ΗΠΑ Πληροφορίες για Los Angeles

panel8385

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα,

Μήπως έχετε δοκιμάσει το tour για Los Angeles με τη Big Bus Tour Company (για Ηop On/Hop Off μιλάω). Αν όχι έχετε κάποια να προτείνετε που θα μπορούμε να δούμε αρκετά αξιοθέατα σε μία μέρα (δεν λέω όλα διότι γνωρίζω ότι είναι αδύνατο για LA).

Ευχαριστώ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Κάποιο tour με τα hop on - hop off λεωφορεία δεν έκανα. Κι εμείς 1,5 μέρα είχαμε στο Λος Άντζελες. Πήγαμε τη μια μέρα Disneyland και την άλλη μέχρι το μεσημέρι Santa Monica.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα θεματικά πάρκα (Universal, Disneyland, Knott's κλπ) θα πρότεινα να περπατήσετε τη Sunset/Hollywood Boulevard και μετά να κατευθυνθείτε προς Santa Monica. Νομίζω αυτά είναι τα 2 χαρακτηριστικά μέρη του Λος Άντζελες. ;)

Απ'ότι είδα, δεν τα συνδυάζει αυτά κάποια από τις δύο διαδρομές του Big Bus...
 

Rafa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα και από εμένα. Θα ηθελα την βοήθεια σας για Λος Άντζελες. Σε ποια περιοχη να κλείσω για ξενοδοχειο εχω μπερδευτη γιατι ο καθένας λεει και αλλη περιοχη
 

Natalie_

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Σίγουρα μια βόλτα στο walk of fame. Από εκεί υπάρχουν κάτι tour buses που σε γυρνάνε να δεις τα σπίτια διάσημων, πολύ πλάκα!
Μετά σίγουρα universal studios. Είναι λίγο ακριβούτσικα αλλά σίγουρα αξίζει.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Τσέκαρε και τα στούντιο της Warner bross.αν σε ενδιαφέρει να δέις πραγματικά studio και όχι θεματικό πάρκο με τρενάκια αξίζει. Και είναι σαφώς οικονομικοτερα.
 

casabel

Member
Μηνύματα
18
Likes
15
καλημερα κ καλη χρονια.

Εμεις για οικονομικά κλείσαμε στο "Dunes Inn" στο Wilshire κ μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι .
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα και από εμένα. Θα ηθελα την βοήθεια σας για Λος Άντζελες. Σε ποια περιοχη να κλείσω για ξενοδοχειο εχω μπερδευτη γιατι ο καθένας λεει και αλλη περιοχη
Εξαρτάται από αρκετά πράγματα. Πόσο καιρό θα μείνετε, τι θέλετε να δείτε, αν έχετε αυτοκίνητο η όχι.
 

Rafa

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Εξαρτάται από αρκετά πράγματα. Πόσο καιρό θα μείνετε, τι θέλετε να δείτε, αν έχετε αυτοκίνητο η όχι.
Στο Λος Άντζελες θα μεινουμε 3.4 μερες. Αν ειναι καλυτερα με αυτοκίνητο θα παρουμε. Απλως εχω καταλαβει οτι ειναι λιγο περίπλοκη η μετακίνηση.
Θα παμε 26 μερες. Κουβα. Μεξικό. Μιαμι. Ορλαντο. Λας Βέγκας. Λος Άντζελες και Νεα Υόρκη
 

pepakos

Member
Μηνύματα
158
Likes
404
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,
Επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς θα επισκεφτώ το Los Angeles τον Σεπτέμβριο για 4 νύχτες.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με το θέμα της διαμονής? Ποιες περιοχές να προτιμήσω, ποιες να αποφύγω κλπ? Αυτοκίνητο θα έχουμε δικό μας.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα,
Επαναφέρω λίγο το θέμα, καθώς θα επισκεφτώ το Los Angeles τον Σεπτέμβριο για 4 νύχτες.
Μπορείτε να με βοηθήσετε με το θέμα της διαμονής? Ποιες περιοχές να προτιμήσω, ποιες να αποφύγω κλπ? Αυτοκίνητο θα έχουμε δικό μας.
΄Εχω μείνει αρκετές φορές στην ευρύτερη περιοχή του Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης(Contemporary Art) και πιστεύω ότι είναι καλή και βολική περιοχή.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Καλησπέρα είμαι έτοιμος για το πρώτο μου ταξίδι στο Λος Άντζελες και Λας βεγκας. Έχω κλείσει ξενοδοχείο στο ΛΑ. Wilshire το dunes inn hotel που αναφέρθηκε πιο πανω.
Και κάπου εδώ έρχεται η πιο κρίσιμη ερώτηση παντού διαβάζω και ακούω ότι ΜΟΝΟ με αυτοκίνητο μπορούμε να μετακινηθουμε.
Τελικά είναι τόσο άχρηστα τα μμμ και τα uber/lyft???
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι σαν τη νέα Υόρκη/Μανχάταν αλλά πραγματικά είναι τόσο άσχημα τα λεωφορεία και το μετρό???
Αν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη από προσωπική εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα του. Θα έχω στη διάθεσή μου 9 ολόκληρες μέρες οπότε πιστεύω θα έχω αρκετό χρόνο για να υποστώ και λίγη κούραση στα μμμ ώστε να ρίξω λίγο το μπάτζετ μου.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα είμαι έτοιμος για το πρώτο μου ταξίδι στο Λος Άντζελες και Λας βεγκας. Έχω κλείσει ξενοδοχείο στο ΛΑ. Wilshire το dunes inn hotel που αναφέρθηκε πιο πανω.
Και κάπου εδώ έρχεται η πιο κρίσιμη ερώτηση παντού διαβάζω και ακούω ότι ΜΟΝΟ με αυτοκίνητο μπορούμε να μετακινηθουμε.
Τελικά είναι τόσο άχρηστα τα μμμ και τα uber/lyft???
Καταλαβαίνω ότι δεν είναι σαν τη νέα Υόρκη/Μανχάταν αλλά πραγματικά είναι τόσο άσχημα τα λεωφορεία και το μετρό???
Αν υπάρχει κάποιος που να έχει άποψη από προσωπική εμπειρία ας μου δώσει τα φώτα του. Θα έχω στη διάθεσή μου 9 ολόκληρες μέρες οπότε πιστεύω θα έχω αρκετό χρόνο για να υποστώ και λίγη κούραση στα μμμ ώστε να ρίξω λίγο το μπάτζετ μου.
Τα uber/lyft είναι βολικό και βρίσκεις πανεύκολα, απλά επειδή συνήθως οι αποστάσεις είναι τεράστιες, το κόστος δεν είναι χαμηλό.
Επειδή οι αποστάσεις ξαναλέω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και υπάρχει και αρκετή κίνηση, τα ΜΜΜ παίρνουν πολλή ώρα και θέλουν κι αλλαγές. Και γενικά δεν εξυπηρετούν όλες τις περιοχές. Διαδρομες των 15-20 λεπτών με το αυτοκίνητο μπορεί να θέλουν 1:30 ώρα με τα ΜΜΜ. Το χειρότερο πρόβλημα ωστόσο είναι ότι είναι βρώμικα και συναντάς πάρα πολλους άστεγους/ναρκομανείς/"περίεργους" τύπους που αναζητούν μπελάδες. Μου εχει τυχει να βγάλουν λεπίδα μέσα στο μετρό μερα μεσημερι κ να είναι έτοιμοι να πλακωθουν, να καπνίζουν τσιγαριλικια, να είναι με κατεβασμένα παντελόνια κι άλλα ωραια...Δεν αισθάνθηκα ποτέ ασφαλής στα ΜΜΜ, εκτός αν ήταν κάποιο "τοπικό" λεωφορείο, σε αναβαθμισμένες γειτονιές όπως το Culver City. Γενικά δε θα δεις στα ΜΜΜ ούτε φοιτητές, ούτε businessmen κλπ όπως πχ στη ΝΥ. Είναι τελείως διαφορετική η εικόνα εκεί, δεν την έχω ξαναδεί πουθενά σε τέτοιο βαθμό.
Γενικά η γκλαμουρια και η λάμψη που νομίζει ο περισσότερος κόσμος ότι έχει το ΛΑ...δεν υπάρχει. Ή τέλος πάντων συνυπάρχει και η ΑΚΡΩΣ αντίθετη εικόνα,μπορεί κ σε διπλανά στενά. Είναι πόλη τεράστιων αντιθέσεων κι ανισοτήτων.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom