Γαλλία Πληροφορίες για Νορμανδία

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Μάλλον κι εγώ το βλέπω για 2 αλλαγές και όχι παραπάνω. Το ξενοδοχείο σου μου αρεσε πολύ . Σ΄ευχαριστώ.
 

akantifa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας.

Πρόκειτε να πάμε το καλοκαίρι (Αύγουστο) στο Παρίσι για 2 - 3 ημέρες και από εκεί με τρένο στη Νορμανδία. Έχω βρει ένα πολύ ωραίο κάστρο ξενοδοχείο για να μείνουμε.
Θα παρακαλούσα όποιος από εσάς έχει πάει, να μου δώσει κάποιες συμβουλές για το τί μπορούμε να κάνουμε και τι αξίζει να δούμε.
Επίσης είδα ότι υπάρχουν πάρα πολύ ωραίες και ιστορικές παραλίες. Μπάνιο στη θάλασσα κάνουν εκεί??????
Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο εκει για τις μετακινήσεις. Επίσης αξίζει να μείνουμε 3 ημέρες στη Νορμανδία ή να κανονίσουμε το ταξίδι έτσι ώστε να μείνουμε παραπάνω????

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις συμβουλές σας...:cool:
 

pinelopi

Member
Μηνύματα
265
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
Βρεττάνη , Λίγηρας
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού..αρκεί να φεύγω
Διάβασε την ιστορία "Απόβαση στη Νορμανδία". Πέρυσι τον ιούνιο έκανα το γύρο της . Ίσως σε βοηθήσει. Για οτιδήποτε παραπάνω τα ξαναλέμε

Επίσης γιατί το ξέχασα, εμένα οι 3 ημέρες μου φαίνονται λίγες αλλά εξαρτάται και πως θέλεις να το κάνεις το ταξίδι. Πήγα 5 και χρειαζόμουν και άλλες δύο τουλάχιστον.
 
Last edited by a moderator:

akantifa

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Παιδιά γεια σας.
Την Πέμπτη 5/8 φεύγουμε για Νορμανδία. Θα μείνουμε στην περιοχή colombieres, στο chateau de colombieres.
Μία εκδρομή που θα κάνουμε θα είναι να φτάσουμε έως το honfler και μία άλλη εκδρομή έως το saint malo.

Υπάρχει κάποιος που να έχει να προτείνει καμία στάση σε κάποιο χωριό? Κάποιο αξιοθέατο?
Θα μείνουμε εκει 5 ημέρες.
Βασικά δεν έχουμε φτιάξει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα, χαλαρά πάμε και ότι προκύψει.
Σας ευχαριστώ.:clap:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Το πρόγραμμα που έχω φτιάξει, λαμβάνοντας υπόψη ό,τι έχει ήδη αναφερθεί στο φόρουμ, είναι το εξής:

12 Μαρτίου
: Αναχώρηση από το Charles de Gaulle περίπου στις 13.00. Επιλέγοντας τον επαρχιακό δρόμο κάνουμε στάση στο Giverny και φθάνουμε στη Rouen για διανυκτέρευση.
13 Μαρτίου: Αναχώρηση πρωί-πρωί με κατεύθυνση την Honfleur. Από τον επαρχιακό δρόμο D 513, ο οποίος έχει ωραία θέα προς τη θάλασσα (σωστό αυτό?) φθάνουμε σε Trouville & Deauville.
Συνεχίζουμε σε Bayex (επίσκεψη στα μουσεία), Omaha beach κλπ. Το απόγευμα φθάνουμε στο Saint Mont Michel και ότι ώρα μας πάρει, επιστρέφουμε στη Caen για διανυκτέρευση.
14 Μαρτίου: Αφού δούμε την Caen και το κάστρο της, φεύγουμε για το CDG για να παραδώσουμε το αυτοκίνητο και να πάρουμε το τρένο προς Παρίσι.

Πως σας φαίνεται; Βγαίνει; Μήπως να αλλάξω κάτι;
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
Βγαίνει. Το έχω κάνει δυο φορές, την πρώτη με δύο διανυκτερεύεσεις στην Bayeux σαν κέντρο των εξορμήσεων , αλλά χωρίς την Caen και μετά από λίγους μηνες ξανά με μία διανυκτέρευση στην Honfleur και μία στη Bayeux.
Eπιλογή στο GPS "όχι δρόμοι με διόδια, όχι αυτοκινητόδρομοι" και θα απολαύσετε το μεγαλείο της Γαλλικής επαρχίας. Βεβαια, ο καιρός είναι ένα θέμα το Μαρτη στη Νορμανδία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Kyriakosm

Member
Μηνύματα
291
Likes
830
Βγαίνει. Το έχω κάνει δυο φορές, την πρώτη με δύο διανυκτερεύεσεις στην Bayeux σαν κέντρο των εξορμήσεων , αλλά χωρίς την Caen και μετά από λίγους μηνες ξανά με μία διανυκτέρευση στην Honfleur και μία στη Bayeux.
Eπιλογή στο GPS "όχι δρόμοι με διόδια, όχι αυτοκινητόδρομοι" και θα απολαύσετε το μεγαλείο της Γαλλικής επαρχίας. Βεβαια, ο καιρός είναι ένα θέμα το Μαρτη στη Νορμανδία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Σε παρακαλώ πολύ, επειδή θελω να κάνω μια διανυκτέρευση σε HONFLEUR η στο BAYEUX ποια πόλη πιστεύεις ότι αξίζει περισσότερο;
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Βεβαια, ο καιρός είναι ένα θέμα το Μαρτη στη Νορμανδία, αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. :)
Αλλά ... πως είναι συνήθως ο καιρός;
 

flying Doc

Member
Μηνύματα
200
Likes
378
@Kyriakosm και οι δύο έχουν τη δική τους χάρη. Η Honfleur, πολυδιαφημισμένη, πολυφωτογραφημένη, όντως όμρφη και ρομαντική με το λιμανάκι της. Η Bayeux, πιο μεγάλη, πιο "κυρία" με πιο λίγα μερη να τριγυρίσεις, αλλά με μεγαλύτερη ιστορία. Στην Honfleur θα ξαναέμενα για να τη δω λιγο παραπάνω και να χαλαρώσω δίπλα στη θάλασσα, στη Bayeux θα ξαναπήγαινα για το φαγητό και την απίθανη φιλοξενία

@Dina Z Aπό τρελλή λιακάδα μέχρι βροχή να πνίγεται ο Νώε, με όλες τις ενδιάμεσες καταστάσεις. Οπότε , εξαρτάται από το τυχερό σας αστέρι. Πάντως σαν εκδρομή είναι πανέμορφη, δυό φορές πήγα (και μία αυθημερών στην Honfleur) από Βρυξέλλες που μένω. Όρεξη για οδήγημα να έχετε.
 
Μηνύματα
37
Likes
3
Φίλοι καλημέρα, τον οκτώβριο προγραμματίζω ενα ταξίδι 5 ημερών στο Παρίσι( το οποίο εχω επισκεφθεί ξανά πριν 3 χρόνια) και σχεδιάζω να πάω Νορμανδία, οποιος φίλος/η γνωρίζει τη περιοχή ασ δώσει πληροφορίες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.160
Μηνύματα
882.470
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom