Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα,
Αν και είμαι μέλος εδώ και πολύ καιρό σας γράφω για πρώτη μου φορά.
Θα ήθελα την βοήθειά σας σχετικά με ένα ταξίδι στην Βιέννη που θα κάνω το Πάσχα.
Δε θα ρωτήσω για αξιοθέατα και τι άλλο μπορώ να κάνω εκεί γιατί έχει ήδη γραφτεί πολλές φορές!
Σκέφτομαι να πάω αυθημερόν και στην Μπρατισλάβα αλλά δεν έχω πολλές μέρες στην διάθεσή μου...με λίγα λόγια φτάνω Μεγάλη Παρασκευή Βράδυ στην Βιέννη και επιστρέφω Δευτέρα βράδυ (21:00 αναχώρηση).
Προτείνετε να μείνω μόνο Βιέννη ή να "πεταχτώ" και μια βόλτα στην Μπρατισλάβα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
μονο βιεννη..οι μερες ειναι λιγες και η βιεννη εχει τοσα πολλα να δεις!
bratislava πας next time!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Welcome, σου μετεφερα το ποστ στο σωστο φορουμ και οι μερες ειναι ελαχιστες, μεινε να απολαυσεις τη Βιεννη.
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Ταυτιζομαι απολυτα με τον προλαλησαντα και τις προλαλησασες , προτεινω και εγω αποκλειστικα και μονο Βιεννη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
+1 κι εγώ .




.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Σας ευχαριστώ όλους.
Ξέρει κανένας εαν λόγω Πάσχα θα είναι κλειστά κάποια αξιοθέατα?
Οπότε την δεύτερη ερώτηση: "να πάω με τρένο η με catamaran στην Μπρατισλάβα?" να μην μπώ στον κόπο την κάνω ε???
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Οπότε την δεύτερη ερώτηση: "να πάω με τρένο η με catamaran στην Μπρατισλάβα?" να μην μπώ στον κόπο την κάνω ε???
σου ειπαν 5 ατομα να μην πας μπρατισλαβα γιατι οι μερες ειναι λιγες και να μεινεις μονο βιεννη..και επιμενεις??
 

tiganitos

Member
Μηνύματα
65
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Λεω για Καμενα Βουρλα
Ταξίδι-Όνειρο
Διαστημα
με 47 ευρω μας πηρε ενα μαυρο αμαξακι 4 ατομα απο το αεροδρομιο της Αυστριας και μας πηγε εξω απο το ξενοδοχειο μας στη Μπρατισλαβα και οταν φυγαμε μας πηγε Βιεννη στο ξενοδοχειο με 10 ευρω παραπανω γιατι ηταν λιγο μακρια οποτε αν θες να πας Μπρατισλαβα πηγαινε την πρωτη μερα εχω τη καρτα του νομιζω αν γουσταρεις θα σου δωσω τα στοιχεια του σε μηνυμα,και αν δεν εχεις κλεισει Μπρατισλαβα hotel ψαξε στο booking για apartment residence κορυφαιο.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
σου ειπαν 5 ατομα να μην πας μπρατισλαβα γιατι οι μερες ειναι λιγες και να μεινεις μονο βιεννη..και επιμενεις??
Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν σέβομαι την γνώμη σας,πρίν 2 χρόνια 100 άτομα μου λέγανε να μην πάω στο Πακιστάν αλλά εγώ πήγα και έμεινα και 400 μέρες!
Παρ'όλα αυτά θα μείνω μόνο Βιέννη.
Μπρατισλάβα θα πάω κατευθείαντην επόμενη φορά (νά'ναι καλά η blue air που έχει πολύ φθηνές πτήσεις απο Βουκουρέστι-Βιέννη)
Ξέρω είμαι λίγο ανάποδος!
Σας ευχαριστώ
 

pix_lax82

Member
Μηνύματα
89
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Βορειος Κορέα
Στην Βιέννη μολις πας δεν θα θές να φύγεις!!!!!!

Ειναι εκπληκτικά !!!

Καλά να περάσεις.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν σέβομαι την γνώμη σας,πρίν 2 χρόνια 100 άτομα μου λέγανε να μην πάω στο Πακιστάν αλλά εγώ πήγα και έμεινα και 400 μέρες!
Παρ'όλα αυτά θα μείνω μόνο Βιέννη.
Μπρατισλάβα θα πάω κατευθείαντην επόμενη φορά (νά'ναι καλά η blue air που έχει πολύ φθηνές πτήσεις απο Βουκουρέστι-Βιέννη)
Ξέρω είμαι λίγο ανάποδος!
Σας ευχαριστώ
vasilis_emm, ζήτησες τη γνώμη των μελών, κάποιοι σου την είπαν, η απόφαση όμως είναι αποκλειστικά δική σου - όπως σωστά είπες.

Μπορείς να μείνεις στη Βιέννη (και καλά θα κάνεις και κατά τη δική μου άποψη), αυτό όμως τίποτα δεν σ' εμποδίζει απ' το να κάνεις μια ημερήσια βόλτα στη Μπρατισλάβα. Είναι μόνο 85 χλμ., το γρήγορο τραίνο κάνει μιά ώρα (φεύγει απ' τον άλλο τον σταθμό - όχι τον νότιο), φεύγεις νωρίς το πρωί, επισκέπτεσαι το ιστορικό κέντρο της πόλης, το κάστρο, το ποτάμι, ότι γουστάρεις τέλος πάντων, παίρνεις και μια εικόνα απ' τα κατάλοιπα του άλλοτε "υπαρκτού" σοσιαλισμού, και παίρνεις το απόγευμα (εκεί κατά τις 4-4:30 το απόγευμα - δε θυμάμαι τις ώρες ακριβώς, μπορείς να το ψάξεις) το μικρό τοπικό τραίνο της επιστροφής, ένα μικρό βαγόνι όλο κι όλο που θυμίζει τράμ μιας άλλης εποχής, φτάνεις στα σύνορα με την Αυστρία με μια διαδρομή μέσα από πυκνό δάσος και κρυμμένα χωριουδάκια, αλλάζεις στο αντίστοιχο αυστριακό τοπικό που περνά μέσα από λιβάδια, χωριά, δίπλα απ' τις αυλές των σπιτιών - σαν τοπικό λεωφορείο, το ποτάμι, και βιώνεις μιαν εμπειρία που μερικές στιγμές θυμίζει ανάλογες εκείνων με το κίτρινο τραίνο του Μέλανα Δρυμού στη Γερμανία ή του ιδίου χρώματος το αντίστοιχο των Πυρηναίων στη Γαλλία.

Κι αν τα βήματά σου σε φέρουν αργούτσικα, 9-9:30 το βράδυ στο κέντρο, εκεί γύρω απ' την Όπερα σε αναζήτηση εστιατορίου και τα περισσότερα κλείνουν ή έχουν κλείσει, κι έχεις βαρεθεί τα βούρστ, τα σνίτζελ και τα γκούλας, μπορεί νά'χεις την τύχη να γευτείς έναν απ' τους νοστιμότερους γύρους (ντονέρ) που έχεις δοκιμάσει στη ζωή σου - από κάποιον πλανόδιο, κι έτσι νά'χεις ολοκλήρώσει μια μέρα αλλιώτικη που σίγουρα θα θυμάσαι.

Μπορεί... λέω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.292
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom