Ιταλία Πληροφορίες για Νάπολη

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
63
Katkas, σε ευχαριστώ πολύ! Αν υπάρχουν άλλες γνώμες για το θέαμ, πέρα από αυτές ποτ διάβασα στις προηγούμενες σελίδες, ευπρόσδεκτες και αυτές !
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα Πετάω για Νάπολη Πέμπτη 22/3 και φευγω 25/3 για θεσσαλονική το θεώρησα ενα καλό break απο την καθημερινότητα απο ενα σκ καπου ελλαδα ετσι οπως τα εχουν κάνει. Να δω την ναπολη και ας πεθάνω διαβάζω παντού..3η μεγαλύτερη πόλη εκλεισα Airbnb πιάτσα Dante κοντα στην στάση του μετρό θα ηθελα να κανω ακποιες ερωτησούλες καθως ειδα καποια πραγματα στις προηγούμενες σελίδες. Μεταφορά αεροδρόμιο προς κεντρο υπάρχει μετρό η καποιο λεωφορείο γτ μου ειπαν κατι για μη ρισκαρεις παρε ταξι δν θα φτάσεις ποτέ.. οι μερες ειναι καλές για εξερευνηση της πολης; σιγουρα εινα μεγαλη αλλα ισως τα κυρια μερη να τα δουμε ηθελα να συνδυάσω πομπια αλλα θα μου φαει μια μερα οποτε ειναι καλή αφορμη για επιστροφή κάποιας αλλης φοράς! Παρεξηγημένη πόλη απο θεμα ασφάλειας μου λένε θα ηθελα να ρωτησω απο ατομα που εχουνε πάει αν ισχύει τι να προσέξουμε και αν ειναι κατι το οποιο θα συνιστούσατε σιγουρα!
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Καλησπέρα Πετάω για Νάπολη Πέμπτη 22/3 και φευγω 25/3 για θεσσαλονική το θεώρησα ενα καλό break απο την καθημερινότητα απο ενα σκ καπου ελλαδα ετσι οπως τα εχουν κάνει. Να δω την ναπολη και ας πεθάνω διαβάζω παντού..3η μεγαλύτερη πόλη εκλεισα Airbnb πιάτσα Dante κοντα στην στάση του μετρό θα ηθελα να κανω ακποιες ερωτησούλες καθως ειδα καποια πραγματα στις προηγούμενες σελίδες. Μεταφορά αεροδρόμιο προς κεντρο υπάρχει μετρό η καποιο λεωφορείο γτ μου ειπαν κατι για μη ρισκαρεις παρε ταξι δν θα φτάσεις ποτέ.. οι μερες ειναι καλές για εξερευνηση της πολης; σιγουρα εινα μεγαλη αλλα ισως τα κυρια μερη να τα δουμε ηθελα να συνδυάσω πομπια αλλα θα μου φαει μια μερα οποτε ειναι καλή αφορμη για επιστροφή κάποιας αλλης φοράς! Παρεξηγημένη πόλη απο θεμα ασφάλειας μου λένε θα ηθελα να ρωτησω απο ατομα που εχουνε πάει αν ισχύει τι να προσέξουμε και αν ειναι κατι το οποιο θα συνιστούσατε σιγουρα!
Βρίσκομαι Νάπολη τώρα που μιλάμε, από την Κυριακή το μεσημέρι...
Πρώτον, από αεροδρόμιο λεωφορείο alibus με 5€ για σταθμό ή λιμάνι, για σένα- σταθμό.
Δεν υπάρχει περίπτωση να χαθείς, ακόμα κι αν το θέλεις!!! Μην επιχειρήσεις το ταξί, πεταμένα λεφτά!
Δεύτερον, εντελώς πΑρεξήγηση η φήμη της πόλης, όλοι είναι ευγενικοτατοι και εξυπηρετικοτατοι! Αρκεί να μην πας γυρεύοντας! Αποφεύγεις τις επικίνδυνες περιοχές τις επικίνδυνες ώρες...
Εννοείται ότι η προσοχή στα πράγματα σου εξυπακούεται! Όπως παντού άλλωστε, κι όχι μόνο στη Νάπολη...
Και τέλος, με περπάτημα τουλάχιστον 8. ώρες την μέρα, θα προλάβεις τα βασικά... Όλα όμως!

Καλά να περάσεις!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μεταφορά αεροδρόμιο προς κεντρο υπάρχει μετρό η καποιο λεωφορείο γτ μου ειπαν κατι για μη ρισκαρεις παρε ταξι δν θα φτάσεις ποτέ..
Με λεωφορείο από το αεροδρόμιο.
οι μερες ειναι καλές για εξερευνηση της πολης; σιγουρα εινα μεγαλη αλλα ισως τα κυρια μερη να τα δουμε ηθελα να συνδυάσω πομπια αλλα θα μου φαει μια μερα οποτε ειναι καλή αφορμη για επιστροφή κάποιας αλλης φοράς!
Μπορεί να προλάβεις και μισή μέρα Πομπηία.
Παρεξηγημένη πόλη απο θεμα ασφάλειας μου λένε θα ηθελα να ρωτησω απο ατομα που εχουνε πάει αν ισχύει τι να προσέξουμε και αν ειναι κατι το οποιο θα συνιστούσατε σιγουρα!
Πραγματικά είναι παρεξηγημένη. Θα τηρείς όμως τους στοιχειώδης κανόνες αυτοπροστασίας.
Έχω γράψει και πιο πριν, αλλά και εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Πάσχα-στη-Νάπολη.53526/
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!! kat1 τι καιρό εχει κρύο ; ζέστη επίσης πιατσα dante είναι καλά που νοίκιασα; απο τιμές σε μαγαζιά για ψώνια; μου ειπαν για πολύ περιεργες φατσες και μη κυκλοφορείς μετα τις 10 και κατι τετοια εγω πιστευω οτι όλα ειναι στο μυαλο
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!! kat1 τι καιρό εχει κρύο ; ζέστη επίσης πιατσα dante είναι καλά που νοίκιασα; απο τιμές σε μαγαζιά για ψώνια; μου ειπαν για πολύ περιεργες φατσες και μη κυκλοφορείς μετα τις 10 και κατι τετοια εγω πιστευω οτι όλα ειναι στο μυαλο
Ε η αλήθεια είναι ότι δεν είναι όλα στο μυαλό και όντως υπάρχουν περίεργες φάτσες, αλλά με την στοιχειώδη προσοχή και αν είστε 2-3 άτομα και κυκλοφορείτε μαζί, θα είστε οκ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μηνν επιχειρήσεις το ταξί, πεταμένα λεφτά!.
γιατι? 18Ε εχει.. αν ειναι πανω απο 3 ατομα συμφερει και ειναι φυσικα πολυ πιο ανετο.
όντως υπάρχουν περίεργες φάτσες,
συμφωνω, εχει γεμισει ελληνες τελευταια με τοσα δρομολογια απευθειας.
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Εγώ και η κοπέλα μου θα είμαστε, εμένα Μου είπαν για 40€
Μέχρι τι ώρα κυκλοφορούν έξω γενικά? Γιατί Ιταλία έχω πάει 3 φορές Ρώμη και Φλωρεντία και μέχρι αργά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ και η κοπέλα μου θα είμαστε, εμένα Μου είπαν για 40€
Μέχρι τι ώρα κυκλοφορούν έξω γενικά? Γιατί Ιταλία έχω πάει 3 φορές Ρώμη και Φλωρεντία και μέχρι αργά δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα
το ταξι εχει φιξ ταριφα 18Ε για οπουδηποτε στο ιστορικο κεντρο κ σταθμο οσα ατομα κ αποσκευες κι αν ειναι. οποιος σου ειπε αλλα απλα δεν ξερει. κατα τα λοιπα ειναι μια ζωντανη πολη εκατ. κατοικων με ζωη φυσικα 24ωρες το 24ωρο. νο προμπλεμ.
 

Kat1

Member
Μηνύματα
33
Likes
22
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις!! kat1 τι καιρό εχει κρύο ; ζέστη επίσης πιατσα dante είναι καλά που νοίκιασα; απο τιμές σε μαγαζιά για ψώνια; μου ειπαν για πολύ περιεργες φατσες και μη κυκλοφορείς μετα τις 10 και κατι τετοια εγω πιστευω οτι όλα ειναι στο μυαλο
Ο καιρός είναι σχετικά καλός, γύρω στους 15βαθμούς πάνω κάτω, με ήλιο και σύννεφα και ελαφρύ αεράκι, βοηθάει όμως γιατί μπορείς να περπατάς όλη μέρα χωρίς να ανάβεις και να ιδρώνεις...
Στα μαγαζιά οι τιμές εμένα μου φάνηκαν αρκετά καλές, μη σου πω χαμηλές... για το δικό μου πορτοφόλι μιλάω πάντα... τα καλύτερα Και πιο ενδιαφέροντα είναι κατά μήκος της via Toledo.
πήραμε 2-3.πραγματάκια, καθότι γυναικεία φύση !!!
Piazza Dante τώρα... Δεν θα σου πω ψέματα... δεν έγινε κι η αγαπημένη μου πλατεία... ΑΛΛΑ: είναι εξαιρετικά κεντρικά, με μετρό και λεωφορείο για να πάς όπου θες στην πόλη!!! Α! Και funicolare για να ανέβεις στο Vomero και στο κάστρο Sant'Elmo.
Όσο για τις περίεργες φάτσες.... εγώ ή πολύ τυχερή ήμουν, ή δεν έβλεπα γύρω μου, γιατί καμία φάτσα δεν μου φάνηκε περίεργη! Τελικά βλέπεις αυτό που πας να δείς!!! Απλά, προσέχεις τον εαυτό σου και τα πράγματα σου, όπως το κάνεις παντού!!! Και θα κυκλοφορείς και στις 10 μια χαρά, μην ανησυχείς! Απλά, εκείνη την ώρα θα θέλετε μόνοι σας να γυρίσετε για ξεκούραση, ειδικά αν είστε άτομα που απ'το πρωί γυρνάνε παντού χωρίς σταματημό!!!
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
γιατι? 18Ε εχει.. αν ειναι πανω απο 3 ατομα συμφερει και ειναι φυσικα πολυ πιο ανετο.

συμφωνω, εχει γεμισει ελληνες τελευταια με τοσα δρομολογια απευθειας.
Χα χα χα! :) Οκ, δεν χρειάζεται να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και να κάνουμε πως όλα είναι τελεια. Σε όλες τις πόλεις χρειάζεται προσοχή,παντού στον κόσμο, όπως και στην Νάπολη. Εγώ δεν εμενα σε τόσο καλή περιοχή όταν ήμουν εκεί,και τα βραδια ήταν γεμάτο με περίεργους που έπιναν μπυρες στα πεζοδρόμια και μας φώναζαν. Αν εσυ θεωρείς ότι αυτό είναι απολύτως ασφαλές και δεν πρέπει να έχεις καθόλου τον νου σου, οκ. Ίσως φταίει το ότι δεν είσαι 19χρονο κορίτσι.
 
Μηνύματα
21
Likes
1
Πληρως κατατοπιστικόι από εστιατόρια κάνα τιπ? κατακόμβες μπήκατε? Dante έμαθα το βράδυ μαζεύονται πολλοί φοιτητές γιατί έχει πανεπιστήμια κοντά και κατεβάζουν τον αγλεορα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom