Ινδονησία Πληροφορίες για Μπαλί

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
εγώ παιδιά έχω κλείσει ήδη το ταξίδι μου για μπαλί στις 17 αυγούστου.έχω κλείσει για κούτα και απ'ότι κατάλαβα σήμερα που διάβασα τη συζήτησή σας δεν έκανα καλά. θα έχω τη δυνατότητα να γυρίσω το νησί απο την κούτα? ή είναι μακρινές οι αποστάσεις?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εγώ παιδιά έχω κλείσει ήδη το ταξίδι μου για μπαλί στις 17
vasoula τράβα για μπαλί ακάθεκτη!!! μην ανησυχείς και θα τα δείς όλα !!! ειναι πανεύκολο .νοίκιασε ταξί με οδηγό και πές του να σε παει οπου αποφασίσεις ...κοστίζει λίγα χρήματα .τότε ήταν περίπου 30 δολάρια για μιά μέρα . μην ανησυχησεις καθόλου .ειναι τίμιοι άνθρωποι,θα σε σεβαστούν ,και θα δείς στο χαμόγελο τους, την τιμιότητα και την γαλήνη .
δές απο ένα πρακτορείο τα κλασικά αξιοθέατα ,και μετά περιπλανήσου !!! να πας στο ubud οπωσδήποτε ..ειναι χάρμα .φάε άφοβα τα μπαλινέζικα και ειδικά το fried rice with eggs .κάνε ράφτιγκ στα ποτάμια ,και δές την ενδοχώρα με τις ζούγκλες και τα καταπράσινα δάση ..
ζηλεύω και επιθυμώ να πάω για τρίτη φορά .:clap:

Πατριωτισσα Ρενατα δεν θα πας πουθενα αν δεν γραψεις μονοσελιδο για το Μπαλι.:D
Βγαλε μια κολλα χαρτι,εχεις διαγωνισμα.:cool:
ok xene θα γράψω . ειναι ένας τοπος που με σημάδεψε ,και απο τότε κόλησα περισσότερο το μικρόβιο να ταξιδεύω στην ασια .
κανονίστε ολοι οι φιλομπαλικοί ,να κάνομε ένα ταξίδι για μόνο εκεί !!!
φιλιά .:clap:
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
ευχαριστώ πολύ renata! ειχε πέσει λίγο η ψυχολογία μου (που έκλεισα στην κούτα)αλλά κανόνισες εσύ να επανέλθω!!σ'ευχαριστώ πολύ,σου ευχομαι να ξανα πας σύντομα!
εγώ πάντως ούτε στο στρατό να ήμουν δεν θα μετρούσα έτσι τις μέρες (είμαι και πρωτάρα γι'αυτο!) έχω μάθει τόσα πολλά για το μπαλί απο το internet που νιώθω οτι είμαι ήδη εκεί!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μηηηην το κάνεις αυτο΄!!!! ανέβα γρήγορα !!!!
και εγώ στην κούτα έμεινα την πρώτη φορα .συγκεκριμένα στο kuta paradiso ήταν τέλειο ξενοδοχείο !!! απίστευτο !!! έχει πρόσβαση για παντού .δεν ειναι οπως την περιοχή nusa dua που ειναι απομονωμένη...
θυμάμαι μερικά tips .χρήματα μην αλλαζεις στο ξενοδοχείο .υπάρχει στο κέντρο της κούτας ένα πολυκατάστημα το mata -chari (μάτα χάρι ).εκέι θα αλλαζεις χωρίς προμήθεια ..ειναι ανοικτά συνέχεια ...υπάρχει και ένα ελληνικό εστιατόριο που λέγεται "τα πάντα ρεί ". στην πρωτευουσα το denpasar ,υπάρχει μια άγορά κεντρική .ρώτα που ειναι το μάρκετ .εκει θα βρείς θησαυρούς πάμφθηνους .πήρα ξεχωριστα υφαντά -κλινοσκεπάσματα ,και φοβερά κάδρα με πέτρινες φιγούρες . θα δείς μια ψαραγορά που μυρίζει απέξω ..αυτό που σου λέω ειναι σε 2-3 ορόφους ....έκανα λάθος πρίν με τα ταξί .ήταν 10 δολάρια την μερα για να σε γυρνάνε ολη μέρα ...οι μπαλινέζοι -ζες ,ειναι μια πανέμορφη φυλή .έχουν υπέροχο χρώμα και στιλπνό δέρμα .ομορφα γλυκά ματια γεμάτα καλωσύνη ..στο ubud ολη η πόλη ειναι μια ανοιχτή αγορά ,θα τα χάσεις εκεί .τα ταβερνάκια στους δρόμους ειναι καθαρά και το φαγητό απίστευτο !!!.αν σου αρέσει το ασήμι ,το μπαλί φημίζεται για αυτό ,και ειναι πάμφθηνο .
για βραδινό χαβαλέ και ψώνια ειναι η legian street γεμάτη ζωή έως αργά την νύχτα .
καλό σου ταξίδι !!!
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
καλημέρα renata, είσαι ο καλύτερος ταξιδιωτικός οδηγός!! με βοηθάς πολύ με τα tips σου. κουνούπια είχε πολλά? θυμάσαι? λενε πως στο μπαλί είναι διαδεδομενη η ελονωσια και μεταδίδεται απο τα κουνούπια. σε έχουν τσιμπήσει εσένα? όσο και να προστατευτείς, δεν μπορεί κάποιο κουνουπάκι θα σε τσακώσει στα πράσσα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα μηνύματα περί αναζήτησης πληροφοριών μεταφέρθηκαν στη σωστή ενότητα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
δεν βρήκα την σωστή ενότητα ....
δεν έχει κουνούπια .πάντα να κρατάς autan προτιμητέο το στίκ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν κατάλαβα τι δε βρήκες; Η σωστή ενότητα είναι ακριβώς αυτή εδώ που βρίσκονται τώρα τα μηνύματα και γράφουμε...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μπορουμε να στειλουμε ταχυδρομικως απο το Μπαλι ενα δεμα στην Ελλαδα??
Η με καποιον αλλο τροπο??
Απ`οτι ειδα εχει πολυ ωραια αγορα,και οχι μονο.!!
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
πάντα να κρατάς autan προτιμητέο το στίκ.
Καλύτερα όχι το Autan που θα βρεις στην ελλάδα, αλλά κάποιο αντικουνουπικό που θα πάρεις από εκεί (πάμφθηνα) και θα περιέχει το συστατικό Deet που είναι πολύ δυνατό και είναι κατάλληλο για τα κουνούπια εκεί.
Το κακό με την ελονοσία είναι πως τα κουνούπια που μπορούν και κουβαλάνε την νόσο δαγκώνουν και τη μέρα! Αλλά τι να κάνεις, να βάζεις μέρα-νύχτα αντικουνουπικό; Εγώ πάντως έβαζα μόνο τα βράδια.
Αυτά περί κουνουπιών! :roll:
 

soula5905

Member
Μηνύματα
28
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
οκ.θα τα προσεχω. εσυ renata με πια αεροπορική πήγες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom