Ιταλία Πληροφορίες για περιοχή Garda.

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας, Σκοπεύουμε τον Αύγουστο να ταξιδέψουμε προς Βόρεια Ιταλία και συγκεκριμένα στη λίμνη Garda. Εκεί λέμε να είναι η βάση μας και απο εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές προς Βενετία, Μιλάνο, χωριά γύρω απο τη λίμνη, Φλωρεντία, Πίζα και αν καταφέρουμε λίμνη Como και Lugano.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό και τις αποστάσεις. Θα μείνουμε 11 βράδια.
Έχετε κάτι άλλο να μας προτείνετε και κυρίως ξενοδοχεία γύρω απο τη λίμνη? Θα έχουμε και το παιδάκι μας που θα είναι 20 μηνών τότε.
Το πρόγραμμα το δικο μας ειναι για Ιούνιο, 3 διανυκτερεύσεις Μπολζάνο για να δούμε την περιοχή των Δολλομιτών και 4 διανυκτερεύσεις κοντά στην Pesciera del Garda, σε ξενοδοχείο πάνω στη λίμνη το hotel Campanello και θα κινηθούμε με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Θα δούμε την περιοχή αυτής της λίμνης μόνο, την Βερόνα και ίσως τη Μάντοβα
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
247
Likes
253
Ονειρεμένο Ταξίδι
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ψάξω τη περιοχή που λες. Μα τόσο μακριά η Φλωρεντία; Νόμιζα πως ήταν πιο κοντά. Ξέρεις κανένα σάιτ με τις αποστάσεις σε ώρες;
καλησπερα,
ενα αλλο site ειναι το apostaseis.gr

Το πρόγραμμα το δικο μας ειναι για Ιούνιο, 3 διανυκτερεύσεις Μπολζάνο για να δούμε την περιοχή των Δολλομιτών και 4 διανυκτερεύσεις κοντά στην Pesciera del Garda, σε ξενοδοχείο πάνω στη λίμνη το hotel Campanello και θα κινηθούμε με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Θα δούμε την περιοχή αυτής της λίμνης μόνο, την Βερόνα και ίσως τη Μάντοβα
Εαν εχετε χρονο μην οαραλειψετε τη Μαντοβα. Εμας πραγματικα μας αρεσε πολυ. Μας την προτεινε ενας φιλος Ιταλις και ετσι πηγαμε. Προτιμησαμε να οαμε απο τον εοαρχιακο δρομο οπου οερασαμε πολλα ομορφα χωρια. Επιστρεψανε βδβαθα απο την εθνικη πολυ πιο συντομα.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Θα ψάξω τη περιοχή που λες. Μα τόσο μακριά η Φλωρεντία; Νόμιζα πως ήταν πιο κοντά. Ξέρεις κανένα σάιτ με τις αποστάσεις σε ώρες;
Σχετικα με τη Φλωρεντια. Βαση χιλιομετρων ισως ειναι γυρω στις 3.15 ωρες. Εχω παει 3 φορες απο Μπεργκαμο. Και τις 3 φορες συναντησα πολυ κινηση. Οποτε μεσα στην πολη ειχαμε μεγαλη καθυστερηση.
Υπολογισε οτι ειναι Αυγουστος συν μια μικρη σταση. = χοντρικα 4 ωρες.
 
Last edited by a moderator:

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Το πρόγραμμα το δικο μας ειναι για Ιούνιο, 3 διανυκτερεύσεις Μπολζάνο για να δούμε την περιοχή των Δολλομιτών και 4 διανυκτερεύσεις κοντά στην Pesciera del Garda, σε ξενοδοχείο πάνω στη λίμνη το hotel Campanello και θα κινηθούμε με νοικιασμένο αυτοκίνητο. Θα δούμε την περιοχή αυτής της λίμνης μόνο, την Βερόνα και ίσως τη Μάντοβα
Στο Campanello έμενε η κουνιάδα μου. Εμείς δεν βρήκαμε εκει. Είναι μακριά δηλαδή απο λίμνη Garda να πάμε μονοήμερη στη περιοχή των Δολλομιτών;
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Γεια σας, Σκοπεύουμε τον Αύγουστο να ταξιδέψουμε προς Βόρεια Ιταλία και συγκεκριμένα στη λίμνη Garda. Εκεί λέμε να είναι η βάση μας και απο εκεί να κάνουμε μονοήμερες εκδρομές προς Βενετία, Μιλάνο, χωριά γύρω απο τη λίμνη, Φλωρεντία, Πίζα και αν καταφέρουμε λίμνη Como και Lugano.
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό αυτό και τις αποστάσεις. Θα μείνουμε 11 βράδια.
Έχετε κάτι άλλο να μας προτείνετε και κυρίως ξενοδοχεία γύρω απο τη λίμνη? Θα έχουμε και το παιδάκι μας που θα είναι 20 μηνών τότε.
Είναι υπέροχο που έχεις τόσες πολλές ημέρες για να περάσεις στην περιοχή. Η περιοχή της Garda είναι πανέμορφη.
Θα μπορούσες όπως είπες να κάνεις (με βάση κάποιο χωριό της Garda) πολλές μονοήμερες εκδρομές.
Αυτές θα μπορούσε να είναι: η Βερόνα, η Μάντοβα, η Βενετία, το Bolzano, ο γύρος της Garda, η Gardaland ακόμα και η λίμνη Como, που δεν είναι και τόσο μακριά.
Δεδομένου όμως ότι θα έχετε και το μικρό σας φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πολύ έντονοι οι ρυθμοί σας και οι μεγάλες αποστάσεις και οι πολλές, θα είναι κουραστικές. Οπότε οι παραπάνω προτεινόμενες εκδρομές (από εμένα) νομίζω ότι είναι αρκετές για τις 11 ημέρες που έχετε διαθέσιμες.
Η Φλωρεντία είναι αρκετά μακριά για μονοήμερη και πιστεύω ότι είναι μια άλλη εκδρομή, στην οποία μπορείς να συνδυάσεις την Πίζα, τη Σιένα και γενικότερα πολλά της Τοσκάνης ή ακόμα και τα Cinque terre.

Εγώ πάντως αν είχα 11 ημέρες θα έκανα αυτό που θα κάνει και η @KaterinaJ δηλ. θα έμενα σε διαφορετικά καταλύματα, θα μοίραζα λίγο τις ημέρες. Π.χ. θα μπορούσες 2 ημέρες να μείνεις σε κάποιο χωριό στην περιοχή των Δολομιτών ή ακόμα και στο Bolzano, άλλες 5 ημέρες να μείνεις σε κάποιο νότιο ή ανατολικό χωριό της Garda κάνοντας μικρές εκδρομές σε Βερόνα και Μάντοβα, Άλπεις (με τελεφερίκ στο βουνό πάνω από την Malcesine), μπάνιο στη λίμνη ή ακόμα και στα θερμά λουτρά της, βόλτα στα τρία ή τέσσερα θεματικά πάρκα της (που θα αρέσει πολύ στο μικρό) όπως Gardaland, ζωολογικό κήπο, movieland, ενυδρείο, aqualand και τέλος αν θέλεις πολύ να πας και Φλωρεντία μπορείς να μείνεις και άλλες 4 ημέρες εκεί, οι οποίες όμως λογικά θα "γεμίσουν" μόνο με Φλωρεντία.

Εγώ όταν πήγα Garda έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στο Lazise, που αποδείχθηκε πολύ καλό ορμητήριο για όλες τις ημερήσιες που έκανα. Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για αυτές τις μονοήμερες θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία
"Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία."

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Καλά να περάσεις...:)
 
Last edited:

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Είναι υπέροχο που έχεις τόσες πολλές ημέρες για να περάσεις στην περιοχή. Η περιοχή της Garda είναι πανέμορφη.
Θα μπορούσες όπως είπες να κάνεις (με βάση κάποιο χωριό της Garda) πολλές μονοήμερες εκδρομές.
Αυτές θα μπορούσε να είναι: η Βερόνα, η Μάντοβα, η Βενετία, το Bolzano, ο γύρος της Garda, η Gardaland ακόμα και η λίμνη Como, που δεν είναι και τόσο μακριά.
Δεδομένου όμως ότι θα έχετε και το μικρό σας φαντάζομαι ότι δεν θα είναι και πολύ έντονοι οι ρυθμοί σας και οι μεγάλες αποστάσεις και οι πολλές, θα είναι κουραστικές. Οπότε οι παραπάνω προτεινόμενες εκδρομές (από εμένα) νομίζω ότι είναι αρκετές για τις 11 ημέρες που έχετε διαθέσιμες.
Η Φλωρεντία είναι αρκετά μακριά για μονοήμερη και πιστεύω ότι είναι μια άλλη εκδρομή, στην οποία μπορείς να συνδυάσεις την Πίζα, τη Σιένα και γενικότερα πολλά της Τοσκάνης ή ακόμα και τα Cinque terre.

Εγώ πάντως αν είχα 11 ημέρες θα έκανα αυτό που θα κάνει και η @KaterinaJ δηλ. θα έμενα σε διαφορετικά καταλύματα, θα μοίραζα λίγο τις ημέρες. Π.χ. θα μπορούσες 2 ημέρες να μείνεις σε κάποιο χωριό στην περιοχή των Δολομιτών ή ακόμα και στο Bolzano, άλλες 5 ημέρες να μείνεις σε κάποιο νότιο ή ανατολικό χωριό της Garda κάνοντας μικρές εκδρομές σε Βερόνα και Μάντοβα, Άλπεις (με τελεφερίκ στο βουνό πάνω από την Malcesine), μπάνιο στη λίμνη ή ακόμα και στα θερμά λουτρά της, βόλτα στα τρία ή τέσσερα θεματικά πάρκα της (που θα αρέσει πολύ στο μικρό) όπως Gardaland, ζωολογικό κήπο, movieland, ενυδρείο, aqualand και τέλος αν θέλεις πολύ να πας και Φλωρεντία μπορείς να μείνεις και άλλες 4 ημέρες εκεί, οι οποίες όμως λογικά θα "γεμίσουν" μόνο με Φλωρεντία.

Εγώ όταν πήγα Garda έμεινα σε ένα ξενοδοχείο στο Lazise, που αποδείχθηκε πολύ καλό ορμητήριο για όλες τις ημερήσιες που έκανα. Αν θέλεις να πάρεις μια ιδέα για αυτές τις μονοήμερες θα μπορούσες να ρίξεις μια ματιά στην ιστορία
"Gardaland, Άλπεις, όπερα, βίλλες, λίμνες. Που αλλού; Στην Ιταλία."

Ελπίζω να βοήθησα...:)
Καλά να περάσεις...:)
Καλημέρα! Διάβασα την ιστορία σου και απο εκεί πήρα έμπνευεση :) Το πολύ να μοιράσουμε τις μέρες σε δυο ξενοδοχεία για να μην έχουμε πακετάρισμα συνεχώς με τη μικρή. Εγώ πήγα παλιά Φλωρεντία αλλά θέλει να πάει και ο σύζυγος. Ίσως το συνδιάσουμε σε άλλη εκδρομή. Μπορείς να μου συστήσεις κάποια ξενοδοχεία στους Δολομίτες και στη Garda? Και ακόμα κάτι μέσα σε μια μέρα ποια τοπία μπορούν να συνδιαστούς χωρίς να είναι πολύ κουραστικό; Οκ Βενετία ίσως αφιερώσουμε μια μέρα ολόκληρη αλλά μια άλλη μέρα μπορεί να συνδιάσουμε περισσότερα μέροι....
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλημέρα! Διάβασα την ιστορία σου και απο εκεί πήρα έμπνευεση :) Το πολύ να μοιράσουμε τις μέρες σε δυο ξενοδοχεία για να μην έχουμε πακετάρισμα συνεχώς με τη μικρή. Εγώ πήγα παλιά Φλωρεντία αλλά θέλει να πάει και ο σύζυγος. Ίσως το συνδιάσουμε σε άλλη εκδρομή. Μπορείς να μου συστήσεις κάποια ξενοδοχεία στους Δολομίτες και στη Garda? Και ακόμα κάτι μέσα σε μια μέρα ποια τοπία μπορούν να συνδιαστούς χωρίς να είναι πολύ κουραστικό; Οκ Βενετία ίσως αφιερώσουμε μια μέρα ολόκληρη αλλά μια άλλη μέρα μπορεί να συνδιάσουμε περισσότερα μέροι....
@Grerena θα πρέπει να σ'ευχαριστήσουμε ομαδικώς για την έμπνευση που μας έδωσες με την ιστορία σου!:clap::clap:
Εχοντας μελετήσει αρκετά (αφου έχω "τσιμπήσει" απο Νοέμβριο τα 9 ευρώ της Volotea για Βερόνα):xalara:την ιστορία της Grerena και το πρόγραμμα απο ένα αγαπημένο/εξειδικευμένο πρακτορείο για την Ιταλία αποφάσισα να μείνουμε Bolzano γιατί το Τρέντο που είχα αρχικά επιλέξει ήταν πιο απομακρυσμένο απο τις εκδρομές που θέλουμε να κάνουμε. Θεώρησα το Μπολζάνο πιό κεντρικό και για να αποφύγω το υψηλότερο κόστος των καταλυμάτων/διαμερισμάτων μέσα στην πόλη και τον πονοκέφαλο/κόστος του parking (αφού θα έχουμε αυτοκίνητο) επέλεξα αυτο το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/it/ra...up_children=0&sb_price_type=total&type=total&
κλείνοντάς το όμως απο το δικό τους website και πετυχαίνοντας λίγο καλύτερη τιμή και δωρεάν ακύρωση. Αλλο ένα που μου άρεσε https://www.booking.com/hotel/it/ro...527062462;srpvid=938438424a94011a;type=total&

Το ξενοδοχείο στη Garda που ανέφερα παραπάνω το βρήκα σε καλή τιμή (πάλι απο το δικό τους website). Eίναι πάνω στη λίμνη και σχεδόν δίπλα στη Gardaland και στα θερμά λουτρά.

Εχω σχεδόν ετοιμάσει τον οδηγό μου, αν θέλεις μπορώ να στο στείλω με μήνυμα
 

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
@Grerena θα πρέπει να σ'ευχαριστήσουμε ομαδικώς για την έμπνευση που μας έδωσες με την ιστορία σου!:clap::clap:
Εχοντας μελετήσει αρκετά (αφου έχω "τσιμπήσει" απο Νοέμβριο τα 9 ευρώ της Volotea για Βερόνα):xalara:την ιστορία της Grerena και το πρόγραμμα απο ένα αγαπημένο/εξειδικευμένο πρακτορείο για την Ιταλία αποφάσισα να μείνουμε Bolzano γιατί το Τρέντο που είχα αρχικά επιλέξει ήταν πιο απομακρυσμένο απο τις εκδρομές που θέλουμε να κάνουμε. Θεώρησα το Μπολζάνο πιό κεντρικό και για να αποφύγω το υψηλότερο κόστος των καταλυμάτων/διαμερισμάτων μέσα στην πόλη και τον πονοκέφαλο/κόστος του parking (αφού θα έχουμε αυτοκίνητο) επέλεξα αυτο το ξενοδοχείο https://www.booking.com/hotel/it/raffl.el.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-it-raffl-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS7-B:firefox-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=98592c3f16336cffeb177dd9f8c45954;dist=0&group_adults=2&group_children=0&sb_price_type=total&type=total&
κλείνοντάς το όμως απο το δικό τους website και πετυχαίνοντας λίγο καλύτερη τιμή και δωρεάν ακύρωση. Αλλο ένα που μου άρεσε https://www.booking.com/hotel/it/rotwand.el.html?aid=356980;label=gog235jc-hotel-XX-it-raffl-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS7-B:firefox-N:yes-S:bo-U:salo-H:s;sid=98592c3f16336cffeb177dd9f8c45954;atlas_src=hp_iw_title;checkin=2018-06-14;checkout=2018-06-17;dist=0;group_adults=2;group_children=0;no_rooms=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srepoch=1527062462;srpvid=938438424a94011a;type=total&

Το ξενοδοχείο στη Garda που ανέφερα παραπάνω το βρήκα σε καλή τιμή (πάλι απο το δικό τους website). Eίναι πάνω στη λίμνη και σχεδόν δίπλα στη Gardaland και στα θερμά λουτρά.

Εχω σχεδόν ετοιμάσει τον οδηγό μου, αν θέλεις μπορώ να στο στείλω με μήνυμα
Ναι σε παρακαλώ!!! Θα με βοηθήσει πάρα πολύ στο να οργανώσω το ταξίδι.Να πάρω μια ιδέα για το πως μπορούν να συνδιαστούν τα μέρη. Εμείς θα πάμε απο Κύπρο και δυστυχώς δεν βρίσκουμε τέτοιες τιμές όπως απο την Ελλάδα.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Εαν εχετε χρονο μην οαραλειψετε τη Μαντοβα. Εμας πραγματικα μας αρεσε πολυ. Μας την προτεινε ενας φιλος Ιταλις και ετσι πηγαμε. Προτιμησαμε να οαμε απο τον εοαρχιακο δρομο οπου οερασαμε πολλα ομορφα χωρια. Επιστρεψανε βδβαθα απο την εθνικη πολυ πιο συντομα.
Τώρα βλέπω ότι η Μάντοβα είναι αρκετά μακρυά απο την περιοχή που θα κινηθούμε. Οπότε θα την συμπεριλάβω σε επόμενο ταξίδι
 

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Μπορώ να συνδιάσω μονοήμερη απο τη λίμνη Γκάρντα που θα μένουμε Δολομίτες; Ή μηπως είναι πολύ μακριά; Και αν ναι ποια διαδρομή να χρησιμοποιήσω; Ευχαριστώ
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.824
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια….
Και συνεχίζω…

@KaterinaJ η Μάντοβα δεν είναι μακριά από την Peschiera που είπες ότι θα μείνεις τα 4 βράδια. Δοκίμασε στους χάρτες του google να βάλεις: Mantova και όχι Madova. Θα δεις ότι απέχει μόλις 40 με 45 λεπτά (από την Peschiera del Garda) και μάλιστα στη διαδρομή αυτή συναντάτε και το υπέροχο χωριό Borghetto, στο οποίο μπορείτε να κάνετε στάση. Επίσης στο χωριό αυτό βρίσκονται και οι πανέμορφοι κήποι Sigurta, τους οποίους μπορείτε να τους «γυρίσετε» με ηλεκτρικά αυτοκινητάκια του golf, που διαθέτει.
Την παραπάνω εκδρομή θα την προτείνω και για την @eliza80
Στην Mantova επίσης θα σας πρότεινα να μην χάσετε το Palazzo Ducale.

Αν σας αρέσει η φύση και οι περιπατητικές διαδρομές θα προτείνω τα δύο πάρκα της περιοχής που είναι ο ζωολογικός κήπος (natura viva) και το parco delle Cascate di Molina, που είναι ένα πάρκο γεμάτο … καταρράκτες.

Όσον αφορά τα καταλύματα:
@eliza80 στην περιοχή της Garda θα σου συστήσω αυτό που έμεινα εγώ όταν πήγα και έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Πρόκειται για το 7&7 Vizi, στο χωριό Cola, που βρίσκεται νοτιοανατολικά της λίμνης και πολύ κοντά στην Gardaland, στο ενυδρείο και στον ζωολογικό κήπο.
7 Vizi Bed and Breakfast vicino Parco Termale Colà Lazise

Σχετικά με τους Δολομίτες:
@eliza80 Η περιοχή των Δολομιτών είναι μια αρκετά εκτεταμένη περιοχή και πιστεύω ότι δεν γίνεται να τη γυρίσεις όλη. Αν υποθέσουμε μάλιστα ότι η καρδιά των Δολομιτών είναι η Cortina d’Ampezzo, τότε νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά από την Garda, οπότε δύσκολα θα την έχεις για βάση για να πας τους Δολομίτες. Μία καλή πρόταση είναι να κάνεις κάποιες διανυκτερεύσεις στο Bοlzano ή πέριξ αυτού.
Δεν γνωρίζω δυστυχώς να σου προτείνω διαδρομές «Δολομιτών», γιατί εγώ μόνο «μυρωδιά» έχω πάρει από αυτό το υπέροχο μέρος. Σε άλλο μου ταξίδι (που έκανα πέρσι) έκανα μόνο μια διανυκτέρευση πολύ κοντά στην περιοχή και αγναντεύοντας τους Δολομίτες στο βάθος από το μπαλκόνι μου. Έμεινα κοντά στο Bolzano σε ένα διαμέρισμα στο χωριό Santa Magdalena, το οποίο βρίσκεται στην καρδιά ενός καταπληκτικού τοπίου με θέα τους Δολομίτες.
Κάποιες φωτογραφίες που αποδεικνουν τα παραπάνω γραφόμενά μου είναι οι παρακάτω:

Η θέα από το μπαλκόνι μας...
20170907_094530.jpg


R-IMG_5795.JPG


Η θέα από το λοφάκι που βρισκόταν πίσω από το σπιτάκι που μέναμε. Το σπίτι φαίνεται σε πρώτο πλάνο..:lol:
20170907_100429.jpg


Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω περισσότερα για το κατάλυμα αυτό, αλλά να ξέρεις ότι είναι διαμέρισμα χωρίς πρωινό (έχει βέβαια κουζίνα για να μαγειρέψεις), αλλά και ότι θα πρέπει να έχεις προνοήσει για προμήθειες γιατί δεν έχει κοντά πολλά μαγαζιά και αφού θα έχεις και το παιδί….

Νομίζω ότι οι δύο προτάσεις καταλυμάτων της @KaterinaJ (κοντά στο Bolzano) είναι οι πιο κατάλληλες για σένα.
Το Bolzano επίσης είναι μια ακόμα όμορφη Ιταλική πόλη που … “Γερμανοφέρνει” λίγο. Μη χάσετε τον “άνθρωπο των πάγων”. Στο κεφάλαιο «Νότιο Τυρόλο» της ιστορίας «Δέκα ταξίδια ... σε ένα!» θα μπορούσες να πάρεις μια μικρή ιδέα για την περιοχή.

Εννοείτε ότι εγώ τουλάχιστον θα περιμένω ιστορία και από τις δυο σας.
Ειδικά η περιοχή των Δολομιτών δεν έχει και πολλές ιστορίες πίσω της … στο forum και εγώ τουλάχιστον θα ήθελα όταν πάω ξανά… να πάω πιο διαβασμένη.o_Oo_Oo_O

Και για να κλείσω με την πολυλογία που με έπιασε (είναι που μιλώ για την αγαπημένη μου περιοχή της Ιταλίας) θα ανακεφαλαιώσω με τις προτεινόμενες ημερήσιες εκδρομές ή συνδυασμούς περιοχών, με βάση την Garda (κυρίως για την Ελίζα που το ζήτησε, παρά για την Κατερίνα που μάλλον έχει ήδη βγάλει πρόγραμμα ;)):
-Βενετία
-Gardaland
-ενυδρείο & ζωολογικός ή και Parco Termale Del Garda
-Βερόνα ή και πάρκο Molina
-Μάντοβα & Borghetto ή & κήποι Sigurta
-Γύρος της λίμνης και χωριά
-Ανάβαση με τελεφερίκ στο βουνό Mode Baldo
-Λίμνη Como (Varenna ή Belaggio αν αντέχετε), μαζί με βαρκάδα
-Δολομίτες (με βάση το Bolzano)
Με όλα τα παραπάνω μάλλον γέμισε το 11ήμερο…ή μάλλον ... δεν σου φτάνει το 11ήμερο... :rolleyes:
Βέβαια αν τα κάνεις όλα αυτά … μάλλον θα γυρίσεις πίσω πολύ κουρασμένη. :rolleyes-80::rolleyes-80:
Οπότε… διάλεξε κάποια από αυτά και …
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!:)
 

eliza80

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια….
Και συνεχίζω…

@KaterinaJ η Μάντοβα δεν είναι μακριά από την Peschiera που είπες ότι θα μείνεις τα 4 βράδια. Δοκίμασε στους χάρτες του google να βάλεις: Mantova και όχι Madova. Θα δεις ότι απέχει μόλις 40 με 45 λεπτά (από την Peschiera del Garda) και μάλιστα στη διαδρομή αυτή συναντάτε και το υπέροχο χωριό Borghetto, στο οποίο μπορείτε να κάνετε στάση. Επίσης στο χωριό αυτό βρίσκονται και οι πανέμορφοι κήποι Sigurta, τους οποίους μπορείτε να τους «γυρίσετε» με ηλεκτρικά αυτοκινητάκια του golf, που διαθέτει.
Την παραπάνω εκδρομή θα την προτείνω και για την @eliza80
Στην Mantova επίσης θα σας πρότεινα να μην χάσετε το Palazzo Ducale.

Αν σας αρέσει η φύση και οι περιπατητικές διαδρομές θα προτείνω τα δύο πάρκα της περιοχής που είναι ο ζωολογικός κήπος (natura viva) και το parco delle Cascate di Molina, που είναι ένα πάρκο γεμάτο … καταρράκτες.

Όσον αφορά τα καταλύματα:
@eliza80 στην περιοχή της Garda θα σου συστήσω αυτό που έμεινα εγώ όταν πήγα και έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Πρόκειται για το 7&7 Vizi, στο χωριό Cola, που βρίσκεται νοτιοανατολικά της λίμνης και πολύ κοντά στην Gardaland, στο ενυδρείο και στον ζωολογικό κήπο.
7 Vizi Bed and Breakfast vicino Parco Termale Colà Lazise

Σχετικά με τους Δολομίτες:
@eliza80 Η περιοχή των Δολομιτών είναι μια αρκετά εκτεταμένη περιοχή και πιστεύω ότι δεν γίνεται να τη γυρίσεις όλη. Αν υποθέσουμε μάλιστα ότι η καρδιά των Δολομιτών είναι η Cortina d’Ampezzo, τότε νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά από την Garda, οπότε δύσκολα θα την έχεις για βάση για να πας τους Δολομίτες. Μία καλή πρόταση είναι να κάνεις κάποιες διανυκτερεύσεις στο Bοlzano ή πέριξ αυτού.
Δεν γνωρίζω δυστυχώς να σου προτείνω διαδρομές «Δολομιτών», γιατί εγώ μόνο «μυρωδιά» έχω πάρει από αυτό το υπέροχο μέρος. Σε άλλο μου ταξίδι (που έκανα πέρσι) έκανα μόνο μια διανυκτέρευση πολύ κοντά στην περιοχή και αγναντεύοντας τους Δολομίτες στο βάθος από το μπαλκόνι μου. Έμεινα κοντά στο Bolzano σε ένα διαμέρισμα στο χωριό Santa Magdalena, το οποίο βρίσκεται στην καρδιά ενός καταπληκτικού τοπίου με θέα τους Δολομίτες.
Κάποιες φωτογραφίες που αποδεικνουν τα παραπάνω γραφόμενά μου είναι οι παρακάτω:

Η θέα από το μπαλκόνι μας...
View attachment 238793

View attachment 238796

Η θέα από το λοφάκι που βρισκόταν πίσω από το σπιτάκι που μέναμε. Το σπίτι φαίνεται σε πρώτο πλάνο..:lol:
View attachment 238794

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω περισσότερα για το κατάλυμα αυτό, αλλά να ξέρεις ότι είναι διαμέρισμα χωρίς πρωινό (έχει βέβαια κουζίνα για να μαγειρέψεις), αλλά και ότι θα πρέπει να έχεις προνοήσει για προμήθειες γιατί δεν έχει κοντά πολλά μαγαζιά και αφού θα έχεις και το παιδί….

Νομίζω ότι οι δύο προτάσεις καταλυμάτων της @KaterinaJ (κοντά στο Bolzano) είναι οι πιο κατάλληλες για σένα.
Το Bolzano επίσης είναι μια ακόμα όμορφη Ιταλική πόλη που … “Γερμανοφέρνει” λίγο. Μη χάσετε τον “άνθρωπο των πάγων”. Στο κεφάλαιο «Νότιο Τυρόλο» της ιστορίας «Δέκα ταξίδια ... σε ένα!» θα μπορούσες να πάρεις μια μικρή ιδέα για την περιοχή.

Εννοείτε ότι εγώ τουλάχιστον θα περιμένω ιστορία και από τις δυο σας.
Ειδικά η περιοχή των Δολομιτών δεν έχει και πολλές ιστορίες πίσω της … στο forum και εγώ τουλάχιστον θα ήθελα όταν πάω ξανά… να πάω πιο διαβασμένη.o_Oo_Oo_O

Και για να κλείσω με την πολυλογία που με έπιασε (είναι που μιλώ για την αγαπημένη μου περιοχή της Ιταλίας) θα ανακεφαλαιώσω με τις προτεινόμενες ημερήσιες εκδρομές ή συνδυασμούς περιοχών, με βάση την Garda (κυρίως για την Ελίζα που το ζήτησε, παρά για την Κατερίνα που μάλλον έχει ήδη βγάλει πρόγραμμα ;)):
-Βενετία
-Gardaland
-ενυδρείο & ζωολογικός ή και Parco Termale Del Garda
-Βερόνα ή και πάρκο Molina
-Μάντοβα & Borghetto ή & κήποι Sigurta
-Γύρος της λίμνης και χωριά
-Ανάβαση με τελεφερίκ στο βουνό Mode Baldo
-Λίμνη Como (Varenna ή Belaggio αν αντέχετε), μαζί με βαρκάδα
-Δολομίτες (με βάση το Bolzano)
Με όλα τα παραπάνω μάλλον γέμισε το 11ήμερο…ή μάλλον ... δεν σου φτάνει το 11ήμερο... :rolleyes:
Βέβαια αν τα κάνεις όλα αυτά … μάλλον θα γυρίσεις πίσω πολύ κουρασμένη. :rolleyes-80::rolleyes-80:
Οπότε… διάλεξε κάποια από αυτά και …
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!:)
Κατ’ αρχήν θα ήθελα να ευχαριστήσω για τα καλά σας λόγια….
Και συνεχίζω…

@KaterinaJ η Μάντοβα δεν είναι μακριά από την Peschiera που είπες ότι θα μείνεις τα 4 βράδια. Δοκίμασε στους χάρτες του google να βάλεις: Mantova και όχι Madova. Θα δεις ότι απέχει μόλις 40 με 45 λεπτά (από την Peschiera del Garda) και μάλιστα στη διαδρομή αυτή συναντάτε και το υπέροχο χωριό Borghetto, στο οποίο μπορείτε να κάνετε στάση. Επίσης στο χωριό αυτό βρίσκονται και οι πανέμορφοι κήποι Sigurta, τους οποίους μπορείτε να τους «γυρίσετε» με ηλεκτρικά αυτοκινητάκια του golf, που διαθέτει.
Την παραπάνω εκδρομή θα την προτείνω και για την @eliza80
Στην Mantova επίσης θα σας πρότεινα να μην χάσετε το Palazzo Ducale.

Αν σας αρέσει η φύση και οι περιπατητικές διαδρομές θα προτείνω τα δύο πάρκα της περιοχής που είναι ο ζωολογικός κήπος (natura viva) και το parco delle Cascate di Molina, που είναι ένα πάρκο γεμάτο … καταρράκτες.

Όσον αφορά τα καταλύματα:
@eliza80 στην περιοχή της Garda θα σου συστήσω αυτό που έμεινα εγώ όταν πήγα και έμεινα πάρα μα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Πρόκειται για το 7&7 Vizi, στο χωριό Cola, που βρίσκεται νοτιοανατολικά της λίμνης και πολύ κοντά στην Gardaland, στο ενυδρείο και στον ζωολογικό κήπο.
7 Vizi Bed and Breakfast vicino Parco Termale Colà Lazise

Σχετικά με τους Δολομίτες:
@eliza80 Η περιοχή των Δολομιτών είναι μια αρκετά εκτεταμένη περιοχή και πιστεύω ότι δεν γίνεται να τη γυρίσεις όλη. Αν υποθέσουμε μάλιστα ότι η καρδιά των Δολομιτών είναι η Cortina d’Ampezzo, τότε νομίζω ότι είναι αρκετά μακριά από την Garda, οπότε δύσκολα θα την έχεις για βάση για να πας τους Δολομίτες. Μία καλή πρόταση είναι να κάνεις κάποιες διανυκτερεύσεις στο Bοlzano ή πέριξ αυτού.
Δεν γνωρίζω δυστυχώς να σου προτείνω διαδρομές «Δολομιτών», γιατί εγώ μόνο «μυρωδιά» έχω πάρει από αυτό το υπέροχο μέρος. Σε άλλο μου ταξίδι (που έκανα πέρσι) έκανα μόνο μια διανυκτέρευση πολύ κοντά στην περιοχή και αγναντεύοντας τους Δολομίτες στο βάθος από το μπαλκόνι μου. Έμεινα κοντά στο Bolzano σε ένα διαμέρισμα στο χωριό Santa Magdalena, το οποίο βρίσκεται στην καρδιά ενός καταπληκτικού τοπίου με θέα τους Δολομίτες.
Κάποιες φωτογραφίες που αποδεικνουν τα παραπάνω γραφόμενά μου είναι οι παρακάτω:

Η θέα από το μπαλκόνι μας...
View attachment 238793

View attachment 238796

Η θέα από το λοφάκι που βρισκόταν πίσω από το σπιτάκι που μέναμε. Το σπίτι φαίνεται σε πρώτο πλάνο..:lol:
View attachment 238794

Αν σε ενδιαφέρει μπορώ να σου πω περισσότερα για το κατάλυμα αυτό, αλλά να ξέρεις ότι είναι διαμέρισμα χωρίς πρωινό (έχει βέβαια κουζίνα για να μαγειρέψεις), αλλά και ότι θα πρέπει να έχεις προνοήσει για προμήθειες γιατί δεν έχει κοντά πολλά μαγαζιά και αφού θα έχεις και το παιδί….

Νομίζω ότι οι δύο προτάσεις καταλυμάτων της @KaterinaJ (κοντά στο Bolzano) είναι οι πιο κατάλληλες για σένα.
Το Bolzano επίσης είναι μια ακόμα όμορφη Ιταλική πόλη που … “Γερμανοφέρνει” λίγο. Μη χάσετε τον “άνθρωπο των πάγων”. Στο κεφάλαιο «Νότιο Τυρόλο» της ιστορίας «Δέκα ταξίδια ... σε ένα!» θα μπορούσες να πάρεις μια μικρή ιδέα για την περιοχή.

Εννοείτε ότι εγώ τουλάχιστον θα περιμένω ιστορία και από τις δυο σας.
Ειδικά η περιοχή των Δολομιτών δεν έχει και πολλές ιστορίες πίσω της … στο forum και εγώ τουλάχιστον θα ήθελα όταν πάω ξανά… να πάω πιο διαβασμένη.o_Oo_Oo_O

Και για να κλείσω με την πολυλογία που με έπιασε (είναι που μιλώ για την αγαπημένη μου περιοχή της Ιταλίας) θα ανακεφαλαιώσω με τις προτεινόμενες ημερήσιες εκδρομές ή συνδυασμούς περιοχών, με βάση την Garda (κυρίως για την Ελίζα που το ζήτησε, παρά για την Κατερίνα που μάλλον έχει ήδη βγάλει πρόγραμμα ;)):
-Βενετία
-Gardaland
-ενυδρείο & ζωολογικός ή και Parco Termale Del Garda
-Βερόνα ή και πάρκο Molina
-Μάντοβα & Borghetto ή & κήποι Sigurta
-Γύρος της λίμνης και χωριά
-Ανάβαση με τελεφερίκ στο βουνό Mode Baldo
-Λίμνη Como (Varenna ή Belaggio αν αντέχετε), μαζί με βαρκάδα
-Δολομίτες (με βάση το Bolzano)
Με όλα τα παραπάνω μάλλον γέμισε το 11ήμερο…ή μάλλον ... δεν σου φτάνει το 11ήμερο... :rolleyes:
Βέβαια αν τα κάνεις όλα αυτά … μάλλον θα γυρίσεις πίσω πολύ κουρασμένη. :rolleyes-80::rolleyes-80:
Οπότε… διάλεξε κάποια από αυτά και …
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ!!!:)
Πραγματικά σας ευχαριστώ!! Έχει 1 μήνα που δουλεύω πάνω σε αυτό το ταξίδι και εσείς με βοηθήσατε πάρα πολυ!! Εχω πάει σε αρκετές χώρες όμως αυτό είναι το δεύτερο μας ταξίδι με το μωρό και είναι πολύ διαφορετικά απο όταν είσαι μόνος σου χωρίς παιδιά :) Καλά να περάσετε και εσείς όπου πάτε.
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Update!
Χθες γυρίσαμε απο το ταξίδι και θα αναφέρω περιλιπτικά κάποια πράγματα. Μείναμε στο Laives κοντά στο Bolzano (προσοχή όχι στο Lavis το οποίο είναι κοντά στο Τρέντο και καθόλου ωραίο). Είναι ένα μέρος λίγο εξοχικό με υπέροχους αμπελόνες τριγύρω. Το ξενοδοχείο μας hotel Raffl ήταν πολύ καλό, τα δωμάτια που έβλεπαν στο δρόμο λίγο μικρά (αλλά και πιό οικονομικά), όσο για φασαρία του δρόμου ήταν αμελητέα. Πολύ καλή εξυπηρέτηση, μας έδωσαν μάλιστα και μιά ημερήσια κάρτα για λεωφορεία και αξιοθέατα του Μπολζάνο που μας γλύτωσε τα 2 άτομα περίπου 80 ευρώ. Το Μπολζάνο ήταν αρκετά ακριβότερο για διαμονή και θεωρώ ότι η επιλογή του Raffl ήταν εξαιρετική. Κάναμε 3 διανυκτερεύσεις εκεί. Μία ολόκληρη μέρα Μπολζάνο (ανεβήκαμε με το τελεφερίκ στο Soprabolzano και στη συνέχεια πήραμε το τραινάκι απο εκεί για μία μισάωρη καταπληκτική βόλτα), Ortizei και Santa Mantalena

Μετά κατηφορίσαμε προς Garda. Πήραμε το δρόμο απο Τρέντο προς Riva del Garda για να δούμε την ανατολική παραλιακή μεριά της λίμνης μέχρι να φτάσουμε στο ξενοδοχείο Campanello. Η εντύπωση που μου έκανε η παραλιακή δεν ήταν τίποτε το ιδιαίτερο. Λουτροπόλεις/λουτροχωριά και παραλίες κάτι φτιαχτές μικρές χερσόνησοι στρωμένες με χαλικάκι. Ολοι έξω λιαζόντουσαν γιατί μέσα το πρασινογάλανο αδιαφανές νερό ήταν μάλλον κρύο.

Εχοντας βάση εκεί πήγαμε Peschiera, που πολύ μου άρεσε, δυτική ακτή και με οδήγηση μέσω stada della forra ανεβήκαμε στο Terrazza del Brivido. Αυτό είναι ένα ξενοδοχείο που έχει ταράτσα με θέα όλη τη λίμνη, έχει εστιατόριο και καφετέρια.

Πήγαμε Sirmione, αρκετά ακριβό αλλά και όμορφο, και κάναμε δύο ημερήσιες Βερόνα και Μιλάνο.

Συμπέρασμα αν ξαναπήγαινα? Θα έμενα στο ίδιο ξενοδοχείο στους Δολομμίτες και ναι θα μου αρκούσαν αυτές οι 3 μέρες. Διαμονή στη Garda θα έκανα στην Peschiera αν ήθελα ντε και καλά λίμνη. Eιναι πιό κεντρική απο εκεί που μείναμε και έχει ωραίες βόλτες.

Ομως αντί για λίμνη θα προτιμούσα να μείνω Βερόνα, να κάνω εκδρομές στη λίμνη και να είμαι πιό κοντά σε άλλες πόλεις.

Σημειωτέον ότι κινηθήκαμε μόνο σε επαρχιακούς δρόμους, όχι autostrada, χωρίς να έχουμε απολύτως κανένα πρόβλημα και το gps του google τα πήγε μιά χαρά.

Οτι άλλο θες στη διάθεσή σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom