Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

D

Delmem38110

Guest
να μην το επιχειρήσεις με τρένο.
αν νοικιάσεις αυτοκίνητο τότε λέει.
η λίμνη είναι τεράστια και έχει πολλά να δεις. αν βασιστείς στις συγκοινωνίες τότε θα είσαι στο περίμενε.
αν όμως θες να πας οπωσδήποτε σταμάτα ντεζεντσανο είναι όμορφο και μετά πας και σιρμιονε από εκεί με λεωφορείο η ότι άλλο υπάρχει.
και επιστρέφεις από πεσκιερα.
μοιάζουν όλα τόσο κοντά αλλά δεν είναι.
αν όμως πάρεις αμάξι και ξυπνήσεις πολύ νωρίς θα τη γυρίσεις όλη.
βγαίνεις ντεζεντσανο περνάς από σαλό και πας μέχρι ρίβα και ξανά πίσω από την άλλη πλευρά κάνοντας τον κύκλο για ντεζεντζανο αφού φυσικά περάσεις από πεσκιερα και σιρμιονε οπωσδήποτε.
 

anna91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα για αυτοκίνητο.. έχω πάει Κόμο και έψαχνα επιλογές για 2 μονοήμερες. Θα ήταν καλύτερα Ματζορε;
 
D

Delmem38110

Guest
αν δεν έχεις αμάξι δύσκολα και τα δυο. αλλά θα σου απαντήσει κάποιος που τα έκανε με συγκοινωνία.
καλύτερα γκαρντα με τρένο έστω και τα λίγα που μπορείς να δεις. το σιρμιονε δεν είναι κάτι που βλέπεις κάθε μέρα.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.409
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σας ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα για αυτοκίνητο.. έχω πάει Κόμο και έψαχνα επιλογές για 2 μονοήμερες. Θα ήταν καλύτερα Ματζορε;
Ένα θα σου πω: Ημουν στην πολύ πιο κοντινή στη Γκάρντα Βερόνα, και πάλι με τη συγκοινωνία μόνο το ντεζεντσάνο και το Σιρμιόνε είδα. Δεν λέω ωραία ήταν, αλλά εν πάσει περιπτώσει - και εν γνώσει μου- μια απλή γέυση πήρα της λίμνης και ας ήμουν στη Βερόνα που απείχε μόλις 1 ώρα από εκεί. Σκέψου από το Μιλάνο που είναι σε διπλάσια και απόσταση. Για μένα μόνο με αυτοκίνητο, ειδικά αν θες μάλιστα να γυρίσεις τη λίμνη
 

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Καλησπέρα! Προγραμματίζουμε ένα ταξίδι με τρία παιδιά στην περιοχή της Garda αρχές Σεπτέμβρη. Σίγουρα θέλουμε δύο μέρες να τις αφιερώσουμε στα θεματικά πάρκα και τις υπόλοιπες 4 να κάνουμε εξορμήσεις με αυτοκίνητο. Οι ιστορίες σας με έχουν βοηθήσει πολύ αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις: α) Ποια πάρκα προτείνετε να επισκεφθούμε? Επίσης δεν έχω καταλάβει αν το σαφάρι,το ενυδρείο και η water land είναι κομμάτι της gardaland ή διαφορετικά πάρκα. β) Ποια άλλα χωριά - πόλεις εκεί κοντά θα μας προτείνατε να επισκεφθούμε? γ) Ποια περιοχή πιστεύετε θα ήταν βολική για διαμονή και αφετηρία των εκδρομών μας? δ) Αξίζει να κολυμπήσουμε στη λίμνη? Και αν ναι σε ποιο σημείο της? Και φυσικά προτάσεις για ξενοδοχεία και φαγητό είναι ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ πολύ.
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα! Προγραμματίζουμε ένα ταξίδι με τρία παιδιά στην περιοχή της Garda αρχές Σεπτέμβρη. Σίγουρα θέλουμε δύο μέρες να τις αφιερώσουμε στα θεματικά πάρκα και τις υπόλοιπες 4 να κάνουμε εξορμήσεις με αυτοκίνητο. Οι ιστορίες σας με έχουν βοηθήσει πολύ αλλά θα ήθελα κάποιες διευκρινήσεις: α) Ποια πάρκα προτείνετε να επισκεφθούμε? Επίσης δεν έχω καταλάβει αν το σαφάρι,το ενυδρείο και η water land είναι κομμάτι της gardaland ή διαφορετικά πάρκα. β) Ποια άλλα χωριά - πόλεις εκεί κοντά θα μας προτείνατε να επισκεφθούμε? γ) Ποια περιοχή πιστεύετε θα ήταν βολική για διαμονή και αφετηρία των εκδρομών μας? δ) Αξίζει να κολυμπήσουμε στη λίμνη? Και αν ναι σε ποιο σημείο της? Και φυσικά προτάσεις για ξενοδοχεία και φαγητό είναι ευπρόσδεκτες! Ευχαριστώ πολύ.
10 parchi divertimento da non perdere sul Lago di Garda - Astoria Resort

Parchi del Garda

Gardaland + Hotel Entrance Offers from 59€ - 1icket.com

https://www.gardaland.it/media/a30nfpw5/gp_limitazioni_2021.pdf

αν έχετε αμάξι μπορείτε να μείνετε οπουδήποτε, θα πρότεινα ντεζεντσανο η Βερόνα.

όλα εκτός από το σαφάρι. δεν είναι καλο για τα παιδιά να βλέπουν ζώα σε κλουβια η περιορισμένα.
την μοναδική φορά που πήγα τα ζώα δεν ήταν όσο ζωηρά θα έπρεπε να είναι.

γκαρνταλαντ και ενυδρείο είναι το ίδιο, ίσως χρειάζεται να πληρώσετε έξτρα. να υπολογίσετε μια μερα ολόκληρη και ξεκούραση την επομενη γιατί θα είσαστε κομμάτια. εσείς όχι τα παιδιά.

σιρμιονε σαλο ρίβα λατσιζε μπαρντολινο ντεζεντσανο λιμονε, μερικά από τα μέρη που μπορείτε να επισκεφτείτε

το νερό της λίμνης κάποτε δεν ήταν καλό, μετά κάνανε βιολογικό καθαρισμό. αλλά δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι κατάλληλο για κολύμβηση. εγώ δεν θα έμπαινα. θα ρωτήσετε το ξενοδοχείο αν και που μπορείτε να κάνετε μπάνιο.

καταλύματα έχει πάρα πολλά παντού. έχετε αυτοκίνητο αυτό είναι το πιο σημαντικό πράγμα στην περιοχή που πάτε, είστε αυτόνομοι.

είσαστε κάτω από τους δολομίτες στην αρχή της κοιλάδας του αδιγη και σε μια από τις πιο όμορφες περιοχές της Ιταλίας. έχετε πολλά να κάνετε, να φάτε και να πιείτε εξαιρετικά κρασιά.
να περάσετε όμορφα.
ο καιρός τον Σεπτέμβρη είναι άστατος.
 
Last edited by a moderator:

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για το σαφάρι,έχεις δίκιο. Οπότε ίσως μια μέρα gardaland και μια στο waterpark.
 
D

Delmem38110

Guest
Σε ευχαριστώ πολύ. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό για το σαφάρι,έχεις δίκιο. Οπότε ίσως μια μέρα gardaland και μια στο waterpark.
σου παρέθεσα και ένα λινκ για το ύψος των παιδιών για λόγους ασφαλείας. πρέπει να το έχετε στα υπόψιν όταν μπείτε στο πάρκο.
 

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Σας ευχαριστώ πολύ. Φοβαμαι μήπως τα παιδιά βαρεθουν τις μέρες που δε θα είμαστε στο πάρκο. Από την άλλη θα είναι ωραία να δουν κάτι διαφορετικό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom