Γαλλία Πληροφορίες για Μασσαλία..

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επειδή είμαι άσχετη σε γεωγραφία το Μπορντό είναι κοντά? μπορεί να συνδυαστεί? ευχαριστώ!
6 ώρες με το τρένο ή 1 ώρα και 10 λεπτά με το αεροπλάνο είναι για σένα κοντά;
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.997
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα. θα ήθελα προτάσεις για αρχικό προορισμό την Μασαλια και ρομαντικες περιηγησεις σε γύρω χωριά. θα έχω μια εβδομάδα καιρό..
Θα έχετε αυτοκίνητο; Αν ναι, ξεκινήστε από Μασσαλία, ανεβείτε Aix-en-Provence, συνεχίστε Βόρεια στα χωριά του Luberon (Με βάση το Apt, σημειώστε Bonnieux, Lacoste, Rousillon, Gordes, San-Saturnin κ.α.) Συνεχίστε στην περιοχή του Vaucluse. Μη χάσετε την πρωτεύουσα Avignon, αλλά ανάλογα με το χρόνο σας μπορείτε να δείτε κι άλλα χωριά (π.χ. Baux en Provence, Tarrascon, Fontaine de Vaucluse κ.α.). Συνεχίστε, στην Arles ή/και στη Nimes (για πολύ ρωμαϊκό αρχαίο) και επιστρέφετε από κει στη Μασσαλία.
 

Kaveirw

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους!

Τέλος Αυγούστου έχουμε προγραμματίσει ταξίδι στη Μασσαλία για 5 μέρες με τον άντρα μου.. Διάβασα τις σχετικές ταξιδιωτικές ιστορίες στο σάιτ και πληροφορίες στο φόρουμ (πιθανόν να μου ξέφυγε και κάτι..), lonely planet, άρθρα σε ταξιδιωτικά περιοδικά...είδα και βιντεάκια στο yt..αλλά πόσο να εμπιστευτείς τα εκατομμύρια των travel vlogers?

Αυτό που διαβάζω, σε αρκετά άρθρα (συμπεριλαμβανομένου και του Lonely planet) είναι ότι η πόλη έχει έναν ίσως αυξημένο βαθμό επικινδυνότητας.. Προφανώς κάθε μεγαλούπολη παρουσιάζει παθογένειες, ωστόσο, η συχνότητα σχετικών σχολίων και προειδοποιήσεων, με έχει θορυβήσει.. Είναι όντως (τόσο) επικίνδυνη ή απαιτεί απλώς τις λογικές προφυλάξεις που παίρνουμε όλοι μας σε κάθε ταξίδι;

Ευχαριστώ!
 

Nikos_F

Member
Μηνύματα
69
Likes
959
Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Λογική χρειάζεται. Όπως δεν θα χωθείς το βράδυ στους δρόμους που βρίσκονται πίσω από το λιμάνι του Πειραιά (εκεί που είναι βιοτεχνική ζώνη), έτσι και εκεί θα αποφύγεις το βράδυ κάποιους ερήμους αντίστοιχους δρόμους. Το πρωί δεν τρέχει τίποτα όπου και να πας.
Έχω πάει τέσσερις φορές.

Το βράδυ, στην Panier (την παλιά συνοικία, στο πάνω μέρος της πόλης) στην οποία λογικά θα κάνετε πολλές βόλτες, υπάρχουν κομμάτια που θυμίζουν λίγο γκέτο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με ενόχλησε κάποιος.

Γενικά, είναι ΟΚ και αφού θα είστε και ζευγάρι, ακόμα καλύτερα.
 

Kaveirw

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Μην ανησυχείς, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Λογική χρειάζεται. Όπως δεν θα χωθείς το βράδυ στους δρόμους που βρίσκονται πίσω από το λιμάνι του Πειραιά (εκεί που είναι βιοτεχνική ζώνη), έτσι και εκεί θα αποφύγεις το βράδυ κάποιους ερήμους αντίστοιχους δρόμους. Το πρωί δεν τρέχει τίποτα όπου και να πας.
Έχω πάει τέσσερις φορές.

Το βράδυ, στην Panier (την παλιά συνοικία, στο πάνω μέρος της πόλης) στην οποία λογικά θα κάνετε πολλές βόλτες, υπάρχουν κομμάτια που θυμίζουν λίγο γκέτο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν με ενόχλησε κάποιος.

Γενικά, είναι ΟΚ και αφού θα είστε και ζευγάρι, ακόμα καλύτερα.
Τέλεια!! Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και για τις χρήσιμες (και θετικές) πληροφορίες!
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Δεν ήξερα σε ποιο θέμα να το βάλω, μάλλον αυτό είναι το πιο ταιριαστό. Από τις 4 Ιουνίου έχει ανοίξει στη Marseille ένα νέο μουσείο ρέπλικα της υποβρύχιας σπηλιάς Cosquer με τις προϊστορικές σπηλαιογραφίες. Η αυθεντική σπηλιά βρίσκεται περίπου 15 χλμ έξω απ'τη Marseille και δεν είναι επισκέψιμη, κάποιοι δύτες έχασαν τη ζωή τους στην προσπάθεια να την επισκεφθούν. Επίσης νομίζω ότι έχει υποστεί και καταστροφές και πλέον κάποια αυθεντικά κομμάτια έχουν χαθεί. Έκαναν αγώνα δρόμου οι Γάλλοι για να χτίσουν τη ρέπλικα όσο πιο πιστά γίνεται. Η είσοδος κοστίζει 16ε.

Cosquer Méditerranée - Site officiel de la restitution de la Grotte Cosquer

Αν κάποιος βρεθεί στην πόλη και πάει στο μουσείο θα ήταν ωραίο να γράψει 2 λόγια. Για μένα είναι σοβαρός λόγος να την ξαναεπισκεφθώ με την πρωτη ευκαιρία.
Γειά χαρά,

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μουσείο σήμερα και το βρήκα καταπληκτικό.

Οι επισκέπτες ανεβαίνουν σε μικρά οχήματα τεσσάρων θέσεων που κινούνται αυτόματα στο χώρο του σπηλαίου και η ακουστική ξενάγηση σου εξηγεί τι βλέπεις. Στη συνέχεια βλέπεις ένα βίντεο για το πως ανακαλύφθηκε και μια έκθεση με ζώα που είναι σχεδιασμένα στο σπήλαιο.

Έχει λίγο κρύο στο χώρο.

Δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση.

Σε ευχαριστώ Señor_Nada για το σχόλιο που είχες κάνει και βρήκα το μουσείο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Γειά χαρά,

Επισκέφθηκα το συγκεκριμένο μουσείο σήμερα και το βρήκα καταπληκτικό.

Οι επισκέπτες ανεβαίνουν σε μικρά οχήματα τεσσάρων θέσεων που κινούνται αυτόματα στο χώρο του σπηλαίου και η ακουστική ξενάγηση σου εξηγεί τι βλέπεις. Στη συνέχεια βλέπεις ένα βίντεο για το πως ανακαλύφθηκε και μια έκθεση με ζώα που είναι σχεδιασμένα στο σπήλαιο.

Έχει λίγο κρύο στο χώρο.

Δεν επιτρέπεται η φωτογράφιση.

Σε ευχαριστώ Señor_Nada για το σχόλιο που είχες κάνει και βρήκα το μουσείο.
Εγώ σ'ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να γράψεις για το μουσείο. Το είχα στα πλάνα μου για τώρα το φθινόπωρο αλλά με έπιασε απελπισία με τις τιμές διαμονής στη Marseille. Από περιέργεια σε τι τιμές βρήκες διαμονή;
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Εγώ σ'ευχαριστω που μπήκες στον κόπο να γράψεις για το μουσείο. Το είχα στα πλάνα μου για τώρα το φθινόπωρο αλλά με έπιασε απελπισία με τις τιμές διαμονής στη Marseille. Από περιέργεια σε τι τιμές βρήκες διαμονή;
Και εγώ δυσκολεύτηκα και συνεχώς το ανέβαλα. Τελικά έκλεισα στο Kley Marseille St Charles - Résidence étudiante το οποίο βρήκα πολύ καλό. Το μόνο αρνητικό η απουσία κλιματιστικού αλλά ευτυχώς δεν έχει πολύ ζέστη. Είναι σε ξεχωριστό κτίριο από αυτό των φοιτητών, έχει ησυχία και με το 49 λεωφορείο είμαι σε 10 λεπτά στο λιμάνι Vieux Port. Το δωμάτιο είναι μεγάλο όπως και το μπάνιο. Είχε γίνει ένα θέμα με μια ακύρωση στο booking.com και μου το έδωσαν 358 ευρώ για 7 βράδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.043
Και εγώ δυσκολεύτηκα και συνεχώς το ανέβαλα. Τελικά έκλεισα στο Kley Marseille St Charles - Résidence étudiante το οποίο βρήκα πολύ καλό. Το μόνο αρνητικό η απουσία κλιματιστικού αλλά ευτυχώς δεν έχει πολύ ζέστη. Είναι σε ξεχωριστό κτίριο από αυτό των φοιτητών, έχει ησυχία και με το 49 λεωφορείο είμαι σε 10 λεπτά στο λιμάνι Vieux Port. Το δωμάτιο είναι μεγάλο όπως και το μπάνιο. Είχε γίνει ένα θέμα με μια ακύρωση στο booking.com και μου το έδωσαν 358 ευρώ για 7 βράδια.
Αυτο το χαζευα οταν κανονιζα τη Μασσαλια αλλα διαβαζα σχολια οτι η γειτονια και ο δρομος μπροστα εχει περιεργες φυσιογνωμιες. Ισχυει τελικα? Φοβασαι να περπατας το βραδυ?
 

ioannisp

Member
Μηνύματα
242
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
το σκέφτομαι ...
Αυτο το χαζευα οταν κανονιζα τη Μασσαλια αλλα διαβαζα σχολια οτι η γειτονια και ο δρομος μπροστα εχει περιεργες φυσιογνωμιες. Ισχυει τελικα? Φοβασαι να περπατας το βραδυ?
Εμένα μου φάνηκαν λίγο υπερβολικά όσα γράφουν για την τοποθεσία. Η στάση του λεωφορείου είναι λιγότερο από 100 μέτρα από την είσοδο, όποτε το βράδυ που θεωρητικά ανησυχείς περισσότερο δεν θα εκτεθείς σε κάποιο πιθανό κίνδυνο. Μόνος ταξιδεύω, οπότε και εγώ προσπαθώ να αποφεύγω πιθανές δυσάρεστες καταστάσεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom