Τήνος Πληροφορίες για Τήνο

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.360
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλημέρα συνφορουμιτες. Γνωρίζει κανείς τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις αυτοκινήτου η σκούτερ; Έχουμε κλείσει το διήμερο 22-24 Ιουλίου και με τις τιμές που βλέπω στα ακτοπλοϊκά σκέφτομαι μήπως συμφέρει να νοικιάζουμε κάτι εκεί από το να πάμε με δικό μας μέσο.
Την προηγουμενη βδομαδα που ημουν στο νησι ,δεν υπηρχε ουτε ζαντα ...
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Καλημέρα συνφορουμιτες. Γνωρίζει κανείς τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις αυτοκινήτου η σκούτερ; Έχουμε κλείσει το διήμερο 22-24 Ιουλίου και με τις τιμές που βλέπω στα ακτοπλοϊκά σκέφτομαι μήπως συμφέρει να νοικιάζουμε κάτι εκεί από το να πάμε με δικό μας μέσο.
Δοκίμασε και αυτούς:

Rigos Rent a Car @ Tinos
http://www.tinosmoto.com/
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά !

Πέρυσι, στην Κύθνο, λόγω του ότι το νερό δεν είναι πόσιμο, αγόραζα συνέχεια εμφιαλωμένο νερό, με ότι αυτό συνεπάγεται για τον περιβαλλοντικό αντίκτυπο.

Στην Τήνο, το νερό είναι πόσιμο ;
Εάν όχι, ποιες επιλογές υπάρχουν για να αποφευχθεί η αγορά εμφιαλωμένου ;

Για παράδειγμα:
- σε αρκετές περιοχές περνάει συγκεκριμένες μέρες όχημα δήμου, το οποίο εφοδιάζει τα μπιτόνια των κατοίκων με νερό.
- Ή, σε άλλες περιοχές, γεμίζουμε μπουκάλια με νερό από τις πηγές ή από βρύσες πηγών που είναι πόσιμο.
- επίσης, κάποιες περιοχές έχουν σημεία νερού όπου αγοράζονται αρκετά λίτρα νερού με κόστος λιγότερο από 1€.

Στην Τήνο, τι επιλογές υπάρχουν για την πρόσβαση σε μη-εμφιαλωμένο νερό ;

Ευχαριστώ
 

Giannis_K

Member
Μηνύματα
27
Likes
51
Από την ιστοσελίδα Tinos News απάντησαν ότι υπάρχουν "σημεία νερού όπου αγοράζονται αρκετά λίτρα με λίγο κόστος. (τέτοια σημεία έχει στην Κώμη, στην Χώρα και στον Πύργο νομίζω)".
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εάν κανείς δεν μείνει στη Χώρα, ποιο χωριό είναι σε στρατηγικό σημείο, με εύκολη γενικά πρόσβαση προς τις διάφορες μεριές; Έχω διαβάσει εδώ μέσα για Κιόνια, Αγ. Φωκά κτλ. Από τα χωριά της ενδοχώρας (π.χ. Τριαντάρος) ποιο ενδείκνυται για "βάση";

Επίσης, έχει νόημα να σπάσει κανείς τη διαμονή σε δύο σημεία, π.χ. Πύργο και κάτι άλλο από την άλλη πλευρά; ή είναι οκ οι δρόμοι και οι αποστάσεις;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Εάν κανείς δεν μείνει στη Χώρα, ποιο χωριό είναι σε στρατηγικό σημείο, με εύκολη γενικά πρόσβαση προς τις διάφορες μεριές; Έχω διαβάσει εδώ μέσα για Κιόνια, Αγ. Φωκά κτλ. Από τα χωριά της ενδοχώρας (π.χ. Τριαντάρος) ποιο ενδείκνυται για "βάση";

Επίσης, έχει νόημα να σπάσει κανείς τη διαμονή σε δύο σημεία, π.χ. Πύργο και κάτι άλλο από την άλλη πλευρά; ή είναι οκ οι δρόμοι και οι αποστάσεις;
Προσωπικά έμεινα σε μια υπέροχη κατοικία στον Άγιο Ρωμανό. Πραγματικά στη μέση του νησιού. Κατά τα άλλα Πάνορμος, Πύργος, Υστερνια είναι πανέμορφα χωριά αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βολέψουν τα 2 πρώτα.
Διαφωνώ στο να σπάσεις τις μέρες, γιατί είναι ένα νησί που αν έχεις μεταφορικό θα το δεις έχοντας μια βάση, όμως είναι προσωπική άποψη.
 

psyhas

Member
Μηνύματα
51
Likes
69
Είναι κάπως ψηλές οι τιμές ή ειναι η ιδέα μου? Για διαμονή εννοώ. Κάτι αξιοπρεπές χωρίς να μας φύγουν τρελά λεφτά, υπάρχει? (εννοώ κάτω από 150-200Ε, που βλέπω να παίζει σε τιμές στάνταρ, για αρχές Ιούλη). Είδαμε π.χ. το Infinity View Hotel, ενθουσιαστήκαμε, κι όταν είδαμε την τιμή, μας χτύπησε κατακέφαλα. Εντάξει, προφανώς ειναι πολυτελές το συγκεκριμένο, αλλά και αρκετά άλλα που είδα, έχουν ανεβασμένες τιμές.
Ιδανικά κάπου Αγ. Ρωμανό, Κιόνια νομίζω ειναι πολύ βολικά. Δεν έχω ξαναπάει στο νησί, αλλά επειδή θα πάω με αμάξι, θέλω να γυρίσω όσο γίνεται περισσότερα χωριά και παραλίες.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.360
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Είναι κάπως ψηλές οι τιμές ή ειναι η ιδέα μου? Για διαμονή εννοώ. Κάτι αξιοπρεπές χωρίς να μας φύγουν τρελά λεφτά, υπάρχει? (εννοώ κάτω από 150-200Ε, που βλέπω να παίζει σε τιμές στάνταρ, για αρχές Ιούλη). Είδαμε π.χ. το Infinity View Hotel, ενθουσιαστήκαμε, κι όταν είδαμε την τιμή, μας χτύπησε κατακέφαλα. Εντάξει, προφανώς ειναι πολυτελές το συγκεκριμένο, αλλά και αρκετά άλλα που είδα, έχουν ανεβασμένες τιμές.
Ιδανικά κάπου Αγ. Ρωμανό, Κιόνια νομίζω ειναι πολύ βολικά. Δεν έχω ξαναπάει στο νησί, αλλά επειδή θα πάω με αμάξι, θέλω να γυρίσω όσο γίνεται περισσότερα χωριά και παραλίες.
Anemologio Apartments, Agios Ioannis - Porto, Tinos
Είχα μείνει σε αυτό, στον Άγιο Ιωάννη πορτο
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Εάν κανείς δεν μείνει στη Χώρα, ποιο χωριό είναι σε στρατηγικό σημείο, με εύκολη γενικά πρόσβαση προς τις διάφορες μεριές; Έχω διαβάσει εδώ μέσα για Κιόνια, Αγ. Φωκά κτλ. Από τα χωριά της ενδοχώρας (π.χ. Τριαντάρος) ποιο ενδείκνυται για "βάση";

Επίσης, έχει νόημα να σπάσει κανείς τη διαμονή σε δύο σημεία, π.χ. Πύργο και κάτι άλλο από την άλλη πλευρά; ή είναι οκ οι δρόμοι και οι αποστάσεις;
Τριάνταρος είναι ωραίο χωριό να μένεις, αλλά πρέπει να εξασφαλίσεις ότι το κατάλυμα θα σου δώσει θέση για παρκάρισμα. Γίνεται χαμός. Να το πω καλύτερα, αν μείνεις σε χωριό στην Τήνο, πρέπει να ξέρεις που θα παρκάρεις το αυτοκίνητο. Εναλλακτικά και τα Δυο Χωριά είναι προτεινόμενα.
Εμείς μείναμε Άγιο Ρωμανό και μπορώ να πω ότι ήταν καλή βάση, συν ότι μπορεί ίσως να κάνεις και ένα μπάνιο, αν δεν έχει πολλά μποφόρ. Και η διπλανή Καρδιανή είναι ωραίο χωριό.
Τέλος ένα χωριό που μου άρεσε για διαμονή, πολύ εύκολο, μέσα στη μέση και flat είναι η Κώμη.
 
Μηνύματα
28
Likes
30
καλημέρα σας

Για μονοήμερο στη Τήνο τι προτείνετε ?
Να παραμείνουμε στην χώρα ? Μπορούμε εύκολα με Κτελ να επισκεφθούμε κάποιο χωριοδάκι ?
Καμιά καλή ταβέρνα / καφέ .
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
καλημέρα σας

Για μονοήμερο στη Τήνο τι προτείνετε ?
Να παραμείνουμε στην χώρα ? Μπορούμε εύκολα με Κτελ να επισκεφθούμε κάποιο χωριοδάκι ?
Καμιά καλή ταβέρνα / καφέ .
Αν είναι θρησκευτικός ο λόγος της επίσκεψης πόση ώρα σας περισσεύει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.457
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom