Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

MaryK.

Member
Μηνύματα
21
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Koh Phangan Thailand

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Γεια σας!! Θέλω τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά!! Ψάχνω κατάλυμα στην περιοχή της Γκάρντα για αρχές μαϊου αλλά είναι όλα πολύ ακριβά. Είμαστε πέντε άτομα και θα ήθελα κάτι μέχρι 120 ευρώ την ημέρα. έχετε να μου προτείνετε κάποιο κατάλυμα που ίσως να βρω κάτι οικονομικό; ευχαριστώ πολύ!
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
Καλησπέρα.

Εμείς είχαμε μείνει στον οικισμό Riva Del Garda σε Airbnb και ήταν σχετικά φθηνό.

Δυστυχώς, δεν μπορώ να θυμηθώ το όνομα ούτε να το βρω.

Ωστόσο, συνιστώ να δείτε και σε αυτήν την περιοχή καθώς ήταν πιο οικονομική.

Είναι ένα χωριό πολύ γραφικό,που απευθύνεται και σε νέους (νυχτερινή ζωή) και σε οικογένειες - ζευγάρια (ωραία περατζάδα δίπλα στη λίμνη, ωραία εστιατόρια) και βρίσκεται ανάμεσα σε Sirmione και Garda, οπότε βολεύειγια εξερεύνηση της περιοχής.
 

Tania79

Member
Μηνύματα
18
Likes
4
Σ ευχαριστώ πολύ, αλλά σκεφτομουν lasize,garda,bardolino, και γενικότερα κάπου πιο κοντά στη gardaland γιατί σκοπεύουμε να την επισκεφθούμε δύο φορες
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΤΑΛΙΑ
Παιδιά καλησπέρα!! Πρώτα ο Θεός θα είμαστε 2 Δεκεμβρίου στο Μιλάνο και λέμε να πάμε μια εκδρομή στη Βερόνα. Έχετε να μου προτείνεται για μια μέρα τι μπορούμε να κάνουμε και που να φάμε??
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Παιδιά καλησπέρα!! Πρώτα ο Θεός θα είμαστε 2 Δεκεμβρίου στο Μιλάνο και λέμε να πάμε μια εκδρομή στη Βερόνα. Έχετε να μου προτείνεται για μια μέρα τι μπορούμε να κάνουμε και που να φάμε??
Η Βερόνα έχει αξιοθέατα που τα βλέπεις απ' έξω. Βασικά στη Βερόνα αξίζουν οι βόλτες. Γι' αυτό, αν έχετε τη δυνατότητα, διαλέξτε μια μέρα που να μην βρέχει για να ευχαριστηθείτε την εκδρομή. Επίσης, η Βερόνα είναι πολύ τουριστική. Αν μπορείτε να μην πάτε Σάββατο, αλλά κάποια καθημερινή, θα γλιτώσετε λίγο από το στριμωξίδι. Όταν καλύψετε Αrena, Castelvecchio, Piazza delle Erbe, Piazza dei Signori, μπορείτε να α) συνεχίστε με βόλτες στο κέντρο, β) να περάσετε την Ponte Pietra, να πάρετε το funiculare από απέναντι και να ανεβείτε στο Castel San Pietro. Μπορείτε να κατέβετε με τα πόδια για να δείτε και λίγο τη συνοικία Veronetta, αν έχετε χρόνο. Στην Ponte Pietra, μπορείτε να σταματήσετε για ένα καφέ στο Terezza Bar al Ponte. Τουριστικό, αλλά αξίζει να κάτσε έξω στη βεράντα.
Δυο φορές που έχω πάει δεν έχω κάτσει ποτέ σε κανονικό εστιατόριο για φαγητό. Την τελευταία φορά την βγάλαμε με ποικιλίες αλλαντικών και τυριών όπου καθόμασταν για απεριτίβο και με πίτσα και πάστα στο χέρι. Μια φορά που το είχαμε αποφασίσει να πάμε σε εστιατόριο, χάσαμε για μισή ώρα την ώρα έναρξης του μεσημεριανού και δεν βρίσκαμε πουθενά να κάτσουμε. Οπότε προσοχή στα ωράρια και μια κράτηση δεν βλάπτει.
La Bottega della Gina XXL Για pasta fresca στο χέρι ή στα λίγα τραπέζια που έχει στο πατάρι. Οικονομικό, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα στη Βερόνα, νόστιμο, αλλά σίγουρα θα κάτσετε σε μεγάλη ουρά.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Poste presenta “Maria Callas dalle origini al mito”
Πρέπει να είναι δωρεάν και βρίσκετε σε ένα στενό δρομάκι μεταξύ καστελβεκιο και πλατείας Μπρα σε κάθετη της οδού Ρομα. ίσως να αξίζει. Δεύτερα με Παρασκευή. H κάλλας παντρεύτηκε Βερονέζο.
(Μάλλον έληξε νόμιζα ότι είναι μέχρι Ιούλιο του 24 άλλα δεν το αναφέρει πουθενά.)


Κατεβαίνοντας από τον σταθμό πόρτα νουοβα περπατήστε στην κατεύθυνση που θα δείτε την πιο ψηλή πολυκατοικία της πόλης βάζοντας σαν πρώτη στάση το καστελβεκιο (κάπου 30 λεπτά με τα πόδια όχι παραπάνω) και οι χάρτες να περνάνε από την οδό carmelitani scalzi και στη συνεχεία στη οδό stradone porta Pαlio.
Aν θέλετε φαντασμαγορική είσοδο στην πόλη, θα περπατήσετε αριστερά με κατεύθυνση την οδό πόρτα νουοβα βλέποντας την μια από τις πολλές πόρτες της πόλης.
Διασχίζοντας την οδό στο τέλος θα περάσετε κάτω από τις πόρτες της πλατείας Μπρα με τo ρολόι και θα πέσετε πάνω στην εμβληματική Αρένα.
Πριν την πόρτα με το ρόλοι έχει ένα μακντοναλντς. Το κρατάτε αυτό σαν την έσχατη λύση για φτηνό και γρήγορο φαγητό. Θα πάτε στα μέρη που ανέφερε η @katkats και αν σας μείνει χρόνος κατεβαίνοντας από το castel san Pietro πάρτε τον παραποτάμιο δρόμο μέχρι το γεφύρι ponte delle navi, (θα περάσετε και απ το Ρωμαίο θέατρο) στρίψτε αριστερά στην οδό 20 Σεπτέμβριου (venti settembre) μέχρι μια άλλη πολύ όμορφη πόρτα , την πόρτα βεσκοβο 20 λεπτά περίπου από το γεφυρι. Επιστρέφοντας πίσω από την ίδια διαδρομή θα περάσετε το ποτάμι θα μπείτε στην via Leoni (εκεί έχει μια άλλη πόρτα την πόρτα Leoni) με συνεχεία την via Cappello για να δείτε το σπίτι της Ιουλιέττας. Στο γεφύρι όμως μπροστά σας θα δείτε και την εκκλησιά του san fermo maggiore. Η Βερόνα ειναι σχετικά εύκολη αρχίζοντας όπως είπε πιο πάνω πολύ πολύ νωρίς. Εγώ θα έμενα 4 μέρες γιατί μου αρέσει άλλα αυτά είναι γούστα.
Το κοιμητήριο της πόλη αξίζει να το δείτε απ έξω. Είναι εμβληματικό και βρίσκετε στα δέξια της πλατείας Μπρα και το βλέπετε από το γεφύρι aleardo aleardi.
Στις 8 Δεκεμβρίου αν δεν κάνω λάθος αρχίζουν οι αγορές των Χριστουγέννων στην κεντρική πλατεία και ίσως δείτε το αστέρι της Βερόνας αν το έχουν τοποθετήσει.
Το φαγητό είναι ακριβή υπόθεση και έχει πολλά εστιατόρια και πιτσαρίες δεν θα αναφέρω μέρη άλλα αν ακολουθήσετε την ιδέα της κατςκατσ θα περάσετε όμορφα.
Natale a Verona: Mostra Presepi, la Stella Cometa, i Mercatini
Η Βερόνα έχει ένα ποτάμι τον Αδίγη που θα το συναντήσετε αρκετές φορές λόγω της ροής του και πολλά κανάλια.
Και τα μισά να δείτε πάλι κάλα θα είναι. Θέλει σωστή οργάνωση.
Μαγαζιά στη via mazzini αρχίζοντας από την πλατεία Μπρα (με ένα κατάστημα LV) και πάει μέχρι την via Cappello.
Η Βερόνα είναι εξαιρετικά εύπορη πόλη, άλλα δεν υπάρχει επίδειξη πλούτου.
Ο Δεκέμβρης είναι κρύος μήνα.

Ενδέχεται να βρείτε ομίχλη, είναι συχνό φαινόμενο στην περιοχή. Μην πτοηθείτε, έχει και αυτή την μαγεία της στην πόλη. Επίσης νυχτώνει πολύ νωρίς.
Όταν βρέχει ξεχνάει να σταματήσει. Άλλα και αυτό είναι όμορφο.
 
Last edited:

paxinos

Member
Μηνύματα
163
Likes
151
Επόμενο Ταξίδι
Μπρυζ - Βρυξελλες
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Η Βερόνα έχει αξιοθέατα που τα βλέπεις απ' έξω. Βασικά στη Βερόνα αξίζουν οι βόλτες. Γι' αυτό, αν έχετε τη δυνατότητα, διαλέξτε μια μέρα που να μην βρέχει για να ευχαριστηθείτε την εκδρομή. Επίσης, η Βερόνα είναι πολύ τουριστική. Αν μπορείτε να μην πάτε Σάββατο, αλλά κάποια καθημερινή, θα γλιτώσετε λίγο από το στριμωξίδι. Όταν καλύψετε Αrena, Castelvecchio, Piazza delle Erbe, Piazza dei Signori, μπορείτε να α) συνεχίστε με βόλτες στο κέντρο, β) να περάσετε την Ponte Pietra, να πάρετε το funiculare από απέναντι και να ανεβείτε στο Castel San Pietro. Μπορείτε να κατέβετε με τα πόδια για να δείτε και λίγο τη συνοικία Veronetta, αν έχετε χρόνο. Στην Ponte Pietra, μπορείτε να σταματήσετε για ένα καφέ στο Terezza Bar al Ponte. Τουριστικό, αλλά αξίζει να κάτσε έξω στη βεράντα.
Δυο φορές που έχω πάει δεν έχω κάτσει ποτέ σε κανονικό εστιατόριο για φαγητό. Την τελευταία φορά την βγάλαμε με ποικιλίες αλλαντικών και τυριών όπου καθόμασταν για απεριτίβο και με πίτσα και πάστα στο χέρι. Μια φορά που το είχαμε αποφασίσει να πάμε σε εστιατόριο, χάσαμε για μισή ώρα την ώρα έναρξης του μεσημεριανού και δεν βρίσκαμε πουθενά να κάτσουμε. Οπότε προσοχή στα ωράρια και μια κράτηση δεν βλάπτει.
La Bottega della Gina XXL Για pasta fresca στο χέρι ή στα λίγα τραπέζια που έχει στο πατάρι. Οικονομικό, σε σύγκριση με τα υπόλοιπα στη Βερόνα, νόστιμο, αλλά σίγουρα θα κάτσετε σε μεγάλη ουρά.
Και ενας που ξερει απο Βερονα!! Το terazza bar al ponte διπλα στο ponte pietra ειναι το αγαπημενο μου μαγαζί στην Βερόνα , το εχω προτείνει πολλές φορές εδω και σε πολλους φιλους που εχουν παει Βερονα. Η καλυτερη θέα της πολης ειναι βεβαια απο το Castel San Pietro. Τα αλλα ειναι τα κλασσικα casa di Giuletta, Arena, Liston, piazza Erbe κλπ. Επίσης εγώ θα πρότεινα για φαγητό το bistrot Dante στην piazza dei Signori.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα κ πάλι!
Όσο πιο πολύ ψάχνω την περιοχή, τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...έχω ψιλοκαταλήξει στο παρακάτω πλάνο και θα θελα την γνώμη σας!
1η μέρα: Πτήση για Bergamo- άφιξη νωρίς το πρωι, παραλαμβάνουμε αυτοκίνητο κ κατευθυνόμαστε Βερονα-διαμονή Βερόνα
2η μέρα: Gardaland-απογευμα Sirmione & επιστροφή Βερόνα για διανυκτερευση
3η μέρα: Verona- Malcesine (αναβαση με τελεφερικ στο monte baldo) - Riva del Garda (διανυκτερευση)
4η μέρα: Riva del Garda - Cascate del Varone - Limone sul Garda - Salo - Bergamo (διανυκτερευση λόγω πτήσης νωρίς το πρωι - εχουμε μεινει Bergamo παλιοτερα)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.011
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα κ πάλι!
Όσο πιο πολύ ψάχνω την περιοχή, τόσο πιο πολύ μπερδεύομαι...έχω ψιλοκαταλήξει στο παρακάτω πλάνο και θα θελα την γνώμη σας!
1η μέρα: Πτήση για Bergamo- άφιξη νωρίς το πρωι, παραλαμβάνουμε αυτοκίνητο κ κατευθυνόμαστε Βερονα-διαμονή Βερόνα
2η μέρα: Gardaland-απογευμα Sirmione & επιστροφή Βερόνα για διανυκτερευση
3η μέρα: Verona- Malcesine (αναβαση με τελεφερικ στο monte baldo) - Riva del Garda (διανυκτερευση)
4η μέρα: Riva del Garda - Cascate del Varone - Limone sul Garda - Salo - Bergamo (διανυκτερευση λόγω πτήσης νωρίς το πρωι - εχουμε μεινει Bergamo παλιοτερα)
Απο Riva προς Bergamo υπαρχει μια συγκλονιστικη διαδρομη "strada della Forra". Μη τυχον κ δεν πας!
Strada della Forra · Via Benaco, 25010 Tremosine sul Garda BS, Italie
Και οταν φτασεις πανω η θεα της Garda απο την terrazza del Brivido θα σου μεινει αξεχαστη.
Terrazza del Brivido · 8 Piazza Arturo Cozzaglio, Tremosine, BS 25010, 25010, Pieve BS, Italie
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.471
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom