Ινδονησία Πληροφορίες για Μπαλί

Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλι Ινδονησια
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Αργεντινης
Μολις γυρισα απο μπαλι και ειμαι ενθουσιασμενος ειναι φανταστικα.Αν θα μεινεις στην Kuta δεν θα εχεις προβλημα να γυρισεις το νησι μονο να ξερεις οτι θα τρως πολλες ωρες σε ενα αυτοκινητο για να πας στα πιο απομακρυσμενα σου συνηστω να πας Ubud για να δεις κατι διαφορετικο και αν εχεις χρονο δες αν παραδοσιακο θεατρο να το πω, KECAK RAMAYANA ειναι μοναδικη εμπειρια
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μηπως γνωριζει καποιος μεταξυ περιοχης legian και sanur,
πια ειναι καλυτερη για διαμονη??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μηπως γνωριζει καποιος μεταξυ περιοχης legian και sanur,
πια ειναι καλυτερη για διαμονη??
xene από ότι ξέρω δεν έχει κάτι ελκυστικό η περιοχή μεταξύ legian και sanur .σίγουρα θα υπάρχει κάτι καλό,αλλα δεν ασχολήθηκα με την περιοχή . θέλεις εκεί κοντά για παραλία ?
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ρενατα εχω διαλεξει απο αυτα που γραφετε εδω μεσα να μεινω κυριως στο ubud,-και σας ευχαριστω γι`αυτο ολους-.
αλλα θα ηθελα να μεινω και 2-3 μερες σε ενα παραθαλλασιο μερος.
Ξερω οτι οι θαλασσες και γενικα οι παραλιες δεν ειναι το δυνατο σημειο του Μπαλι,αλλα ψαχνω ενα τετοιο μερος να το συνδιασω και με περιηγησεις μιας και σκοπευω να κανω αρκετα χιλιομετρα εκει.
Η Νουσα ντουα ειναι αρκετα απομακρυσμενη και θα με φανε οι δρομοι.
Η Κουτα εχει πολυ κοσμο.
Η Λεγκιαν ομως πρεπει να ειναι καλη για τα γουστα μου,αλλα και η Σανουρ το ιδιο.
Γι`αυτο ρωταγα αναμεσα σ`αυτες τις δυο πια να διαλεξω?

Οποιδηποτε πληροφορια σας με ενδιαφερη.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
xene κατ αρχήν ζηλεύω πολύ που θα πάς στο μπαλί .έχω σκάσει απο την ζήλεια μου ..
το ubud ειναι παράδεισος και το τέλειο μέρος για εξορμήσεις ...προσπάθησα να βρώ στον χάρτη κάτι αλλα δεν κατάλαβα καποιο καλό σημειο ..τι θα έλεγες αν έκλεινες εκεί ρωτώντας και βλέποντας ? ζήτα απο ένα τουριστικό γραφείο να σε ενημερώσει ,ξέρουν αυτοί ...εδώ εινοώ . ..πότε θα φύγεις ??
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
xene κατ αρχήν ζηλεύω πολύ που θα πάς στο μπαλί .έχω σκάσει απο την ζήλεια μου ..
το ubud ειναι παράδεισος και το τέλειο μέρος για εξορμήσεις ...προσπάθησα να βρώ στον χάρτη κάτι αλλα δεν κατάλαβα καποιο καλό σημειο ..τι θα έλεγες αν έκλεινες εκεί ρωτώντας και βλέποντας ? ζήτα απο ένα τουριστικό γραφείο να σε ενημερώσει ,ξέρουν αυτοί ...εδώ εινοώ . ..πότε θα φύγεις ??
Για να ζηλευεις Ρενατα τοσο πολυ παει να πει οτι σ`αρεσει αυτος ο τοπος και τον αγαπας.
Εισαι αρκετα κοσμογυρισμενη και για να λες το Μπαλι παραδεισο,σιγουρα ετσι θαναι.

Δεν σκοπευω να κλεισω απο δω τιποτα.
Η τακτικη που ακολουθω μεχρι τωρα στα ταξιδια ειναι να βρισκω περιοχες πρωτα και μετα ξενοδοχειο.
Αυτο κανω και τωρα,ψαχνω περιοχη που θα μεινω.
Το Ubud ειναι σιγουρο, το αλλο μερος πιο θαναι?
Το πιθανοτερο μαλλον ειναι να μεινω μεταξυ Κουτα και Λεγκιαν.

Το ποτε θα παω στο Μπαλι ειναι μια μικρη ιστορια...........
Πρωτη φορα επεσε στο τραπεζι οταν επεστρεψα φετος απο τhai,συμφωνησα με τον Ξα να παμε το Πασχα του 2009,γι`αυτο και εψαχνα πολυ χαλαρα στο νετ πληροφοριες.

Τωρα που κατεβηκα ομως κατω διακοπες η κακια συναναστροφη(Ξα) προτεινε κατω απο εναν πλατανο με αφθονη ρακι και ντακους να παμε στα μεσα του οκτωμβρη που ερχεται.
Τι κι`αν ειχε κανονιστει στο διαστημα αυτο ενα 4ημερο φθηνο ταξιδακι στην ομορφη Βαρκελωνη,πηγε στον βροντο.

Δεν ηθελε και πολυ να με πεισει για το Μπαλι,επεσα σαν το ωριμο φρουτο κατω,παρολο που οι δυσκολιες να παω τωρα ειναι πολυ μεγαλες,εχω παρει ηδη 4 βδομαδες αδεια απο την δουλεια για φετος,και ειναι λιγο θαυμα οπως καταλαβαινεις να παω φετος,αλλα και γω πιστευω στα θαυματα.:D
Το πιο σιγουρο ειναι οτι θα παω του χρονου,αλλα και παλι οι πληροφοριες δεν θα πανε χαμενες.
Σ`ευχαριστω που ασχοληθηκες και ανοιξες ακομα και χαρτες.
Θα την βρω την ακρη παντως νασαι σιγουρη.......;)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aν πραγματικά ζητάς κάτι καλό από πλευράς θάλασσας και ησυχίας θα σου πρότεινα να πας βόρεια και να μείνεις στη Lovina μακριά από την τουριστική κόλαση του νότου.Μοναδικό μείον η απόσταση από ορισμένα must to see του νησιού βλέπε Ulu Watu και Pura Tanah Lot αλλά μεγάλο το συν ότι απολαμβάνεις ένα υπέροχο κομμάτι του νησιού χωρίς τουρίστες... Αν όμως επιμένεις να κινηθείς προς νότο θα σου πρότεινα Seminyak. Είναι κατά σειρά Kuta, Legian και Seminyak. Για Kuta βέβαια ούτε να το συζητάς το Φαληράκι θυμίζει Εκάλη μπροστά της , στο Legian τα πράγματα γίνονται καλύτερα αλλά στο Seminyak πολύ καλά... Ξεφεύγεις από την μιζέρια , τα μαγαζιά γίνονται ωραιότερα και τα μπαράκια υπέροχα. Να σου δώσω ένα μέγεθος απόστασης Legian- Seminyak είναι περίπου ένα τέταρτο με τα πόδια... Το απόλυτο must της παραλίας του Sminyak είναι το χαρισματικό μπαρ-εστιατόριο KuDeTa. Απλά μην το χάσεις... Για δωμάτια δεν νομίζω πως χρειάζετε να κλείσεις. Σίγουρα θα βρεις κάτι για τα γούστα σου και το βαλάντιο σου... Εννοείτε ότι η επιλογή του Ubud σαν βασική σου έδρα για να γυρίσεις το νησί είναι κορυφαία...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ για την Κούτα. Είναι σούπερ-τουριστικό μέρος, δε μούκανε καμία εντύπωση. Εγώ έμεινα nusa dua και όντως είναι απομακρυσμένα γενικά, αλλά seminyak και ubud είναι καλές περιπτώσεις να μείνεις.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Ναι Traveller νομιζω οτι το βρηκες.!!!!!!!!
Αυτο ειναι... Seminyak!!!!!!!!!!!!
Πολυ ωραια η ιδεα σου,μ`αρεσει απομακρο αλλα και διπλα,
... ειναι η συνεχεια της Λεγκιαν και η Κουτα ειναι αρκετα κοντα,για καμμια βολτιτσα.
Ειναι και κοντα το Pura Tanah lot απ`οτι ειδα.
Την Λοβινα την ειχα δει,
σιγουρα ειναι μακρυα απο τον τουρισμο,και ειναι καλη για εξερευνηση στο βορειο κομματι του Μπαλι,στα υποψιν κι`αυτη.
Συμφωνει και ο Def για seminyak kai ubud χαιρομαι.
Το KuDeTa,δεν θα το χασω,για να το αναφερεις δευτερη φορα κατι σημαινει..
Ευχαριστω.
Ελπιζω να παω φετος,και στις αρχες του Νοεμβρη να εχετε αναλυτικο ρεπορταζ.
 

Attachments

dimosh

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
κουνούπια ????

Καλύτερα όχι το Autan που θα βρεις στην ελλάδα, αλλά κάποιο αντικουνουπικό που θα πάρεις από εκεί (πάμφθηνα) και θα περιέχει το συστατικό Deet που είναι πολύ δυνατό και είναι κατάλληλο για τα κουνούπια εκεί.
Το κακό με την ελονοσία είναι πως τα κουνούπια που μπορούν και κουβαλάνε την νόσο δαγκώνουν και τη μέρα! Αλλά τι να κάνεις, να βάζεις μέρα-νύχτα αντικουνουπικό; Εγώ πάντως έβαζα μόνο τα βράδια.
Αυτά περί κουνουπιών! :roll:
εμένα με τσίμπισαν κουνούπια στο ελευθέριος βενιζέλος ουτε για διγμα στο μπαλι
 

Galini

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Θα αργήσει πολύ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Ζηλανδία
Γειά σας! Είμαι καινούρια στην παρέα σας, αλλά σκέφτομαι να γίνω τακτικό μέλος ;)! Εγώ σε περίπου 40 ώρες φεύγω για γαμήλιο ταξίδι στο Μπαλί και Σιγκαπούρη. Συνολικά θα μείνουμε 15 μέρες. Μελέτησα για τα καλά αυτά που αναφέρετε και περιγράφετε εδώ και νιώθω ΜΕΓΑΛΗ ανυπομονησία!!!! Θα μείνουμε στο Tanah Lot (le Meridien) και νιώθω ότι κάναμε καλή επιλογή...
Γυρίζοντας υπόσχομαι να γράψω τις εντυπώσεις μας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom