Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Εγώ μία φορά είχα μείνει στη Μόντενα γιατί είχα βρεί φτηνή διαμονή και είναι καλός κόμβος για τρένα και δε το μετάνιωσα καθόλου. Επίιπλέον είναι από μόνη της πολύ ωραία πόλη. Τη μία μέρα σίγουρα Μάντοβα εάν δεν έχεις πάει, και μπορείς να πάς Πάρμα που είναι δίπλα, Ρέτζιο εμίλια που είναι ακόμη πιο δίπλα, (ωραία , όχι κάτι ιδιαίτερο) έκανα στάση για φαγητό. Πες μου αν θες να ψάξω πως λεγόταν η τρατορία που έφαγα. Όπως επίσης και Κάρπι, που έχει μια πολύ περίεργη πλατεία. Το καλό με αυτά τα μέρη είναι ότι βρίσκεις πολύ καλό φαγητό σε οικονομικές τιμές, αρκέι να το ψάξεις λίγο.
 

Vasilis71

Member
Μηνύματα
20
Likes
10
Επειδή με ενδιαφέρει και εμένα ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα. Σας παρακαλώ για την συμβουλή σας.
Θα είμαστε 4 άτομα, συμφέρει μήπως περισσότερο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο, πετρέλαιο φυσικά, από το να πληρώσουμε εισητήρια τρένου;;;
Οι μέρες για εμάς θα είναι 6, όποτε θα θέλαμε να δούμε και Βενετία+Φλωρεντία. Τι λέτε;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.549
Likes
3.996
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μόλις γύρισα από 4ημερο Μπολόνια - Φλωρεντία. Τολμώ να πω, αν κ πολλοί θα με κράξετε, ότι μου άρεσε πολύ περισσότερο η Μπολόνια από τη Φλωρεντία.
Νομίζω ότι πλέον έχω αλλεργία στις υπερτουριστικές πόλεις.
Η Μπολόνια έχει απίστευτη ατμόσφαιρα. Πολύ ζέστη πόλη. Ζωντανή κ αυθεντική με δική της ταυτότητα. Φοιτητουπολη γεμάτη νέο κόσμο κ ωραία μαγαζακια. Δεν αισθάνθηκα ούτε για μια στιγμή τουρίστας. Ενσωματωνεσαι αμέσως. Αυτό που είπα φεύγοντας, είναι ότι αν γύριζα το χρόνο πίσω, θα ήθελα πολύ να είμαι φοιτητής εδώ!
Η Φλωρεντία οκ είναι επιβλητική αρχιτεκτονικά μιλώντας και έχει πάρα πολλούς καλλιτεχνικούς θησαυρούς στα μουσεία της αλλά αισθάνεσαι ότι σε βλέπουν απλά ως ένα κινούμενο ευρώ. Υπερτουριστική, ακριβή κ παντού περιμένεις σε μια ουρά (αξιοθέατα, μουσεία, εστιατόρια κτλ). Ούτε μια σωστή φωτογραφία δεν μπορείς να βγαλεις. Μιλάμε για λαοθαλασσες παιδιά! Ούτε στη Ρώμη δε το χω δει αυτο. Αηδιασα αλήθεια! Έχω μπει σε σκέψεις για το αν πρέπει να πάω κ Βενετία που το χω εκκρεμότητα. Ίσως κανένα ξεκαρφωτο μήνα (Φεβρουάριο) να παλεύεται.
Το φαγητό καλό και στις δύο.
Κλείνοντας αν είχα να επιλέξω μια τις δύο για δεύτερη επίσκεψη, θα ήταν σίγουρα η Μπολόνια!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εγώ έχω κάνει το τρίτο και δεν το μετάνιωσα. Είχαμε κάνει μονοήμερες σε Μόντενα και Πάρμα και Faenza. Η τελευταία επιλέχτηκε ως πείραμα για κάτι πολύ κοντινό. Φεράρα είχαμε πάει σε άλλο ταξίδι και θα εννοείται ότι την προτείνω για μονοήμερη. Η Μπολόνια είναι ό,τι πρέπει για βραδινή έξοδο με πολλά μέρη για καλό φαγητό και ποτό. Επιπλέον είναι συγκοινωνιακός κόμβος.
 

Raul

Member
Μηνύματα
64
Likes
195
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδιναβία
Έχοντας επισκεφθεί 4 φορές Μιλάνο-Μπολόνια, ψάχνω φέτος άλλες κοντινές στάσεις πέρα από Βερόνα και Φλωρεντία.

Το αεροπορικό για Μιλάνο έχει ήδη αγοραστεί (χωρίς επιστροφή) και το σενάριο που έχω σκεφθεί είναι ημερήσια Μιλάνο, 2 διανυκτερεύσεις Πάρμα, 2 Μόντενα και από εκεί κατευθείαν αεροδρόμιο Μπολόνια για την επιστροφή.

1) Έχει πάρει κανείς ταξί από Μόντενα για Μαρκόνι; Είναι εφικτό σενάριο;
2) Αρκεί 1,5 μέρα σε κάθε πόλη ή να διαλέξω μια μόνο και να περάσω κι ένα βράδυ από την αγαπημένη Μπολόνια;

Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πρόταση με επιστροφή από Μιλάνο ή Μπολόνια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εννοείται Γένοβα, αλλά όχι για ημερήσια. Δύο μερούλες τουλάχιστον θέλει!!! Επίσης μία πολύ καλή κοντινή από Μιλάνο είναι η Παβία!
 

χ-πάνος

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
νησια πασχα,ν ζηλανδια
θα ηθελα να σας ρωτησω φτανουμε μπολονια με την ryanair , αργα το βραδυ 2400 , γνωριζει καποιος πως παμε κεντρικο σταθμο κεντρο μπολονιας ?? ευχαριστω πολυ
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Last edited by a moderator:

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
θα ηθελα να σας ρωτησω φτανουμε μπολονια με την ryanair , αργα το βραδυ 2400 , γνωριζει καποιος πως παμε κεντρικο σταθμο κεντρο μπολονιας ?? ευχαριστω πολυ
καλησπερα. Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Μπολόνια..Με το που βγαίνεις έχει bus το 940 αν θυμάμαι κ σε αφήνει δίπλα στο σταθμό centrale..κόστος 1,70.
 
Last edited by a moderator:

χ-πάνος

Member
Μηνύματα
17
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία
Ταξίδι-Όνειρο
νησια πασχα,ν ζηλανδια
καλησπερα. Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Μπολόνια..Με το που βγαίνεις έχει bus το 940 αν θυμάμαι κ σε αφήνει δίπλα στο σταθμό centrale..κόστος 1,70.
θα φτασουμε αργα το βραδυ μετε της 2400 με την ραιναιρ θα εχει λεοφωρεια στης 3 Δεκεμβριου ?
 

Traveler koko

Member
Μηνύματα
147
Likes
691
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
θα φτασουμε αργα το βραδυ μετε της 2400 με την ραιναιρ θα εχει λεοφωρεια στης 3 Δεκεμβριου ?
Πιστεύω ναι γιατί υπάρχουν πτήσεις...εγώ έφτασα 00.50 Μπολόνια.
Στην επιστροφή όμως μπερδεύτηκα, δν μπόρεσα να βρω την στάση κ πήρα το ,τρένο για αεροδρόμιο Marconi express. Σε 10-12 λεπτά είσαι εκεί..κόστος 9.10 ευρώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom