Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Θα'λεγα ότι είναι ιδανικός προορισμός για πρώτο ταξίδι στο εξωτερικό,(μικρή πόλη,όλα μαζεμένα,ασφάλεια,ηρεμία),δύσκολα να μπερδευτεί ή να χαθεί εκεί ακόμα κι ένας άπειρος απο ταξίδια
Αυτή την περιγραφή ακριβώς θα έδινα στη Βιέννη και δεν θα άλλαζα λέξη.

Για τη Μπρατισλάβα ας μη τα ξαναγράφω γιατί δεν είμαστε και σε war!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πολύ πιο γραφικό και αυθεντικό το κέντρο της Μπρατισλάβας ειδικά για να βγεις βράδυ, απ' το αντίστοιχο της Βιέννης. Αλλά έτσι κι αλλιώς δεν είναι τόσο δύσκολο να βρεις ομορφότερη πόλη απ' τη βαρετή και υπερτιμημένη Βιέννη.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Η Βιέννη και η Μπρατισλάβα ήταν από τα πρώτα ταξίδια που ειχα κάνει και επειδή δεν ειχα επισκεφθεί ξανά χώρες της ανατολικής/κεντρικής Ευρώπης, θυμάμαι ότι η Μπρατισλάβα μου άρεσε παρά πολύ! Σε ένα μήνα θα ταξιδέψω Βιέννη και επειδή θα είμαι αρκετές μέρες εκεί, λέω να πάω πάλι μια μονοήμερη στην Μπρατισλάβα και να δω πως θα μου φανεί τώρα, που πλέον εχω ταξιδέψει αρκετά και εχω ζήσει και στην Πολωνία. Νομίζω ότι πιο πολύ ανυπομονώ για την Μπρατισλάβα παρά για την Βιέννη που και εμενα μου φαίνεται κάπως βαρετή (το ταξίδι γίνεται για συγκεκριμένο λόγο και αναγκαστικα πρέπει να πάω εκεί :p )
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Ειλικρινά με ξεπερνάει που κάποιοι βρίσκουν την Βιέννη πιο βαρετή από την Μπρατισλάβα...

Σέβομαι τα γούστα του καθενός,αλλά για μένα η Μπρατισλάβα μπροστά στην αυτοκρατορική Βιέννη,είναι ένα όμορφο χωριουδάκι που μετά τις 2 μέρες κόβεις φλέβες
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ειλικρινά με ξεπερνάει που κάποιοι βρίσκουν την Βιέννη πιο βαρετή από την Μπρατισλάβα...

Σέβομαι τα γούστα του καθενός,αλλά για μένα η Μπρατισλάβα μπροστά στην αυτοκρατορική Βιέννη,είναι ένα όμορφο χωριουδάκι που μετά τις 2 μέρες κόβεις φλέβες
Να μη σου πω και 2 ώρες.
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Παρατηρώ στις συνομιλίες μια κόντρα μεταξύ 2 πρωτευουσών που βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής μεταξύ τους. Αν θυμάμαι καλά, είναι οι 2 κοντινότερες πρωτεύουσες στην Ευρώπη. Επομένως, η επίσκεψη στη μια πόλη συνεπάγεται επίσκεψη και στη δεύτερη πόλη. Η καθεμία έχει το χαρακτήρα της, τα καλά της και τα στραβά της. Όλα αυτά είναι υποκειμενικά...
Απλά να έχουμε κατά νου ότι η Βιέννη αγγίζει τα 2 εκ, ενώ η Μπρατισλάβα δεν έχει ούτε 500χιλ πληθυσμό. Η μεν Αυστρία έχει 9 εκ, ενώ η Σλοβακία 5 εκ. Να μπουν και αυτά στην εξίσωση...
 

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Κι επειδή το θέμα είναι πληροφορίες για Βιέννη και Μπρατισλάβα, να πω και γω τη δική μου γνώμη. Σε 4ημερο στην περιοχή διέθεσα τις 3 μέρες στη Βιέννη. 'Οντως, η Βιέννη έχει πολλά να δεις και ένα 3μερο γεμάτο το χρειάζεσαι. Από μαγαζιά δεν ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα, ούτε από την αύρα της πόλης. Γούστα είναι αυτά!
Πέρασα όμως κι 1 βράδυ στην Μπρατισλάβα και δεν το μετάνιωσα. Ωραίο ιστορικό κέντρο, καλύτερες τιμές από τη Βιέννη και μετακινήσεις σχεδόν παντού με τα πόδια.
Επίσης, να ενημερώσουμε τους μελλοντικούς αναγνώστες ότι με το λεωφορείο το αεροδρόμιο της Βιέννης από την Μπρατισλάβα είναι μόλις 40-45 λεπτά και έχει συχνά δρομολόγια με κόστος 5ευρώ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Αυτα κανετε αλλοιωνετε τα χρηστα ηθη του φορουμ να πηγαινουμε χρονια τωρα στη Μπρατισλαβα μονο για την καρφιτσα.
Αισχος η νεα γενια.
 

Giannisgreen

Member
Μηνύματα
12
Likes
23
Μονο και μονο το γεγονος οτι η Μπρατισλαβα μπαινει σε συζητηση αποκλειστικα σε συνδυασμο με Βιεννη ή Βουδαπέστη τα λεει ολα. Προσωπικά αν αδιαφορούσα για την "παρουσία" θα προτιμουσα μια μονοημερη Σαλτζμπουργκ.
 

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Αυτή την περιγραφή ακριβώς θα έδινα στη Βιέννη και δεν θα άλλαζα λέξη.

Για τη Μπρατισλάβα ας μη τα ξαναγράφω γιατί δεν είμαστε και σε war!

Η Βιέννη όσο να'ναι είναι μεγάλη πόλη κι ένας άπειρος απο ταξίδια μπορεί να μπερδευτεί.Ειδικά αν είναι και κάτοικος Θεσσαλονίκης ή επαρχίας και δεν είναι εξοικειωμένος με τα μμμ.Μπρατισλάβα απλά μαθαίνει το δρομολόγιο αεροδρόμιο-κέντρο,αφού μπορεί να μην χρησιμοποιήσει και κανένα μμμ μέσα στην πόλη.



Να μη σου πω και 2 ώρες.
Αν πας δεύτερη φορά,σίγουρα :haha:
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Ξέρει κανένας εάν υπάρχει κάπου χώρος για να αφήσουμε τις βαλίτσες στην Μπρατισλάβα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.097
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom