Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Γεια σας! Διαβασα τα περισσοτερα θεματα για Μπρατισλαβα αλλα ακομα δεν σχηματισα γνωμη. Εχουμε κλεισει αρχες δεκεμβρη να μεινουμε 4 μερες (3 βραδια) στην Μπρατισλαβα. Λεγαμε να παμε μια ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ. Να δοκιμασουμε την κουζινα τους και ισως αν προλαβουμε να παμε στο παλατι. Διαβαζω ομως εδω οτι δεν αξιζει για μερα η Βιεννη γιατι εχει πολλα πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις. Δεν αξιζει ουτε απλα για μια βολτα, εναν καφε, ενα φαγητο και ενα αξιοθεατο; Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδρομη απο Μπρατισλαβα που να αξιζει η μια μερα; Ας ειναι και μεσα στην Σλοβακια, δεν εχω κανενα προβλημα, να παρουμε το τρενο και να ταξιδεψουμε καπου ομορφα.
Εχω παει πριν χρονια απο Βουδαπεστη Βιεννη με λεωφορειο και αυτο που εχει μεινει πιο πολυ ειναι τα ομορφα χωρια που περασαμε στην Ουγγαρια και Αυστρια, οποτε δεν με νοιαζει τοσο πολυ η πολη της Βιεννης και τα απειρα αξιοθεατα της
Αν υπαρχει καποιο θεμα εδω που να εχει πληροφορεις για Μπρατισλαβα και εκδρομες με τρενο θα ηθελα πολυ να το διαβασω.

Μιση μερα η Μπρατισλαβα . Βιεννη μονοημερες τις υπολοιπες .
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Μιση μερα η Μπρατισλαβα . Βιεννη μονοημερες τις υπολοιπες .
Σας ευχαριστω αλλα το κυριως ταξιδι μας θα ειναι στην Μπρατισλαβα, στη Βιεννη θα παμε για μια μερα εαν τα καταφερουμε τελικα.

Δες εδώ
RegioJet | Train & bus tickets ή Bus travel through Europe | FlixBus
το λεωφορείο είναι πιο φτηνό και το πήρα από
Bratislava Central Bus Station · Bratislava, Slovaquie
εισιτήρια από το apps, απλά πας την προηγούμενη ημέρα για αυτοψία του χώρου γιατί είναι τεράστιος σταθμός κάτω από εμπορικό κέντρο για να βρεις την ρεμίζα που φεύγει.
Ευχαριστω πολυ!Μηπως γνωριζετε πως λεγεται ο σταθμος στη Μπρατισλαβα απο οπου φευγει τρενο για Βιεννη; Απο εκει παιρνουμε μετρο για το κεντρο της πολης;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Μιση μερα η Μπρατισλαβα . Βιεννη μονοημερες τις υπολοιπες .
Καλησπέρα ,
κι εγώ θα είμαι στην Μπρατισλάβα 30/11-04/12 και θα πάω μονοήμερη στη Βιέννη.
Κοίτα, σίγουρα η Βιέννη (αν θες να τη γνωρίσεις και να κάνεις επισκέψεις σε μουσεία)θέλει περισσότερες μέρες..Όμως αξίζει να πας γιατί αυτή την περίοδο θα έχει τις χριστογεννιάτικες αγορές και θα είναι στολισμένη και θα είναι φανταστική.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Μιση μερα η Μπρατισλαβα . Βιεννη μονοημερες τις υπολοιπες .
Διάβασα για μία περιοχή που έχει spa στην Μπρατισλάβα που λέγεται Πιεστάνι και έψαξα για μονοήμερη αλλά δεν εχω βγάλει άκρη για το πως να παω.
Ξέρεις καποιος αν αξίζει να παμε και αν ναι πως να πάμε;
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα ,
κι εγώ θα είμαι στην Μπρατισλάβα 30/11-04/12 και θα πάω μονοήμερη στη Βιέννη.
Κοίτα, σίγουρα η Βιέννη (αν θες να τη γνωρίσεις και να κάνεις επισκέψεις σε μουσεία)θέλει περισσότερες μέρες..Όμως αξίζει να πας γιατί αυτή την περίοδο θα έχει τις χριστογεννιάτικες αγορές και θα είναι στολισμένη και θα είναι φανταστική.
Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω, οτι θα ειναι στολισμενη και πανεμορφη! Εννοειται πως δεν εχω την απαιτηση να τα δω ολα, ετσι και αλλιως μουσεια δεν θελουμε, πιο πολυ βολτες και καποια αξιοθεατα. Ενα φαγητο, μια ωραια ζεστη σοκολατα, μια μικρη γευση γενικοτερα. Εσυ εχεις σχεδιασει καπως το ταξιδι σου; Εχεις ξαναπαει;
υγ θα ηθελα να παμε βεβαια στο παλατι της Σισης (Ανακτορα Σενμπρουν) αλλα δε ξερω εαν τα καταφερουμε
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Αυτο ακριβως σκεφτομαι και εγω, οτι θα ειναι στολισμενη και πανεμορφη! Εννοειται πως δεν εχω την απαιτηση να τα δω ολα, ετσι και αλλιως μουσεια δεν θελουμε, πιο πολυ βολτες και καποια αξιοθεατα. Ενα φαγητο, μια ωραια ζεστη σοκολατα, μια μικρη γευση γενικοτερα. Εσυ εχεις σχεδιασει καπως το ταξιδι σου; Εχεις ξαναπαει;
υγ θα ηθελα να παμε βεβαια στο παλατι της Σισης (Ανακτορα Σενμπρουν) αλλα δε ξερω εαν τα καταφερουμε
Στη Βιέννη έχω ξαναπάει και έτσι δεν σκοπεύω να πάω σε κάποιο Μουσείο.
Νομίζω ότι αν ξεκινήσετε νωρίς από τη Μπρατισλαβα θα μπορούσατε να πάτε στα ανακτορα αλλά θέλει τρεξιμο για να μπορεσεις μετά να περιπλανηθείς στους στολισμένουε δρόμους της πόλης και να πας και στη Χριστουγεννιατικη αγορα .
Εγώ ο λόγος που πάω είναι γιατί θέλω να δω τις χριστουγεννιάτικες αγορές και να ζήσω λίγο από το εορταστικό πνεύμα της Βιέννης.
Διάβασα ότι στη Μπρατισλάβα θα έχει χρτισοτγεννιατικη αγορά.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Ευχαριστω για την απαντηση! Απο ο,τι διαβασα και εγω εκει κατεληξα.....απλα πρεπει να οργανωσω λιγο την ημερησια αυτη για να μη χασουμε πολυ χρονο στο ψαξιμο. Προτεινεις καποια συγκεκριμενη διαδρομη; Εχεις παει Βιεννη εσυ; Αρα συμφερει καλυτερα λεωφορειο ε; Σκεφτομουν να παμε με τρενο κι να γυρισουμε με λεωφορειο, θελουμε πολυ να μπορουμε σε τρενο βασικα για αυτο.
Προτιμω το λεωφορειο γιατι ειναι φθηνοτερο ωστοσο ναι μπορειτε να πατε και με τρενο και να γυρισετε με λεωφορειο..αν πηγαινετε με γοργο βημα σας παιρνει να ξεκινησετε με το schonbrunn και μετα να ξεκινησετε να δειτε το museumquartier το hofburg την οπερα και να καταληξετε στην stephanplatz..σε ολη τη διαδρομη λογικα θα πεσετε και σε χριστουγεννιατικες αγορες..υποψην αυτο το πλανο βλεποντας τα μονο απ εξω κ χωρις να επισκεφθειτε κατι...εχει καλο μετρο η Βιεννη και ειναι και ευκολη στο περπατημα,αν το εχετε δηλαδη στα ταξιδια σας να περπατατε τοτε τα προλαβαινετε μια χαρα
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Σας ευχαριστω αλλα το κυριως ταξιδι μας θα ειναι στην Μπρατισλαβα, στη Βιεννη θα παμε για μια μερα εαν τα καταφερουμε τελικα.


Ευχαριστω πολυ!Μηπως γνωριζετε πως λεγεται ο σταθμος στη Μπρατισλαβα απο οπου φευγει τρενο για Βιεννη; Απο εκει παιρνουμε μετρο για το κεντρο της πολης;
Bratislava Hlavna · Námestie Franza Liszta, 811 04 Staré Mesto, Slovaquie kai πας Wien Hbf · 1100 Vienne, Autriche
και από το σταθμό πηγαίνεις στο κέντρο με τα πόδια.
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Προτιμω το λεωφορειο γιατι ειναι φθηνοτερο ωστοσο ναι μπορειτε να πατε και με τρενο και να γυρισετε με λεωφορειο..αν πηγαινετε με γοργο βημα σας παιρνει να ξεκινησετε με το schonbrunn και μετα να ξεκινησετε να δειτε το museumquartier το hofburg την οπερα και να καταληξετε στην stephanplatz..σε ολη τη διαδρομη λογικα θα πεσετε και σε χριστουγεννιατικες αγορες..υποψην αυτο το πλανο βλεποντας τα μονο απ εξω κ χωρις να επισκεφθειτε κατι...εχει καλο μετρο η Βιεννη και ειναι και ευκολη στο περπατημα,αν το εχετε δηλαδη στα ταξιδια σας να περπατατε τοτε τα προλαβαινετε μια χαρα
Είσαι φοβερη!! Σε ευχαριστώ πολύ!!

Bratislava Hlavna · Námestie Franza Liszta, 811 04 Staré Mesto, Slovaquie kai πας Wien Hbf · 1100 Vienne, Autriche
και από το σταθμό πηγαίνεις στο κέντρο με τα πόδια.
Ευχαριστω παρα πολυ!!!Ειστε φοβερος!
 

PAVLINA8686

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας! Προγραμματίζω να πάω τον Απρίλιο στη Βιέννη. Θα μείνουμε 5 βράδια και κοιτάμε να πάμε και Μπρατισλάβα που είναι πολύ κοντά. Αν έχει πάει κάποιος θα ήθελα να μου πει την άποψη του. Αξίζει να μείνουμε και τα 5 βράδια στη Βιέννη και να πάμε αυθημερόν στην Μπρατισλάβα ή να μείνουμε κάποια βράδια και εκεί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom