Σάο Τομέ & Πρίνσιπε Πληροφορίες για Σάο Τομε & Πρίντσιπε;

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Πριν από δύο χρόνια έπεσε στα χέρια μου ένα περιοδικό που είχε εικόνες "επίγειων παραδείσων", άλλων γνωστών και άλλων όχι τόσο
Από όλα τα μέρη που ανέφερε, όλες τις φώτο που είδα, ένα μικρό κρατιδιάκι μου πήρε το μυαλό
Σάο Τομέ & Πρίντσιπε, λοιπόν...
Για δύο χρόνια ήταν το αστείο μου με τους φίλους μου όταν τα έβρισκα σκούρα. "Μια μέρα θα τα βροντήξω όλα και θα με ψάχνετε στο Σάο Τομέ..."
Για να το κάνω, όμως, δοκιμαστικά στην αρχή (και μετά... ποιος ξέρει; ) θα χρειαστώ τη βοήθεια όποιου τυχόν έχει περισσότερες πληροφορίες από εμένα
Αντε.. για να σας δελεάσω...


astatic.panoramio.com_photos_original_19158350.jpg


 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισραήλ, Ειρηνικός
S?o Tom? and Pr?ncipe - Wikitravel

Απ' ό,τι βλέπω τα νησια δεν έχουν σχεδόν καθόλου ομιλητές της αγγλικής, επίσης κοίτα λίγο το θέμα της εισόδου στη χώρα, έχει κάποια διαδικαστικά..
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Dva, σ' ευχαριστώ που διέθεσες το χρόνο να το κοιτάξεις.
Πραγματικά, η ομιλούμενη γλώσσα είναι τα πορτογαλλικά. Το έχω υπ' όψιν μου.
Επίσης γνωρίζω ότι για βίζα πρέπει να απευθυνθώ στην πρεσβεία της χώρας στο Βέλγιο, όπου πρέπει να στείλω το διαβατήριό μου ταχυδρομικά και να μου αποστείλουν αυτό πίσω με τη βίζα μετά από το αργότερο 3 εβδομάδες. Τουλάχιστον έτσι με πληροφόρησαν πέρισυ όταν επικοινώνησα με την Πρεσβεία. Εννοείται ότι θα το ελέγξω ενδελεχώς όταν πρόκειται να ταξιδέψω.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Πολυ ενδιαφερον!!!:clap:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Άλλος κανείς; Κάτι από πρώτο χέρι;
Και να σας έβαζα δύσκολα... :shock:
Ο δημοφιλέστερος προορισμός εκτός Ευρώπης και δεν βοηθά κανείς; :(
:bleh::bleh::bleh:
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ο δημοφιλέστερος προορισμός εκτός Ευρώπης και δεν βοηθά κανείς; :(
:bleh::bleh::bleh:
Όλοι οι δημοφιλείς προορισμοί εκτός Ευρώπης λήγουν σε -στάν! :bleh:

Αλήθεια, για πόσο διάστημα σκέφτεσαι να πας εκεί? Γιατί, νομίζω, ότι από μόνο του δεν έχει αρκετό "βάρος" για τον κόπο και τα έξοδα. Μια βδομάδα ίσως?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αυτές οι φωτογραφίες δεν μου είναι καθόλου ερεθιστικές..
θέλω και αλλα..
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Και πόσο κάνουν τα αεροπορικά εισητήρια για τον ... παράδεισο; :roll:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Αλήθεια, για πόσο διάστημα σκέφτεσαι να πας εκεί? Γιατί, νομίζω, ότι από μόνο του δεν έχει αρκετό "βάρος" για τον κόπο και τα έξοδα. Μια βδομάδα ίσως?
Επειδή το πιθανότερο είναι να πάω μόνη μου ή με φίλη μου, εκτός από το Πράσινο Ακρωτήρι, το οποίο έχει απευθείας πτήση για Σάο Τομέ, μάλλον δεν μπορώ να το συνδυάσω με τίποτε άλλο.
Αν όμως τελικά προστεθεί και άντρας στην παρέα, τότε θα μου άρεσε να το συνδυάσω με Ανγκόλα Ή Γκαμπόν, που επίσης συνδέονται με πτήσεις με το Σάο Τομέ.
Πάντως, αν δεν συνδυαστεί με τίποτε άλλο, σκεφτόμουν τουλάχιστον 10-12 ημέρες για το Σαο Τομέ, ώστε να έχω όλο το χρόνο που θέλω να αφιερώσω στα νησάκια. Εξάλλου η κάθε ημέρα δεν θα μου στοιχίζει πάνω από 50 ευρώ, όπως το υπολογίζω. Δεν είναι τίποτε μπροστά στα έξοδα μετάβασης. Γιατί να μην το παρατείνω όσο μπορώ;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Γιατί να μην το παρατείνω όσο μπορώ;
Γιατί 10-12 μέρες στο Σάο Τομέ θα κόβεις φλέβες. Το νησί είναι έκτασης 1001 km2, μικρότερο της Ρόδου (1400 km2), και την μισή και παραπάνω έκταση καταλαμβάνει το εθνικό πάρκο και το βουνό με πυκνότατη βλάστηση που αμφιβάλλω αν θα μπορείς να κινηθείς λόγω ανυπαρξίας δρόμων. Εξάλλου, λόγω της μονοκαλλιέργειας του κακάο (80%) νομίζω ότι το ενδιαφέρον θα είναι περιορισμένο όσον αφορά τη φύση. Λάβε υπ'όψη σου ότι (και εξ αυτού του γεγονότος) σχεδόν τίποτε άλλο δεν παράγεται στο νησί, με αποτέλεσμα τα τρόφιμα (εκτός των αλιευμάτων) να εισάγονται και το κόστος τους να είναι υψηλό.

Στο πολύ μικρότερο Πρίνσιπε (μόλις 6000 κάτοικοι), αν δεν κάνω λάθος, υπάρχουν πετρελαιοπηγές που σίγουρα δεν είναι αυτό που θα περίμενες να δεις.

Επειδή το πιθανότερο είναι να πάω μόνη μου ή με φίλη μου, εκτός από το Πράσινο Ακρωτήρι, το οποίο έχει απευθείας πτήση για Σάο Τομέ, μάλλον δεν μπορώ να το συνδυάσω με τίποτε άλλο.
Αυτή θα ήταν η ιδανική λύση. Αν είναι να κάνεις κάτι, τουλάχιστον κάνε το σωστά. Στο Πράσινο ακρωτήρι, επειδή και τα νησιά είναι αρκετά, έχει και μικρά τύπου "Μαλδίβες" όπου μπορείς ν' απολαύσεις τη θάλασσα (πράγμα που αμφιβάλλω αν ισχύει για το Σάο Τομέ), μπορείς άνετα να ξοδέψεις χαλαρά 2 βδομάδες. Και με μια βδομάδα στο Σάο Τομέ, συμπληρώνεις σούπερ πρόγραμμα. Τώρα, αν ο χρόνος σου είναι λιγότερος, κόβεις ανάλογα. Εννοείται, φυσικά, ότι αυτή είναι η προσωπική μου εκτίμηση και δεν διεκδικώ το αλάθητο.

Αν όμως τελικά προστεθεί και άντρας στην παρέα, τότε θα μου άρεσε να το συνδυάσω με Ανγκόλα Ή Γκαμπόν, που επίσης συνδέονται με πτήσεις με το Σάο Τομέ.
Αυτές μάλλον καλύτερα είναι να τις αφιερώσεις ένα ταξίδι από μόνες τους - τουλάχιστον την Ανγκόλα.

Ιδού κι ένας χάρτης των νησιών.

awww.welt_atlas.de_datenbank_karten_karte_2_646.gif


Α, και κάτι που με ξένισε: Γιατί έκδοση βίζας απ' την πρεσβεία τους στο Βέλγιο? Δεν έχουν πολύ στενότερες σχέσεις με Πορτογαλία?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Γνωστό ελληνικό πρακτορείο συνδυάζει το Σάο Τομέ με Σενεγάλη, Πράσινο Ακρωτήριο και Γκαμπόν. Δεν ξέρω γιατί έχει αυτό το συνδυασμό χωρών, ίσως βολεύουν οι πτήσεις, ίσως κολλάνε οι χώρες θεματικά, όμως ρίξε και μια ματιά σε αυτό το πρόγραμμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom