για "κοντινή" εξόρμηση έχει κάτι νησιά απέναντι (που ανήκουν στην Ινδονησία), δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι είναι για χοντρά πορτοφόλια τα θέρετρα που έχει εκεί (η Ινδονησία θέλει και βίζα - που βγάζεις στην άφιξη).
- Άλλη περίπτωση είναι η Μαλαισία. Υποψήφια εδώ είναι τα νησιά Tioman, Redang και Perhentian (στα δύο τελευταία έχω πάει) με καλές και φτηνότερες υποδομές, ωραίες θάλασσες, κάνεις και κανένα μπανάκι (με βάρκα στα βαθειά) αλλά... θα σε φάνε οι δρόμοι. Δεν θα προλάβεις. Αν είχες άλλες 3 μέρες θα άλλαζε το πράγμα.
- Οπότε; Εγώ θα πρότεινα να δείτε και κανένα άλλο μέρος εκτός Σιγκαπούρης, κατά προτίμηση Μαλαισία (εύκολη και φτηνή μετάβαση με όποιο τρόπο κι αν πας) - ίσως 2-3 μέρες Κουάλα Λουμπούρ (με ή χωρίς Μελάκκα - ανάλογα και πώς θα κινηθείτε).


Ερώτηση 3. Για συνάλλαγμα λέω να κάνω από εδώ για τα πρώτα έξοδα και μετά εκεί. Τα ανταλλακτήρια είναι εμφανή; Εννοώ θα τα εντοπίσουμε εύκολα ή είναι μαγαζιά που τα κάνουν όλα και συμφέρουν; (Πουλάνε διάφορά κάνουν και συνάλλαγμα; )

- Συνάλλαγμα να μην κάνεις από εδώ (άσε που είναι αμφίβολο και αν θα βρεις πουθενά δολλάρια Σιγκαπούρης - εκτός ίσως στο αεροδρόμιο αλλά κι εκεί με χάλια rate και 'καραβίσια' προμήθεια). Αν θες (και χρειάζεσαι), κάνε λίγα εκεί, στο αεροδρόμιο μόλις φτάσεις, το rate δεν θα είναι το καλύτερο αλλά σίγουρα καλύτερο από Ελλάδα. Περισσότερα θα αλλάξεις στο κέντρο, έχει ανταλλακτήρια σχεδόν σε όλα τα εμπορικά κέντρα αλλά και στο δρόμο σε ορισμένες περιοχές. Επίσης, όπως λες, αλλάζουν και σε κάποια καταστήματα.

Αν υπάρχει κάποια συμβουλή σε σχέση με τον καιρό, τα ρούχα, τι πρέπει να προσέξουμε εκτός από τις αμέτρητες απαγορεύσεις θα χαρώ να την ακούσω!

- Καιρός: Ισημερινός = τροπικό κλίμα = απίστευτη υγρασία. Ό,τι ρούχο και να φορέσεις θα κολλήσει επάνω σου! Ρούχα όσο πιο καλοκαιρινά γίνεται.
- Τι να προσέξεις: Αν καπνίζεις, την έβαψες! Ούτε στο δρόμο όταν περπατάς. Τα πρόστιμα είναι τσουχτερά. Στα εστιατόρια, θα βγαίνεις έξω όπως όλοι σε όλον τον κόσμο (εκτός Ελλάδος, φυσικά).

Αυτά και καλά να περάσεις!
 

LIK

Member
Μηνύματα
101
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
ΝΟΤΙΟΣ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
- Αξιοπρεπές μπάνιο, θα σε στενοχωρήσω, αλλά μην ελπίζεις (σαν την Ελλάδα, Αιγαίο, Χαλκιδική, κλπ. κλπ. δεν υπάρχει). Παραλίες όμορφες (καρτ-ποσταλικές) ναι, ίσως, η θάλασσα όμως δεν κάνει για μπάνιο (ρηχή, σπασμένα κοράλλια, άμπωτις/παλίρροια, κλπ.). Για "κοντινή" εξόρμηση έχει κάτι νησιά απέναντι (που ανήκουν στην Ινδονησία), δεν έχω πάει αλλά ξέρω ότι είναι για χοντρά πορτοφόλια τα θέρετρα που έχει εκεί (η Ινδονησία θέλει και βίζα - που βγάζεις στην άφιξη).
Η Ινδονησία ΔΕΝ θέλει βίζα για παραμονή έως 30 ημέρες
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Ευχαριστώ πολύ @babaduma ήλπιζα στην απάντηση σου! Με αυτά που διάβασα καταλήγω ότι οι πέντε διανυκτερεύσεις είναι αρκετές!!!

Όσο για το συνδυαστικό μέρος διάβασα τα threads και είδα οτι υπάρχουν πολλές επιλογές και πολλά κοντινά μέρη με μεγάλο ενδιαφέρον. Επειδή όμως θα πρέπει να φύγω από Σιγκαπούρη και όχι από άλλο μέρος, αυτά τα μέρη που μου προτείνεις είναι για να πας και να έρθεις αυθημερόν; (η πτήση θα είναι με etihad και με "περιορίζει" γιατί δεν μπορώ να έχω άλλη βάση αναχώρησης.)

Τέλος αν έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο θα ήθελα να μου στείλεις κανένα λινκ. Για 2/8 - 7/8 κοιτάω. Για αρχή το budget είναι περίπου 70€ και βλέπουμε. Ίσως ανέβει το budget για να έχει και πισίνα! Όσο για την θάλασσα δεν έχω και μεγάλες προσδοκίες!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Η Ινδονησία ΔΕΝ θέλει βίζα για παραμονή έως 30 ημέρες
ΟΚ, δεν το ήξερα, όταν πήγα έβγαινε επί τόπου, ευχαριστώ για το update.

Επειδή όμως θα πρέπει να φύγω από Σιγκαπούρη και όχι από άλλο μέρος, αυτά τα μέρη που μου προτείνεις είναι για να πας και να έρθεις αυθημερόν; (η πτήση θα είναι με etihad και με "περιορίζει" γιατί δεν μπορώ να έχω άλλη βάση αναχώρησης.)
Αν θέλεις για ημερήσια (ή με μία διαν/ση), μόνο για Μελάκα (μακριούτσικα αλλά αξίζει η παλιά πόλη) ή κάπου αλλού πιο κοντά με λεωφορείο μπορείς να πας. Νομίζω μια καλή κοντινή επιλογή για ημερήσια ή και για διανυκτέρευση είναι η Bandar Penawar και η Desaru Beach στη Μαλαισία. Και για λίγη εξωτική παραμυθία βρε αδερφέ! :)

Τέλος αν έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο θα ήθελα να μου στείλεις κανένα λινκ. Για 2/8 - 7/8 κοιτάω. Για αρχή το budget είναι περίπου 70€ και βλέπουμε. Ίσως ανέβει το budget για να έχει και πισίνα! Όσο για την θάλασσα δεν έχω και μεγάλες προσδοκίες!
Ξενοδοχεία δεν μπορώ να σου προτείνω. Δεν προτείνω κάτι αν δεν έχω μείνει εκεί. Κι έχω πολλά χρόνια να μείνω στη Σιγκαπούρη οπότε πολλά πράγματα έχουν αλλάξει.
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Επέστρεψα απο σιγκαπουρη,Κουάλα Λουμπούρ και genting highlands. Ίσως δεν βρήκα όση βοήθεια έψαχνα πριν το ταξιδι εγω αλλα οποίος χρειάζεται κάποια πληροφορία ευχαρίστως να βοηθήσω. Με λίγα λόγια απλα μην πιστεύετε το τι σας λέει ο καθένας εδω. Όλα ειναι θέμα προσωπικών προτιμήσεων. Για Εμένα παράδειγμα η σιγκαπουρη ειναι ο παράδεισος. Παίζουν πολλα ρόλο βέβαια.μεχρι και το που θα μείνεις μπορεί να σε κάνει να συμπαθήσεις η να αντί παθήσεις ενα μέρος. Σιγκαπουρη έμεινα στο marina bay sands και στο zen rooms Mackenzie ή city inn Mackenzie και Κουάλα Λουμπούρ έμεινα στο the face suites platinum .και τα δυο μέρη ειναι απίστευτα. Απλώς μαλαισια λίγο προσοχή στους απατεώνες.
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
Ευχαριστώ πολύ @babaduma ήλπιζα στην απάντηση σου! Με αυτά που διάβασα καταλήγω ότι οι πέντε διανυκτερεύσεις είναι αρκετές!!!

Όσο για το συνδυαστικό μέρος διάβασα τα threads και είδα οτι υπάρχουν πολλές επιλογές και πολλά κοντινά μέρη με μεγάλο ενδιαφέρον. Επειδή όμως θα πρέπει να φύγω από Σιγκαπούρη και όχι από άλλο μέρος, αυτά τα μέρη που μου προτείνεις είναι για να πας και να έρθεις αυθημερόν; (η πτήση θα είναι με etihad και με "περιορίζει" γιατί δεν μπορώ να έχω άλλη βάση αναχώρησης.)

Τέλος αν έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδοχείο θα ήθελα να μου στείλεις κανένα λινκ. Για 2/8 - 7/8 κοιτάω. Για αρχή το budget είναι περίπου 70€ και βλέπουμε. Ίσως ανέβει το budget για να έχει και πισίνα! Όσο για την θάλασσα δεν έχω και μεγάλες προσδοκίες!
Zen rooms Mackenzie ή city inn Mackenzie εχει κρίση ταυτότητας το ξενοδοχείο αυτο. Ειναι value for money. Επέλεξε δωμάτιο με παράθυρο .ειναι 100 μ απο το mrt little India .ειναι κοντά στη λιτλ Ιντιά αλλα ευτυχώς μακριά απο τη βρωμια της.
 

anna mrtd

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλησπερα. φευγουμε για μπαλι 12 σεπτεμβριου, 18 θα ειμαστε σιγκαπουρη. θα μεινουμε εκει 2 νυχτες και μια μερα γεματη. τι εχετε να προτεινετε απο αξιοθεατα; θα μεινουμε στο peninsula excelsior
μου προτειναν καποιες εκδρομες απο το ταξιδιωτικο γραφειο που ξεκινανε απο 40 ευρω το ατομο.. να κλεισω απο εδω ή και εκει επιτοπου ειναι ευκολο;
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
καλησπερα. φευγουμε για μπαλι 12 σεπτεμβριου, 18 θα ειμαστε σιγκαπουρη. θα μεινουμε εκει 2 νυχτες και μια μερα γεματη. τι εχετε να προτεινετε απο αξιοθεατα; θα μεινουμε στο peninsula excelsior
μου προτειναν καποιες εκδρομες απο το ταξιδιωτικο γραφειο που ξεκινανε απο 40 ευρω το ατομο.. να κλεισω απο εδω ή και εκει επιτοπου ειναι ευκολο;
ευχαριστω εκ των προτερων
Για τη γεμάτη μέρα στη σιγκαπουρη θα εκανα τα εξής: ξεκινάω 8 πρωί απο ξενοδοχείο κ παω με το mrt (metro) στη στάση bayfront. Απο εκεί διαμέσου του marina bay sands πας στο gardens by the bay. Βλέπεις τα τεχνητά φωτιζόμενο δέντρα κ μπαίνεις στους θόλους.(cloud forest and flower dome). Παλι διαμέσου του marina bay sands κανείς δεξιόστροφα βόλτα γύρω απο τη θάλασσα περπατώντας τη helix bridge.(εχει photo spot).φτανεις στο Merlion για φωτογραφίες. Ρωτώντας βρίσκεις την στάση του μετρο και πας στη γειτονιά bugis(ψάξτε λίγο αυτο) όπου εχει πολλα street shops,street foods,street palm reader,future tellers ,ινδικό ναό,βουδιστικό ναό.τρως μεσημεριανό. Απο εκεί μετρο για Chinatown. Εχει ινδουιστικό ναό κ βουδιστικό μουσείο με το δόντι του βούδα κ άπειρα κινεζικά μαγαζάκια.κ τρως εκεί βράδυ. Ελπίζω να βοήθησα.ειναι το καλυτερο προγραμμα να κανείς αν εχεις μονο μια μέρα εκεί. Απλώς ετοιμάσου για περπάτημα.αλλα αυτα που θα δεις σε μια μέρα δεν τα εχεις ξαναδεί μεσα σε μια μονο μέρα ποτε.και απο πλήθος και απο ποικιλία .
 

anna mrtd

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ευχαριστω γι ατην απαντησα.. σιγκαπουρη θα μεινουμε 2 νυχτες και μια μερα καθως ταξιδευουμε πισω Ελλαδα ξημερωματα,, οποτε ας πουμε 3 μερες.. αρα να μοιρασω αυτες τις δραστηριοτητες;
 

Sakis.serres

Member
Μηνύματα
38
Likes
25
ευχαριστω γι ατην απαντησα.. σιγκαπουρη θα μεινουμε 2 νυχτες και μια μερα καθως ταξιδευουμε πισω Ελλαδα ξημερωματα,, οποτε ας πουμε 3 μερες.. αρα να μοιρασω αυτες τις δραστηριοτητες;
Αν δεις αυτα κ εχεις χρονο κι αλλο αξίζει η βόλτα στη little India απλώς να ξέρεις οτι θα σιχαθείς τους Ινδούς .ναι όλα πολύχρωμα κ όμορφα αλλα πολύ βρώμα κ αγενής κόσμος. Και μετά φυσικά ειναι όλες οι δραστηριότητες που μπορεις να κανείς στο sentosa island. Γκουγκλάρετε το για όσα εχει εκεί.απλως θέλει ολόκληρη μέρα. Θα εκανα ξανα το mega zip εκεί.και στη Palawan beach που εχει μια ωραία κρεμαστή γέφυρα.εχει κ το μεγαλύτερο ενυδρείο νοτιοανατολικής Ασίας εκεί στη σεντοσα. Να πιείτε και ενα καφε απέναντι απο το marina bay sands όταν νυχτώνει κάνει και φωτό σόου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom