Γαλλία Πληροφορίες για Μασσαλία..

Mary-pa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τελικά πήγες στην Μασσαλία? Εμείς το σκεφτόμαστε για τέλος του μήνα! Είναι ωραία? Που πήγες, που έφαγες, τι είδες? Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
Καλημέρα!!! Δυστηχως το ταξίδι ήταν προγραμματισμένο να γίνει 23.4.2020...
Που είχαμε το 1ο λολ ντάουν...άρα ακυρώθηκε...το έψαξα κ τώρα από Χανιά..κ οι τιμές είναι απλησίαστες...226 μόνο να πας... Άλλη φορά....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.539
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να το βάλω, μάλλον αυτό είναι το πιο ταιριαστό. Από τις 4 Ιουνίου έχει ανοίξει στη Marseille ένα νέο μουσείο ρέπλικα της υποβρύχιας σπηλιάς Cosquer με τις προϊστορικές σπηλαιογραφίες. Η αυθεντική σπηλιά βρίσκεται περίπου 15 χλμ έξω απ'τη Marseille και δεν είναι επισκέψιμη, κάποιοι δύτες έχασαν τη ζωή τους στην προσπάθεια να την επισκεφθούν. Επίσης νομίζω ότι έχει υποστεί και καταστροφές και πλέον κάποια αυθεντικά κομμάτια έχουν χαθεί. Έκαναν αγώνα δρόμου οι Γάλλοι για να χτίσουν τη ρέπλικα όσο πιο πιστά γίνεται. Η είσοδος κοστίζει 16ε.

Cosquer Méditerranée - Site officiel de la restitution de la Grotte Cosquer

Αν κάποιος βρεθεί στην πόλη και πάει στο μουσείο θα ήταν ωραίο να γράψει 2 λόγια. Για μένα είναι σοβαρός λόγος να την ξαναεπισκεφθώ με την πρωτη ευκαιρία.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να το βάλω, μάλλον αυτό είναι το πιο ταιριαστό. Από τις 4 Ιουνίου έχει ανοίξει στη Marseille ένα νέο μουσείο ρέπλικα της υποβρύχιας σπηλιάς Cosquer με τις προϊστορικές σπηλαιογραφίες. Η αυθεντική σπηλιά βρίσκεται περίπου 15 χλμ έξω απ'τη Marseille και δεν είναι επισκέψιμη, κάποιοι δύτες έχασαν τη ζωή τους στην προσπάθεια να την επισκεφθούν. Επίσης νομίζω ότι έχει υποστεί και καταστροφές και πλέον κάποια αυθεντικά κομμάτια έχουν χαθεί. Έκαναν αγώνα δρόμου οι Γάλλοι για να χτίσουν τη ρέπλικα όσο πιο πιστά γίνεται. Η είσοδος κοστίζει 16ε.

Cosquer Méditerranée - Site officiel de la restitution de la Grotte Cosquer

Αν κάποιος βρεθεί στην πόλη και πάει στο μουσείο θα ήταν ωραίο να γράψει 2 λόγια. Για μένα είναι σοβαρός λόγος να την ξαναεπισκεφθώ με την πρωτη ευκαιρία.
Έχεις επισκεφτεί γενικά κάποιο απο τα τόσα σπήλαια στη Γαλλία; Δεν θυμάμαι να έχεις αναφέρει κάτι, αν και μπορεί να μου διαφεύγει τώρα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.539
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχεις επισκεφτεί γενικά κάποιο απο τα τόσα σπήλαια στη Γαλλία; Δεν θυμάμαι να έχεις αναφέρει κάτι, αν και μπορεί να μου διαφεύγει τώρα.
Όχι! Και τα σπήλαια και οι ρεπλικες είναι εκτός πόλεων, πρέπει να πας επί τούτου. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο εύκολα προσβάσιμη ρεπλικα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.486
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Όχι! Και τα σπήλαια και οι ρεπλικες είναι εκτός πόλεων, πρέπει να πας επί τούτου. Είναι η πρώτη φορά που βλέπω τόσο εύκολα προσβάσιμη ρεπλικα.
Ναι, δυστυχώς πολλά σπήλαια γενικά, ακόμα και αντίγραφα αυτών, δεν είναι εύκολα προσβάσιμα χωρίς ίδιο μεταφορικό μέσο. Εύχομαι να το δεις αυτό το συντομότερο!
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Αν κάποιος βρεθεί στην πόλη και πάει στο μουσείο θα ήταν ωραίο να γράψει 2 λόγια. Για μένα είναι σοβαρός λόγος να την ξαναεπισκεφθώ με την πρωτη ευκαιρία.
Συμπεριέλαβα τη πρόταση σου στην επίσκεψη που θα κάνουμε τον Οκτώβρη. Κάποιο άλλο tip για τη πόλη;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.539
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Συμπεριέλαβα τη πρόταση σου στην επίσκεψη που θα κάνουμε τον Οκτώβρη. Κάποιο άλλο tip για τη πόλη;
Γράψε εντυπώσεις όταν το επισκεφθείς.

Έχω γράψει λίγα πράγματα εδώ:

Γαλλία - Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

Η γειτονιά le panier μου άρεσε. Έχει και φυσικά τοπία κοντά για εκδρομές. Η γενικότερη εικόνα που έχω για την πόλη δεν είναι καλή. Έχει αρκετή ζωή πάντως.
 

andalusia

Member
Μηνύματα
37
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή, Κούβα, Μεξικό
Καλημερα. θα ήθελα προτάσεις για αρχικό προορισμό την Μασαλια και ρομαντικες περιηγησεις σε γύρω χωριά. θα έχω μια εβδομάδα καιρό.. επειδή είμαι άσχετη σε γεωγραφία το Μπορντό είναι κοντά? μπορεί να συνδυαστεί? ευχαριστώ!
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
224
Likes
475
κοντα στη Μασσαλια, στα 30 χλμ περιπου , ειναι το Aix en Provence, που ειναι πολυ ωραιο μερος. Το Μπορντω ειναι στην Βορεια Γαλια στον Ατλαντικο, ναι ειναι μακρυα...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Πολύ κοντά (μισή ώρα με τρένο) και πολύ όμορφα είναι η Αβινιόν που θεωρώ ότι αξίζει μονοήμερης. Το Μπορντώ όχι είναι μακριά, σε εφικτή απόσταση είναι η Λυών και το Μονπελιέ που όμως θες περισσότερο μιας ημέρας.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom