Τήνος Πληροφορίες για Τήνο

marga

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Λίγα πράγματα έχει αρχές Ιουνίου από κόσμο.

Αν θέλετε κόσμο να μείνετε στη Χώρα. Αν πάλι θέλετε κάτι οικονομικο και με άμεση πρόσβαση στην παραλία, να μείνετε Κολυμπήθρα όπου έχει τα ενοικιαζόμενα "Βικτωρια". Ετσι κι αλλιώς θέλετε και αμάξι, είναι κάνα 20λεπτο από τη Χώρα
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Λέμε με κολλητό για Τήνο 5-10 Ιουνίου, κυρίως για μαθήματα surf στις Κολυμπήθρες.
Θα έχει λέτε κόσμο το νησί? Που να μείνουμε? Στη χώρα ή σε κάποιο χωριό ώστε να έχει επιλογές και κόσμο το βράδυ?
Δεν ειμαι σίγουρος οτι αυτες οι μέρες του Ιουνίου είναι κατάλληλες για serf λόγω οτι αυτές τις ημέρες έχει συνήθως άπνοια τώρα πάλι δεν μπορώ να κάνω και πρόγνωση καιρού ,για παραμονή μείνετε στην Κολυμπήθρα έχει ξενοδοχείο αλλά θα είσαστε απομονωμένοι ή στην Χώρα 20 λεπτά απο Κολυμπήθρα
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Πήγα Τήνο τελικά και μερικές πληροφορίες/εντυπώσεις:
4-8 Ιουνίου (Τρίτη - Σάββατο) που πήγαμε και ιδιώς καθημερινές, τα πράγματα ήταν αρκετά υποτονικά. Υπήρχε κόσμος αλλά κυρίως μεσήλικες. Και αρκετούς ξένους τουρίστες, άκουγα συχνά γαλλικά/ιταλικά.
Στις Κολυμπήθρες δεν είχε αέρα και ο τύπος δεν είχε "ανοίξει" ακόμα για μαθήματα. Λάθος εποχή πήγαμε. Μας είπε από Ιούλιο/Αύγουστο καλύτερα. Αλλά η παραλία ήταν φοβερή που δεν είχε κυματάκι.
Όρμος Υστερνιών συμπαθητική παραλία αλλά επίσης χωρίς κόσμο (καθημερινή).
Νυχτερινή ζωή ελάχιστη, όλα τα καφέ/μπαράκια είναι μαζεμένα σε 1-2 στενά αλλά τα πιο "χορευτικά" barάκια ήταν κλειστά Τρίτη/Τετάρτη, ανοίγαν από Πέμπτη/Παρασκευή. Το "Κάκτος" στον επαρχιακό είχε opening Παρασκευή 7/6 και μας είπαν ότι μαζεύει κόσμο αλλά δε πήγαμε.
Συμπαθητικά ταβερνάκια στη Χώρα αλλά μου έκανε εντύπωση το πόσα σουβλατζίδικα υπάρχουν!! Περίμενα πιο πολλά μεζεδοπωλεία. Το "Μαραθιά" στον Αγ. Φωκά ωραίο εστιατόριο αλλά με τσιμπημένες τιμές.
Από χωριά, περάσαμε από Δύο Χωριά, Υστέρνια, Κτικάδο αλλά δεν καθίσαμε, τα ταβερνάκια ήταν σχεδόν άδεια.
Μας είπε μια κοπέλα ότι το Mayou bar στα Υστέρνια είναι ωραίο για φαγητό και καφέ με ωραία θέα αλλά δεν πήγαμε.
Διαμονή στο Ποσειδώνιο κάτω στο λιμάνι, συμπαθητικό.
Ότι άλλο ρωτήστε με αν ξέρω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Να δώσω και γω με τη σειρά μου μερικές πληροφορίες για διαμονή και φαγητό στην Τήνο.

Διαμονή:
Ανεμολόγιο, με καθημερινή καθαριότητα και αλλαγή πετσετών, τρομερή ανεμπόδιστη θέα σε Μύκονο, Δήλο,Ρήνεια και πολύ καλό πρωινό.

Φαγητό:
Ιταλικό στη Χώρα στο Pranzo, χειροποίητα ραβιόλι, πολύ καλά, στα 14,80 και πίτσα στα 16 (ανάλατη ήταν, άγευστη ήταν τι να πω). Ορεκτικά γύρω στα 7.50 με 8.50.

Πάλι στη χώρα αυτή τη φορά στο ''Σαν το αλάτι'', έτσι και έτσι, 14 ευρώ για κατεψυγμένες γαρίδες μου φαίνονται πολλά. Γενικά αν θυμάμαι καλά οι μερίδες έπαιζαν στα 10+ και απ'ότι θυμάμαι είχε και μαγειρευτά.

Μπεεε, στον Αρνάδο. Το καλύτερο από όσα πήγαμε, ωραίος μποξάς, παιδάκια πρόβεια και τηνιακή τηγανόπιτα,καλές και οι τιμές.

Επίσης απ'όσα είδα είχε και δύο μαγαζιά με μαγειρευτό φαγητό, το Περί ορέξεως και το Σαν στο σπίτι. Απ'το δεύτερο φάγαμε,αρκετά καλό, οι μερίδες γύρω στα 6-7 ευρώ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τη βοήθεια των φίλων, μιας και το κεφάλαιο Τήνος ηταν για μενα πασχαλιατικο και δεν εχω ιδέα τι παίζει το καλοκαίρι. Θα είμαστε στο νησί περίπου 4-5 ώρες. Ψάχνουμε χωριό, κατι κοντά σχετικά στη χώρα, για να μη δώσουμε μια περιουσία στο ταξι, ιδανικά με καλο μεζέ - φαγητο και αν συνδυάζει και παραλία ακόμη καλύτερα να κάνουμε και βουτιά. Αν έχετε κατι στα υπόψιν θα με βοηθούσε πολύ.
 

sot1973

Member
Μηνύματα
18
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Πρέβεζα (μάλλον)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος της Ελλάδας
Καλημέρα, για αυτό που περιγράφεις νομίζω ότι έχεις 2 επιλογές. Η μία είναι τα Κιόνια στα βόρεια δυτικά της χώρας και η άλλη ο Μαραθιάς (Άγιος Φωκάς) στα νότιο ανατολικά της χώρας. Εγώ θα προτιμούσα τον Μαραθιά που θεωρώ ότι είναι και πιο κοντά, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό. Τέλος και οι δύο τοποθεσίες είναι οικισμοι- παραλίες και όχι χωριά. Καλά να περάσεις.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Θα χρειαστώ για άλλη μια φορά τη βοήθεια των φίλων, μιας και το κεφάλαιο Τήνος ηταν για μενα πασχαλιατικο και δεν εχω ιδέα τι παίζει το καλοκαίρι. Θα είμαστε στο νησί περίπου 4-5 ώρες. Ψάχνουμε χωριό, κατι κοντά σχετικά στη χώρα, για να μη δώσουμε μια περιουσία στο ταξι, ιδανικά με καλο μεζέ - φαγητο και αν συνδυάζει και παραλία ακόμη καλύτερα να κάνουμε και βουτιά. Αν έχετε κατι στα υπόψιν θα με βοηθούσε πολύ.
Καλημέρα! Εγώ θα σου πρότεινα να πεταχτείς στην Κάρδιανη να κάνεις μια βόλτα στο χωριό και μετά στην παραλία από κάτω για βουτιά και φαγητό στον Ντίνο!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις προτάσεις σας. Θα το ερευνησουμε το θέμα και θα δούμε σε ποιο μέρος θα καταλήξουμε.
Γι' αυτό το αγαπώ αυτο το φόρουμ, παντα υπάρχει κόσμος πρόθυμος να σου δώσει τα φώτα του
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά για τις προτάσεις σας. Θα το ερευνησουμε το θέμα και θα δούμε σε ποιο μέρος θα καταλήξουμε.
Γι' αυτό το αγαπώ αυτο το φόρουμ, παντα υπάρχει κόσμος πρόθυμος να σου δώσει τα φώτα του
Εγώ πάλι θα σου πρότεινα εαν είστε μεσημέρι στο νησί το χωριό Κτικαδος κ την υπεροχή του ταβέρνα Δροσιά (ειδικεύεται στα κρεατικα, ενώ έχει κ πολλούς ντόπιους μεζέδες). Το χωριό είναι πολύ γραφικό κ οι κάτοικοί του καθολικοί. Είναι ψηλά κ γύρω στα 6 χλμ από τη Χώρα, η δε προαναφερθείσα ταβέρνα δροσια ονομα κ πράγμα! Πάντα φυσάει εκεί (το βράδυ θέλει ίσως κ ζακετουλα)
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Καλημέρα και καλό μήνα κι από εμένα! Θα είμαι στο νησί 3 με 8 του μήνα! Θα μείνουμε Άγιο Ρωμανό. Είναι καλή περιοχή για εξερεύνηση του νησιού (θα έχω το αμάξι μου); Επίσης ψάχνω μια όμορφη ταβερνούλα για να βγάλω την παρέα για την γιορτή μου! Για βραδινό γεύμα θα ήθελα! Κάποια συμβουλή;
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Εκτός από τον Ντίνο που ανέφερα πιο πάνω και όποτε έχω πάει έφαγα και τα χέρια μου, μου άρεσε και το Σαν το αλάτι στον Άγιο Φωκά.
Να'σαι καλά και καλά να περάσετε.
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάθε επόμενο!
Εκτός από τον Ντίνο που ανέφερα πιο πάνω και όποτε έχω πάει έφαγα και τα χέρια μου, μου άρεσε και το Σαν το αλάτι στον Άγιο Φωκά.
Να'σαι καλά και καλά να περάσετε.
Ευχαριστώ πολύ! Ο 'Άγιος Ρωμανός σαν περιοχή εξυπηρετεί την εξερεύνηση του νησιού;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom