Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

Grerena

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
17.205
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Με ορμητηριο τη Μπολονια εχω κανει ημερησιες σε Modena, Ravenna και Φλωρεντια σε τριημερο. Εχω γραψει και σχετικη ιστορια. Εσυ που εχεις και τετραημερο θα σου βγουν πιο ανετα.
Παρμα δεν εχω παει αλλα εγω ανετα θα τη συνδυαζα με τη Modena.
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Καλησπέρα στην παρέα!! 14-17/02 πάμε Μπολόνια και εχω 2 ερωτήματα ! εχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο. τι γινεται με το θέμα πάρκινγκ? υπάρχουν ελεύεθερα ή μονο σε πάρκινγκ? επίσης λέγαμε 15/02 να κάνουμε μια ημερίσια εκδρομούλα Βενετία που θα έχει και καρναβάλια..'εχει βρεθεί κανεις εκείνη την περίοδο να μας πεί αν οντως αξίζει?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Πηγα Φερραρα και ηταν πολυ ωραια, πρεπει να διαβασεις την ιστορια του @hydronetta. Η μονη προσθηκη στην ιστορια ηταν οτι εγω μπηκα στο Castello Estense και ηταν πολυ εντυπωσιακο.
Στη Φερραρα περασα πολυ ομορφα,παρα τη βροχη.Πολυ ατμοσφαιρικη πολη.Στο Καστελλο εντυπωσιαστικα απο τους πελωριους καθρεφτες που βοηθανε να θαυμασεις τα υπεροχα ταβανια πολυ ξεκουραστα..δε θυμαμαι να το εχω δει σε αλλο μερος.Πολυ φιλικοι και προθυμοι υπαλληλοι επισης.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.086
Κι η Μοδενα καλή για ημερήσια από Μπολόνια. Δεν είναι η τοπ πόλης της Ιταλίας αλλά μπορείς να περιπλανηθεις ευχάριστα.Ραβένα βέβαια ακόμα καλύτερη επιλογή για μένα. Σημαντικά αξιοθέατα, χωρίς την κοσμοπλημμυρα άλλων ιταλικών πόλεων.
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
17.205
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Tromso, Las Vegas
Καλησπέρα στην παρέα!! 14-17/02 πάμε Μπολόνια και εχω 2 ερωτήματα ! εχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο. τι γινεται με το θέμα πάρκινγκ? υπάρχουν ελεύεθερα ή μονο σε πάρκινγκ? επίσης λέγαμε 15/02 να κάνουμε μια ημερίσια εκδρομούλα Βενετία που θα έχει και καρναβάλια..'εχει βρεθεί κανεις εκείνη την περίοδο να μας πεί αν οντως αξίζει?
Κάποτε είχα βρεθεί στη Βενετία μέσα στο καρναβάλι της και πραγματικά ήταν μια εμπειρία μιας ... άλλης εποχής.
Αν μου ξαναδινόταν η ευκαιρία να ξαναβρεθώ στη Βενετία την ίδια εποχή σίγουρα θα το επεδίωκα.
Παραθέτω μερικές φωτογραφίες προς απάντηση στο ερώτημά σου.

IMG_2090.JPG IMG_2091.JPG IMG_2092.JPG IMG_2095.JPG IMG_2089.JPG IMG_2096.JPG IMG_2100.JPG IMG_2101.JPG

Στο "cafe florian" ένιωθα ότι ήμουν ... πίσω στον 18ο αι. .... στην εποχή του Καζανόβα!

IMG2_2102.jpg IMG_2093.JPG

Για μένα .... ναι! Αξίζει!
 

Attachments

mary60

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα στην παρέα!! 14-17/02 πάμε Μπολόνια και εχω 2 ερωτήματα ! εχουμε νοικιάσει αυτοκίνητο. τι γινεται με το θέμα πάρκινγκ? υπάρχουν ελεύεθερα ή μονο σε πάρκινγκ? επίσης λέγαμε 15/02 να κάνουμε μια ημερίσια εκδρομούλα Βενετία που θα έχει και καρναβάλια..'εχει βρεθεί κανεις εκείνη την περίοδο να μας πεί αν οντως αξίζει?
Πάρκινκγ με χρέωση για σύγουρα ,αλλά να προσέξεις τον δακτύλιο, έχει κάμερες και σου έρχονται τα πρόστημα μετά από 4 μήνες .
Ρώτησε την αμοιβή που χρεώνει το γραφείο ενοικίασεις για εύρεση οδηγού σε περίπτωση κλήσεις από αστυνομία ,έχουν διαφορές εμένα μου πήρε 55,00 ευρώ για κάθε κλήση αέρα πατέρα.
Τις λεωφοριογραμμές αν πας φλωρεντία ή και στην Μπολόνια και σε άλλες πόλεις δεν ξέρω.......
όσο για το καρναβάλι θα είναι κάτι που δεν έχεις ξαναδεί!!!!!!!!!!!!!!!!!!
καλά να περάσετε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
το πατησα παιδια δεν αντεξα...εκλεισα για μπολονια αρχες σεπτεμβρη μια εβδομαδα,μεχρι να περιμενω να μου επιστρεψουν το voucher καλα κρασια λεω,πατα το,και το πατησα,εχει κανεις εμπειρια απο μπολονια-ιταλια;εχω παει ρωμη,εχω παει μπεργκαμο αλλα εκει οχι...εχω εμβολιαστει εχω παρει και την πρασινη καρτα,κι απ οτι ειδα στο re open η ιταλια ειναι διαθεσιμη απο 1 ιουλιου,σολο ταξιδακι οπως παντα...και χαρηκα κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας(επισης βρηκα δουλεια καλυτερη που μπορω να απουσιασω για λιγες μερες τον σεπτεμβρη) χεχε!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
το πατησα παιδια δεν αντεξα...εκλεισα για μπολονια αρχες σεπτεμβρη μια εβδομαδα,μεχρι να περιμενω να μου επιστρεψουν το voucher καλα κρασια λεω,πατα το,και το πατησα,εχει κανεις εμπειρια απο μπολονια-ιταλια;εχω παει ρωμη,εχω παει μπεργκαμο αλλα εκει οχι...εχω εμβολιαστει εχω παρει και την πρασινη καρτα,κι απ οτι ειδα στο re open η ιταλια ειναι διαθεσιμη απο 1 ιουλιου,σολο ταξιδακι οπως παντα...και χαρηκα κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας(επισης βρηκα δουλεια καλυτερη που μπορω να απουσιασω για λιγες μερες τον σεπτεμβρη) χεχε!
Τέλεια επιλογή!!
έχω πάει δύο φορές ....
πολύ ζωντανή πόλη,η παλαιότερη φοιτητούπολη του κόσμου..με άπειρες στοές-καμάρες
είναι το σήμα κατατεθέν της πόλης!τόσες πολλές που ώρες ώρες ένοιωθα ότι ..πνιγόμουν χιχι και έβγαινα και περπατούσα στο δρόμο χιχι
θα βρείς αρκετές πληροφορίες στο ιντερνετ ,
μην παραλείψεις να περιπλανηθείς και προς τα πανεπιστήμια,στην via zamboni..που είναι δρόμος με πολύ φοιτητόκοσμο
επίσης σε μιά περιοχή με τα κανάλια που θυμίζει μικρή Βενετία!
και σε μιά επίσης πολύ κουλτουριάρικη εναλλακτική περιοχή...που το βράδυ ειδικά μεταμεσονύκτια γίνεται στέκι ..περιθωριακών κλπ κλπ...αλλά αξίζει να περιπλανηθείς εκεί να δείς το κάτι διαφορετικό από τα καφέ και τα μπαράκια οκ πρίν τις 11-12 το βράδυ,..
σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα...θα το ψάξω και θα το προσθέσω
Y.Γ
via Pratello λεγεται αυτός ο δρόμος και ψάξε για το καφέ Mutange(κάπως έτσι)που ανήκει σε πρώην μέλος των ερυθρών ταξιαρχιών!δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το συγκεκριμένο,εχουν περάσει 7-8 χρόνια από τοτε που πήγα
 
Last edited:

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Τέλεια επιλογή!!
έχω πάει δύο φορές ....
πολύ ζωντανή πόλη,η παλαιότερη φοιτητούπολη του κόσμου..με άπειρες στοές-καμάρες
είναι το σήμα κατατεθέν της πόλης!τόσες πολλές που ώρες ώρες ένοιωθα ότι ..πνιγόμουν χιχι και έβγαινα και περπατούσα στο δρόμο χιχι
θα βρείς αρκετές πληροφορίες στο ιντερνετ ,
μην παραλείψεις να περιπλανηθείς και προς τα πανεπιστήμια,στην via zamboni..που είναι δρόμος με πολύ φοιτητόκοσμο
επίσης σε μιά περιοχή με τα κανάλια που θυμίζει μικρή Βενετία!
και σε μιά επίσης πολύ κουλτουριάρικη συνοικία ...που το βράδυ γίνεται στέκι ..περιθωριακών κλπ κλπ...αλλά αξίζει να περιπλανηθείς εκεί να δείς το κάτι διαφορετικό από τα καφέ και τα μπαράκια οκ πρίν τις 11-12 το βράδυ,..σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ το όνομα της περιοχής αν το θυμηθώ η το βρώ θα το γράψω
εκεί ένα καφέ ανήκει σε ..πρώην... μέλος? των ερυθρών ταξιαρχιών...
είχα βρεί την πληροφορία πριν πάω τώρα ψάχνω και δεν το βρίσκω
σ ευχαριστω πολυυυυ!σκεφτομαι να κανω βολτες στην μπολονια και μονοημερες με τρενο που ειναι σχετικα οικονομικο και σε αλλα μερη,αλλα εκει θα ειναι η βαση μου για μια βδομαδα,ειναι οικονομικη,και προσιτη σε κοσμο,βασικα μ αρεσε οπως την ειδα,μακαρι να πανε ολα καλα και να την επισκεφτω!!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
σ ευχαριστω πολυυυυ!σκεφτομαι να κανω βολτες στην μπολονια και μονοημερες με τρενο που ειναι σχετικα οικονομικο και σε αλλα μερη,αλλα εκει θα ειναι η βαση μου για μια βδομαδα,ειναι οικονομικη,και προσιτη σε κοσμο,βασικα μ αρεσε οπως την ειδα,μακαρι να πανε ολα καλα και να την επισκεφτω!!!!

Via Pratelo είναι ο δρόμος με τα ...κουλτουριάρικα καφέ
και αυτό που ανήκει σε..πρώην μέλός των ερ.ταξιαρχιών λέγεται Καφέ Mutange
δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.,,,
είχα πάει πριν 7-8χρόνια περίπου

Nαι μονοήμερες είχα πάει Φερράρα!!επίσης μου άρεσε πάρα πολυ και Πάρμα!
 
Last edited:

vikara

Member
Μηνύματα
475
Likes
4.029
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
το πατησα παιδια δεν αντεξα...εκλεισα για μπολονια αρχες σεπτεμβρη μια εβδομαδα,μεχρι να περιμενω να μου επιστρεψουν το voucher καλα κρασια λεω,πατα το,και το πατησα,εχει κανεις εμπειρια απο μπολονια-ιταλια;εχω παει ρωμη,εχω παει μπεργκαμο αλλα εκει οχι...εχω εμβολιαστει εχω παρει και την πρασινη καρτα,κι απ οτι ειδα στο re open η ιταλια ειναι διαθεσιμη απο 1 ιουλιου,σολο ταξιδακι οπως παντα...και χαρηκα κι ηθελα να το μοιραστω μαζι σας(επισης βρηκα δουλεια καλυτερη που μπορω να απουσιασω για λιγες μερες τον σεπτεμβρη) χεχε!
Μπράβο σου πολύ ωραία επιλογή!Έχω πάει και εγώ Μπολώνια αρκετά χρόνια πριν...Στο ίδιο ταξίδι επισκέφθηκα το Φορλι και τη Ραβέννα (τα ψηφιδωτά της είναι τα πιο φημισμένα της Ιταλίας, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα μια μονοήμερη!)
Επίσης η Μπολώνια εχει εξαιρετικό φαγητό, είναι πρωτεύουσα της Εμιλια-Ρομανια, της οποίας η κουζίνα θεωρείται κορυφαία σε όλη την Ιταλία(μου το έχει πει φίλη μου Ιταλίδα από το Φορλι η οποία με είχε φιλοξενήσει στο εν λόγω ταξίδι).Η γιαγιά της,παραδοσιακή ρομανιολα, μας είχε μπουκωσει στις "πιαντινες" ,τις νόστιμες πιτουλες που μπορείς να βρεις σε όλους τους φούρνους και να τις γεμίσεις με ότι σ'αρεσει,παρμεζάνα,προσούτο,λαχανικά.... Οι γεύσεις της Εμίλια Ρομάνια δεν περιορίζονται στην πίτσα(για την οποία φημίζεται η Νάπολη) αλλά περιλαμβάνουν πεντανόστιμα ραγου, λαζάνια, ζυμαρικά και ζύμες κάθε είδους.Πιστευω ότι εκτός των άλλων, θα κάνεις και ένα υπέροχο γευστικό ταξίδι με τον προορισμό που διάλεξες!Καλά να περάσεις και καλή ορεξη :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom