ΗΠΑ Πληροφορίες για Los Angeles

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Τα uber/lyft είναι βολικό και βρίσκεις πανεύκολα, απλά επειδή συνήθως οι αποστάσεις είναι τεράστιες, το κόστος δεν είναι χαμηλό.
Επειδή οι αποστάσεις ξαναλέω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και υπάρχει και αρκετή κίνηση, τα ΜΜΜ παίρνουν πολλή ώρα και θέλουν κι αλλαγές. Και γενικά δεν εξυπηρετούν όλες τις περιοχές. Διαδρομες των 15-20 λεπτών με το αυτοκίνητο μπορεί να θέλουν 1:30 ώρα με τα ΜΜΜ. Το χειρότερο πρόβλημα ωστόσο είναι ότι είναι βρώμικα και συναντάς πάρα πολλους άστεγους/ναρκομανείς/"περίεργους" τύπους που αναζητούν μπελάδες. Μου εχει τυχει να βγάλουν λεπίδα μέσα στο μετρό μερα μεσημερι κ να είναι έτοιμοι να πλακωθουν, να καπνίζουν τσιγαριλικια, να είναι με κατεβασμένα παντελόνια κι άλλα ωραια...Δεν αισθάνθηκα ποτέ ασφαλής στα ΜΜΜ, εκτός αν ήταν κάποιο "τοπικό" λεωφορείο, σε αναβαθμισμένες γειτονιές όπως το Culver City. Γενικά δε θα δεις στα ΜΜΜ ούτε φοιτητές, ούτε businessmen κλπ όπως πχ στη ΝΥ. Είναι τελείως διαφορετική η εικόνα εκεί, δεν την έχω ξαναδεί πουθενά σε τέτοιο βαθμό.
Γενικά η γκλαμουρια και η λάμψη που νομίζει ο περισσότερος κόσμος ότι έχει το ΛΑ...δεν υπάρχει. Ή τέλος πάντων συνυπάρχει και η ΑΚΡΩΣ αντίθετη εικόνα,μπορεί κ σε διπλανά στενά. Είναι πόλη τεράστιων αντιθέσεων κι ανισοτήτων.
Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια κατάσταση. Με άγχωσες αρκετά μπορώ πω. Άρα να ψάξω για αμάξι για όλες τις μέρες ή θεωρείς ότι με το uber θα μπορέσω να εξυπηρετηθω για κάποιες μέρες ειδικα όταν θα έχω να πάω μόνο σε ένα ή δυο προορισμούς μονο;;;;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια κατάσταση. Με άγχωσες αρκετά μπορώ πω. Άρα να ψάξω για αμάξι για όλες τις μέρες ή θεωρείς ότι με το uber θα μπορέσω να εξυπηρετηθω για κάποιες μέρες ειδικα όταν θα έχω να πάω μόνο σε ένα ή δυο προορισμούς μονο;;;;
Το αμάξι στο LA είναι ευκολία. Ειδικά μετά κορωνοιου ο κόσμος στα ΜΜΜ είναι πιο παράξενος γενικά στις πόλεις της δυτικής ακτής. Αν όχι φόβο, θα αισθανθείτε μια ανασφάλεια ειδικά αν πάρετε μέσα προς και από το Downtown. Συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε ο @Earth Citizen.

Εφόσον έχετε δωρεάν πάρκινγκ το πιο βολικό θα ήταν να νοικιάζατε για όλη τη διαμονή σας, καθότι η πόλη δεν είναι περπατησιμη και λογικά θα χρειάζεστε μέσο ακόμη και για να βγείτε για φαγητό. Επίσης να ξέρετε ότι δύσκολα να σας φάει ολόκληρη μέρα να δείτε κάποια περιοχή, πέραν ίσως των παραθαλάσσιων κομματιών η κανενός studio/park. Με 9 μέρες θα κοιτούσα μήπως πηγαίνατε και κάπου άλλου τριγύρω.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Το Λος Άνζελες αποτέλεσε για εμένα απλά μια ενδιάμεση στάση σε άλλο ταξίδι, και σε αυτό έμεινα 1 βράδυ στο πήγαινε και 1,5 μέρα στο γύρνα. Λόγω της πολύ σύντομης παραμονής μου, επέλεξα να κινηθώ με τα ΜΜΜ και να μη νοικιάσω αυτοκίνητο.

Θα συμφωνήσω με την Earth Citizen και τον marquis για τις προτροπές τους στο αυτοκίνητο. Όπως είπε η Earth Citizen, η πόλη είναι πραγματικά αχανής, όπως μπορείς να διαπιστώσεις και από το Google Maps. Πέρα από το downtown, δες τις απόστάσεις από το κέντρο του Malibu / Anaheim / Huntington. Αν βάλεις και το San Bernardino, μιλάμε για μια πόλη στο μέγεθος της Αττικής.

Το μετρό δεν είναι τόσο βολικό και εκτεταμένο όπως τα Ευρωπαϊκά. Από την άλλη, για τα λεωφορεία οι χρόνοι αναμονής είναι (ενδεχομένως αρκετά) μεγάλοι και, όπως είπε και η Earth Citizen, πολύ συχνά θα χρειάζεσαι να αλλάξεις δρομολόγιο.

Στην ιδιοσυγκρασία των κατοίκων το αυτοκίνητο είναι πολύ ψηλά, ίσως και αυτό να έχει συμβάλλει στην "απαξίωση", αν μπορώ να το πω έτσι, των ΜΜΜ.

Εμένα δεν μου έτυχαν περιστατικά όπως της Earth Citizen, αν και έβλεπες κάμποσες περίεργες φάτσες. Όμως έμεινα ελάχιστα, οπότε δεν έχω τόσες εμπειρίες από τη μετακίνηση στην πόλη.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Τα uber/lyft είναι βολικό και βρίσκεις πανεύκολα, απλά επειδή συνήθως οι αποστάσεις είναι τεράστιες, το κόστος δεν είναι χαμηλό.
Επειδή οι αποστάσεις ξαναλέω είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και υπάρχει και αρκετή κίνηση, τα ΜΜΜ παίρνουν πολλή ώρα και θέλουν κι αλλαγές. Και γενικά δεν εξυπηρετούν όλες τις περιοχές. Διαδρομες των 15-20 λεπτών με το αυτοκίνητο μπορεί να θέλουν 1:30 ώρα με τα ΜΜΜ. Το χειρότερο πρόβλημα ωστόσο είναι ότι είναι βρώμικα και συναντάς πάρα πολλους άστεγους/ναρκομανείς/"περίεργους" τύπους που αναζητούν μπελάδες. Μου εχει τυχει να βγάλουν λεπίδα μέσα στο μετρό μερα μεσημερι κ να είναι έτοιμοι να πλακωθουν, να καπνίζουν τσιγαριλικια, να είναι με κατεβασμένα παντελόνια κι άλλα ωραια...Δεν αισθάνθηκα ποτέ ασφαλής στα ΜΜΜ, εκτός αν ήταν κάποιο "τοπικό" λεωφορείο, σε αναβαθμισμένες γειτονιές όπως το Culver City. Γενικά δε θα δεις στα ΜΜΜ ούτε φοιτητές, ούτε businessmen κλπ όπως πχ στη ΝΥ. Είναι τελείως διαφορετική η εικόνα εκεί, δεν την έχω ξαναδεί πουθενά σε τέτοιο βαθμό.
Γενικά η γκλαμουρια και η λάμψη που νομίζει ο περισσότερος κόσμος ότι έχει το ΛΑ...δεν υπάρχει. Ή τέλος πάντων συνυπάρχει και η ΑΚΡΩΣ αντίθετη εικόνα,μπορεί κ σε διπλανά στενά. Είναι πόλη τεράστιων αντιθέσεων κι ανισοτήτων.
Ποσο ακριβης η περιγραφη σου! Ολοι φαντάζονται τη λαμψη των αστεριων στο Λ.Α. κι εγω που εμενα στο χολυγουντ ,νομιζες οτι βρισκοσουν καπου στην ανατολικη Ευρωπη απλα ειχε και εγχρωμους! Οι αστεγοι δε απειροι...
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Πραγματικά δεν περίμενα τέτοια κατάσταση. Με άγχωσες αρκετά μπορώ πω. Άρα να ψάξω για αμάξι για όλες τις μέρες ή θεωρείς ότι με το uber θα μπορέσω να εξυπηρετηθω για κάποιες μέρες ειδικα όταν θα έχω να πάω μόνο σε ένα ή δυο προορισμούς μονο;;;;
Μπορείς να κάνεις πρώτα το πρόγραμμά σου, να έχεις μια ιδέα τι θες να επισκεφτείς κ μετά να δεις για πόσες μέρες θα χρειαστείς αμάξι κι αν χρειάζεται, ή αν το uber έχει παραπάνω νόημα. Για αμάξι να ψάξεις από νωρίς πάντως.

Ισχύει αυτό που λέει ο @Nikos1986 , όλοι κυκλοφορούν με αμάξι οπότε τα ΜΜΜ είναι απαξιωμένα. Και προ κορωνοιου περίπου ίδια κατάσταση επικρατούσε αλλά όντως τώρα ίσως είναι λίγο χειρότερα. Έχω μείνει περί τους 3 μήνες συνολικά σε όλες τις επισκέψεις μου, οπότε θεωρώ πως έχω μια αρκετά αντιπροσωπευτική εικόνα, η οποία μ έχει εκπλήξει πάρα πολύ καθώς ούτε σε άλλες μεγαλουπόλεις της Αμερικής δεν την έχω συναντήσει σε τέτοιο βαθμό.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Ειναι παρα πολλες οι 9 μερες για Λ.Α . εχει τοσα ομορφα και ενδιαφέροντα μερη τριγυρω για να μεινεις ολες εκει.το Σαν Φραν ειναι ερωτάς! ομορφη φιλικη και ακρως ενδιαφερουσα πολη.
Καλα τα λενε το Λος ειναι ετσι φτιαγμενο και απλωμένο που χωρις αμαξι εισαι χαμένος. και αν θα μπεις στη διαδικασία να νοικιάσεις εκμεταλλεύσου το και πηγαινε και αλλου.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Προσυπογράφω με τους παραπάνω. Η διαφορά του 2019 με το 2022 είναι χαοτική για τα ΜΜΜ. Εάν έχεις σκοπό να μείνεις 9 μέρες στο Λος Άντζελες τότε το αμάξι είναι η μόνη λύση.

Αλλά θα πρότεινα να σπάσεις τις 9 μέρες του ΛΑ, πέρα από μια βόλτα Malibu/Venice beach, Hollywood, Griffith Observatory, Beverly Hills άντε και Warner Bros studios, δεν έχει να προσφέρει περισσότερα η πόλη, θα σε κουράσουν οι αποστάσεις τις είτε με ΜΜΜ είτε με αμάξι. Τόσα ωραία μέρη έχει η Καλιφόρνια.
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Ποσο ακριβης η περιγραφη σου! Ολοι φαντάζονται τη λαμψη των αστεριων στο Λ.Α. κι εγω που εμενα στο χολυγουντ ,νομιζες οτι βρισκοσουν καπου στην ανατολικη Ευρωπη απλα ειχε και εγχρωμους! Οι αστεγοι δε απειροι...
Αν θυμάμαι καλά από τότε που έψαχνα για το Λος Άντζελες, αυτό που φανταζόμαστε ως "Hollywood" από τον κινηματογράφο είναι το "Beverly Hills". Το (σημερινό) Hollywood είναι υποβαθμισμένη συνοικία...
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
239
Likes
1.275
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Αν θυμάμαι καλά από τότε που έψαχνα για το Λος Άντζελες, αυτό που φανταζόμαστε ως "Hollywood" από τον κινηματογράφο είναι το "Beverly Hills". Το (σημερινό) Hollywood είναι υποβαθμισμένη συνοικία...
Ετσι ακριβως ειναι,Ευτυχως αξιζαν με τα χιλια τα Universal Studios,που γιαυτο αλλωστε εγινε η σταση στο Λ.Α.
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
101
Likes
62
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος Η.Π.Α.
Πραγματικά οι εμπειρίες σας είναι διαφωτιστικες 100%. Έβαλα 9 μέρες στο Λ.Α. γιατί υπολόγιζα να είμαι χωρίς αμάξι. Πήρα λοιπόν την απόφαση και θα κλείσω αυτοκίνητο (alamo 6-15/10 9 μερες 700€ είναι οκ????). Παίζουν φτηνότερα??? Οπότε σίγουρα με τα χέρια και τα πόδια μου λυμένα θα κάνω κάποια ημερήσια εκδρομή. Λύστε μου σας παρακαλώ κι αυτή την απορία. Που θα μπορούσα να πάω αλλά όχι σε πόλη (π.χ σαν ντιεγκο) αλλά σε εξοχή ώστε να δω λίγο και τη φυσική ομορφιά της περιοχής ή κάποια διαδρομή με το αυτοκίνητο όπως πχ αυτή μεταξύ Σάντα Μόνικα μαλιμπου.

@Earth Citizen @Kyriakao
@Nikos1986 @orestcrete @marquis

Σας ευχαριστώ πολύ όλους αλλά και έναν έναν ξεχωριστά γιατί με βγάζετε από πολύ δύσκολη θέση.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πραγματικά οι εμπειρίες σας είναι διαφωτιστικες 100%. Έβαλα 9 μέρες στο Λ.Α. γιατί υπολόγιζα να είμαι χωρίς αμάξι. Πήρα λοιπόν την απόφαση και θα κλείσω αυτοκίνητο (alamo 6-15/10 9 μερες 700€ είναι οκ????). Παίζουν φτηνότερα??? Οπότε σίγουρα με τα χέρια και τα πόδια μου λυμένα θα κάνω κάποια ημερήσια εκδρομή. Λύστε μου σας παρακαλώ κι αυτή την απορία. Που θα μπορούσα να πάω αλλά όχι σε πόλη (π.χ σαν ντιεγκο) αλλά σε εξοχή ώστε να δω λίγο και τη φυσική ομορφιά της περιοχής ή κάποια διαδρομή με το αυτοκίνητο όπως πχ αυτή μεταξύ Σάντα Μόνικα μαλιμπου.
Ψάξε και στο priceline.com , βλέπω για τις ίδιες ημερομηνίες αυτοκίνητα που ξεκινάνε από 500 ευρώ.

Palm springs, Joshua tree national park, santa barbara είναι καλές ιδέες για ημερήσιες εκδρομές. Και το San Diego είναι περίπου 2,5 ώρες, προλαβαίνεις σε 1 μέρα να δεις ocean beach, pacific beach, la jolla και να γυρίσεις πίσω.
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.002
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Πήρα λοιπόν την απόφαση και θα κλείσω αυτοκίνητο (alamo 6-15/10 9 μερες 700€ είναι οκ????). Παίζουν φτηνότερα???
Με ασφάλεια μέσα μου φαίνονται καλά. Παρόμοια περίοδο με εσένα, το 2019, είχαμε κλείσει στην Ουάσινγκτον με Avis για 4 μέρες γύρω στα 250-300 ευρώ αν θυμάμαι καλά (και με λίγο καλύτερη ισοτιμία). Μπορεί να σου δώσουν και αυτοκινητάρα να οδηγήσεις (Mustang, Camaro, Challenger κλπ). Και το αυτόματο δεν είναι τίποτα, το συνηθίζεις από την πρώτη μέρα.

Οπότε σίγουρα με τα χέρια και τα πόδια μου λυμένα θα κάνω κάποια ημερήσια εκδρομή.
Αυτό μην το θεωρείς δεδομένο. Άλλο αν η πόλη έχει θέμα με τις μετακινήσεις, άλλο αν είναι αδιάφορη. Υπάρχουν μουσεία παγκόσμιας κλάσης και για κάθε γούστο (Getty, LACMA, USC με Natural History Museum & Science Center, κάπου πήρε και το μάτι μου και ότι στο Petersen Automotive Museum εκτίθεται και το DeLorean), το Griffith Park, η Pasadena με τις εγκαταστάσεις του Huntington, γνωστές οδικές αρτηρίες για βόλτες και ψώνια (Rodeo Drive, Sunset Boulevard, Hollywood Boulevard), και θεματικά πάρκα στα οποία μία μέρα δεν φτάνει (Disneyland, Universal Studios, Knott's Berry).

Λύστε μου σας παρακαλώ κι αυτή την απορία. Που θα μπορούσα να πάω αλλά όχι σε πόλη (π.χ σαν ντιεγκο) αλλά σε εξοχή ώστε να δω λίγο και τη φυσική ομορφιά της περιοχής ή κάποια διαδρομή με το αυτοκίνητο όπως πχ αυτή μεταξύ Σάντα Μόνικα μαλιμπου.
Το San Diego, όπως είπε και ο orestcrete, δεν είναι άσκημη ιδέα αν τελικά οι 9 μέρες βγουν πολλές. Η οδήγηση ανατολικά γύρω από Palm Springs θα σου δώσει μια γεύση από την έρημο Mojave, ενώ από την άλλη το road trip προς το San Francisco είναι η κλασσικότερη διαδρομή με αμάξι στην Καλιφόρνια. Προφανώς δεν προλαβαίνεις να το κάνεις όλο, μέσα σε 1 μέρα.

Επίσης έχω δει ωραίες φωτογραφίες και από το νησί Santa Catalina, νότια από το Λος Άντζελες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom