Πορτογαλία Πληροφορίες για Πόρτο

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο οινοποιείο για γευσιγνωσία στο Πόρτο ή και έξω από την πόλη; Όχι πολύ τουριστικό κατά προτίμηση, ούτε αυτά που έχουν δοκιμή δύο απλών κρασιών συμπληρωματικά με άλλες δραστηριότητες.
Τα ιστορικα οινοποιεια Πορτο ειναι στην πολη και δεν πειραζει που ειναι τουριστικα, γιατι ισοφαριζονται απο την ποιοτητα που δοκιμαζεις και τις μοναδικες εικονες που βλεπεις (αν δεν βρεις αυτο που ψαχνεις,).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο οινοποιείο για γευσιγνωσία στο Πόρτο ή και έξω από την πόλη; Όχι πολύ τουριστικό κατά προτίμηση, ούτε αυτά που έχουν δοκιμή δύο απλών κρασιών συμπληρωματικά με άλλες δραστηριότητες.
Θα πρότεινα.

Caves Vinho do Porto Sandeman

Casa de Mateus

Ramos Pinto
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Έχει κανείς να προτείνει κάποιο οινοποιείο για γευσιγνωσία στο Πόρτο ή και έξω από την πόλη; Όχι πολύ τουριστικό κατά προτίμηση, ούτε αυτά που έχουν δοκιμή δύο απλών κρασιών συμπληρωματικά με άλλες δραστηριότητες.

Οινοποιεία στην Gaia
  • Sandeman Porto Cellars – Largo Miguel Bombarda, 3
    Ώρες λειτουργίας 10:00 – 12:30 και 14:00 – 18:00. Κόστος για την κλασική ξενάγηση 12 €
  • Ferreira - Avenida de Ramos Pinto 70
    Ώρες λειτουργίας 10:00 – 12:30 και 14:00 – 18:00. Κόστος για την κλασική ξενάγηση 12 €
  • Burmester - Largo da Ponte D. Luiz
    Ακριβώς δίπλα στη γέφυρα. Ώρες λειτουργίας 10:00 – 13:00 και 14:00 – 19:00. Κόστος για την κλασική ξενάγηση 15 €
Οι πληροφορίες κόστους και ωρών λειτουργίας είναι από το 2017 ή 2018 οπότε μπορεί να έχουν διαφοροποιηθεί.
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα φόρουμ.
Έχω 4 νύχτες στη Λισαβώνα σε κάνα μήνα και διαθέσιμες άλλες 2 μέρες.
Απ' ότι καταλαβαίνω αξίζει να πάνε για Πόρτο και ίσα-ίσα ίσως είναι και λίγες.
Οι ενδοιασμοί μου είναι αφενός ότι στο διήμερο θα είμαι σόλο μετά από καιρό (οκ, δεν μπορείτε να κάνετε κάτι γι' αυτό :p) κι ότι δεν έχω κάνει ακόμα καμιά έρευνα για Πόρτο να ξέρω αποστάσεις/μμμ/βολική περιοχή για διαμονή.

Οπότε βασικά ο σκόπος του ποστ είναι να μου πείτε "πήγαινε ρε κολλημένε" και βολική τοποθεσία Πόρτο ώστε να αξιοποιηθεί όσο καλύτερα γίνεται ο χρόνος εκεί.
(Το πήγαινε, πιθανότατα θα γίνει στο Πόρτο και μετά τρένο Πόρτο-Λισαβώνα).

Για τα υπόλοιπα θα διαβαστεί το σχετικό υλικό και θα επανέλθουμε.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.551
Likes
12.597
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Οπότε βασικά ο σκόπος του ποστ είναι να μου πείτε "πήγαινε ρε κολλημένε"
Ακριβωωωώς αυτό !
Να πας χωρίς άλλη σκέψη.
Έκανα το ίδιο 4 μήνες πριν κ πέρασα υπέροχα. Ψάξε την ιστορία μου αν θέλεις για πληροφορίες.
Το μόνο σίγουρο το Πόρτο θα σε σκλαβώσει !
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Θα πω απλά ότι ευχαριστώ που υπάρχουν τα στόρια σας κι αποφάσισα να δω και Πόρτο.
Ήταν ενδεχομένως η μόνη φορά που έκανα τόσο λίγο ψάξιμο για πόλη, απλά σημειώνοντας ότι είδα σε στόρια από δω. Αυτό με έκανε να μην έχω και πολλές προσδοκίες και τελικά να γοητευτώ από Πόρτο (περισσότερο κι από Λισαβόνα αλλά τα μεγέθη είναι τόσο διαφορετικά που δεν είναι συγκρίσιμα).

Highlight για εμένα το να πάω εδώ γιατί είχα βάλει στο νου να δω και τον Ατλαντικό σε αυτό το ταξίδι.
Τελικά Ατλαντικό είδα για 4-5 μέτρα με τόση ομίχλη αλλά και πάλι ήταν απ' τα μοναδικά σκηνικά που έχω δει.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
358
Likes
1.180
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δάση Βόρειου Καναδά
Στο Γκιμαράες επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ήταν πολύ οικονομικά. Σαλάτα, πρώτο πιάτο, κυρίως, γλυκό, καφέ και 1,5 κιλό καλό κρασί, 4 άτομα, 26€ όλοι μαζί.
Όμως Πόρτο και κυρίως Λισαβόνα στα δικά μας επίπεδα.
Στην Ισπανία, Βαρκελώνη, Μπιλμπάο, Σαν Σεμπαστιάν ακριβά (εκτός κι αν πας σε μη τουριστικές περιοχές όπως Poble Sec στην Βαρκελώνη) αλλά σε άλλες πόλεις και περιοχές από νορμάλ έως φτηνά.
Κρασί και γενικότερα αλκοόλ πολύ οικονομικά και στις 2 χώρες.
Ενοικίαση αυτοκινήτου περίπου στα ίδια.
Αεροπορικά πιο ακριβά η Πορτογαλία (Ανάλογα την εποχή ή και την πόλη).
Διαμονή φθηνότερα η Πορτογαλία.
Αληθεια,αξιζει μια ημερησια επισκεψη το Γκιμαραες απο το Πορτο;
Ή κατι πιο αξιολογο σαν πολη (στην ιδια αποσταση), κατα την αποψη σου;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.642
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Αληθεια,αξιζει μια ημερησια επισκεψη το Γκιμαραες απο το Πορτο;
Ή κατι πιο αξιολογο σαν πολη (στην ιδια αποσταση), κατα την αποψη σου;
Για μένα το Γκιμαράες ήταν ότι πιο ωραίο είδα στην Πορτογαλία. Αξίζει πολύ για ημερήσια από Πόρτο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.920
Likes
40.749
Αληθεια,αξιζει μια ημερησια επισκεψη το Γκιμαραες απο το Πορτο;
Ή κατι πιο αξιολογο σαν πολη (στην ιδια αποσταση), κατα την αποψη σου;
[/QUOTE]
Ιδιας αξιας, δηλαδη πολυ ομορφες πολεις, και το Γκιμαραες και η Κοιμπρα.
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Αληθεια,αξιζει μια ημερησια επισκεψη το Γκιμαραες απο το Πορτο;
Ή κατι πιο αξιολογο σαν πολη (στην ιδια αποσταση), κατα την αποψη σου;
Αν δεν ενδείκνυται γ ημερήσια από το Πόρτο το λίκνο της Πορτογαλίας, αυτό το διαμαντάκι της Ουνέσκο, μην πας πουθενά καλύτερα. Πάρε κ κρέπα από την κρεπερί τη γωνιακή π είναι μετά το largo da Oliveira, λυπάμαι π δε σημείωσα το όνομα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.966
Likes
12.006
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ιδιας αξιας, δηλαδη πολυ ομορφες πολεις, και το Γκιμαραες και η Κοιμπρα.
Η Κοΐμπρα σίγουρα πιο ενδιαφέρουσα (λόγω μεγέθους) αλλά το Γκιμαράες σίγουρα πιο όμορφο. Μια ολόκληρη μέρα όμως μου φαίνεται υπερβολή. Θα το συνδύαζα με Μπράγκα ή ακόμα καλύτερα με Μπαρσελος που είναι εξίσου όμορφο. Αβέιρο και Κόστα Νόβα είναι μια άλλη επιλογή αν μιλάμε για θερινή περίοδο.
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
261
Likes
4.383
Πιθανόν να έχει απαντηθεί κάτι παρόμοιο αλλά λόγω έλλειψης χρόνου να το ψάξω είπα να ρωτήσω..Θα έχουμε στο Πόρτο 2,5 μέρες καθαρές. Αξίζει να παμε μισή μέρα σε κάποια άλλη πόλη;Και αν ναι , ποια προτείνετε,Braga ή Guimaraes;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom