Τήνος Πληροφορίες για Τήνο

Μηνύματα
210
Likes
859
Εγώ λέω πως ναι. Είσαι κοντά στο βόρειο κομμάτι που έχει και παραλίες αλλά κυρίως ωραία χωριά, κοντά στη χώρα και το νότιο κομμάτι με τις παραλίες του! Την τελευταία φορά μείναμε στα Κιόνια που είναι λίγο πριν ακι ήταν μια χαρά
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αρτι αφιχθεις εκ Τηνου,για μια ακομα φορα.Για φαγητο δοκιμαστε το Κατωι στο Σμαρδακιτο και τηνΤερεζα στη Μυρσινη.Οσοι πανε,θα με θυμηθουν.Επισης,για μπανιο λιγο πριν τον Αγιο Ρωμανο,μια μικρη πινακιδα αναφερει την παραλια Απηγανια.Ενα σχετικα ευκολο μονοπατι οδηγει σε 15 λεπτα στα υπεροχα νερα της.Απο εκει αλλο μονοπατι παει στην Καντανη,εξαιρετικη επισης.
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
41
Likes
301
Ορισμένες πληροφορίες και από εμένα:

Το ΚΤΕΛ έχει δρομολόγια που φέτος αλλάζουν κάθε βδομάδα και τα οποία μπορείτε να δείτε εδώ: http://www.kteltinou.gr/index.php/schedule

Τακτικά εξυπηρετούνται από τη Χώρα οι παραλίες Κιόνια και Αγ. Ιωάννης Πόρτο.

Εξαιρετικές οι παραλίες Απηγανιά και Καντάνη - πρόσβαση μόνο μετά από μικρη πεζοπορία.

Tip για απάνεμη παραλία: Άγιος Μάρκος. Είναι μικροσκοπική με βότσαλα, αλλά δεν την πιάνει καθόλου ο αέρας.

Για φαγητό, να προσθέσω την ταβέρνα "2 Χωριά" (στο ομώνυμο χωριό) και το "Ψωμί & Αλάτι" στο Φαλατάδο.

Για διαμονή, στον ξενώνα της Καρολάϊν κοντά στο χωριό Τριαντάρος. Είνα μέσα σε ιδιόκτητο κτήμα με εξαιρετική θέα, χωρίς γείτονες, γαλήνιος, κάτι μοναδικό στην Τήνο.
 

Aloux

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπερα! Γνωριζει καποιος κανενα καλο ξενοδοχειο στην Τηνο;
Μου προτειναν το Mr &Mrs white.

Μου προτεινετε αμαξι η μηχανακι; 4 μερες συνολικα.
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους, σκέφτομαι να πάω Ιούνιο Τήνο. Πόσες μέρες πιστεύετε είναι ικανοποιητικές;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Εμεις θα χουμε 2 μερες μεσα στο Ιουλιο,μια γευση της χωρας την παιρνουμε λες?με κτελ πας σε καμια decent παραλια ή δεν εχει συχνα δρομολογια?
Για ΚΤΕΛ δεν ξέρω.Η χώρα αδιάφορη.Προσπαθήστε να πάτε σε χωριά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Για ΚΤΕΛ δεν ξέρω.Η χώρα αδιάφορη.Προσπαθήστε να πάτε σε χωριά.
Δε θα χουμε μεταφορικο δικο μας γι αυτο σκεφτηκα την χωρα..θα βολεψει να μεινουμε σε χωριο και να κινουμαστε με το κτελ?δε το βλεπω εφικτο σε κανενα νησι δηλαδη :haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δε θα χουμε μεταφορικο δικο μας γι αυτο σκεφτηκα την χωρα..θα βολεψει να μεινουμε σε χωριο και να κινουμαστε με το κτελ?δε το βλεπω εφικτο σε κανενα νησι δηλαδη :haha:
Να μείνετε στη Χώρα, τα ΚΤΕΛ για τις νότιες παραλίες είναι πολύ συχνά, ενώ με λίγο καλό προγραμματισμό μπορείτε να δείτε και καποιο ωραιο κοντινό χωριό (π.χ Καρδιανη). Είναι πολύ πιο άβολο να μείνετε σε χωριό χωρίς μεταφορικό. Σου δίνω κ link με δρομολόγια Κτελ. Τον Ιούνιο σίγουρα θα έχει περισσότερα δρομολόγια
KΤΕΛ Τήνου - Δρομολόγια
 

antonis_b

Member
Μηνύματα
30
Likes
288
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ταξίδι-Όνειρο
Βολιβία
Καλημέρα συνφορουμιτες. Γνωρίζει κανείς τι τιμές παίζουν στις ενοικιάσεις αυτοκινήτου η σκούτερ; Έχουμε κλείσει το διήμερο 22-24 Ιουλίου και με τις τιμές που βλέπω στα ακτοπλοϊκά σκέφτομαι μήπως συμφέρει να νοικιάζουμε κάτι εκεί από το να πάμε με δικό μας μέσο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.778
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom