Ρωσία Πληροφορίες για Ρωσία

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για να τα βγάλεις βίζα μέσω Μουζενίδη πρέπει να έχεις κάνει κράτηση σε όλα τα ξενοδοχεία; διότι εγώ που ψυχανεμίζομαι αλλού ίσως δηλώσω ότι θα πάω κι άγνωστο που θα βρεθώ
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
:haha: Τίποτα από τα δύο δεν έχω ,αλλά οκ δεν είναι όλα τόσο ακριβά όσα έβαλε( π.χ.184 ευρώ το δίκλινο για 4 διανυκτερεύσεις), πολλά μέλη εδώ προτείνουν πολύ ακριβότερα σε διάφορους προορισμούς, ωστόσο @KonstantinosAlyona λέω να ακολουθήσω τη συμβουλή σου και να πάω στο Μουζενίδη, καθώς για 20 ευρώ άντε το πολύ 30 διαφορά δεν αξίζει νομίζω την ταλαιπωρία της διαδικασίας και το ίδιο λέει και ο συνταξιδιώτης μου που τάσσεται αναφανδόν υπέρ του να πάμε να μας βγάλουν σε πρακτορείο τη βίζα. Έχω γνωστούς που έχουν πάρει βίζα με διάφορους τρόπους(π.χ. από πρακτορεία του εξωτερικού) αλλά τόση φασαρία δεν αξίζει κατά τη γνώμη μου.



Τέσπα έχω πολύ καιρό ακόμα ως το Μάιο, ελπίζω να πάνε όλα καλά.:)
Ό,τι διαλέξεις, καλά θα είναι ;) . Εγώ έτσι κι αλλιώς είμαι πάντα υπέρ των hostel και των διαμερισμάτων, όχι ξενοδοχείων, οπότε δεν είμαι αντικειμενικός κριτής :D
Α, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι στις 9 Μαϊου οι Ρώσοι γιορτάζουν τη μέρα της νίκης στο Μεγάλο Πατριωτικό Πόλεμο, και οι παρελάσεις πάνε σύννεφο. Δεν έχω καταφέρι να βρεθώ εκεί τότε, αλλά θα το κάνω την επόμενη φορά. Στο λέω για να το έχεις κατά νου από νωρίς σε τέτοια περίπτωση, όσον αφορά κρατήσεις για διαμονή κτλ.
Για να τα βγάλεις βίζα μέσω Μουζενίδη πρέπει να έχεις κάνει κράτηση σε όλα τα ξενοδοχεία; διότι εγώ που ψυχανεμίζομαι αλλού ίσως δηλώσω ότι θα πάω κι άγνωστο που θα βρεθώ
Όχι, Παναγιώτη, και κανένα χαρτί ξενοδοχείου να μην τους πας δεν παίζει ρόλο, τη visa θα στη βγάλει. Απλά οπουδήποτε μείνεις εκεί, θα πρέπει να γίνει registration, και αν είναι στο σπίτι κάποιου τότε μόνο από τον ιδιοκτήτη. Για εμάς τώρα παράδειγμα δεν υπήρχε ξενοδοχείο για Καμτσιάτκα, τι να δηλώσω, "3η σκηνή από αριστερά στο τάδε ηφαίστειο";; :D . Αν και Ρωσία είναι, όλα τα περιμένεις..
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Δεν ξέρω τι παίζει στο Καύκασο και την Κριμαία, αν χρειάζονται ειδικές άδειες. Δεν έχω πρόβλημα για το registration. Υποθέτω το αναλαμβάνει επί τόπου το εκάστοτε κατάλυμμα
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Δεν ξέρω τι παίζει στο Καύκασο και την Κριμαία, αν χρειάζονται ειδικές άδειες. Δεν έχω πρόβλημα για το registration. Υποθέτω το αναλαμβάνει επί τόπου το εκάστοτε κατάλυμμα
Για το registration ναι, είσαι εντάξει έτσι.
Για τις ειδικές άδειες που λες, εξαρτάται πού θα κινηθείς, η visa είναι για όλη τη ρωσική επικράτεια, τώρα αν πέσει λαδάκι σε κάποιον στα όρια του Νταγκεστάν ή στο Κερτς, δεν ξέρω :p
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Α, φαντάζομαι γνωρίζεις ότι στις 9 Μαϊου οι Ρώσοι γιορτάζουν τη μέρα της νίκης στο Μεγάλο Πατριωτικό Πόλεμο, και οι παρελάσεις πάνε σύννεφο.

E ναι βρε εννοείται πως την ξέρω. Δυστυχώς δεν θα είμαι εκεί για День Победы και θα μείνω να κοιτάζω από το σπίτι

Από τα αγαπημένα μου βίντεο...παίζει και να το έχω δει δεκάδες φορές

 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
E ναι βρε εννοείται πως την ξέρω. Δυστυχώς δεν θα είμαι εκεί για День Победы και θα μείνω να κοιτάζω από το σπίτι

Από τα αγαπημένα μου βίντεο...παίζει και να το έχω δει δεκάδες φορές

Είμαι πιο "παραδοσιακός" στο συγκεκριμένο.. :)
 

spanagiou

Member
Μηνύματα
43
Likes
148
Καλησπέρα σας,
Εγώ πήγα Αγία Πετρούπολη φέτος τον Ιούνιο. Έκανα τις διαδικασίες για τη βιζα μονη μου.
Έστειλα στο VHS Αθήνας τον αδελφό μου. Του είχα κάνει μία απλή εξουσιοδοτηση σε ΚΕΠ.
Για την πρόσκληση από τουριστικό οργανισμό χρησιμοποιησα το: https://www.saint-petersburg.com/russian-visa/free-visa-support/request/
Δηλαδή, έκλεισα μέσω αυτών το ξενοδοχείο και ακολούθησα τις οδηγίες τους. Αμέσως μου έστειλαν την πρόσκληση, δωρεάν!
Για την ασφάλεια ταξιδιού μπήκα στο site της Mondial. Και τα κατάφερα, την έβγαλα!
Ευγενεστατοι, μου είπε ότι ήταν, αν και μας πέρασε η σκέψη ότι προτιμούν τον... Μουζενιδη!
Όσον αφορά το κόστος, νομίζω ότι πάνω κάτω έρχεται το ίδιο. Άσε που θα γλιτώναμε και τις 3-4 επισκέψεις στην Πανορμου!!
Επίσης, για την πρόσκληση, κάντε ερώτημα στο ξενοδοχείο που έχετε κλείσει. Πολλά από αυτά στέλνουν, ίσως με κάποια χρέωση (ίσως και δωρεάν??)
 

Andreas92

Member
Μηνύματα
41
Likes
20
alma συγγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση, οπως ακριβως σου τα ειπε το μελος KonstantinosAlyona ειναι για την βιζα και το γραφειο Μουζενιδης. Δυστυχως οι πληροφοριες δεν ηταν για εμενα, αλλα μακαρι να αξιωθώ και εγω να παω καποια στιγμη Μοσχα.
 

LilaP

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Καλημέρα σας και από εμένα!
Θα πάμε Μόσχα 20-26 Οκτωβρίου 2017 και θέλουμε να γυρίσουμε το ιστορικό κέντρο και να δούμε όλα τα αξιοθέατα. Οι ερωτήσεις μου είναι: 1) αν μείνουμε στο ξενοδοχείο Lefortovo Hotel,
1-iy Krasnokursantsky Proezd 1/4, Lefortovo, Moscow είναι καλή γειτονιά και εύκολα προσβάσιμη σε μεταφορικά μέσα για τις μετακινήσεις μας ή να κοιτάξω για διανομή πιο κοντά στο κέντρο; 2) θα προλάβουμε να πάμε αυθημερόν με τρένο Αγία Πετρούπολη ή οι μέρες δεν θα μας φτάσουν; 3) Αξίζει αυθημερόν Αγία Πετρούπολη; 4) Όσοι έχετε πάει ή μένετε εκεί έχετε να προτείνετε κάποιο πρόγραμμα με αξιοθέατα ανά ημέρα;;;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
Θεωρητικά μπορείτε να πάτε αυθημερόν. Αλλά μιλάμε για απόσταση 700+ χιλιομέτρων. Το γρηγορότερο τρένο θέλει 4 ώρες. Δεν θυμάμαι αν έχει νυκτερινό γρήγορο. Σκότωμα το θεωρώ. Άσε που η Αγία Πετρούπολη είναι τόσο όμορφη που 1 μέρα κουτσουρεμένη είναι έγκλημα.
Για πρόγραμμα θα σας στείλω το δικό μου από Μόσχα σε προσωπικό μήνυμα.
Όσον αφορά τη τοποθεσία του ξενοδοχείου δεν είναι ιδιαίτερο βολικό. Απέχει 1,7 χιλιόμετρα, δηλαδή ένα 20λεπτο περπάτημα από μετρό. Οπότε αν η προσφορά είναι καλή, τότε θα τα καταφέρετε.
 

LilaP

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Θεωρητικά μπορείτε να πάτε αυθημερόν. Αλλά μιλάμε για απόσταση 700+ χιλιομέτρων. Το γρηγορότερο τρένο θέλει 4 ώρες. Δεν θυμάμαι αν έχει νυκτερινό γρήγορο. Σκότωμα το θεωρώ. Άσε που η Αγία Πετρούπολη είναι τόσο όμορφη που 1 μέρα κουτσουρεμένη είναι έγκλημα.
Για πρόγραμμα θα σας στείλω το δικό μου από Μόσχα σε προσωπικό μήνυμα.
Όσον αφορά τη τοποθεσία του ξενοδοχείου δεν είναι ιδιαίτερο βολικό. Απέχει 1,7 χιλιόμετρα, δηλαδή ένα 20λεπτο περπάτημα από μετρό. Οπότε αν η προσφορά είναι καλή, τότε θα τα καταφέρετε.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Αναμένω το πρόγραμμα σας για να αντιγράψουμε από τους γνώστες!
Αν έχετε να προτείνετε και τοποθεσία/περιοχή ή και κατάλυμα διανομής θα μας βοηθούσατε απίστευτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom