Ιταλία Πληροφορίες για Παλέρμο

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημέρα σε όλους.Χρειάζομαι τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σας παρακαλώ.Διάβαζα όλο το βράδυ όλες τις αναρτήσεις του φορουμ σχετικά με το Παλέρμο αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Τελος του μήνα πετάμε για Παλέρμο για να χειρουργηθεί η κόρη μου στο Ismett. Ο χρόνος που μας ειπανε οτι υπολογίζουν να είμαστε εκεί είναι σχεδόν 2 μήνες. Μου είπανε καλύτερα να μην κλεισω σπίτι στην περιοχή του Ismett αλλα προς το κέντρο. Έκλεισα μέσω booking με 1600€/μήνα το paccamora apartment στην οδό P.za Francesco Procopio Cutò, 17, 90134 καθώς ήταν απο τα πιο οικονομικά και με πλυντήριο ρούχων που χρειαζόμασταν. Ο συζυγός μου που τις περισσότερες μέρες θα είναι μόνος γιατί εγω με τη μικρη θα είμαστε στο Ismett και εχει πολυ άγχος γιατι δεν γνωρίζει ούτε Αγγλικά.
1.Υπαρχει κάποιο super market κοντά με τα πόδια που έχετε να προτείνετε;
2. Είναι εφικτή η απόσταση με τα πόδια μέχρι το Ismett απο εκεί;
3.υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχη του box efood για να μπορω να του παραγγέλνω να του κάνουν delivery φαγητό;
4. Τί ρούχα μου προτείνετε να πάρω για αυτούς τους 2 μηνες αν γνωρίζετε το κλιμα Φεβρουαρίου-Μαρτίου;Να πάρω δηλαδή και κάποια καλοκαιρινά για το Μάρτιο ή είναι όπως εδώ;
5.Γνωριζετε κάποιο φαρμακείο στο Παλέρμο που να δέχεται online παραγγελίες;
6. Λειτουργεί ελληνικό προξενείο στο Παλέρμο ώστε να καταθέσω τα έγγραφα που ζητάνε όταν με το καλό βγούμε από το νοσοκομείο ή πρέπει να πάμε στη Ρώμη;
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, προσπαθώ να βρω τις πληροφορίες αλλα έχω πελαγωσει με όλες τις ετοιμασίες για 2 μήνες και θα νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια από κάποιον που έχει πάει και γνωρίζει κάτι παραπάνω.
Δεν μπορώ να πω κάτι για το Παλέρμο γιατί δεν έχω πάει, αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)
 

Simel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Δεν μπορώ να πω κάτι για το Παλέρμο γιατί δεν έχω πάει, αλλά εύχομαι να πάνε όλα καλά. :)
Ευχαριστούμε πάρα πολύ ♥

Η απόσταση από το διαμέρισμα μέχρι το νοσοκομείο βγαίνει περίπου μισάωρο με τα πόδια και σύμφωνα με το google maps περίπου τόσο θα παίρνει και με το λεωφορείο. Με τα πόδια αναγκαστικά θα περνάς και από κάπως υποβαθμισμένες περιοχές. Η περιοχή του νοσοκομείου είναι η περιοχή του πανεπιστημίου. Δεν μπορεί να είναι όλη κακόφημη. Σίγουρα πάντως μην κοιτάξεις κοντά στον σταθμό. Οι καλές περιοχές είναι ακόμα πιο μακριά από εκεί που έκλεισες.
Βρήκα αυτό το άρθρο που τα λέει όπως περίπου τα είδα και εγώ στο Παλέρμο. Where to stay in Palermo: best areas and neighborhoods
Ευχαριστώ πολύ, ήτανε πολύ βοηθητικό το link
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα σε όλους.Χρειάζομαι τη βοήθεια όποιου γνωρίζει σας παρακαλώ.Διάβαζα όλο το βράδυ όλες τις αναρτήσεις του φορουμ σχετικά με το Παλέρμο αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.Τελος του μήνα πετάμε για Παλέρμο για να χειρουργηθεί η κόρη μου στο Ismett. Ο χρόνος που μας ειπανε οτι υπολογίζουν να είμαστε εκεί είναι σχεδόν 2 μήνες. Μου είπανε καλύτερα να μην κλεισω σπίτι στην περιοχή του Ismett αλλα προς το κέντρο. Έκλεισα μέσω booking με 1600€/μήνα το paccamora apartment στην οδό P.za Francesco Procopio Cutò, 17, 90134 καθώς ήταν απο τα πιο οικονομικά και με πλυντήριο ρούχων που χρειαζόμασταν. Ο συζυγός μου που τις περισσότερες μέρες θα είναι μόνος γιατί εγω με τη μικρη θα είμαστε στο Ismett και εχει πολυ άγχος γιατι δεν γνωρίζει ούτε Αγγλικά.
1.Υπαρχει κάποιο super market κοντά με τα πόδια που έχετε να προτείνετε;
2. Είναι εφικτή η απόσταση με τα πόδια μέχρι το Ismett απο εκεί;
3.υπάρχει κάποια εφαρμογή αντίστοιχη του box efood για να μπορω να του παραγγέλνω να του κάνουν delivery φαγητό;
4. Τί ρούχα μου προτείνετε να πάρω για αυτούς τους 2 μηνες αν γνωρίζετε το κλιμα Φεβρουαρίου-Μαρτίου;Να πάρω δηλαδή και κάποια καλοκαιρινά για το Μάρτιο ή είναι όπως εδώ;
5.Γνωριζετε κάποιο φαρμακείο στο Παλέρμο που να δέχεται online παραγγελίες;
6. Λειτουργεί ελληνικό προξενείο στο Παλέρμο ώστε να καταθέσω τα έγγραφα που ζητάνε όταν με το καλό βγούμε από το νοσοκομείο ή πρέπει να πάμε στη Ρώμη;
Συγγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, προσπαθώ να βρω τις πληροφορίες αλλα έχω πελαγωσει με όλες τις ετοιμασίες για 2 μήνες και θα νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια από κάποιον που έχει πάει και γνωρίζει κάτι παραπάνω.
1. η περιοχη ειναι στο τουριστικο κεντρο. πλησιεστερο "νορμαλ" το Lidl στη via Roma, εναντι σχεδον του σταθμου. τα Lidl υποψη δεν ειναι οπως τα ελληνικα, ειναι ενα στεπ πιο πανω σε ποιοτητα. "ελληνικα Lidl" ειναι τα ΜD. καλη ποιοτητα στα famila, piazza marina.
2. ετσι κι ετσι. 2+ χιλιομετρα. για καλους περιπατητες.
3. glovo deliveroo, justeat κλπ
4. καλοκαιρινα. οπως κρητη κ βαλε.
5. ανεξαρτητο οχι. μπορεις να δοκιμασεις μεσω pharmap. αν κ δεν καταλαβαινω τη χρησιμοτητα αυτου. το φαρμακειο εναντι σταθμου δεν κλεινει ποτε.
6. υποτυπωδως. λειτουργει εκαστοτε με φιλελληνες που βοηθουν. βοηθεια παιρνεις και απο την ελληνικη κοινοτητα, trinacria.
Comunità Greca Sicilia
Consolati Onorari
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.482
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εξαιρετικό εστιατόριο το Sal8 στο Agrigento, γύρω στα 40€/άτομο.

Στο Παλέρμο μας άρεσε για θαλασσινά το Vecchio Club Rossanero, πολύ οικονομικό κιόλας, στα 22€/άτομο το λες και κλοπή.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom