Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

cosafiv

Member
Μηνύματα
221
Likes
472
Ξέρουμε από Βιέννη τι υπάρχει και συμφέρει για να πάω μονοήμερο Μπρατισλάβα?
Θέλω να πάω πρωί πρωί να κάνω την βόλτα μου και να γυρίσω βράδυ.
Νομίζω κάπου διάβασα ότι υπάρχει και καράβι.
εγω πηγα με το τραινο, χωρις να ξερω τιποτα, πηγα ρωτησα εκει που βγαζουν τα εισιτηρια και ειχε συνεχεια δρομολογια και το ταξιδι ηταν πολυ συντομο, κατω απο ωρα, σε ωραιο βαγονι κλιματιζομενο και πολυ φθηνο, δεν θυμαμαι νουμερο, παντως στο εισιτηριο με επιστροφη περιλαμβανε και τις συγκοινωνιες στη Μπρατισλαβα, εκει ειχε πολυ ωραιο κοσμο... θα ξαναπαω...
 

Attachments

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Να μεταφέρω φρέσκες πληροφορίες. Το πήγαινε έλα Βιέννη Μπρατισλάβα έχει ταρίφα 18ε και περιλαμβάνει και όλα τα μμμ στη Μπρατισλάβα. Μπορείς να πάρεις οποιο τρένο θες και στο πήγαινε και στο γυρισμό. Τρένα έχει κάθε μία ωρα. Το τρένο κάνει κάτι λίγο πάνω από ώρα για να φτάσει.

Πείτε με υπερβολικό αλλά για μένα η Μπρατισλάβα δεν αξίζει ούτε για μονοήμερη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Πείτε με υπερβολικό αλλά για μένα η Μπρατισλάβα δεν αξίζει ούτε για μονοήμερη.
Ακριβως την ιδια εντυπωση εχω, μετα βιας μιση μερα. 36 ευρω πηγαινε ελα για να μπει μια καρφιτσα δεν αξιζουν επισης.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ακριβως την ιδια εντυπωση εχω, μετα βιας μιση μερα. 36 ευρω πηγαινε ελα για να μπει μια καρφιτσα δεν αξιζουν επισης.
Σε παρακαλώ πες ότι για τα 36ε αναφέρεσαι σε 2 άτομα και ότι δεν την πάτησες επειδή το αυτόματο εκδοτήριο της Βιέννης είναι για τον πέο καβάλα;!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Σε παρακαλώ πες ότι για τα 36ε αναφέρεσαι σε 2 άτομα και ότι δεν την πάτησες επειδή το αυτόματο εκδοτήριο της Βιέννης είναι για τον πέο καβάλα;!
Διαβασα τα 18, αρα 36 δυο ατομα.
Δεν σφαξανε, εχω παει απο χωρα σε χωρα με πολυ λιγοτερα.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Διαβασα τα 18, αρα 36 δυο ατομα.
Δεν σφαξανε, εχω παει απο χωρα σε χωρα με πολυ λιγοτερα.
(αναστεναγμός ανακούφισης) Τρόμαξα γιατί όταν πήγα να βγάλω και επέλεξα με επιστροφή μου βγάλε αυτόματα δευτερο εισιτήριο και μου έλεγε να διαλέξω και ώρα! Με το που είδα αυτή τη φαρσοκωμωδια πήγα στο ταμείο με τους υπαλλήλους για να βγάλω άκρη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.954
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πείτε με υπερβολικό αλλά για μένα η Μπρατισλάβα δεν αξίζει ούτε για μονοήμερη.
Ίσως είναι το ασχημότερο μέρος στη Σλοβακία, αλλά και πάλι υπερβάλλεις. Ειδικά αν βγείς και για βράδυ....
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Άρτι αφιχθεισα από Μπρατισλάβα, σίγουρα δε θα την έβαζα στις πιο άσχημες πόλεις που έχω δει. Έκανα 2 διανυκτερεύσεις - 2 μέρες γεμάτες και δεν βαρέθηκα καθόλου. Το ιστορικό κέντρο είναι γραφικό, έχει μερικές πολύ ωραίες διαδρομές,όπως δίπλα στο Δούναβη, καλό φαγητό και πολλή νυχτερινή ζωή αλλά χωρις την αισθηση της μεγαλούπολης π.χ από όσα μέρη έχω πάει το καλύτερο ροκομπαρο το πέτυχα εκεί ( barrock). Τα εισιτήρια από αεροδρόμιο Βιέννης κόστισαν 9 ευρώ το άτομο μετ' επιστροφής. Χαίρομαι πολύ που δεν τη σκότωσα με ημερήσια, καμία από τις 2 φορές που πήγα Βιέννη
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ίσως είναι το ασχημότερο μέρος στη Σλοβακία, αλλά και πάλι υπερβάλλεις. Ειδικά αν βγείς και για βράδυ....
Αν ήταν να περιμένω μέχρι το βράδυ θα είχα κόψει τις φλέβες μου. Την ημέρα κυκλοφορούσε ελάχιστος κόσμος, δεν θύμιζε πρωτεύουσα και ήταν κι αδικιολογητα ακριβή.

Για μονοήμερη από Βιέννη προσωπικά θα προτιμούσα κάτι άλλο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Αν ήταν να περιμένω μέχρι το βράδυ θα είχα κόψει τις φλέβες μου. Την ημέρα κυκλοφορούσε ελάχιστος κόσμος, δεν θύμιζε πρωτεύουσα και ήταν κι αδικιολογητα ακριβή.

Για μονοήμερη από Βιέννη προσωπικά θα προτιμούσα κάτι άλλο.
Στο ότι δε θυμίζει πρωτεύουσα συμφωνώ,προφανώς και λόγω ευρώ δεν περιμένεις να είναι φθηνή,αλλά όχι και σε μια μέρα να κόψεις φλέβες.Μετά τη δεύτερη,το συζητάμε :haha:

Θα'λεγα ότι είναι ιδανικός προορισμός για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό,(μικρή πόλη,όλα μαζεμένα,ασφάλεια,ηρεμία),δύσκολα να μπερδευτεί ή να χαθεί εκεί ακόμα κι ένας άπειρος απο ταξίδια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.019
Likes
40.991
Στο ότι δε θυμίζει πρωτεύουσα συμφωνώ,προφανώς και λόγω ευρώ δεν περιμένεις να είναι φθηνή,αλλά όχι και σε μια μέρα να κόψεις φλέβες.Μετά τη δεύτερη,το συζητάμε :haha:

Θα'λεγα ότι είναι ιδανικός προορισμός για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό,(μικρή πόλη,όλα μαζεμένα,ασφάλεια,ηρεμία),δύσκολα να μπερδευτεί ή να χαθεί εκεί ακόμα κι ένας άπειρος απο ταξίδια.
Τωρα που εχουμε data στην Ευρωπη, δυσκολο να χαθει κανεις. Ρωτα με πως ηταν παλια, να βγαλουμε μαντιλι να κλαψουμε.
Οπου θες πας πρωτο ταξιδι αν εχεις data.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.329
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom