Ιταλία Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Επειδη θα σκισει η διαμονη στη Μπολονια, δωστα στη Βενετια να το ευχαριστηθεις.
Ειτε μενεις στην Παδοβα που ειναι οικονομικη και πετιεσαι και Βενετια και Βερονα, ειναι στρατηγικη η θεση της.
τι εννοεις θα σκίσει? αν εννοείς οικονομικά , όντως μου εκανε μεγαλη εντύπωση. Βενετια βρίσκω αρκετα ξενοδοχεία με 60/δίκλινο, ενω στην Μπολόνια με 100+ ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.033
Likes
41.035
τι εννοεις θα σκίσει? αν εννοείς οικονομικά , όντως μου εκανε μεγαλη εντύπωση. Βενετια βρίσκω αρκετα ξενοδοχεία με 60/δίκλινο, ενω στην Μπολόνια με 100+ ...
Στη Βενετια 60 το δικλινο μονο στο Μεστρε που αν εχετε αντοχες για τα πηγαινε ελα, γιατι οχι. Αλλα Βενετια δεν ειναι.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Β
Στη Βενετια 60 το δικλινο μονο στο Μεστρε που αν εχετε αντοχες για τα πηγαινε ελα, γιατι οχι. Αλλα Βενετια δεν ειναι.
Βρήκα και από την "καλή" μεριά με 60 ευρώ.. και στο Cannaregio και κοντά στον Άγιο Μαρκο.. φυσιολογικά με καλή βαθμολογία. Για αυτό μου έκανε εντύπωση!!
 

EleniMounto

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα ταξιδιώτες! Βρίσκω εισιτήρια το Πάσχα προς και από το αεροδρόμιο της Μπολόνια για 5 διανυκτερεύσεις .Τι αξίζει να δούμε από άλλες πόλεις (εκτός Φλωρεντία,Σιένα, Βενετία που έχουμε πάει). Σκεφτόμαστε οι μετακινήσεις να γίνονται με τρένο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα ταξιδιώτες! Βρίσκω εισιτήρια το Πάσχα προς και από το αεροδρόμιο της Μπολόνια για 5 διανυκτερεύσεις .Τι αξίζει να δούμε από άλλες πόλεις (εκτός Φλωρεντία,Σιένα, Βενετία που έχουμε πάει). Σκεφτόμαστε οι μετακινήσεις να γίνονται με τρένο. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Καλημέρα. Οι προτάσεις μου βρίσκονται σε αυτό το μήνυμα: Ιταλία - Πληροφορίες για Μπολόνια και πέριξ
Επίσης αν διαβάσεις το θέμα προς τα πίσω θα βρεις πολλές προτάσεις.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλησπέρα σας.. προτείνετε μου 2 εστιατόρια για φαγητό!! Εγώ έχω ξεχωρίσει τα εξής : sfoglia rina, trattoria del tempo buono, trattoria del rosso, osteria del orsa.
Eπισης το simon και το tamburini, είναι για πρωινό ας πούμε??
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.388
Likes
14.308
Καλησπέρα σας.. προτείνετε μου 2 εστιατόρια για φαγητό!! Εγώ έχω ξεχωρίσει τα εξής : sfoglia rina, trattoria del tempo buono, trattoria del rosso, osteria del orsa.
Eπισης το simon και το tamburini, είναι για πρωινό ας πούμε??
Sfoglia Rina-Enoteca Italiana.Καλά ξεχώρισες και osteria del orsa.
 

gianna61

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Γεια σας.Φθανω στη Μπολονια αργα το βραδυ και το marconi express σταματαει τα μεσανυχτα.Φοβαμαι οτι δεν θα το προλαβω.Ξερετε πως θα μετακινηθω προς το κεντρο η αν υπαρχει ξενοδοχειο στο αεροδρομιο που να πηγαινεις με τα ποδια;
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλημέρα δεν ξέρω αν κάποιος έχει ταξιδέψει Μπολόνια με ryanair πρόσφατα.. Δυστυχώς η πτήση επιστροφής για Αθήνα είναι 05.50 το πρωί με αποτέλεσμα να με δυσκολεύει ως προς την μετακίνηση προς το αεροδρόμιο...Φαίνεται ότι μοναδική λύση είναι το ταξί ή κάποια ιδιωτική μεταφορά αλλά παρότι το αεροδρόμιο είναι μόλις 7 χιλ από τη πόλη βλέπω κάτι τιμές 60+.. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν το κόστος για να πάει κάποιος με ταξί...Ρώτησα και στο ξενοδοχείο περιμένω απάντηση μήπως μπορούν να μου προσφέρουν μια καλή τιμή για αυτή τη μεταφορά...Κάπου είδα ότι ένα λεωφορείο ξεκινάει δρομολόγια στις 5 το πρωί αλλά θα ήταν μεγάλο ρίσκο ...Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με κατευθύνει κάπως .....Ευχαριστώ πολύ..
 

alexandra80

Member
Μηνύματα
300
Likes
1.577
Επόμενο Ταξίδι
Λιγουρία-Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Βολιβία-Άνδεις
Καλημέρα δεν ξέρω αν κάποιος έχει ταξιδέψει Μπολόνια με ryanair πρόσφατα.. Δυστυχώς η πτήση επιστροφής για Αθήνα είναι 05.50 το πρωί με αποτέλεσμα να με δυσκολεύει ως προς την μετακίνηση προς το αεροδρόμιο...Φαίνεται ότι μοναδική λύση είναι το ταξί ή κάποια ιδιωτική μεταφορά αλλά παρότι το αεροδρόμιο είναι μόλις 7 χιλ από τη πόλη βλέπω κάτι τιμές 60+.. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν το κόστος για να πάει κάποιος με ταξί...Ρώτησα και στο ξενοδοχείο περιμένω απάντηση μήπως μπορούν να μου προσφέρουν μια καλή τιμή για αυτή τη μεταφορά...Κάπου είδα ότι ένα λεωφορείο ξεκινάει δρομολόγια στις 5 το πρωί αλλά θα ήταν μεγάλο ρίσκο ...Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με κατευθύνει κάπως .....Ευχαριστώ πολύ..
Πετάω τον Μάιο για Μπολόνια και το τελευταίο βράδυ έκλεισα στο Hotel Bologna Airport. Είχα μείνει και πέρισυ τον Μάιο και είχα πληρώσει ταξί για 15 ευρώ αν θυμάμαι καλά,ή λιγότερο. Μάλιστα μου κάλεσαν οι ίδιοι το ταξί. Είναι πολύ κοντά στο αεροδρόμιο,μόλις 5-10 λεπτά. Μάλιστα το ταξι βγαίνει φθηνότερο από την υπηρεσία μεταφοράς του εν λόγω ξενοδοχείου,αν και την ώρα που το θες δεν έχει ακόμη υπηρεσία μεταφοράς.
 

apostolosgl

Member
Μηνύματα
65
Likes
135
Καλημέρα δεν ξέρω αν κάποιος έχει ταξιδέψει Μπολόνια με ryanair πρόσφατα.. Δυστυχώς η πτήση επιστροφής για Αθήνα είναι 05.50 το πρωί με αποτέλεσμα να με δυσκολεύει ως προς την μετακίνηση προς το αεροδρόμιο...Φαίνεται ότι μοναδική λύση είναι το ταξί ή κάποια ιδιωτική μεταφορά αλλά παρότι το αεροδρόμιο είναι μόλις 7 χιλ από τη πόλη βλέπω κάτι τιμές 60+.. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν το κόστος για να πάει κάποιος με ταξί...Ρώτησα και στο ξενοδοχείο περιμένω απάντηση μήπως μπορούν να μου προσφέρουν μια καλή τιμή για αυτή τη μεταφορά...Κάπου είδα ότι ένα λεωφορείο ξεκινάει δρομολόγια στις 5 το πρωί αλλά θα ήταν μεγάλο ρίσκο ...Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με κατευθύνει κάπως .....Ευχαριστώ πολύ..
Το 2019 το κόστος του ταξί από το αεροδρόμιο προς τον σιδηροδρομικό σταθμό ήταν 17 Ευρώ, τα 60 που αναφέρεις μου φαίνονται πολλά. Δε νομίζω να αυξήθηκε τόσο. Λίγο που το έψαξα τόσο το δίνουν διάφορες ιστοσελίδες 15-18 Ευρώ. Ψάξου όταν θα πας και σε καμία περίπτωση μη δώσεις 60 Ευρώ!!! Δες αυτό : Bologna Taxi Fare from bologna centrale to bologna airport
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Καλημέρα δεν ξέρω αν κάποιος έχει ταξιδέψει Μπολόνια με ryanair πρόσφατα.. Δυστυχώς η πτήση επιστροφής για Αθήνα είναι 05.50 το πρωί με αποτέλεσμα να με δυσκολεύει ως προς την μετακίνηση προς το αεροδρόμιο...Φαίνεται ότι μοναδική λύση είναι το ταξί ή κάποια ιδιωτική μεταφορά αλλά παρότι το αεροδρόμιο είναι μόλις 7 χιλ από τη πόλη βλέπω κάτι τιμές 60+.. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν το κόστος για να πάει κάποιος με ταξί...Ρώτησα και στο ξενοδοχείο περιμένω απάντηση μήπως μπορούν να μου προσφέρουν μια καλή τιμή για αυτή τη μεταφορά...Κάπου είδα ότι ένα λεωφορείο ξεκινάει δρομολόγια στις 5 το πρωί αλλά θα ήταν μεγάλο ρίσκο ...Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία και μπορεί να με κατευθύνει κάπως .....Ευχαριστώ πολύ..
Το 60 είναι υπερβολικό, μάξιμουμ 20 να βγαίνει .. αλλιώς παίζουν 2 επιλογές. Είτε πας από τις 12.30 στο αεροδρόμιο είτε τσεκαρεις αν το Μαρκόνι έχει λεωφορείο που είχε βάλει μια περίοδο. Σε κάθε περίπτωση μην αγχώνεστε , με το που φτάσετε Μπολόνια θα βγάλετε άκρη.. τώρα το να φυγετε με το λεωφορείο στις 05.00 δεν το συζητάω καν!! Πολύ αργά..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom