Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
αχαχα. Ok deal. Τώρα αν είναι περιορισμένα και με δεδομένο οτι ακόμα δεν έκλεισα, ε επαιξα και εχασα
είναι sofia-Bangkok με flydubai
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καλησπέρα, δλδ που βρήκα ευκαιρία εισιτήρια για Bangkok (290€ το άτομο με επιστροφή) τον Αύγουστο να μην πάω καθόλου! Είναι απαγορευτικό λόγο καιρού?
Ήμουν φέτος τον Ιούλιο στην Μπανγκόκ. Από τις 5 μέρες έβρεξε μόνο τις 2 αλλά βραδινές ώρες (αλλά είναι θέμα τύχης όπως προανέφεραν και άλλοι). Η υγρασία ήταν πολύ υψηλή αλλά δεν ήταν αφόρητη (προσωπική άποψη). Εγώ θα ξαναπήγαινα αυτήν την εποχή χωρίς 2η σκέψη.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Θέλω να επισκεφτώ τη Μπανγκόκ για μια επίσκεψη αλλά θέλω να συνδυάσω το ταξίδι και με κάποιο άλλο Ασιατικό προορισμό που είναι εύκολη η μετάβαση. Ποιο προορισμό μου προτείνεται που αρκούν λίγες μέρες; Για Βιρμανία που σκέφτομαι είδα ότι χρειάζονται 2 εβδομάδες και αποκλειστικά τη χώρα,καθώς απαιτεί πολλές πτήσεις.
Μπορείς να πάς Σιεμ Ριπ. Με την Thai Smile μπορείς να βρείς αεροπορικά με ένα κόστος περίπου 120ε και να δείς κάτι μοναδικό (τους ναούς του Ανγκόρ). Αν μπορείς να διαθέσεις επιπλέον ένα τέτοιο ποσό για μεταφορικά μην το σκέφτεσαι καθόλου. Στην Σιεμ Ριπ οι 3 μέρες είναι αρκετές.
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
να αναφέρω ότι η flydubai βάζει την Μπανγκοκ στο πτητικό της πρόγραμμα για αυτό και υπάρχουν Promo ναύλοι.
το πιο ενδιαφέρον είναι ο ναύλος που αναφέρεται παραπάνω είναι free to change, που σημαίνει αν κατάλαβα καλά από τις οδηγίες ότι αν τελικά δεν βολέψει να πας και ακυρώσεις 24 ώρες πριν την πτήση χρεώνεσαι μόνο 200AED δλδ 50€ (δεν έχω καταλάβει αν τα 200AED αναφέρονται σε κάθε σκέλος της πτήσης ή σε ολόκληρο το εισητήριο, αλλά δεν το ψάχνω γιατί θεωρώ ότι θα πάω!
 

hlhjac

Member
Μηνύματα
417
Likes
556
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Καμία πρόταση για διαμονή στη Μπανγκοκ; ποια περιοχή βολεύει καλύτερα κατά την άποψη σας;
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Καμία πρόταση για διαμονή στη Μπανγκοκ; ποια περιοχή βολεύει καλύτερα κατά την άποψη σας;
Εμείς είχαμε μείνει στην Phra Nakhon. Αρκετά καλη τοποθεσία και σχετικά κοντά στα περισσότερα αξιοθέατα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καμία πρόταση για διαμονή στη Μπανγκοκ; ποια περιοχή βολεύει καλύτερα κατά την άποψη σας;
Για μένα πιο βολικά και πιο όμορφα, ειδικά για πρώτη φορά, είναι δίπλα στο ποτάμι. Στα βασικά αξιοθέατα πηγαίνεις με καραβάκι, ενώ τα ταξί είναι οικονομικά, εάν θέλεις π.χ. να κινηθείς πιο κεντρικά το βραδάκι και βαριέσαι να πάρεις συγκοινωνία.
 

Gustavo

Member
Μηνύματα
6
Likes
31
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Ζηλανδία
Όλες τις φορές που βρέθηκα την Ασία ήταν Αύγουστος και μπορώ να σου πω ότι στην Μπανγκόκ συγκεκριμμένα και στα δύο ταξίδια που έκανα, ο καιρός ήταν πολύ καλός - εντάξει η υγρασία πάντα ήταν έντονη και χωρίς να βρέχει - εκείνο όμως που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η μολυσμένη ατμόσφαιρα από τα καυσαέρια (ιδιαίτερα όταν έκανες διαδρομές με τα τουκ τουκ).
Αντίθετα πολύ πιο έντονα έννοιωθα την υγρασία (κάπως αποπνικτική μέχρι να τη συνηθίσεις ) στην Κουάλα Λουμπούρ και στη Σιγκαπούρη (ύστερα από ολιγόλεπτη καταρακτώδη βροχή) αλλά εκεί τουλάχιστον η ατμόσφαιρα είναι κάπως πιο καθαρή.
Για το Μπαλί δεν το συζητώ, το κλίμα πολύ καλύτερο, καμμία σχέση με τις υπόλοιπες πόλεις.
Πάντως χωρίς να θέλω να σε επηρεάσω, επειδή έχω βρεθεί πολλές χρονιές στις πόλεις αυτές και παρόλο που ήταν Αύγουστος και μπορεί να έτυχε, βροχές σε στυλ μουσώνων δεν συνάντησα.
Είναι όπως λέει και ο @taou πως θα σου κάτσει!
Φίλε μου γεία σου.Είδα πως έχεις ταξιδέψει στην Ταυλάνδη.Θα πάω και εγώ και θέλω να σε ρωτήσω αν μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο με ευρωπαικό δίπλωμα.είναι όλοι νομοταγείς η εξαρτάται καθαρά απο την εταιρεία που θα στο νοικιάσει.μπορούν να στο περάσουν στο ετσι με το ευρωπαικο διπλωμα?

ευχαριστω.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Οι εταιρίες δεν έχουν θέμα να στο νοικιάσουν χωρίς διεθνές δίπλωμα, απλά αν συμβεί οτιδήποτε (ατύχημα κλπ.) θεωρείσαι παράνομος και δε σε καλύπτει τυχόν ταξιδιωτική ασφάλεια.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Συν ότι οδηγούν ανάποδα. Πρέπει κι αυτό να το λάβουμε υπ'όψιν, γιατί κάποιοι μπορεί να δυσκολευτούν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.680
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom