ΗΠΑ Πληροφορίες για Νέα Υόρκη

georgekostas

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Μαυρικιος
Σας ευχαριστω πολυ ολους παιδια.
Και κατι ακομη.Τα αξιοθεατα στην ΝΥ τα γυριζεις σχετικα ευκολα με τα ποδια? Ειναι κοντινες οι αποστασεις?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.785
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχει πολλά πράγματα να δεις. Αν τα χωρίσεις σε γειτονιές, τότε ναι, κάθε μέρα θα μπορείς να πηγαίνεις κάπου με το μετρό και να βλέπεις τα αξιοθέατα γύρω από το σημείο εκκίνησης στην κάθε γειτονιά, ίσως και με λίγη χρήση μετρό πάλι, αλλά γίνονται, με ολίγο καλό προγραμματισμό.
 

Karavos

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kalispera, Skopevo na paw new York ta xristougena na dw enan filo mou , tha me perimeni sto JFK aerodromio , den gnorizo agglika tha exw provlima sto aerodromio JFK ti new York ? Euxaristw poli..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.605
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στοιχειώδη αγγλικά χρειάζονται. Μπορεί να σε ρωτήσουν στον έλεγχο άν έρχεσαι γιά δουλειές ή για διακοπές κλπ. Μην γράφεις με greeklish στο φόρουμ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Νοηματική. Αν πήγαινες στην Κινα θα έπρεπε να μάθεις κινέζικα;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.140
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στοιχειώδη αγγλικά χρειάζονται. Μπορεί να σε ρωτήσουν στον έλεγχο άν έρχεσαι γιά δουλειές ή για διακοπές κλπ. Μην γράφεις με greeklish στο φόρουμ.
Παραδόξως, οι αστυνομικοί του CBP ειδικά, αν δε μιλάς τη γλώσσα, είναι υποχρεωμένοι να φέρουν κάποιον που να μεταφράσει/σε ρωτήσει στα Ελληνικά. Από την άλλη, αυτό μπορεί να τους πάρει ώρα...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
266
Likes
119
Παραδόξως, οι αστυνομικοί του CBP ειδικά, αν δε μιλάς τη γλώσσα, είναι υποχρεωμένοι να φέρουν κάποιον που να μεταφράσει/σε ρωτήσει στα Ελληνικά. Από την άλλη, αυτό μπορεί να τους πάρει ώρα...
Συνήθως αν η πτήση είναι από ελλάδα απλά φέρνουν έναν άλλο συνεπιβάτη για τη μετάφραση... μου έχει τύχει να κάνω χρέη μεταφραστή.
 

like23

Member
Μηνύματα
66
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΕΡΙΚΗ
Ταξίδι-Όνειρο
LAS VEGAS
και εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα κ φοβόμουν!!αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρείς έναν ΕΛΛΗΝΑ στην πτήση σου!Άρα του λεσ σασ παρακαλώ θέλω μια βοήθεια μιλαει αθτόσ στον έλεγχο κ ολα μια χαρά!!:p
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.316
Likes
1.420
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Συνήθως αν η πτήση είναι από ελλάδα απλά φέρνουν έναν άλλο συνεπιβάτη για τη μετάφραση... μου έχει τύχει να κάνω χρέη μεταφραστή.
Το ιδιο εκανε και ο αντρας μου. Ενας νεαρος δεν ηξερε Αγγλικα και μας ειπε να τον βοηθησουμε με την συνεντευξη. Ο καημενος ειχε καταγχωθει αλλα δεν υπηρξε κανενα προβλημα, τους εξηγησε ο αντρας μου οτι δεν μιλαει Αγγλικα και πηγανε παρεα. Το αεροπλανο ειχε παρα πολλους Ελληνες (ηταν απευθειας ομως).
Δεν ξερω τι εγινε μετα βεβαια γιατι θα τον περνανε σε 3 ωρες οι συγγενεις του απο το αεροδρομιο.
(μαθε και τα βασικα για το αεροπλανο, μη χρειαστεις νερο - φαγητο και δεν ξερεις να το ζητησεις...)
Επισης αν σε ξε-αγχωνει μπορεις να εχεις ενα σημειωμα μαζι σου οτι δεν μιλας αγγλικα ...
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
1. Στο αεροπλάνο θα πρέπει να συμπληρώσεις τη φόρμα I-94W στα Αγγλικά που θα σου δώσουν οι αεροσυνοδοί. Οπότε θα πρέπει να βρεις κάποιον Έλληνα μέσα στο αεροπλάνο να σε βοηθήσει να τη συμπληρώσεις. Στο παρελθόν ακόμα και σε άκυρες πτήσεις (όχι απευθείας) συμπλήρωνα διάφορες φόρμες για άτομα που δεν μιλήσουν τη γλώσσα.

2. Κράτα τα στοιχεία του φίλου σου πάνω σου στα Αγγλικά (ειδικότερα τη διεύθυνση και το τηλέφωνο του). Επίσης καλό είναι να έχεις και κάποια $ σε μετρητά.

3. Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα μερικά καρτελάκια/χαρτί που θα έλεγε στα Αγγλικά ότι δεν μιλάω τη γλώσσα, επισκέπτομαι για να δω το φίλο μου που μένει στην οδό χ, αριθμός τηλεφώνου ψ, κτλ.

4. Και θα πετούσα χωρίς στάση Αθήνα-ΝΥ...

Πάντως ούτε ο πρώτος είσαι, ούτε ο τελευταίος. Όταν φτάσει η ΒΑ στο LAX με λίγη καθυστέρηση και έχουν προσγειωθεί οι Korean, Asiana (και ακόμα χειρότερα η Eva) και γίνετε ο χαμός με δεκάδες άτομα που δεν μιλάνε Αγγλικά και δεν έχουν συμπληρώσει τις φόρμες τους σωστά, αυτά τα 10 λεπτά καθυστέρησης γίνονται 2 ώρες :roll:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.140
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όταν φτάσει η ΒΑ στο LAX με λίγη καθυστέρηση και έχουν προσγειωθεί οι Korean, Asiana (και ακόμα χειρότερα η Eva) και γίνετε ο χαμός με δεκάδες άτομα που δεν μιλάνε Αγγλικά και δεν έχουν συμπληρώσει τις φόρμες τους σωστά, αυτά τα 10 λεπτά καθυστέρησης γίνονται 2 ώρες :roll:
Σου έυχομαι να μη σου τύχει ποτέ: Καθυστερημένη άφιξη στο EWR αμέσως μετά από Jumbo της Air India....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom