ΗΠΑ Πληροφορίες για Νέα Υόρκη

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Καλησπερα σας.
Θα ηθελα τα φωτα σας για ορισμενα θεματα σχετικα για ενα επικειμενο ταξιδι που θελω να κανω στην αλλη μερια του Ατλαντικου.

Εχω συζητησει με διαφορους και αλλοι μου λενε να παω μονο με πρακτορειο και αλλοι οτι και μονος μου δε θαεχω προβλημα.
Απ'οτι εχω δει αν παει κανεις μεμονομενα μαλλον σου'ρχετε πιο φθηνα,αλλα μπορεις μονος να δεις καποια πραγματα στη Νεα Υορκη ή πρεπει να πας με πρακτορεια για να δεις πεντε πραγματα?

Και κατι αλλο.Ποσες μερες κατα τη γνωμη σας πρεπει να αφιερωσω για να δω τα πιο σημαντικα αξιοθετα της πολης?

Ευχαριστω προκαταβολικα. ;)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.232
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κάθε άνθρωπος ξέρει ο ίδιος αν νιώθει άνετα να ταξιδέψει μόνος του ή χρειάζεται πρακτορείο. Καμία πόλη από όσες είναι τόσο μεγάλοι ταξιδιωτικοί προορισμοί δεν μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι απαιτεί πρακτορείο για να πας, αλλά ξαναλέω εξαρτάται από τον άνθρωπο.

Ειδικά βέβαια η Νέα Υόρκη είναι μάλλον και η πιο εύκολη πόλη στον κόσμο να στριφογυρνάς. Για τις μέρες, 8-10 μέρες θα έβαζα εγώ ως minimum.

Ρίξε μια ματιά και στον ταξιδιωτικό οδηγό της Νέας Υόρκης που έχουμε εδώ:

Νέα Υόρκη - Το Ελληνικό Forum για Ταξίδια
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να πας μονος σου ..εκτος αν εχεις σοβαρο θεμα με την αγγλικη γλωσσα.Εχε υποψη σου εξαλλου οτι και το προγραμμα των πρακτορειων(γιατι ειχα ψαξει οταν πηγα ΝΥ) μια -δυο μερες σε ξεναγουν.Μετα σου αφηνουν σχεδον τις υπολοιπες μερες ελευθερες.Να ξερεις επισης οτι στα περισσοτερα ξενοδοχεια υπαρχει το λεγομενο consierge desk ενα γραφειο δηλ που μπορει να σου προτεινει εκδρομες ,να σου κανονισει κλπ κλπ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.232
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι βέβαια τι ταξί; το μανχάταν έχει μετρό παντού τι να τα κάνεις τα ταξί.

Έχεις διαβάσει καθόλου για τη Νέα Υόρκη; Ξεκίνα από τον οδηγό που σούδειξα ώστε να ξέρεις τα βασικά, και μετά έλα να συζητήσουμε τις απορίες σου. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εχω συζητησει με διαφορους και αλλοι μου λενε να παω μονο με πρακτορειο και αλλοι οτι και μονος μου δε θαεχω προβλημα.
Δεν υπάρχει πρόβλημα να πας μόνος σου (αρκεί να τα κουτσοκαταφέρνεις με τα Αγγλικά). Όποιος σου αποκλείει αυτό το ενδεχόμενο γι αυτό τον προορισμό, απλώς δεν έχει ιδέα από ταξίδια και δεν πρέπει να ακούσεις ποτέ ξανά τη γνώμη του.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι βέβαια τι ταξί; το μανχάταν έχει μετρό παντού τι να τα κάνεις τα ταξί.
Για να γλυτώσεις την ταλαιπωρία του μετρό (που ΔΕΝ πάει παντού), τα ταξί είναι μερικές φορές σωτήρια. Και είναι και μισή τιμή από του Λονδίνου πάνω κάτω...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.000
Likes
2.093
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Εμεις πηγαμε με πρακτορειο αλλα οπως ειπε και η Κλεοπατρα ουτε δυο μερες δεν ηταν μαζι μας ο ξεναγος. Διαβασε πληροφοριες μεσα απο το φορουμ και εισαι ετοιμος.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα και θα δωσεις παραπανω λεφτα και ουσιαστικα θα εχεις μια ξεναγηση ολη κι ολη.Εδω εχει χαλασει ο κοσμος με τις προσφορες .Μπορεις να πας ΝΥ πολυ φθηνα απο 380-600,αν σου κατσουν και οι ημερομηνιες.Τα πακετα των πρακτορειων παιζουν στα 1200-1500 και ..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
πήγαμε με τον άντρα μου πριν κανένα χρόνο μόνοι μας. είναι για μένα η πιο εύκολη πόλη να κινηθείς, να συννενοηθείς.

μην το φοβάσαι καθόλου!!! μόνο που τα ξενοδοχεία είναι πολύ ακριβά.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Ευχαριστω πολυ.. απο Αγγλικα καλα παμε.
Πως μπορεις να κινηθεις εκει? Ας πουμε τα ΤΑΧΙ ειναι ακριβα?

ΤΑΞΙ; Όχι βέβεια, εκτός αν πάς με τις 2 κακομαθημένες που πήγα εγώ...Μόνο σε ταξί έμπαιναν, άντε μια φορά μπήκαν και στο μετρό.
Το μετρό πάει παντού εκεί και πιο γρήγορα απ' τα ταξί.
Και στο ερώτημά σου, η απάντηση όπως είπαν και οι προηγούμενοι, να πάς μόνος.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.648
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom