Πληροφορίες για μετακίνηση από/προς αεροδρόμιο Ελ. Βενιζέλος

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Απο ποτε εγινε τοσο γρηγορο το τραινο και κανει σε 17 λεπτα το Μοναστηρακι-Πειραιας.
Μια ωριτσα πανω κατω το συνολο απο αεροδρομιο.
Πάντοτε τόσο έκανε. Μπες μέσα σε ένα, κάνε τη διαδρομή και χρονομέτρησε την. Φυσικά μιλώ υπό κανονικές συνθήκες και όχι όταν κάνουν έργα.
Αν σε εσένα κάνει 18 μην μας δείρεις:bleh::bleh::bleh:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Παιρνεις προαστιακο απο αεροδρομιο για ανω λιoσια, βγαινεις ανω λιοσια και ακριβως μπροστα περιμένει ο αλλος προαστιακος για Πειραια...
Τη διαδρομη λιμάνι- κηφισιας στο μαρουσι την κάνω 40-45 λεπτά...υπολογισε το υπολοιπο..
το καλο ειναι οτι δεν ανεβοκατεβαινεις σκαλες μεσα μεταφορας και ότι το παίρνεις μπροστά από το αεροδρόμio και σε αφήνει μπροστά στο λιμάνι..
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Για το τί είναι καλύτερο, νομίζω ότι παίζει ρόλο η ώρα και η μέρα που θα χρησιμοποιήσεις κάποιο από τα μέσα.
Για το μετρό παίζει ρόλο και το αν το προλαβαίνεις χωρίς να τρέχεις και φυσικά χωρίς να χρειαστεί να περιμένεις μισή ώρα για το επόμενο.
Το συγκεκριμένο λεωφορείο (Χ96), αναχωρεί κάθε 20 λεπτά κατά τις περισσότερες ώρες της ημέρας, αλλά αν είναι αργά έχει πιο αραιά δρομολόγια.

Αν είναι καθημερινή και εργάσιμες ώρες, είναι καλύτερα να πάρεις το μετρό μέχρι το Μοναστηράκι και μετά τον ηλεκτρικό. (τα δρομολόγια του ηλεκτρικού λόγω έργων ξεκινούν σχεδόν κάθε 5 λεπτά, αλλά το Σ/Κ μπορεί να είναι λίγο πιο αραιά. Και επειδή στο Μοναστηράκι λειτουργεί μόνο η μια αποβάθρα, μη φοβηθείς τον απόλυτο χαμό που γίνεται. Κρατάει λίγο).

Με το λεωφορείο μπορεί να πήξεις πολύ άσχημα στην κίνηση.

Τα εισιτήρια πλέον έχουν ως εξής:
Λεωφορείο: 5 ευρώ / άτομο
μετρό: 8 ευρώ αν είναι ένα άτομο, 14 ευρώ αν είναι δύο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Ερχομαι αεροδρομιο απο Αθηνα με μετρο και θελω να σταματησω στο ΙΚΕΑ,για λιγο και να συνεχισω αεροδρομιο.........
Που μπορω να σταματησω ???
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
δυστηχώς θα πρέπει να πας μέχρι την τελευταία στάση του προαστιακού κι από εκει να πάρεις κάποιο λεώφορειο Χ - κτ για να πας εκεί. τώρα αν πρέπει να πληρώσεις αυτό δε το ξέρω
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
πουθενα δεν μπορεις να σταματησεις. μονο με το λεωφορειο
δυστηχώς θα πρέπει να πας μέχρι την τελευταία στάση του προαστιακού κι από εκει να πάρεις κάποιο λεώφορειο Χ - κτ για να πας εκεί. τώρα αν πρέπει να πληρώσεις αυτό δε το ξέρω
Δεν εχω προβλημα να φτασω αεροδρομιο να παρω ταξι για Ικεα, στην επιστροφη αν δεν βρω ταξι να γυρισω ποιο λεοφωρειο περναει απο ΙΚΕΑ για αεροδρομιο??
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
:clap:
Πάντοτε τόσο έκανε. Μπες μέσα σε ένα, κάνε τη διαδρομή και χρονομέτρησε την. Φυσικά μιλώ υπό κανονικές συνθήκες και όχι όταν κάνουν έργα.
Αν σε εσένα κάνει 18 μην μας δείρεις:bleh::bleh::bleh:
Καλα αν κανει 18 δεν σε δερνω. Αμα κανει 19 ομως, θα σε σαπισω στο ξυλο, αλιμονο σου:cool:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Δεν εχω προβλημα να φτασω αεροδρομιο να παρω ταξι για Ικεα, στην επιστροφη αν δεν βρω ταξι να γυρισω ποιο λεοφωρειο περναει απο ΙΚΕΑ για αεροδρομιο??
προσεχε γιατι πλεον τα ταξι χρεωνουν απο αεροδρομιο στανταρ νουμερο εως κεντρο αθηνας. ολα Χ95-Χ93 κ.λ.π. κανουν σταση, δεν ξερω αν επιτρεπουν επιβιβαση απο εκει. ειναι καπως περιεργοι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.135
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
rethimno, στην τελικη θα βρεις καποιον εκει που να φευγει και θα τον παρακαλεσεις να σε πεταξει μεχρι το αεροδρομιο.
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
προσεχε γιατι πλεον τα ταξι χρεωνουν απο αεροδρομιο στανταρ νουμερο εως κεντρο αθηνας. ολα Χ95-Χ93 κ.λ.π. κανουν σταση, δεν ξερω αν επιτρεπουν επιβιβαση απο εκει. ειναι καπως περιεργοι.


Ο.κ ευχαριστω θα το κοιταξω....

rethimno, στην τελικη θα βρεις καποιον εκει που να φευγει και θα τον παρακαλεσεις να σε πεταξει μεχρι το αεροδρομιο.
Λες εεε ???? μα να μη περασει καθολου απο το μυαλο μου......:bleh::bleh:
 

panosast

Member
Μηνύματα
320
Likes
34
Δεν εχω προβλημα να φτασω αεροδρομιο να παρω ταξι για Ικεα, στην επιστροφη αν δεν βρω ταξι να γυρισω ποιο λεοφωρειο περναει απο ΙΚΕΑ για αεροδρομιο??
απέναντι απο τα outlet κάνουν στάση όλα τα λεωφορεία προς αεροδρόμιο στο κάργκο-τελωνείο του αεροδρομίου είναι στο σημείο όπου κάνει ο δρόμος δαχτυλίδι θα το δείς αν δεν βρείς ταξί πήγαινε ετσι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.431
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom