Αυστρία Σλοβακία Πληροφορίες για ταξίδι Βιεννη-Μπρατισλάβα

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν σέβομαι την γνώμη σας,πρίν 2 χρόνια 100 άτομα μου λέγανε να μην πάω στο Πακιστάν αλλά εγώ πήγα και έμεινα και 400 μέρες!
δεν καταλαβες μαλλον..δεν σου λεμε να μην πας μπρατισλαβα γενικα και αοριστα γιατι δεν αξιζει..πολλα απο τα μελη (μεσα σε αυτα και εγω) την εχουν επισκεφτει και εχουν να πουν μονο τα καλυτερα!ειναι πολυ ομορφη πολη και σιγουρα αξιζει μια επισκεψη..το θεμα δεν ειναι η μπρατισλαβα αυτη καθ' εαυτη, αλλα ο ελαχιστος χρονος που εχεις για την βιεννη, ο οποιος ειναι απαγορευτικος για οποιαδηποτε μονοημερη εκδρομη..
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν σέβομαι την γνώμη σας,πρίν 2 χρόνια 100 άτομα μου λέγανε να μην πάω στο Πακιστάν αλλά εγώ πήγα και έμεινα και 400 μέρες!
Παρ'όλα αυτά θα μείνω μόνο Βιέννη.
Μπρατισλάβα θα πάω κατευθείαντην επόμενη φορά (νά'ναι καλά η blue air που έχει πολύ φθηνές πτήσεις απο Βουκουρέστι-Βιέννη)
Ξέρω είμαι λίγο ανάποδος!
Σας ευχαριστώ
Ως Ευρωπαίος, δε νομίζω πως μπορείς να συγκρίνεις τη εμπειρία του Πακιστάν με αυτή της Μπρατισλάβας! Δεν έχω πάει Μπρατισλάβα αλλά μου έχουν πει δεν πολυαξίζει για πάνω από 1-2 μέρες, οπότε λογικό μου ακούγεται να θέλεις να ‘πεταχτείς’ από Βιέννη. Στη θέση σου όμως θα έμενα να χορτάσω την πρωτεύουσα της Αυστρίας. Ήταν εκεί η πρώτη φορά που βγήκα εξωτερικό στα 22 μου και δεν μπορώ να ξεχάσω το σοκ μου το πρώτο βράδυ που σταμάτησε αυτοκίνητο μπροστά στο Κοινοβούλιο τους επειδή περίμενα , πεζή, να περάσω απέναντι και ενώ το φανάρι γι’αυτούς ήταν πράσινο! Πόλη πανέμορφη, αριστοκρατική, με ένα ήσυχο, κλασσάτο δυναμισμό. Καλά να περάσεις!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σκέφτομαι να πάω αυθημερόν και στην Μπρατισλάβα αλλά δεν έχω πολλές μέρες στην διάθεσή μου...με λίγα λόγια φτάνω Μεγάλη Παρασκευή Βράδυ στην Βιέννη και επιστρέφω Δευτέρα βράδυ (21:00 αναχώρηση).
Προτείνετε να μείνω μόνο Βιέννη ή να "πεταχτώ" και μια βόλτα στην Μπρατισλάβα?
Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Μπορείς να κάνεις άνετα μια μικρή εκδρομούλα στη Μπρατισλάβα είτε με τραίνο είτε με συνδυασμό καταμαράν-τρένο (πήγαινε-έλα), έστω και με το χρόνο που διαθέτεις στη Βιέννη.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική πάμε χ μέρες για να χαρούμε, νιώσουμε μια πόλη. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής, ο ελάχιστος χρόνος που διαθέτουμε δυστυχώς καθιστά απαγορευτικές τις πολυήμερες διακοπές, οπότε κάπως πρέπει να προσαρμόζουμε το ταξιδιωτικό μας ημερολόγιο ώστε να αποκομίζουμε αρκετές και ξεχωριστές παραστάσεις. 'Αλλωστε είτε 3 είτε 5 είτε 10 μέρες διαθέσεις σε κάποια ξεχωριστή πόλη όπως η Βιέννη μόνο μια μυρωδιά θα πάρεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτε σπαταλώντας κάποιες ώρες να δεις και λίγο Σλοβακία.
Πέρισυ πήγα για πρώτη φορά Λονδίνο και ξεναγήθηκα στην πόλη μόλις 5 ώρες (την επόμενη μέρα είχα πτήση για Ισλανδία)... δεν μπορώ να πω ότι ήταν χάσιμο χρόνου, εμπειρίες και παραστάσεις αποκομίζεις έστω και με μικρές ταξιδιωτικές παρακάμψεις.
Ελπίζω να ξαναεπισκεφτώ κάποια στιγμή το Λονδίνο, αλλά ακόμα και αν δεν μπορέσω/δε βρω χρόνο μπορώ να πω ότι πήρα μια πολύ πολύ μικρή γεύση...
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ως Ευρωπαίος, δε νομίζω πως μπορείς να συγκρίνεις τη εμπειρία του Πακιστάν με αυτή της Μπρατισλάβας! Δεν έχω πάει Μπρατισλάβα αλλά μου έχουν πει δεν πολυαξίζει για πάνω από 1-2 μέρες, οπότε λογικό μου ακούγεται να θέλεις να ‘πεταχτείς’ από Βιέννη. Στη θέση σου όμως θα έμενα να χορτάσω την πρωτεύουσα της Αυστρίας. Ήταν εκεί η πρώτη φορά που βγήκα εξωτερικό στα 22 μου και δεν μπορώ να ξεχάσω το σοκ μου το πρώτο βράδυ που σταμάτησε αυτοκίνητο μπροστά στο Κοινοβούλιο τους επειδή περίμενα , πεζή, να περάσω απέναντι και ενώ το φανάρι γι’αυτούς ήταν πράσινο! Πόλη πανέμορφη, αριστοκρατική, με ένα ήσυχο, κλασσάτο δυναμισμό. Καλά να περάσεις!
Ναι η αλήθεια είναι οτι το Πακιστάν δεν συγκρίνεται!!
Τέλος πάντων και στην Ρουμανία σταματάνε τα αυτοκίνητα στους πεζούς, κάτι που μου έκανε εντύπωση (για Ρουμανία). Εαν θέλεις πάντως πληροφορίες για Ρουμανια-Τρανσυλβάνια (επειδή την έχεις σαν επόμενο ταξίδι) ίσως μπορώ να σε βοηθήσω (δουλεύω εδώ και 6 μήνες στη Ρουμανία και ξέρω κάποια ωραία μέρη).
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Μπορείς να κάνεις άνετα μια μικρή εκδρομούλα στη Μπρατισλάβα είτε με τραίνο είτε με συνδυασμό καταμαράν-τρένο (πήγαινε-έλα), έστω και με το χρόνο που διαθέτεις στη Βιέννη.
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τη λογική πάμε χ μέρες για να χαρούμε, νιώσουμε μια πόλη. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής, ο ελάχιστος χρόνος που διαθέτουμε δυστυχώς καθιστά απαγορευτικές τις πολυήμερες διακοπές, οπότε κάπως πρέπει να προσαρμόζουμε το ταξιδιωτικό μας ημερολόγιο ώστε να αποκομίζουμε αρκετές και ξεχωριστές παραστάσεις. 'Αλλωστε είτε 3 είτε 5 είτε 10 μέρες διαθέσεις σε κάποια ξεχωριστή πόλη όπως η Βιέννη μόνο μια μυρωδιά θα πάρεις, δεν έχεις να χάσεις τίποτε σπαταλώντας κάποιες ώρες να δεις και λίγο Σλοβακία.
Πέρισυ πήγα για πρώτη φορά Λονδίνο και ξεναγήθηκα στην πόλη μόλις 5 ώρες (την επόμενη μέρα είχα πτήση για Ισλανδία)... δεν μπορώ να πω ότι ήταν χάσιμο χρόνου, εμπειρίες και παραστάσεις αποκομίζεις έστω και με μικρές ταξιδιωτικές παρακάμψεις.
Ελπίζω να ξαναεπισκεφτώ κάποια στιγμή το Λονδίνο, αλλά ακόμα και αν δεν μπορέσω/δε βρω χρόνο μπορώ να πω ότι πήρα μια πολύ πολύ μικρή γεύση...
Μου άρεσε η απάντησή σου!
Σ'ευχαριστώ ακόμη κι αν δεν πάω (γιατί ακόμα το σκέφτομαι!)
Συμφωνώ, γιατί αντίστοιχα έχω πάει κι εγώ για 3-4 ώρες στο Μπαχρέιν και όντως άξιζε,κάτι έχει μείνει..
Όπως και να'χει δεν υπάρχει σωστό και λάθος...μόνο πράξεις και συνέπειες.
Χαιρετώ...
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εχω και γω το ιδιο διλλημα με σενα....παω 4 βραδια βιεννη και σκεφτομαι να πεταχτω για 5-6 ωρες Μπρατισλαβα..ισα ισα να παρω μια γευση απ την παλια πολη...λεωφορεια δεν πανε εκδρομες Μπρατισλαβα?το τραινο απο ποιο σταθμο το παιρνουμε στη Βιεννη?απο το σταθμο στη Μπρατισλαβα ειναι ευκολο να μεταβεις στην παλια πόλη?ευχαριστω
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
εχω και γω το ιδιο διλλημα με σενα....παω 4 βραδια βιεννη και σκεφτομαι να πεταχτω για 5-6 ωρες Μπρατισλαβα..ισα ισα να παρω μια γευση απ την παλια πολη...λεωφορεια δεν πανε εκδρομες Μπρατισλαβα?το τραινο απο ποιο σταθμο το παιρνουμε στη Βιεννη?απο το σταθμο στη Μπρατισλαβα ειναι ευκολο να μεταβεις στην παλια πόλη?ευχαριστω
Δες εδώ για το πώς:

Travel to Bratislava from Vienna, Prague, Budapest - How to get to Bratislava?

Μόλις βγείς απ' το σταθμό, περνάς την πλατεία μπροστά και το δρόμο στην απέναντι πλευρά. Υπάρχει λεωφορείο, δυό-τρείς στάσεις είναι, το κάνεις και με τα πόδια, κάπου 10 λεπτά. Ρωτάς κάποιον και σου δείχνει την κατεύθυνση.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
εχω και γω το ιδιο διλλημα με σενα....παω 4 βραδια βιεννη και σκεφτομαι να πεταχτω για 5-6 ωρες Μπρατισλαβα..ισα ισα να παρω μια γευση απ την παλια πολη...λεωφορεια δεν πανε εκδρομες Μπρατισλαβα?το τραινο απο ποιο σταθμο το παιρνουμε στη Βιεννη?απο το σταθμο στη Μπρατισλαβα ειναι ευκολο να μεταβεις στην παλια πόλη?ευχαριστω
Απ'ότι ξέρω υπάρχει τρένο που κάνει μια ώρα περίπου και απο εκεί πέρνεις τραμ και φτάνεις στο κέντρο εύκολα.Απο το αεροδρόμιο υπάρχει επίσης τρόπος αλλά δε θυμάμαι εαν είναι με τρένο η Bus.
Γενικά ρωτάς και βρίσκεις τρόπο το θέμα είναι εαν έχεις χρόνο.
Εκεί που ρωτούσα βρέθηκα να δίνω και συμβουλές!!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ευχαριστω,οποιαδηποτε πληροφορια για ενα 5-6ωρο στην Μπρατισλαβα δεκτη
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ναι η αλήθεια είναι οτι το Πακιστάν δεν συγκρίνεται!!
Τέλος πάντων και στην Ρουμανία σταματάνε τα αυτοκίνητα στους πεζούς, κάτι που μου έκανε εντύπωση (για Ρουμανία). Εαν θέλεις πάντως πληροφορίες για Ρουμανια-Τρανσυλβάνια (επειδή την έχεις σαν επόμενο ταξίδι) ίσως μπορώ να σε βοηθήσω (δουλεύω εδώ και 6 μήνες στη Ρουμανία και ξέρω κάποια ωραία μέρη).
Μα καλά να σταματήσουν ενώ ήταν πράσινο για τα οχήματα αλλά μπροστά στην Βουλή τους; :shock: Σοκ πραγματικά! Φαντάσου εδώ να σταματάνε μπροστά στη Βουλή τα αυτοκίνητα για να περάσει ο πεζός απέναντι! Αδιανόητο! Όταν με το καλό βρεθείς μπροστά στη Βουλή τους(παρεπιπτόντως, υπέροχο κτίριο αρχαιοελληνικής αρχιτεκτονικής), δες τον δρόμο και θυμήσου με!
Αααα, ευχαριστώ πάρα πολύ για Ρουμανία, φεύγω Δευτέρα του Πάσχα, θα σου στείλω πμ για πληροφορίες!
 

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ο σταθμος που φευγουν τα τραινα για μπρατισλαβα ειναι ο sudbahnof διπλα σχεδον απο το belvedere.πηγα βιεννη φεβρουαριο για 4 βραδια και με λιγο τρεξιμο καταφερα να παω και μια βολτα στη μπρατισλαβα χωρις να κανω καμια εκπτωση στη βιεννη.αν ειναι στο πραγραμμα σου λοιπον το belvedere πας πρωτα εκει(το oberes ειναι αυτο που αξιζει) και μετα πας μπρατισλαβα.5-6 ωριτσες ειναι ερκετες.το απογευμα θα εισαι πισω.και βεβαια ακομα και αν δεν σου αρεσει η κλασικη μουσικη οπωσδηποτε να δεις ενα κονσερτο η οπερα.καλα να περασεις
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Αααα, ευχαριστώ πάρα πολύ για Ρουμανία, φεύγω Δευτέρα του Πάσχα, θα σου στείλω πμ για πληροφορίες!

Μέχρι την Μεγ. Παρασκευή θα μπορώ να σου απαντήσω (Βιέννη δε θα πάρω το laptop).
Απλά για να ξέρεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom