Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλημέρα στην παρέα,
Προγραμματίζουμε να πάμε στην Βιέννη 28 Απριλίου και να μείνουμε 5 μέρες.
Ήθελα να σας ρωτήσω αν κάποιος ξέρει την Πρωτομαγιά που είναι αργία και εκεί, είναι όλα κλειστά? οι συγκοινωνίες λειτουργούν? τα μουσεία? τα εστιατόρια?
Σκεφτόμαστε να κάνουμε και μία μονοήμερη στην Μπρατισλάβα και λέμε αν όλα είναι κλειστά στην Βιέννη μήπως την κάναμε την πρωτομαγιά. Θα μπορέσουμε όμως να πάμε? Λειτουργούν τα τραίνα και τα εστιατόρια στην Μρατισλάβα την πρωτομαγιά?
Επίσης από ποιο site βγάλατε τα εισιτήρια του τραίνου Βιέννη-Μπρατισλάβα όσοι πήγατε? Δεν βγάζω άκρη... ίσως είναι νωρίς ακόμη.
Ευχαριστώ πολύ
Ήμουν πριν 15 ημέρες στη Μπρατισλάβα και πήγα Βιέννη με λεωφορείο δες
RegioJet | Train & bus tickets ή Bus travel through Europe | FlixBus είναι πιο φθηνά και κάνουν την ίδια ώρα.
 

dimidim96

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλησπέρα. Προγραμματίζω κι εγώ ταξίδι στη Βιέννη στις 27 του μηνα. Χρήσιμα όλα όσα είπατε. Η εφαρμογή thefork που αναφέρατε τι ακριβώς είναι; μπορεί να εξηγήσει κάποιος; ευχαριστώ πολύωω

Επίσης όποιος μπορεί να αναφέρει κανενα μαγαζί για φαγητό σνίτσελ κ τέτοια. Ξέρω πως δεν είναι φθηνά αλλά να μην είναι. . πανάκριβο. Τύπου 20 ευρώ η μερίδα. Η και για πρωινό θα με ενδιέφερε αν γνωρίζετε
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Γεια σας! Διαβασα τα περισσοτερα θεματα για Μπρατισλαβα αλλα ακομα δεν σχηματισα γνωμη. Εχουμε κλεισει αρχες δεκεμβρη να μεινουμε 4 μερες (3 βραδια) στην Μπρατισλαβα. Λεγαμε να παμε μια ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ. Να δοκιμασουμε την κουζινα τους και ισως αν προλαβουμε να παμε στο παλατι. Διαβαζω ομως εδω οτι δεν αξιζει για μερα η Βιεννη γιατι εχει πολλα πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις. Δεν αξιζει ουτε απλα για μια βολτα, εναν καφε, ενα φαγητο και ενα αξιοθεατο; Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδρομη απο Μπρατισλαβα που να αξιζει η μια μερα; Ας ειναι και μεσα στην Σλοβακια, δεν εχω κανενα προβλημα, να παρουμε το τρενο και να ταξιδεψουμε καπου ομορφα.
Εχω παει πριν χρονια απο Βουδαπεστη Βιεννη με λεωφορειο και αυτο που εχει μεινει πιο πολυ ειναι τα ομορφα χωρια που περασαμε στην Ουγγαρια και Αυστρια, οποτε δεν με νοιαζει τοσο πολυ η πολη της Βιεννης και τα απειρα αξιοθεατα της
Αν υπαρχει καποιο θεμα εδω που να εχει πληροφορεις για Μπρατισλαβα και εκδρομες με τρενο θα ηθελα πολυ να το διαβασω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ. Να δοκιμασουμε την κουζινα τους και ισως αν προλαβουμε να παμε στο παλατι. Διαβαζω ομως εδω οτι δεν αξιζει για μερα η Βιεννη γιατι εχει πολλα πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις. Δεν αξιζει ουτε απλα για μια βολτα, εναν καφε, ενα φαγητο και ενα αξιοθεατο;
Αρχικά καλώς ήρθες.

Εξαρτάται πως το βλέπει καθένας. Φυσικά και αξίζει, με 45 λεπτά μόνο απόσταση μεταξύ των δύο πόλεων προλαβαίνετε να κάνετε όσα σκέφτεστε.
Αν αξίζει περισσότερες μέρες η Βιέννη; Σαφώς, θέλει και ρώτημα; Τίποτα δε σας εμποδίζει αν σας αρέσει να την εντάξετε σε επόμενη εκδορμή. Επιλογές ειν' αυτές.

Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδρομη απο Μπρατισλαβα που να αξιζει η μια μερα; Ας ειναι και μεσα στην Σλοβακια, δεν εχω κανενα προβλημα, να παρουμε το τρενο και να ταξιδεψουμε καπου ομορφα.
Σε παραπέμπω στο συγκεκριμένο post του φίλου @gio87 σχετικά με την ημερήσια εκδρομή του από Bratislava σε Trnava. Στην ίδια ιστορία θα δεις και τη δική μου εμπειρία σχετικά με την εκδρομή που σκέφτεσαι να κάνεις, Μπρατισλάβα και Βιέννη. ;)
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Αρχικά καλώς ήρθες.

Εξαρτάται πως το βλέπει καθένας. Φυσικά και αξίζει, με 45 λεπτά μόνο απόσταση μεταξύ των δύο πόλεων προλαβαίνετε να κάνετε όσα σκέφτεστε.
Αν αξίζει περισσότερες μέρες η Βιέννη; Σαφώς, θέλει και ρώτημα; Τίποτα δε σας εμποδίζει αν σας αρέσει να την εντάξετε σε επόμενη εκδορμή. Επιλογές ειν' αυτές.



Σε παραπέμπω στο συγκεκριμένο post του φίλου @gio87 σχετικά με την ημερήσια εκδρομή του από Bratislava σε Trnava. Στην ίδια ιστορία θα δεις και τη δική μου εμπειρία σχετικά με την εκδρομή που σκέφτεσαι να κάνεις, Μπρατισλάβα και Βιέννη. ;)
Σε ευχαριστω πολυ!!!Ηταν ο,τι ακριβως εψαχνα! Τοσο θα κατσουμε και εμεις οποτε θα ακολουθησουμε τα χναρια σας!!!
Να εισαι καλα!!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Εχουμε κλεισει αρχες δεκεμβρη να μεινουμε 4 μερες (3 βραδια) στην Μπρατισλαβα. Λεγαμε να παμε μια ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ.
Για μένα το καλύτερο πράγμα στη Βιέννη ήταν οι βόλτες στο κέντρο της. Τα αξιοθέατα της τα βρήκα απογοητευτικα και υπερκοστολογημενα σε αστείο βαθμό. Σας παροτρύνω κι εγώ με την σειρά μου να πάτε να βολταρετε στο κέντρο, να δοκιμάσετε τα φαγητά τους, να πιείτε καφέ και θα πάρετε καλή γεύση της πόλης. Το κέντρο της εξάλλου είναι μικρό.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Γεια σας! Διαβασα τα περισσοτερα θεματα για Μπρατισλαβα αλλα ακομα δεν σχηματισα γνωμη. Εχουμε κλεισει αρχες δεκεμβρη να μεινουμε 4 μερες (3 βραδια) στην Μπρατισλαβα. Λεγαμε να παμε μια ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ. Να δοκιμασουμε την κουζινα τους και ισως αν προλαβουμε να παμε στο παλατι. Διαβαζω ομως εδω οτι δεν αξιζει για μερα η Βιεννη γιατι εχει πολλα πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις. Δεν αξιζει ουτε απλα για μια βολτα, εναν καφε, ενα φαγητο και ενα αξιοθεατο; Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδρομη απο Μπρατισλαβα που να αξιζει η μια μερα; Ας ειναι και μεσα στην Σλοβακια, δεν εχω κανενα προβλημα, να παρουμε το τρενο και να ταξιδεψουμε καπου ομορφα.
Εχω παει πριν χρονια απο Βουδαπεστη Βιεννη με λεωφορειο και αυτο που εχει μεινει πιο πολυ ειναι τα ομορφα χωρια που περασαμε στην Ουγγαρια και Αυστρια, οποτε δεν με νοιαζει τοσο πολυ η πολη της Βιεννης και τα απειρα αξιοθεατα της
Αν υπαρχει καποιο θεμα εδω που να εχει πληροφορεις για Μπρατισλαβα και εκδρομες με τρενο θα ηθελα πολυ να το διαβασω.
Μπορεις να πας εδω για καποιες ωρες αξιζει. Πας με αστικο απο Μπρατισλαβα.
Château de Devin · 10, Muránská 1050, 841 10 Bratislava-Devín, Slovaquie
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Για μένα το καλύτερο πράγμα στη Βιέννη ήταν οι βόλτες στο κέντρο της. Τα αξιοθέατα της τα βρήκα απογοητευτικα και υπερκοστολογημενα σε αστείο βαθμό. Σας παροτρύνω κι εγώ με την σειρά μου να πάτε να βολταρετε στο κέντρο, να δοκιμάσετε τα φαγητά τους, να πιείτε καφέ και θα πάρετε καλή γεύση της πόλης. Το κέντρο της εξάλλου είναι μικρό.
τελεια, σε ευχαριστω πολυ!!!

Μπορεις να πας εδω για καποιες ωρες αξιζει. Πας με αστικο απο Μπρατισλαβα.
Château de Devin · 10, Muránská 1050, 841 10 Bratislava-Devín, Slovaquie
Ευχαριστω πολυυυυ!!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Γεια σας! Διαβασα τα περισσοτερα θεματα για Μπρατισλαβα αλλα ακομα δεν σχηματισα γνωμη. Εχουμε κλεισει αρχες δεκεμβρη να μεινουμε 4 μερες (3 βραδια) στην Μπρατισλαβα. Λεγαμε να παμε μια ημερησια στην Βιεννη, πιο πολυ για να δουμε την διαδρομη με το τρενο και να κανουμε μια βολτα στη πολυ. Να δοκιμασουμε την κουζινα τους και ισως αν προλαβουμε να παμε στο παλατι. Διαβαζω ομως εδω οτι δεν αξιζει για μερα η Βιεννη γιατι εχει πολλα πραγματα να δεις και δεν προλαβαινεις. Δεν αξιζει ουτε απλα για μια βολτα, εναν καφε, ενα φαγητο και ενα αξιοθεατο; Εχετε να προτεινετε καποια αλλη εκδρομη απο Μπρατισλαβα που να αξιζει η μια μερα; Ας ειναι και μεσα στην Σλοβακια, δεν εχω κανενα προβλημα, να παρουμε το τρενο και να ταξιδεψουμε καπου ομορφα.
Εχω παει πριν χρονια απο Βουδαπεστη Βιεννη με λεωφορειο και αυτο που εχει μεινει πιο πολυ ειναι τα ομορφα χωρια που περασαμε στην Ουγγαρια και Αυστρια, οποτε δεν με νοιαζει τοσο πολυ η πολη της Βιεννης και τα απειρα αξιοθεατα της
Αν υπαρχει καποιο θεμα εδω που να εχει πληροφορεις για Μπρατισλαβα και εκδρομες με τρενο θα ηθελα πολυ να το διαβασω.
Μονοημερη ευκολα στη Βιεννη παρα σ αλλο μερος...μεσα σε 1 μερα μπορειτε να δειτε απ εξω ολα τα αξιοθεατα της,να κατσετε για καφε και να πατε στις χριστουγεννιατικες αγορες...με τα λεωφορεια της flixbus ή της regiojet εχει φθηνα εισιτηρια και πολυ βολικα ωραρια δρομολογιων
 

marita78

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Μονοημερη ευκολα στη Βιεννη παρα σ αλλο μερος...μεσα σε 1 μερα μπορειτε να δειτε απ εξω ολα τα αξιοθεατα της,να κατσετε για καφε και να πατε στις χριστουγεννιατικες αγορες...με τα λεωφορεια της flixbus ή της regiojet εχει φθηνα εισιτηρια και πολυ βολικα ωραρια δρομολογιων
Ευχαριστω για την απαντηση! Απο ο,τι διαβασα και εγω εκει κατεληξα.....απλα πρεπει να οργανωσω λιγο την ημερησια αυτη για να μη χασουμε πολυ χρονο στο ψαξιμο. Προτεινεις καποια συγκεκριμενη διαδρομη; Εχεις παει Βιεννη εσυ; Αρα συμφερει καλυτερα λεωφορειο ε; Σκεφτομουν να παμε με τρενο κι να γυρισουμε με λεωφορειο, θελουμε πολυ να μπορουμε σε τρενο βασικα για αυτο.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Ευχαριστω για την απαντηση! Απο ο,τι διαβασα και εγω εκει κατεληξα.....απλα πρεπει να οργανωσω λιγο την ημερησια αυτη για να μη χασουμε πολυ χρονο στο ψαξιμο. Προτεινεις καποια συγκεκριμενη διαδρομη; Εχεις παει Βιεννη εσυ; Αρα συμφερει καλυτερα λεωφορειο ε; Σκεφτομουν να παμε με τρενο κι να γυρισουμε με λεωφορειο, θελουμε πολυ να μπορουμε σε τρενο βασικα για αυτο.
Δες εδώ
RegioJet | Train & bus tickets ή Bus travel through Europe | FlixBus
το λεωφορείο είναι πιο φτηνό και το πήρα από
Bratislava Central Bus Station · Bratislava, Slovaquie
εισιτήρια από το apps, απλά πας την προηγούμενη ημέρα για αυτοψία του χώρου γιατί είναι τεράστιος σταθμός κάτω από εμπορικό κέντρο για να βρεις την ρεμίζα που φεύγει.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.501
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom