Ταϊλάνδη Πληροφορίες για Ταϊλάνδη

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
15/02 φεύγω και φτάνω 16! Ένα μικρό άγχος περί ιού το έχω αλλά πιστεύω ότι έχουν πάρει καλά μέτρα για να έχουν μείνει οι περιπτώσεις στις 19, κατά τα άλλα μάσκα μονίμως και καλό πλύσιμο στα χέρια! Εύχομαι να πάνε όλα καλά, θα έχετε νέα μου αν όντως πάνε καλά χαχαχαχα!
15 πετάω και γω...να υποθέσω πως πετάς με scoot....σε ποια περιοχή πας;
 
Μηνύματα
8
Likes
44
15 πετάω και γω...να υποθέσω πως πετάς με scoot....σε ποια περιοχή πας;
Ναι με scoot! Θα πάω 5 μέρες στην Μπανγκόκ και μετά 7 στο Πουκέτ, έχω κλείσει και κάποιες μόνο ημέρες έκει σε phi phi και σε κάτι νησάκια του κράμπι.
 

Eleni P

Member
Μηνύματα
101
Likes
480
Με την τωρινή κι εγώ θα πάω. Αλλά δεν ξέρω τι θα γίνει αργότερα.
Φευγω στις 11/2!!! Εχω αγχωθει και εγω λιγο με οσα ακούγονται αλλα πιστευω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα! Επιστρεφω στις 25/2 οπότε θα ενημερωσω!!
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Φευγω στις 11/2!!! Εχω αγχωθει και εγω λιγο με οσα ακούγονται αλλα πιστευω πως δεν θα έχουμε πρόβλημα! Επιστρεφω στις 25/2 οπότε θα ενημερωσω!!
Περιμένουμε νέα σου!Στείλε μας πώς είναι εκεί η κατάσταση. Καλά να περάσεις!
 
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα παιδιά, επειδή κάπου το έχασα στα τόσα που διάβασα. Για την ενοικίαση σκούτερ στην Ταυλανδη χρειάζεται να εκδοσουμε διεθνή άδεια οδηγησης για ασφάλεια; Διαθέτω το παλαιού τύπου δίπλωμα.
 
Μηνύματα
132
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα παιδιά, επειδή κάπου το έχασα στα τόσα που διάβασα. Για την ενοικίαση σκούτερ στην Ταυλανδη χρειάζεται να εκδοσουμε διεθνή άδεια οδηγησης για ασφάλεια; Διαθέτω το παλαιού τύπου δίπλωμα.
Καλησπέρα. Κανονικά πρέπει να έχεις διεθνές δίπλωμα. Προσωπικά εγώ που βρέθηκα εκεί τον Δεκέμβριο έδωσα απλά το διαβατήριο (κακώς) σαν εγγύηση και όταν παρέδωσα το σκούτερ το πήρα πίσω.

ΥΓ: Αν τελικά πάς να νοικιάσεις κάνε κάποιο άλλο deal . Π.χ πές τους να αφήσεις 50€-100€ και όταν επιστρέψεις να τα πάρεις πίσω. Κην αφήσεις ούτε κατά διάνοια το διαβατήριο σου. Αν χαθεί έμπλεξες. Απορώ και εμείς πως το αφήσαμε
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Καλησπέρα παιδιά, επειδή κάπου το έχασα στα τόσα που διάβασα. Για την ενοικίαση σκούτερ στην Ταυλανδη χρειάζεται να εκδοσουμε διεθνή άδεια οδηγησης για ασφάλεια; Διαθέτω το παλαιού τύπου δίπλωμα.
Είμαι αυτή τη στιγμή Πουκετ. Ακριβώς σε μια εβδομάδα με έχουνε σταματήσει 3 φορές.Μια στο Κραμπι και δύο στην Πατονγκ. Αυτό που ζητάνε είναι να φοράς κράνος και την διεθνή άδεια οδήγησης. Εάν δεν τηρείς κάποιο απτά δύο έχει πρόστιμο. Συμπερασματικά έδωσα κάνα 50ρικο στην ΕΛΠΑ για την έκδοση και μέχρι στιγμής την έκανα απόσβεση από τα πρόστιμα που γλίτωσα τα οποία θα ήτανε παραπάνω. Και εννοείται πως χωρίς αυτήν σε περίπτωση που κάτι συμβεί δεν είσαι καλυμμένος.Ειναι σαν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα.Οποτε από μένα είναι λάθος να έρθεις χωρίς την άδεια.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ονειρεμένο Ταξίδι
All over the world
Είμαι αυτή τη στιγμή Πουκετ. Ακριβώς σε μια εβδομάδα με έχουνε σταματήσει 3 φορές.Μια στο Κραμπι και δύο στην Πατονγκ. Αυτό που ζητάνε είναι να φοράς κράνος και την διεθνή άδεια οδήγησης. Εάν δεν τηρείς κάποιο απτά δύο έχει πρόστιμο. Συμπερασματικά έδωσα κάνα 50ρικο στην ΕΛΠΑ για την έκδοση και μέχρι στιγμής την έκανα απόσβεση από τα πρόστιμα που γλίτωσα τα οποία θα ήτανε παραπάνω. Και εννοείται πως χωρίς αυτήν σε περίπτωση που κάτι συμβεί δεν είσαι καλυμμένος.Ειναι σαν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα.Οποτε από μένα είναι λάθος να έρθεις χωρίς την άδεια.
Εσυ που εχεις την διεθνη αδεια, σου ζητησαν να αφησεις και επιπλεον στο γραφειο ενοικιασεως το διαβατηριο σου ως εγγυηση;;
 
Μηνύματα
132
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Είμαι αυτή τη στιγμή Πουκετ. Ακριβώς σε μια εβδομάδα με έχουνε σταματήσει 3 φορές.Μια στο Κραμπι και δύο στην Πατονγκ. Αυτό που ζητάνε είναι να φοράς κράνος και την διεθνή άδεια οδήγησης. Εάν δεν τηρείς κάποιο απτά δύο έχει πρόστιμο. Συμπερασματικά έδωσα κάνα 50ρικο στην ΕΛΠΑ για την έκδοση και μέχρι στιγμής την έκανα απόσβεση από τα πρόστιμα που γλίτωσα τα οποία θα ήτανε παραπάνω. Και εννοείται πως χωρίς αυτήν σε περίπτωση που κάτι συμβεί δεν είσαι καλυμμένος.Ειναι σαν να οδηγάς χωρίς δίπλωμα.Οποτε από μένα είναι λάθος να έρθεις χωρίς την άδεια.
Σαφώς αυτός είναι ο σωστός τρόπος απλά (καλώς ή κακώς) πολύς κόσμος το ρισκάρει σου λέει έλα μωρέ Ταϋλάνδη..
Εμείς φορούσαμε τα κράνη συνέχεια και ναι ήμασταν τυχεροί που δεν μας σταμάτησε αστυνομία.
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Εσυ που εχεις την διεθνη αδεια, σου ζητησαν να αφησεις και επιπλεον στο γραφειο ενοικιασεως το διαβατηριο σου ως εγγυηση;;
Δεν έχει να κάνει με την άδεια...κάποια γραφεία κρατάνε το διαβατήριο ως εγγύηση και κάποια 3000 Μπατ και φωτοτυπία το διαβατήριο.Προσωπικα προτιμώ το δεύτερο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.670
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom