ΗΠΑ Πληροφορίες για Los Angeles

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Με ασφάλεια μέσα μου φαίνονται καλά. Παρόμοια περίοδο με εσένα, το 2019, είχαμε κλείσει στην Ουάσινγκτον με Avis για 4 μέρες γύρω στα 250-300 ευρώ αν θυμάμαι καλά (και με λίγο καλύτερη ισοτιμία). Μπορεί να σου δώσουν και αυτοκινητάρα να οδηγήσεις (Mustang, Camaro, Challenger κλπ). Και το αυτόματο δεν είναι τίποτα, το συνηθίζεις από την πρώτη μέρα.



Αυτό μην το θεωρείς δεδομένο. Άλλο αν η πόλη έχει θέμα με τις μετακινήσεις, άλλο αν είναι αδιάφορη. Υπάρχουν μουσεία παγκόσμιας κλάσης και για κάθε γούστο (Getty, LACMA, USC με Natural History Museum & Science Center, κάπου πήρε και το μάτι μου και ότι στο Petersen Automotive Museum εκτίθεται και το DeLorean), το Griffith Park, η Pasadena με τις εγκαταστάσεις του Huntington, γνωστές οδικές αρτηρίες για βόλτες και ψώνια (Rodeo Drive, Sunset Boulevard, Hollywood Boulevard), και θεματικά πάρκα στα οποία μία μέρα δεν φτάνει (Disneyland, Universal Studios, Knott's Berry).


Επίσης έχω δει ωραίες φωτογραφίες και από το νησί Santa Catalina, νότια από το Λος Άντζελες.
Το 2019 βέβαια με το 2022 απέχουν έτη φωτός και ως προς τις γενικότερες τιμές και ως προς την ισοτιμία. Εδώ σκέφτομαι τιμή Γενάρη 2022 Mitsubishi Outlander $110 για 3 μέρες και σε πιάνει ίλιγγος με τις τωρινές τιμές, πόσο μάλλον του 2019.

Επίσης, άμα δεις πόσο έχουν πάει τα εισιτήρια για Santa Catalina για 1 ώρα διαδρομή θα φρίξεις. Τον φετινό Απρίλιο το κοιτούσα και δεν άξιζε για ημερήσια εκδρομή, πάλι επέλεξα Σαν Ντιέγκο. Και νομίζω δεν πάει και αμάξι εκεί.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Πραγματικά οι εμπειρίες σας είναι διαφωτιστικες 100%. Έβαλα 9 μέρες στο Λ.Α. γιατί υπολόγιζα να είμαι χωρίς αμάξι. Πήρα λοιπόν την απόφαση και θα κλείσω αυτοκίνητο (alamo 6-15/10 9 μερες 700€ είναι οκ????). Παίζουν φτηνότερα??? Οπότε σίγουρα με τα χέρια και τα πόδια μου λυμένα θα κάνω κάποια ημερήσια εκδρομή. Λύστε μου σας παρακαλώ κι αυτή την απορία. Που θα μπορούσα να πάω αλλά όχι σε πόλη (π.χ σαν ντιεγκο) αλλά σε εξοχή ώστε να δω λίγο και τη φυσική ομορφιά της περιοχής ή κάποια διαδρομή με το αυτοκίνητο όπως πχ αυτή μεταξύ Σάντα Μόνικα μαλιμπου.
Δεν ξέρω πόσες μέρες έχεις συνολικά αλλά σε εκείνο κομμάτι του πλανήτη μπορείς να κάνεις ένα απο τα πιο ωραία road trip του κόσμου. Πόσο κρίμα να σπαταλίσεις χρήμα και ημέρες για το L.A.
Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει. Θα σου δώσω μερικές ιδέες και κρίνεις εσύ.
Απο L.A και Santa Monica πας όλο παραλιακά ως Carmel by the Sea και φτάνεις San Francisco. Κορυφαία διαδρομή με θέα συνέχεια τον Ειρηνικό. Απο S.F συνεχίζεις πας Yosemite Park, Sequoia Park, Death Valley και φτάνεις Las Vegas. Απο L.V πας Grand Canyon, Antelop Canyon ή και Monument Valley.
Άπειρα χιλιόμετρα; Ναι. Αλλά αξίζει άπειρα.
Αν έχεις 2 βδομάδες γίνεται. Διαφορετικά παραλείπες το S.F και το Yosemite και προσανατολίζεσαι ανατολικότερα.
Ξέρω δεν είναι αυτό που είχες στο μυαλό σου αλλά αυτή είναι η δουλειά μας εδώ...:haha:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Δεν ξέρω πόσες μέρες έχεις συνολικά αλλά σε εκείνο κομμάτι του πλανήτη μπορείς να κάνεις ένα απο τα πιο ωραία road trip του κόσμου. Πόσο κρίμα να σπαταλίσεις χρήμα και ημέρες για το L.A.
Δεν ξέρω αν έχεις ψάξει. Θα σου δώσω μερικές ιδέες και κρίνεις εσύ.
Απο L.A και Santa Monica πας όλο παραλιακά ως Carmel by the Sea και φτάνεις San Francisco. Κορυφαία διαδρομή με θέα συνέχεια τον Ειρηνικό. Απο S.F συνεχίζεις πας Yosemite Park, Sequoia Park, Death Valley και φτάνεις Las Vegas. Απο L.V πας Grand Canyon, Antelop Canyon ή και Monument Valley.
Άπειρα χιλιόμετρα; Ναι. Αλλά αξίζει άπειρα.
Αν έχεις 2 βδομάδες γίνεται. Διαφορετικά παραλείπες το S.F και το Yosemite και προσανατολίζεσαι ανατολικότερα.
Ξέρω δεν είναι αυτό που είχες στο μυαλό σου αλλά αυτή είναι η δουλειά μας εδώ...:haha:
Ακριβώς το αντίθετο από ότι νομίζεις συμβαίνει. Αυτό είχα στο μυαλό μου όταν άρχισα να ψάχνω για ταξιδι στη δυτική ακτή. Όμως υπήρχαν κάποιοι παράμετροι που δε μου επέτρεπαν να το κάνω έτσι ακριβώς. Οπότε επέλεξα να κάνω κάτι πιο απλο και εύκολο από το να μην πάω καθόλου. Κάποια στιγμή θα γίνει και roadtrip και τότε θα έχω αποκτήσει και μια πρώτη επαφή με το τόπο.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Εμείς επιστρέψαμε από Λος Άντζελες τον Μάιο,θα σου πω την δική μας εμπειρία με τα μέσα μαζικής .Μια ημέρα αποφασίσαμε μόνο να πάμε βόλτα στην πόλη μόνοι μας ,χωρίς τους φίλους μας που είχαν αυτοκίνητο,διαλέξαμε 2-3 μέρη που θέλαμε να δούμε και ταλαιπωρήθηκαμε αφάνταστα πολύ ,κουράστηκαμε τόσο πολύ και είπαμε ποτέ ξανά μόνο με αυτοκίνητο.
Δν είδα όλο σου το ποστ αν θα επισκεφθείτε και άλλα μέρη αλλά αξίζει πολύ το San Diego ,μετανιώσαμε που δν μείναμε ένα βράδυ εκεί.Και επίσης Καλιφόρνια χωρίς San Franscisco και πέριξ δεν λέει ,όπως επίσης και τα πάρκα αλλά εκεί θέλει σίγουρα αυτοκίνητο .Εκτός και αν βρείτε φθηνές πτήσεις για να πάτε έστω San Fransisco είναι κρίμα να το χάσετε
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Ρε παιδιά με το φαγητό τι γίνεται στο λος Άντζελες;; πολύ μεξικάνικο παίζει, τάκος και τέτοια. Εμείς που είμαστε της νεοϋορκεζικης σχολής και τρώμε πίτσα και στεϊκ θα μείνουμε νηστικοί;;;
Πείτε καμιά γνώμη για φτηνό stakehouse ή πίτσα με το κομμάτι.
Υ.γ για μπεργκεραδικα και φαστ φουντ έχω τα βασικά υπόψιν μου.(in&out κτλ)
 
Last edited:

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
Ακόμη μια ερώτηση στους πιο έμπειρους. Είδα στις "εικονες" του Δουση για μια πόλη φάντασμα των καουμποηδων ονόματι calico που είναι δύο ώρες μακριά απο λος Άντζελες. Θα ήθελα να πάω σαν εκδρομή μια μέρα. Να πάω λοιπόν εκεί ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο πιο κοντινό προορισμό τέτοιου είδους;;;;
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Ακόμη μια ερώτηση στους πιο έμπειρους. Είδα στις "εικονες" του Δουση για μια πόλη φάντασμα των καουμποηδων ονόματι calico που είναι δύο ώρες μακριά απο λος Άντζελες. Θα ήθελα να πάω σαν εκδρομή μια μέρα. Να πάω λοιπόν εκεί ή έχετε να μου προτείνετε κάποιο πιο κοντινό προορισμό τέτοιου είδους;;;;
η calico είναι ωραία επιλογή αλλά αν είναι στον δρόμο σου. Νομίζω είναι προτιμότερο να πας san diego,εκτός αν το έχεις ήδη στο πρόγραμμά σου.
Σε κάθε περίπτωση την calico την είχα εντάξει στο πρόγραμμά μου επιστρέφοντας από las vegas που ήταν κενή μέρα. Έχω γράψει επιπλέον πληροφορίες και στην ιστορία για το εκεί ταξίδι μου.

ΗΠΑ - California-Grand Canyon-Las Vegas
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
η calico είναι ωραία επιλογή αλλά αν είναι στον δρόμο σου. Νομίζω είναι προτιμότερο να πας san diego,εκτός αν το έχεις ήδη στο πρόγραμμά σου.
Σε κάθε περίπτωση την calico την είχα εντάξει στο πρόγραμμά μου επιστρέφοντας από las vegas που ήταν κενή μέρα. Έχω γράψει επιπλέον πληροφορίες και στην ιστορία για το εκεί ταξίδι μου.

ΗΠΑ - California-Grand Canyon-Las Vegas
Δυστυχώς δεν έκανα καλο υπολογισμό στις μέρες που διεθεσα σε λος Άντζελες και λας βεγκας και έτσι έχω 9 ολόκληρες μέρες στο Λ.Α. οπότε θέλω να κάνω δύο ημερήσιες εκδρομές. Η μία θα είναι σαν ντιεγκο και τώρα κοιτάω για τη δεύτερη που σίγουρα θα περιέχει το καλικο. Επίσης δε θα πάω σε κάποιο θεματικό πάρκο στούντιο για να φάω μια μέρα μου εκει.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Δυστυχώς δεν έκανα καλο υπολογισμό στις μέρες που διεθεσα σε λος Άντζελες και λας βεγκας και έτσι έχω 9 ολόκληρες μέρες στο Λ.Α. οπότε θέλω να κάνω δύο ημερήσιες εκδρομές. Η μία θα είναι σαν ντιεγκο και τώρα κοιτάω για τη δεύτερη που σίγουρα θα περιέχει το καλικο. Επίσης δε θα πάω σε κάποιο θεματικό πάρκο στούντιο για να φάω μια μέρα μου εκει.
σε θεματικό πάρκο άντε να το καταλάβω, αλλά στα wb studios γιατί να μην πας? δεν βλέπεις ταινίες σειρές? είναι αμιγώς studio χωρίς roller coaster κτλ...
τσέκαρε για μονοήμερη και το joshua tree national park
 

hlmer32

Member
Μηνύματα
99
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος Η.Π.Α.
σε θεματικό πάρκο άντε να το καταλάβω, αλλά στα wb studios γιατί να μην πας? δεν βλέπεις ταινίες σειρές? είναι αμιγώς studio χωρίς roller coaster κτλ...
τσέκαρε για μονοήμερη και το joshua tree national park
Δεν πάω μόνος μου αλλά μαζί με τη μητέρα μου όποτε ακόμα και τα στούντιο σε εκείνη δε θα λένε τίποτα. Άσ πούμε ο καναπές από το καφέ στα φιλαράκια για αυτή θα είναι απλά ένα σκηνικό οπότε δεν έχει νόημα δε θα έχει ιδέα τι βλέπει. Τώρα όσο για Τζόσουα τρι το έχω στα υπόψιν αλλά δεν είμαι σίγουρος αν έχει κάτι το ενδιαφέρον να παρουσιάσει εκτός από λίγους κακτους.οπως έγραφες και στη ιστορία σου ένα σχετικά αδιάφορο περιβάλλον.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom