Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Ξεχνάτε την βυζαντινή Ravenna! Πολύ κοντά και κατ' αρχήν "διαφορετική" από τις "παρόμοιες" (και πανέμορφες βέβαια) υπόλοιπες μεσαιωνικού-αναγεννησιακού στυλ ιταλικές πόλεις. Στην πραγματικότητα ένα επιβεβλημένο προσκύνημα! Για να θυμηθούμε τα βιβλία μας του σχολείου
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Δοκίμασε και από το thetrainline.com αν σε δυσκολεύει κάτι, εκεί έχει όλες τις εταιρίες με τα δρομολόγια τους και ον λαιν κρατησεις,συμπτωματικά χθες έκλεισα δύο εισητηρια από Μπολόνια - Καστελφρανκο Εμίλια, πέντε λεπτά υπόθεση.
Για συγκεντρωτικά δρομολόγια έχω χρησιμοποιήσει το omio, που το έχω τσεκάρει ότι δεν κρατάει προμήθεια στα εισιτήρια. Έχω κλείσει κιόλας από εκεί. Το thetrainline?
Ξεχνάτε την βυζαντινή Ravenna! Πολύ κοντά και κατ' αρχήν "διαφορετική" από τις "παρόμοιες" (και πανέμορφες βέβαια) υπόλοιπες μεσαιωνικού-αναγεννησιακού στυλ ιταλικές πόλεις. Στην πραγματικότητα ένα επιβεβλημένο προσκύνημα! Για να θυμηθούμε τα βιβλία μας του σχολείου
Δεν την ξεχνώ τη Ραβέννα και μου έχει μείνει ακόμα στα χρωστούμενα. Όμως είναι αρκετά πιο μακριά (1h 10' το πιο γρήγορο) και με όχι τόσο πυκνά δρομολόγια. Επιπλέον έχει πολλά σημαντικά αξιοθέατα, όπως λες και εσύ. Πιστεύω θέλει χρόνο να της αφιερώσεις (και ένα μίνιμουμ διάβασμα πιο πριν). Ενώ η ημερήσια στη Μόντενα είναι "απροβλημάτιστη". Γι' αυτό μου έχει μείνει ακόμα στα χρωστούμενα η Ραβέννα ;)
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
192
Likes
442
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Για συγκεντρωτικά δρομολόγια έχω χρησιμοποιήσει το omio, που το έχω τσεκάρει ότι δεν κρατάει προμήθεια στα εισιτήρια. Έχω κλείσει κιόλας από εκεί. Το thetrainline?
To thetrainline μας κράτησε 0,70€ για δύο δρομολόγια. Για Βενετία κλείσαμε απευθειας από την trenitalia χωρίς έξτρα χρέωση.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά. Ψάχνω και για ταξί να εξυπηρετεί κέντρο Μπολόνιας γιατί διαβάζω σχετικά πως είναι οικονομικό
.Αλλά βλέπω τώρα τιμές 40€
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.996
Καλησπέρα. Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά. Ψάχνω και για ταξί να εξυπηρετεί κέντρο Μπολόνιας γιατί διαβάζω σχετικά πως είναι οικονομικό
.Αλλά βλέπω τώρα τιμές 40€
Για τους ιταλιους 40 ευρω ειναι οικονομικο. Για μας ειναι ακριβο.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
554
Likes
2.819
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Σίγουρα. Απλά σε κάποια forum είχα δει πως είναι 20 με 25€ τώρα βλέπω άλλες τιμές.
Το 2018, το ταξί κόστιζε όντως 20€ αεροδρόμιο - κεντρο πόλης. Οι τιμές από τότε δυστυχώς έχουν ανέβει..Τσέκαρε uber, νομίζω ότι βγαίνει γύρω στα 30 €
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Το 2018, το ταξί κόστιζε όντως 20€ αεροδρόμιο - κεντρο πόλης. Οι τιμές από τότε δυστυχώς έχουν ανέβει..Τσέκαρε uber, νομίζω ότι βγαίνει γύρω στα 30 €
Ευχαριστώ πολύ. Ναι θα το δω .Ήθελα με το marconi express να πάω κέντρο απλά θα είναι αργά βράδυ και θα χρειαστεί περπάτημα μέχρι ξενοδοχείο .
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
Καλησπέρα μετά απο καιρό.
Δύο συγγενείς μου θα πάνε ένα τριήμερο στην Μπολόνια.Θα ήθελα να μου πείτε τον ποιο οικονομικό τρόπο για μεταφορά απο το Αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης καθώς και ένα Ξενοδοχείο με έως 80 ευρώ κοντά στο κέντρο της πόλης η κάποιο λίγο ποιο έξω αλλά με δυνατότητα άμεσης μεταφοράς στο κέντρο της Μπολόνιας.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Καλησπέρα μετά απο καιρό.
Δύο συγγενείς μου θα πάνε ένα τριήμερο στην Μπολόνια.Θα ήθελα να μου πείτε τον ποιο οικονομικό τρόπο για μεταφορά απο το Αεροδρόμιο στο κέντρο της πόλης καθώς και ένα Ξενοδοχείο με έως 80 ευρώ κοντά στο κέντρο της πόλης η κάποιο λίγο ποιο έξω αλλά με δυνατότητα άμεσης μεταφοράς στο κέντρο της Μπολόνιας.
Λεωφορείο 944, κατεβαίνεις Ospedale Maggiore, εκεί παίρνεις το 91 για Stazione centrale, 4e, έκανα προχτες την αντίθετη διαδρομή.

Tamb&B1, Μπολόνια, Ιταλία

εμείς μείναμε εκεί με 85ε πριν 3 μέρες 10-15΄ με τα πόδια από τους πύργους....αλλα μετά βλέπω πολύ πιο ακριβές τιμές...
 
Μηνύματα
167
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Δενν πάμε ...έχουμε μωρά.
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΝΤΑΡΚΤΙΚΗ
μάλιστα οπότε για να πας κέντρο θέλεις ποιο καλά το τρένο με τα 9 ευρώ γιατί το με το λεωφορείο κάνεις δύο αλλαγές
πάντως οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι σχετικά ακριβές....δεν ξέρω μήπως ρισκάρω και το αφήσω τελευταίες ημέρες να τους κλείσω καμιά προσφορά.
 

RanouG

Member
Μηνύματα
28
Likes
17
Καλησπέρα! Επέστρεψα από το ταξίδι της Μπολόνιας και οι εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές.Την αγάπησα την Μπολόνια. Μου φάνηκε αυθεντική χωρίς πολλές ορδές τουριστών με πολύ καλό φαγητό, ωραία αγορά για όλα τα πορτοφόλια και μια αναγεννησιακή αύρα. Είναι μια πολη που αν της δώσεις χρόνο σου αποκαλύπτει όλες τις ομορφιές της. Έχει αρκετά μουσεία και πολλές εκκλησίες προς επίσκεψη. Η αλήθεια είναι πως θέλω να επισκεφτώ και άλλα μέρη της Ιταλίας γιατί νιώθω πως θέλω να την γνωρίσω παραπάνω και θέλω τα φόντα σας. Να επισημάνω πως είναι η πρώτη Ιταλική πόλη που επισκέφτηκα!
Ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom