Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

Dsym

Member
Μηνύματα
15
Likes
27
Δυστυχώς απεργία των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας τη Δευτέρα στην Ιταλία και ακύρωση της πτήσης. Πάω για νέες ημερομηνίες.
(Ζητούμε συγγνώμη για την ακύρωση της πτήσης σας FR9975, από Thessaloniki προς Bologna στις 26-07-2021.
Η πτήση σας ακυρώθηκε λόγω απεργίας των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας της Ιταλίας. Δεν μπορούμε να ασκήσουμε κανέναν έλεγχο σε αυτές τις απεργίες)
 

johnyb

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Καλησπέρα φίλοι !!

Μετά από καιρό αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να συνεχίσουμε τα ταξίδια μας ,
αυτή την φορά στην Μπολόνια .
Αφορμή βέβαια , για να τα λέμε όλα , είναι και το επερχόμενο live των Pearl Jam 25/6 .

Yπάρχουν πληροφορίες γενικά για την Μπολόνια ?
Διαμονή είμαι οκ , αεροπορικά επίσης .

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων !
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα φίλοι !!

Μετά από καιρό αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να συνεχίσουμε τα ταξίδια μας ,
αυτή την φορά στην Μπολόνια .
Αφορμή βέβαια , για να τα λέμε όλα , είναι και το επερχόμενο live των Pearl Jam 25/6 .

Yπάρχουν πληροφορίες γενικά για την Μπολόνια ?
Διαμονή είμαι οκ , αεροπορικά επίσης .

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων !
Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα που αν το ψάξεις θα πάρεις χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης ψάξε εδώ: Ευρώπη
και εδώ Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα φίλοι !!

Μετά από καιρό αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να συνεχίσουμε τα ταξίδια μας ,
αυτή την φορά στην Μπολόνια .
Αφορμή βέβαια , για να τα λέμε όλα , είναι και το επερχόμενο live των Pearl Jam 25/6 .

Yπάρχουν πληροφορίες γενικά για την Μπολόνια ?
Διαμονή είμαι οκ , αεροπορικά επίσης .

Ευχαριστώ πολύ εκ' των προτέρων !
Καλησπέρα! Λίγες προτάσεις για Μπολόνια...
Για φαγητό προτείνω το εκπληκτικό Gesseto Ristorante και για παγωτό το εξαιρετικό Cremeria la vecchia stala το οποίο βρίσκεται και σε ένα από τα πιο γοητευτικά σημεία της πόλης. Από μουσεία επισκέφτηκα το Museo della Storia di Bologna το οποίο ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Ίσως το πιο γνωστό αξιοθέατο της πόλης είναι οι Duo Torre που δεν ενδείκνυται για κλειστοφοβικούς νομίζω. Εγώ δεν ανέβηκα, έκανα βόλτες στη Santo Stefano αλλά η παρέα μου το χάρηκε.
Όπως και να έχει, καλά να περάσετε!
 
Last edited:

johnyb

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Καλησπέρα! Λίγες προτάσεις για Μπολόνια...
Για φαγητό προτείνω το εκπληκτικό Gesseto Ristorante και για παγωτό το εξαιρετικό Cremeria la vecchia stala το οποίο βρίσκεται και σε ένα από τα πιο γοητευτικά σημεία της πόλης. Από μουσεία επισκέφτηκα το Museo della Storia di Bologna το οποίο ήταν μια πολύ ευχάριστη έκπληξη. Ίσως το πιο γνωστό αξιοθέατο της πόλης είναι οι Duo Torre που δεν ενδείκνυται για κλειστοφοβικούς νομίζω. Εγώ δεν ανέβηκα, έκανα βόλτες στη Santo Stefano αλλά η παρέα μου το χάρηκε.
Όπως και να έχει, καλά να περάσετε!
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου!!

Καλησπέρα. Το μήνυμά σου μεταφέρθηκε σε αυτό το σχετικό θέμα που αν το ψάξεις θα πάρεις χρήσιμες πληροφορίες. Επίσης ψάξε εδώ: Ευρώπη
και εδώ Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ευρώπη
Ευχαριστώ πολύ!!
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Αποφασίσαμε να πάμε 8-15 Ιουλίου Μπολόνια. Μου φαίνονται πολλές 7 διανυκτερεύσεις εκεί και σκέφτηκα να πάμε Πάδοβα πρώτα για 3 βράδια και μετά 4 βράδια Μπολόνια, αλλά δεν έχω ιδέα αν αξίζει π.χ. η Πάδοβα για τόσα βράδια.Επίσης, κοιτούσα για αυτοκίνητο και βρήκα μόνο πανάκριβα (66Ε την ημέρα αρχική τιμή :oops:). Έχει κανείς προτάσεις, για να με βοηθήσει; Να προλάβω να πω ότι η παρέα δεν είναι πολύ της μετακίνησης, οπότε το μέγιστο που μπορούμε να αλλάξουμε ξενοδοχείο είναι μία φορά.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Πέρισυ τον Ιούλιο απο Μπολόνια πηγαμε Φερραρα για 2 διανυκτερεύσεις. Η πολη ηταν μαγική, ομορφα αξιοθέατα ,καλό φαγητό..έχει ένα υπέροχο κάστρο στο κέντρο της παλιάς πόλης και πολύ ωραία στενά με χαλαρή ιταλικη ατμόσφαιρα. Για 3 μερες αξίζει πολύ. Είναι 30 λεπτά από Μπολόνια με τρένο. Βέβαια θε έχετε και τη Βερόνα στη 1 ώρα (δεν έχω πάει αλλά θέλω πολύ) και τη σούπερ σταρ Φλωρεντία επίσης 1 ώρα το πολύ. Η επιλογή δική σας..
 

katm

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Πέρισυ τον Ιούλιο απο Μπολόνια πηγαμε Φερραρα για 2 διανυκτερεύσεις. Η πολη ηταν μαγική, ομορφα αξιοθέατα ,καλό φαγητό..έχει ένα υπέροχο κάστρο στο κέντρο της παλιάς πόλης και πολύ ωραία στενά με χαλαρή ιταλικη ατμόσφαιρα. Για 3 μερες αξίζει πολύ. Είναι 30 λεπτά από Μπολόνια με τρένο. Βέβαια θε έχετε και τη Βερόνα στη 1 ώρα (δεν έχω πάει αλλά θέλω πολύ) και τη σούπερ σταρ Φλωρεντία επίσης 1 ώρα το πολύ. Η επιλογή δική σας..
Ωραία! Σε ευχαριστώ! Βερόνα είναι υπέροχη και γυρίζεται με τα πόδια πολύ εύκολα και γρήγορα (εμείς είχαμε πάει μισή μέρα).
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ωραία! Σε ευχαριστώ! Βερόνα είναι υπέροχη και γυρίζεται με τα πόδια πολύ εύκολα και γρήγορα (εμείς είχαμε πάει μισή μέρα).
Πικραμένη ιστορία η Βερόνα, εχω φαει 2 φορες ακυρωση Volotea λογω covid, απωθημένο έγινε! Παντως και Μπολόνια σε μια μερα ειδαμε πολλά, δεν τη λέω ασχημη πόλη σε καμιά περίπτωση αλλά 4 μερες δε θα της έδινα...τα τρένα είναι πολύ εύκολα στην Ιταλία και οικονομικά αν το ψάξετε,συνδυαστε Φερραρα με μια ακόμη πόλη και δείτε τη Μπολόνια μια μέρα πριν την αναχώρηση ας πουμε
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Για 2 μερες μαξ ειναι τοσο η Μπολονια οσο και η Βερονα.
Συμφωνώ για τη Μπολόνια .Από την άλλη σε κάτι μικρές πολεις της Ιταλίας off the beaten path ευχαριστήθηκα τόσο πολύ τους χαλαρούς ρυθμούς που άνετα καθόμουν και βδομάδα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.038
Likes
41.045
Συμφωνώ για τη Μπολόνια .Από την άλλη σε κάτι μικρές πολεις της Ιταλίας off the beaten path ευχαριστήθηκα τόσο πολύ τους χαλαρούς ρυθμούς που άνετα καθόμουν και βδομάδα!
Ειναι συναρτηση με πολλες παραμετρους, κυριως οικονομικες.
Αν ειναι να δωσω 80 ευρω το δικλινο στη Βερονα,, προτιμω να τα δωσω στη Φλωρεντια για ευνοητους λογους.
Αλλα με 40 ευρω το δικλινο στη Σικελια η τη Ναπολη αραξαμε και χαρηκαμε τους χαλαρους ρυθμους ♡.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom