Πορτογαλία Πληροφορίες για Πόρτο

μικρή explorer

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γεια σας και από έμενα, :)
Χρειάζομαι τη βοήθεια σας !
Τον άλλο μήνα θα επισκεφτώ μια φίλη μου στη Μαδρίτη που κάνει Erasmus και είπαμε να κάνουμε ένα μικρό ταξίδι 3 διανυκτερεύσεις στη Πορτογαλία στο Πόρτο.
Αφού φτάσουμε στο αεροδρόμιο ,τι είναι καλύτερο να πάρουμε ? Τρένο,μετρό ή λεωφορείο για να φτάσουμε στο κέντρο?
Επίσης για την επιστροφή μας στην Μαδρίτη δεν κλείσαμε εισιτήρια αεροπλάνου και λέμε να πάρουμε τρένο ! (Ξέρω κάναμε βλακεία και θα ταλαιπωρηθούμε ) ξέρετε κανένα site για να δω τα δρομολόγια ?

Τι αξιοθέατα μου προτείνετε ? Και τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να περάσουν οι ώρες μας ευχάριστα ?
 

kons30208

Member
Μηνύματα
21
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Μπουενος Αιρες-Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Αιρες
Eχει ηλεκτρικό-τρενο ακριβώς έξω απο το αεροδρόμιο.Η κατευθυνση προς το κέντρο είναι αυτη προς estadio dragao.Δεν είναι πολύ μακριά(περίπου μισή ώρα).
Να ξερεις κατι συγκεκριμένο δεν υπαρχει σαν αξιοθέατο,απλα πας στο κεντρο και περπατωντας χανεσε στα στενά,αυτη ειναι και η μαγεια.Υπάρχει ένας δρόμος με πολυ κοσμο,πλανωδειους πωλητες κτλ που ειναι πολυ ωραια(rua de santa catarina) και εκει διπλα μια υπαιθρια αγορα το Βolhao.Θα πας σιγουρα κατω στο λιμανι και θα περάσεις απέναντι απο την γεφυρα ponte de luis.Απέναντι ειναι όλα τα οινοποιια οπου μπορεις να κανεις ξεναγηση σε καποιο απο αυτα και να δοκιμασεις κρασι πορτο...Το βραδυ να πας σιγουρα μια φορα να ακουσεις φαντος και να πιεις ξανα το κρασι τους...
για τα τρένα τσεκαρε αυτο το σαιτ
https://www.cp.pt/passageiros/en/discounts-benefits/Discounts/compra-antecipada
 

Attachments

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Τι αξιοθέατα μου προτείνετε ? Και τι άλλο μπορούμε να κάνουμε για να περάσουν οι ώρες μας ευχάριστα ?
Διάβασε τα κεφάλαια για το Πόρτο
http://www.travelstories.gr/community/threads/senhora-do-mar-Η-κυρά-της-θάλασσας-portugal.50725/
Να ξερεις κατι συγκεκριμένο δεν υπαρχει σαν αξιοθέατο,απλα πας στο κεντρο και περπατωντας χανεσε στα στενά,αυτη ειναι και η μαγεια.
Δεν ξέρω τι εννοείς αξιοθέατο αλλά το Πόρτο φυσικά και έχει πολλά αξιοθέατα. Καθεδρικούς και εκκλησίες, γειτονιές, παραθαλάσσιο περίπατο δίπλα στον Ατλαντικό, κτίρια, τον κεντρικό σταθμό τρένων, τα οινοποιεία, μνημεία Ουνέσκο και πολλά ακόμα.
 

Myra

Member
Μηνύματα
33
Likes
40
Καλησπέρα!Τέλη Μαρτίου θα βρεθώ στο Πόρτο για 3 μέρες και ύστερα πάω Λισαβόνα.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια κάρτα για το Πόρτο που να περιλαμβάνει αξιοθέατα/απεριόριστες μετακινήσεις,όπως υπάρχει η Lisboa Card στη Λισαβόνα?

Ευχαριστώ πολύ!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα!Τέλη Μαρτίου θα βρεθώ στο Πόρτο για 3 μέρες και ύστερα πάω Λισαβόνα.Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια κάρτα για το Πόρτο που να περιλαμβάνει αξιοθέατα/απεριόριστες μετακινήσεις,όπως υπάρχει η Lisboa Card στη Λισαβόνα?

Ευχαριστώ πολύ!
Ναι υπάρχει η Porto Card + travelcard. Δηλαδή κάρτα για απεριόριστες μετακινήσεις και εισόδους δωρεάν ή με έκπτωση σε 170 αξιοθέατα και εστιατόρια-μπαρ. Για 3 μέρες κοστίζει 25€.
https://www.portocard.city/en/
Την βγάζεις με το που φτάνεις στο αεροδρόμιο ή online. Αλλά νομίζω πως η μετακίνηση με τα ιστορικά τραμ 1, 18, 22 δεν περιλαμβάνεται στις κάρτες απεριορίστων μεταφορών και κοστίζει 3,50€ η διαδρομή.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα κι απο μενα,θα παω στην πορτογαλια τον γεναρη,εχω κλεισει αεροπορικα,και λεοφωρεια...η ερωτηση ειναι η εξης:το αεροπλανο της TAP PORTUGAL αλλαξε τις ωρες και απο την λισαβωνα που θα βρισκομαι για τη διαδρομη προς πορτο,το κανει 22.50 ξεκιναει και φτανει πορτο 23.50...επειδη θα ναι η πρωτη φορα στο πορτο,και φτανω νυχτα τι με συμφερει να κανω;να παρω ταξι να παω στο ξενοδοχειο μου;ή αλλο μεταφορικο μεσο;θα μεινω στην περιοχη βιλα νοβα ντε γκαια.με συμφερει να ακυρωσω την πτηση και να βρω καποιο λεοφωρειο απο λισαβωνα;ή οχι;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
καλημερα κι απο μενα,θα παω στην πορτογαλια τον γεναρη,εχω κλεισει αεροπορικα,και λεοφωρεια...η ερωτηση ειναι η εξης:το αεροπλανο της TAP PORTUGAL αλλαξε τις ωρες και απο την λισαβωνα που θα βρισκομαι για τη διαδρομη προς πορτο,το κανει 22.50 ξεκιναει και φτανει πορτο 23.50...επειδη θα ναι η πρωτη φορα στο πορτο,και φτανω νυχτα τι με συμφερει να κανω;να παρω ταξι να παω στο ξενοδοχειο μου;ή αλλο μεταφορικο μεσο;θα μεινω στην περιοχη βιλα νοβα ντε γκαια.με συμφερει να ακυρωσω την πτηση και να βρω καποιο λεοφωρειο απο λισαβωνα;ή οχι;
Καλησπέρα.
Κατ' αρχήν η επιλογή της Villa Nova de Gaia θεωρώ ότι είναι ατυχής για διαμονή. Ελπίζω μόνο να έχεις βρει κάτι κοντά στον Duro. Αν έχεις δυνατότητα ακύρωσης, ψάξε πιο κεντρικά.
Τόσο αργά που φτάνεις δύσκολο να προλάβεις το μετρό που είναι πολύ βολικό ιδίως αν μένεις κέντρο. Θα πρέπει να πάρεις νυχτερινά και για εκεί που θα μένεις θα χρειαστεί να αλλάξεις 2-3. Το ταξί πιστεύω ότι θα σου βγει πολύ ακριβά.
Σου προτείνω να ακυρώσεις την πτήση και να κοιτάξεις με ryanair (ή με άλλη εταιρία αν έχει). Επίσης έχεις την επιλογή του τρένου και βέβαια του λεωφορείου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.012
Likes
40.954
Ουτε το ταξι ειναι πανακριβο (15-20 ευρω) , ουτε το τρανσφερ με 9 ευρω το ατομο που ειχα βρει μεσω της ryanair στην πορτα του καταλυματος. Εναλλακτικα κλεινεις το πρωτο βραδυ υπνο σε ξενοδοχειο του αεροδρομιου.
Παρολα αυτα και το τρενο σε λιγες ωρες δεν ειναι κακη ιδεα. Ειδικα αν κοψεις το ταξιδι στην Κοιμπρα για 3-4 ωρες για μια βολτα.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Παιδια ειναι ολα πληρωμενα...το ξενοδοχειο (hostel) το ιδιο εχει σχολια 9,5 στα 10.και ειναι απ οτι λενε κεντρικο
Screenshot_20191113-150517.png
...το θεμα ειναι οτι το αεροπλανο φτανει αργα...εψαξα για ryanair δεν εχει...λεοφωρεια ομως εχει πολυ πιο βολικες ωρες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ουτε το ταξι ειναι πανακριβο (15-20 ευρω) , ουτε το τρανσφερ με 9 ευρω το ατομο που ειχα βρει μεσω της ryanair στην πορτα του καταλυματος. Εναλλακτικα κλεινεις το πρωτο βραδυ υπνο σε ξενοδοχειο του αεροδρομιου.
Παρολα αυτα και το τρενο σε λιγες ωρες δεν ειναι κακη ιδεα. Ειδικα αν κοψεις το ταξιδι στην Κοιμπρα για 3-4 ωρες για μια βολτα.
Τόσο φθηνά αξίζει το κόπο. Βέβαια δεν θα μένει στο καρακέντρο. Μέσω ryanair που κοίταξα βγαίνει 15€ το transfer.

Παιδια ειναι ολα πληρωμενα...το ξενοδοχειο (hostel) το ιδιο εχει σχολια 9,5 στα 10.και ειναι απ οτι λενε κεντρικο View attachment 285433 ...το θεμα ειναι οτι το αεροπλανο φτανει αργα...εψαξα για ryanair δεν εχει...λεοφωρεια ομως εχει πολυ πιο βολικες ωρες.
Το μετρό είναι κοντά και είσαι και κοντά στη γέφυρα. Όχι δεν είναι κεντρικό, αλλά θα βρεις την άκρη. :)
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες...αν βρειτε τρενο ή λεοφωρειο απο λισαβωνα γραψτε μου τελικα θα το ακυρωσω το αεροπλανο...προτιμω να φτασω νωρις παρα να ψαχνομαι μες στην νυχτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.166
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom