Γαλλία Πληροφορίες για πάρκο Αστεριξ στην Γαλλία.

jabo22

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Το Αύγουστο θα κάνουμε ένα ταξίδι, όπως είχαμε υποσχεθεί πριν από 15 περίπου χρόνια όταν με την σύζυγό επισκεφτήκαμε το Παρίσι (τότε ακόμα δεν είχαμε παντρευτεί) αφιερωμένο στο παιδί μας 9 ετών. Πέρα από την επίσκεψη στην eurodisney που περιλαμβάνεται στο πρόγραμμα σκοπεύουμε να μην ακολουθούμε το γκρουπ την τελευταία μέρα. Έχουμε αναχώρηση 23:30 και το πρόγραμμα μας θα έχει επίσκεψη στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας τον Ζωολογικό Κήπο και ίσως στο μεγάλο Ενυδρείο. Επίσης λέω να μην ακολουθήσω το γκρούπ μια μέρα ακόμα μέσα στο Παρίσι και επισκεφτούμε το πάρκο Αστεριξ .

Εδώ θέλω την βοήθειά σας. Είναι εύκολη μια τέτοια ενέργεια. Αξίζει ? Αν τελικά καταλήξω να κάνω την εκδρομούλα μπορεί κάποιος να με ενημερώσει για τον τρόπο τον χρόνο και το κόστος του όλου εγχειρήματος.

Σας ευχαριστώ εκ το προτέρων για την βοήθειά σας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το αν είναι εύκολη τι εννοείς; πανεύκολο είναι να πας στο πάρκο. Στο σάιτ του έχει αναλυτικές οδηγίες για το πώς μπορείς να πας: https://www.parcasterix.fr/en

Εμένα μου άρεσε πολύ περισσότερο από τη Disney, είναι πολύ ωραία φτιαγμένο και έχει ωραία rollercoasters, θα στο πρότεινα αν ήξερα και πόσες μέρες θα πας στο Παρίσι όμως, το οποίο γενικά δεν είναι πόλη που θα θυσίαζα μέρες έτσι εύκολα.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.429
Likes
4.414
Κι εγώ θα πρότεινα αν μπορείτε να αλλάξετε τη Disneyland με το Asterix.
Επίσης συμφωνώ με τον Def, δε θυσιάζεις μέρες τόσο εύκολα στο Παρίσι.
Βέβαια το παιδί προτιμά σ'αυτή τη φάση και περνάει καλύτερα σε χώρους τύπου Disney (λογικό), αλλά οι εικόνες που του μένουν από το Παρίσι και τον κάθε προορισμό θα του μείνουν χαραγμένες και διαμορφώνουν το χαρακτήρα και τη στάση ζωής του καθώς μεγαλώνει...
 

nathanhasleft

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα,

είμαστε δύο φοιτητές και θα πάμε Παρίσι για μερικές μέρες και θέλουμε να αφιερώσουμε μια μέρα να επισκεφτούμε το πάρκο του Αστερίξ. Να σημειώσω πως θα μένουμε στα νότια της πόλης, στο 13ο διαμέρισμα. Ποιες συγκοινωνίες πρέπει να πάρουμε για να φτάσουμε στο πάρκο; Επίσης για τις 7 μέρες που θα μείνουμε, έχετε να μου προτείνετε κάποιο citypass για μεταφορές και αξιοθέατα;
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.385
Καλησπέρα,

είμαστε δύο φοιτητές και θα πάμε Παρίσι για μερικές μέρες και θέλουμε να αφιερώσουμε μια μέρα να επισκεφτούμε το πάρκο του Αστερίξ. Να σημειώσω πως θα μένουμε στα νότια της πόλης, στο 13ο διαμέρισμα. Ποιες συγκοινωνίες πρέπει να πάρουμε για να φτάσουμε στο πάρκο; Επίσης για τις 7 μέρες που θα μείνουμε, έχετε να μου προτείνετε κάποιο citypass για μεταφορές και αξιοθέατα;
Mε FlixBus απο Paris (Bercy Seine)..

Με BlaBlaCar Bus απο Paris Nord - Saint-Denis Université..


Και με Shuttle bus απο CDG ...

Getting to the park | Parc Astérix
 

Andreas7582

Member
Μηνύματα
12
Likes
4
Παιδια σκεφτομαι να παω Κυριακη 6 Αυγουστου παρκο Αστεριξ. Μηπως ειναι καλυτερο να αλλαξω την Κυριακη με καποια καθημερινη. Θα ειναι ποιο ησυχα Δευτερα ή Τριτη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom