Μαρόκο Πληροφορίες για Μαρόκο

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Και εμείς ΑΤΜ είχαμε επιλέξει και οι χρεώσεις ήταν αρκετά καλές (πριν 4 χρόνια ήταν περίπου 2 ευρώ η ανάληψη). Νομίζω είναι η καλύτερη επιλογή
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Για μικρά ποσά στο Μαρόκο δε συμφέρει το ΑΤΜ λόγω υψηλών χρεώσεων (4-5 ευρώ ανά συναλλαγή για την κάρτα μου).
 
Last edited:

hlhjac

Member
Μηνύματα
418
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Εγώ θυμάμαι ότι κάναμε όλο το συνάλλαγμα που θα χρειαζόμασταν σε ένα ανταλλακτήριο κοντά στη jemaa el fna. Μας είχε πάει ο Ξεναγος κ είχε πολύ καλή ισοτιμία
 

Eirini 88

Member
Μηνύματα
46
Likes
19
Καλησπέρα στο φόρουμ!

Έχω μαζέψει αρκετές απόψεις για συνάλλαγμα στο Μαρόκο και η επικρατέστερη επιλογή είναι ΑΤΜ. Έχετε να προτείνετε κάτι επ' αυτού;
Επειδή έκανα συναλλαγμα στο αεροδρόμιο και σε ανταλλακτήριο αλλά τράβηξα και από ΑΤΜ η καλύτερη επιλογή και η πιο συμφέρουσα ήταν στο αεροδρόμιο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σε ΑΤΜ ή ανταλλακτήριο του αεροδρομίου; Γιατί τα ανταλλακτήρια του αεροδρομίου έχουν απαράδεκτες τιμές.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
To να βρείς την βέλτιστη επιλογή είναι αρκετά απλό. Αν πχ η κάρτα σου σου κάνει χρέωση 4-5ε αρκεί να ψάξεις να βρείς ποια είναι η μέγιστη ανάληψη που μπορείς να κάνεις. Ας υποθέσουμε ότι είναι 100ε (η τράπεζα θα σου δώσει την καλύτερη ισοτιμία ούτως ή άλλως και για αυτό δεν αναφέρομαι σε ντίρχαμ ή άλλο νόμισμα). Οπότε τα 100 σου κοστίζουν στην πραγματικότητα 105. Δηλαδή έχεις χάσει ένα ποσοστό 4.76% της αξίας των χρημάτων σου. Αν βρείς ανταλλακτήριο που να δουλεύει κατω από αυτό το ποσοστό αγόρασε απο ανταλλακτήριο (δεν νομίζω ότι τα ανταλλακτήρια δουλεύουν με κάτω από 6-7%). Προφανώς να τραβάς 20ε δεν σε συμφέρει γιατί τότε τα 20ε σου κοστίζουν 25 που αντιστοιχεί σε ποσοστό 20%. Επίσης, προφανώς για περισσότερα χρήματα (πχ 150-200) δεν συζητάμε ότι συμφέρει το ΑΤΜ.

Η τράπεζα σου κρατάει ένα σταθερό ποσό ανεξάρτητα από το μέγεθος της ανάληψης (έχοντας σε πολλες περιπτώσεις άνω όριο). Το ανταλλακτήριο θα σου κρατήσει ένα ποσοστό επι του συνόλου των χρημάτων που θές να πάρεις.

Οπότε το υψηλές χρεώσεις είναι ανάλογα με την τάξη μεγέθους του ποσού που μιλάμε. 5ε στα 200 είναι διαφορετικό απο 5ε στα 20ε.
Αρκεί να βρείς το βέλτιστο σημείο σε κάθε περίπτωση.
 
Last edited:

isidkol

Member
Μηνύματα
11
Likes
20
Συμπτωματικά έκανα αυτή την αναζήτηση που λες, καθώς σκέφτηκα να δω που είμαστε και με τα capital control. Απευθύνθηκα στην Alpha και με ενημέρωσαν πως ισχύει το ίδιο όριο αναλήψεων που ισχύει στην Ελλάδα (840€ τις δύο εβδομάδες). Για ανάληψη από ΑΤΜ χρεώνουν (φυσικά τη διαφορά συναλλάγματος και) 1% στο συνολικό ποσό, με ελάχιστη χρέωση τα 4€ (δηλαδή στο μέγιστο 840€, χρεώνουν 8,4€). Για αγορές το όριο πάει στα 1000€/ημέρα, με 2% προμήθεια, χωρίς ελάχιστο.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Σκεφτομαι ενα ταξιδι 10 ημερων στο μαροκο, νοεμβρη η γεναρη. Χοντρικα το πλανο ειναι το εξης: Απο φεζ με αυτοκινητο παραλιακα μεχρι εσαουιρα και απο κει μαρακες. Επειτα μερτζουγκα, 3ημερη εκδρομη σε ερημο και μεσω ατλαντα φεζ. Τα ερωτηματα μου ειναι πρωτον, απο αποψη καιρου ειναι πολυ καλυτερα το νοεμβρη απο το γεναρη, η δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα, δευτερον αξιζει το χειμωνα η παραλιακη διαδρομη και η εσαουιρα με διανυκτερευςη εκει και τριτον οι διανυκτερευσεις στην ερημο ειναι εφικτες αυτους τους μηνες, η εχει τοσο πολυ κρυο που μαλλον θα το μετανιωσουμε;
 

k.stravojohn

Member
Μηνύματα
12
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Ασία
Σκεφτομαι ενα ταξιδι 10 ημερων στο μαροκο, νοεμβρη η γεναρη. Χοντρικα το πλανο ειναι το εξης: Απο φεζ με αυτοκινητο παραλιακα μεχρι εσαουιρα και απο κει μαρακες. Επειτα μερτζουγκα, 3ημερη εκδρομη σε ερημο και μεσω ατλαντα φεζ. Τα ερωτηματα μου ειναι πρωτον, απο αποψη καιρου ειναι πολυ καλυτερα το νοεμβρη απο το γεναρη, η δεν εχει τοσο μεγαλη διαφορα, δευτερον αξιζει το χειμωνα η παραλιακη διαδρομη και η εσαουιρα με διανυκτερευςη εκει και τριτον οι διανυκτερευσεις στην ερημο ειναι εφικτες αυτους τους μηνες, η εχει τοσο πολυ κρυο που μαλλον θα το μετανιωσουμε;
Καλησπέρα εγώ είχα πάει τον Οκτώμβριο και οι θερμοκρασιες ήταν απόλυτα φυσιολογικες, αυτό που ήθελα να σου πω είναι πως αν υπάρχει χρόνος να επισκεφτείς την πόλη Chefchaouen καθώς είναι ένα πανέμορφο τοπίο. Και επίσης να ξέρεις πως θα ταξιδεύεις αρκετές ώρες μέσα στην χώρα καθώς οι αποστάσεις δεν ειναι και οι μικρότερες ;)
 

jimrazors13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
καλησπερα σε ολους, χρειαζομαι βοηθεια για μαροκο γιατι φευγω σε εναν μηνα απο τωρα,εμαι νεος μελος στο φορουμ κιολας!!! :)
 

kostas1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλες και όλους...
Μετά από πολλές αναβολές ήρθε επιτέλους η ώρα να γνωρίσουμε το Μαρόκο.
Πετάμε το Σάββατο μέσω Ρώμης για Καζαμπλάνκα και θα παραμείνουμε εκεί για 12 μέρες.
Δεν σας κρύβω ότι είχαμε κατά νου να πάμε με γκρούπ αλλά η rosa είχε άλλη άποψη...και πλέον είμαι βέβαιος ότι είχε ... την καλύτερη....
εξερεύνηση του Μαρόκου με ιχ!!!!!!
Το πρόγραμμα έχει ως εξής...μία μέρα Ραμπάτ...τρεις στη Φεζ...δύο στη Μερτζουγκα (με μία διανυκτέρευση στη Σαχάρα), μία στο Κελάα Μ΄Γκούνα. τρεις στο Μαρακές και μία στην Εσσαουίρα.
Θέλω λοιπόν να ευχαριστήσω......
τον jahlive 1985 για τις λεπτομερείς πληροφορίες που μου έδωσε...
τη rosa διότι μας μετέδωσε τη δική της αγάπη όχι μόνο για το Μαρόκο αλλά και γενικώτερα για τα ταξίδια....καθοδηγώντας μας να πάρουμε τις σωστές αποφάσεις γι αυτό το ταξίδι και δίνοντας μας καθοριστικά tips....
Οπωσδήποτε το papi και τον άντρα της για την φιλοξενία τους, την ανοχή και την υπομονή τους στην αρμένικη επίσκεψη μας και τις τόσες ερωτήσεις και απορίες μας...(για όσους δεν το γνωρίζουν το papi είναι και μιά καταπληκτική μαγείρισα).
Σας ευχαριστούμε από καρδιάς και χαιρόμαστε που αποκτήσαμε τόσο αξιόλογους φίλους....
Εύχομαστε σε όλους σας Καλό Πάσχα αλλά πάνω από όλα υγεία για να μπορούμε να απολαμβάνουμε και να μοιραζόμαστε τα όμορφα ταξίδια μας...
Νεώτερα με την επιστροφή μας...
Σταύρος-Πηνελόπη.
Καλημέρα σας,

σκεφτόμαστε και εμείς να ταξιδέψουμε στο Μαρόκο!
Κάποιες συμβουλές που θα μας δίνατε... τί να μη χάσουμε από μέρη και εμπειρίες;
Ξενοδοχεία;
Υπάρχουν κάποιοι αξιόπιστοι οδηγοί ή ξεναγοί;
Οποιαδήποτε οδηγία- συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να μην παραλείψετε να επισκεφτείτε το Ραμπάτ που είναι σύγχρονο αλλά και παραδοσιακό. Στην Κάσμπα της Ουντάγια θα νομίσετε ότι είστε σε αιγαιοπελαγίτικο νησί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom