Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Συμφωνώ για τη Μπολόνια .Από την άλλη σε κάτι μικρές πολεις της Ιταλίας off the beaten path ευχαριστήθηκα τόσο πολύ τους χαλαρούς ρυθμούς που άνετα καθόμουν και βδομάδα!
Σαν ποιες μικρές πόλεις; από ό,τι κατάλαβα να κάνουμε ορμητήριο την Μπολόνια για γύρω εκδρομές. Πανάκριβη η διαμονή, ωστόσο....

Ραβέννα οπωσδήποτε για να δεις τα εντυπωσιακά βυζαντινά μνημεία Ουνέσκο. Γίνεται κι ημερήσια.
Έχω πάει. Συμφωνώ, πανέμορφα!

Για Πάντοβα έχει άποψη κανείς;
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Σαν ποιες μικρές πόλεις; από ό,τι κατάλαβα να κάνουμε ορμητήριο την Μπολόνια για γύρω εκδρομές. Πανάκριβη η διαμονή, ωστόσο....
Ίσα ίσα προτείνω να αποφύγετε τη διαμονή στη Μπολόνια κι απλά να τη δείτε όταν πάτε ή πριν αναχωρησετε. Εννοούσα ότι πολεις σαν τη Φερραρα τις ευχαριστήθηκα πιο πολύ. Παντοβα δεν έχω πάει αλλά από ότι είδα είναι πολύ όμορφη όπως και η Βιτσεντζα. Τα τρένα ταιριάζουν πολύ ,κάθε πόλη μισή ώρα τρένο. Οπότε προτείνω διαμονη Φερραρα και Παντοβα με ημερησια Βιτσεντζα. Οι τιμές θα είναι καλύτερες από Μπολόνια πιστεύω, δες και τα τρένα στο Rome2rio
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Ίσα ίσα προτείνω να αποφύγετε τη διαμονή στη Μπολόνια κι απλά να τη δείτε όταν πάτε ή πριν αναχωρησετε. Εννοούσα ότι πολεις σαν τη Φερραρα τις ευχαριστήθηκα πιο πολύ. Παντοβα δεν έχω πάει αλλά από ότι είδα είναι πολύ όμορφη όπως και η Βιτσεντζα. Τα τρένα ταιριάζουν πολύ ,κάθε πόλη μισή ώρα τρένο. Οπότε προτείνω διαμονη Φερραρα και Παντοβα με ημερησια Βιτσεντζα. Οι τιμές θα είναι καλύτερες από Μπολόνια πιστεύω, δες και τα τρένα στο Rome2rio
Σε ευχαριστώ πολύ! Κοιτούσα επίσης και Τοσκάνη ή Λούκα (μου φάνηκαν πανέμορφες).
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Αν δεν έχετε πάει Τοσκάνη αυτό τα αλλάζει όλα.. Φλωρεντία, Σιένα και Λούκα είναι απλά υπέροχες. Οι διαδρομές που θα κάνετε όμως είναι λίγο μεγαλυτερες ( με εξαίρεση τη Φλωρεντία που είναι κοντινή) Αλλά αξίζουν !
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Για Πάντοβα έχει άποψη κανείς;

Την παντοβα τη βρίσκω πιο όμορφη από Μπολόνια. Απλά το βράδυ η Μπολόνια είναι πολύ ωραία για βόλτα στα μπαρ και στα φαγαδικα. Θα έβαζα διαμονή στη Μπολόνια. Στην παντοβα και με ένα πέρασμα είστε οκ.

Αν τελικά πάτε παντοβα σημειώστε bar nazionale για tramezzini, καφέ pedrocchi για καφέ με μέντα και απλά δοκιμάστε porchetta padovana.
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Ίσα ίσα προτείνω να αποφύγετε τη διαμονή στη Μπολόνια κι απλά να τη δείτε όταν πάτε ή πριν αναχωρησετε. Εννοούσα ότι πολεις σαν τη Φερραρα τις ευχαριστήθηκα πιο πολύ. Παντοβα δεν έχω πάει αλλά από ότι είδα είναι πολύ όμορφη όπως και η Βιτσεντζα. Τα τρένα ταιριάζουν πολύ ,κάθε πόλη μισή ώρα τρένο. Οπότε προτείνω διαμονη Φερραρα και Παντοβα με ημερησια Βιτσεντζα. Οι τιμές θα είναι καλύτερες από Μπολόνια πιστεύω, δες και τα τρένα στο Rome2rio
Ξενοδοχείο στη Μπολόνια κοντά στο κέντρο έχεις υπόψη; Ψάχνω και φαίνονται αρκετά ακριβό σπορ!
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ξενοδοχείο στη Μπολόνια κοντά στο κέντρο έχεις υπόψη; Ψάχνω και φαίνονται αρκετά ακριβό σπορ!
Την πρωτη φορά που πήγα Μπολόνια έφυγα για Τοσκάνη με διαμονή Φλωρεντία και Σιένα. Τη δεύτερη έφυγα για Φερραρα. Όλες μου φάνηκαν πιο φθηνές από Μπολόνια όταν ψαχνομουν και για αυτό την είχα απορρίψει για διαμονη.Οποτε δεν έχω κάτι να προτείνω δυστυχώς..
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Την πρωτη φορά που πήγα Μπολόνια έφυγα για Τοσκάνη με διαμονή Φλωρεντία και Σιένα. Τη δεύτερη έφυγα για Φερραρα. Όλες μου φάνηκαν πιο φθηνές από Μπολόνια όταν ψαχνομουν και για αυτό την είχα απορρίψει για διαμονη.Οποτε δεν έχω κάτι να προτείνω δυστυχώς..
ok.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.035
Ειχαμε μεινει στο Nuovo Hotel del Porto.
Φυσικα υπερτιμημενο, με τα ιδια λεφτα πας Φλωρεντια που δεν συγκρινεται.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Ειχαμε μεινει στο Nuovo Hotel del Porto.
Φυσικα υπερτιμημενο, με τα ιδια λεφτα πας Φλωρεντια που δεν συγκρινεται.
Στο ίδιο είχαμε μείνει και εμείς. Αντίστοιχα το βρήκα υπερτιμημένο σε σχέση με όσα προσφέρει. Στα συν ότι είναι κοντά και στον Σιδηροδρομικό Σταθμό, εφόσον αξιοποιήσει κανείς τα τρένα για μονοήμερες εξορμήσεις σε κοντινές πόλεις.


πηγαμε Φερραρα για 2 διανυκτερεύσεις. Η πολη ηταν μαγική, ομορφα αξιοθέατα ,καλό φαγητό..έχει ένα υπέροχο κάστρο στο κέντρο της παλιάς πόλης και πολύ ωραία στενά με χαλαρή ιταλικη ατμόσφαιρα.
Η Ferrara είναι όντως εκπληκτική και προτείνεται ανεπιφύλακτα. Πρόταση για φαγητό εκεί το Osteria La Compagnia με ωραία ατμόσφαιρα, πολύ καλά κρασιά και νόστιμα πιάτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.679
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom