Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

ser_kav

Member
Μηνύματα
52
Likes
143
Πρόκειται για μία από τις πιο επικίνδυνες περιοχές ( πλατεία Cavour και πέριξ ) σε όλο το κέντρο της Napoli , ιδιαιτέρως μετά το σούρουπο, πολύ βρώμικη , με πολλούς παράνομους μετανάστες . Θα επέλεγα κάτι πιο κεντρικό προς Dante και via Toledo. Προς επιβεβαίωση δες παρακάτω:

Napoli, quartieri da evitare - bbalcentrostorico
Napoli, degrado e violenze in piazza Cavour: "Abbandonati tra rifiuti e balordi"
 

Evgenia8

Member
Μηνύματα
40
Likes
34
Πρόκειται για μία από τις πιο επικίνδυνες περιοχές ( πλατεία Cavour και πέριξ ) σε όλο το κέντρο της Napoli , ιδιαιτέρως μετά το σούρουπο, πολύ βρώμικη , με πολλούς παράνομους μετανάστες . Θα επέλεγα κάτι πιο κεντρικό προς Dante και via Toledo. Προς επιβεβαίωση δες παρακάτω:

Napoli, quartieri da evitare - bbalcentrostorico
Napoli, degrado e violenze in piazza Cavour: "Abbandonati tra rifiuti e balordi"
Εγω και η κόρη μου μόνες μας κυκλοφορήσαμε στη γειτονιά και βραδυ , κανένα πρόβλημα. Ναι η Πλατεία ήταν εξαιρετικά βρώμικη αλλά κάπως ετσι ειναι όλη η Νάπολη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πρόκειται για μία από τις πιο επικίνδυνες περιοχές ( πλατεία Cavour και πέριξ ) σε όλο το κέντρο της Napoli , ιδιαιτέρως μετά το σούρουπο, πολύ βρώμικη , με πολλούς παράνομους μετανάστες . Θα επέλεγα κάτι πιο κεντρικό προς Dante και via Toledo. Προς επιβεβαίωση δες παρακάτω:

Napoli, quartieri da evitare - bbalcentrostorico
Napoli, degrado e violenze in piazza Cavour: "Abbandonati tra rifiuti e balordi"
Εκει γυρω μεναμε, ποτε δεν νιωσαμε κινδυνο.
Υπερβολες.
 

Giannisep

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα! Θα βρίσκομαι Νάπολη 31/3 έως 4/4. Ξέρει κανείς ανήμερα Πάσχα και Δευτέρα σε Νάπολη και Κοστιέρα αν έχει μαγαζιά ανοιχτά για φαγητό και ανοιχτούς αρχαιολογικούς χώρους;
 

ELENA92

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα. Θα επισκεφτώ τη Νάπολη το Μάιο. Βρήκα ένα κατάλυμα κοντά στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Είναι ασφαλής η περιοχή;
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλησπέρα. Θα επισκεφτώ τη Νάπολη το Μάιο. Βρήκα ένα κατάλυμα κοντά στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Είναι ασφαλής η περιοχή;
Καλή περιοχή είναι, πήραμε κι ένα καφεδάκι εκεί κοντά με 1,20 ευρώ. Πας με τα πόδια στο κέντρο κι στην παραλία,
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Καλησπέρα. Θα επισκεφτώ τη Νάπολη το Μάιο. Βρήκα ένα κατάλυμα κοντά στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο. Είναι ασφαλής η περιοχή;
Μεναμε ανσμεσα στο Μουσειο και το San Severe.
Πολλη κινηση το βραδυ στα φαγαδικα, κεντρικη περιοχη, ασφαλης.
 

stell@85@

New Member
Μηνύματα
4
Likes
2
Καλησπέρα σας είμαι η Στέλλα νέο μέλος και στα μέσα Απριλίου πρόκειται να ταξιδέψω Νάπολη. Από εκεί θέλω να επισκεφθώ Βεζουβιο- Πομπηία μόνη μου χωρίς να κλείσω κάποιο τουρ. Έχω διαβάσει για μεταφορά με τραίνο στη στάση ercolano και από εκεί για Βεζουβιο. Έπειτα πίσω ercolano κ συνέχεια προς Πομπηία. Είναι σωστές οι πληροφορίες; υπάρχει κάτι άλλο που κάποιος μπορεί να προτείνει- επισημάνει; Η αλλη εναλλακτική είναι να νοικιάσουμε μηχανάκι για να πάμε ωστε να μη χρονοτριβουμε θα το προτεινατε;πίσης η είσοδος στον Βεζουβιο κοστίζει 10 ευρώ ενώ όταν πάω να τα κλείσω on line τα βρίσκω 18 ευρώ το φθηνότερο. Υπάρχει κάποιο σαιτ του εθνικού πάρκου Βεζουβιου που να κλείνεις,εισιτήρια on line με την κανονική τιμή εισόδου; ισχύει ότι για να μπει κανείς πρέπει να τα έχει κλείσει νωρίτερα έως και 10 ημέρες;
Για την Πομπηία ισχύει το ίδιο; Δηλαδή χρειάζεται από μέρες πριν να τα κλείσεις on line και υπάρχει διαδικτυακά η κανονική τιμή εισόδου για Πομπηία;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 

connosp

Member
Μηνύματα
391
Likes
828
Καλησπέρα σας είμαι η Στέλλα νέο μέλος και στα μέσα Απριλίου πρόκειται να ταξιδέψω Νάπολη. Από εκεί θέλω να επισκεφθώ Βεζουβιο- Πομπηία μόνη μου χωρίς να κλείσω κάποιο τουρ. Έχω διαβάσει για μεταφορά με τραίνο στη στάση ercolano και από εκεί για Βεζουβιο. Έπειτα πίσω ercolano κ συνέχεια προς Πομπηία. Είναι σωστές οι πληροφορίες; υπάρχει κάτι άλλο που κάποιος μπορεί να προτείνει- επισημάνει; Η αλλη εναλλακτική είναι να νοικιάσουμε μηχανάκι για να πάμε ωστε να μη χρονοτριβουμε θα το προτεινατε;πίσης η είσοδος στον Βεζουβιο κοστίζει 10 ευρώ ενώ όταν πάω να τα κλείσω on line τα βρίσκω 18 ευρώ το φθηνότερο. Υπάρχει κάποιο σαιτ του εθνικού πάρκου Βεζουβιου που να κλείνεις,εισιτήρια on line με την κανονική τιμή εισόδου; ισχύει ότι για να μπει κανείς πρέπει να τα έχει κλείσει νωρίτερα έως και 10 ημέρες;
Για την Πομπηία ισχύει το ίδιο; Δηλαδή χρειάζεται από μέρες πριν να τα κλείσεις on line και υπάρχει διαδικτυακά η κανονική τιμή εισόδου για Πομπηία;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Μπες στο Rome2Rio: discover how to get anywhere και ψάξε ότι θες, μηχανάκι δεν θα σε πρότεινα γιατί η κατάσταση είναι πολύ χαοτική. Η Νάπολι έχει μια "βρώμικη ομορφιά" μοναδική.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σας είμαι η Στέλλα νέο μέλος και στα μέσα Απριλίου πρόκειται να ταξιδέψω Νάπολη. Από εκεί θέλω να επισκεφθώ Βεζουβιο- Πομπηία μόνη μου χωρίς να κλείσω κάποιο τουρ. Έχω διαβάσει για μεταφορά με τραίνο στη στάση ercolano και από εκεί για Βεζουβιο. Έπειτα πίσω ercolano κ συνέχεια προς Πομπηία. Είναι σωστές οι πληροφορίες; υπάρχει κάτι άλλο που κάποιος μπορεί να προτείνει- επισημάνει; Η αλλη εναλλακτική είναι να νοικιάσουμε μηχανάκι για να πάμε ωστε να μη χρονοτριβουμε θα το προτεινατε;πίσης η είσοδος στον Βεζουβιο κοστίζει 10 ευρώ ενώ όταν πάω να τα κλείσω on line τα βρίσκω 18 ευρώ το φθηνότερο. Υπάρχει κάποιο σαιτ του εθνικού πάρκου Βεζουβιου που να κλείνεις,εισιτήρια on line με την κανονική τιμή εισόδου; ισχύει ότι για να μπει κανείς πρέπει να τα έχει κλείσει νωρίτερα έως και 10 ημέρες;
Για την Πομπηία ισχύει το ίδιο; Δηλαδή χρειάζεται από μέρες πριν να τα κλείσεις on line και υπάρχει διαδικτυακά η κανονική τιμή εισόδου για Πομπηία;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
Καλημέρα. Για την Πομπηία δεν χρειάζεται να αγοράσεις πιο πριν εισιτήρια, ιδίως για την εποχή που θα πας. Για Βεζούβιο το επίσημο site είναι αυτό: https://vesuviopark.vivaticket.it/e...etynet&qubsh=f03f7a4a5ac0e8624125a567a4ede170
 

loukis

Member
Μηνύματα
23
Likes
6
Καλημερα ,Θα παμε με την γυναικα μου και τον γιο μου 3 ετων αρχες Ιουνίου Εντος Νάπολη κυκλοφοραμε με μετρο ?Βεζουβιο λογω μωρου δεν μπορουμε αλλα σιγουρα θα παμε Πομπηια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom