Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Nα συμπληρώσω ότι αυτό που μου έκανε την μοναδική ίσως έντονα αρνητική εντύπωση είναι ότι οι περισσότερες εκκλησίες είχαν εισιτήριο για την είσοδο. Το θεωρώ τραγικό να πρέπει να πληρώσεις για να εισέλθεις σε έναν χριστιανικό ναό
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.102
Nα συμπληρώσω ότι αυτό που μου έκανε την μοναδική ίσως έντονα αρνητική εντύπωση είναι ότι οι περισσότερες εκκλησίες είχαν εισιτήριο για την είσοδο. Το θεωρώ τραγικό να πρέπει να πληρώσεις για να εισέλθεις σε έναν χριστιανικό ναό
Υπαρχει συνδυαστικο εισιτηριο για ολες τις εκκλησιες της Βενετιας που ειχα βγαλει πολυ φθηνα για εναν χρονο.
Κατα τα αλλα αν υπαρχουν εργα τεχνης η επισκεψη ειναι δωρεαν μονο στις λειτουργιες σε πολλες χωρες, με ακριβοτερη εισοδο που εχω δει στον Καθεδρικο του Canterbury.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Υπαρχει συνδυαστικο εισιτηριο για ολες τις εκκλησιες της Βενετιας που ειχα βγαλει πολυ φθηνα για εναν χρονο.
Κατα τα αλλα αν υπαρχουν εργα τεχνης η επισκεψη ειναι δωρεαν μονο στις λειτουργιες σε πολλες χωρες, με ακριβοτερη εισοδο που εχω δει στον Καθεδρικο του Canterbury.
Πριν 10 χρόνια που είχα πάει Ρώμη, όλες ήταν δωρεάν. Συμφωνώ ότι είναι γενικό φαινόμενο, αλλά αυτό δεν δικαιολογείται τουλάχιστον με βάση τις αρχές του Χριστιανισμού.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.102
Πριν 10 χρόνια που είχα πάει Ρώμη, όλες ήταν δωρεάν. Συμφωνώ ότι είναι γενικό φαινόμενο, αλλά αυτό δεν δικαιολογείται τουλάχιστον με βάση τις αρχές του Χριστιανισμού.
Η περιηγηση στα εργα τεχνης δεν εχει σχεση με τη λατρεια ουτε το δογμα. Οποιος θελει μπορει να παει σε λειτουργια δωρεαν σε ολες τις εκκλησιες (εγω παω δωρεαν στον εσπερινο στο Canterbury) και δεν θα δει καμια ατραξιον, αλλα η τουριστικη εμπειρια εχει αλλες απαιτησεις για φωτογραφηση και βαβουρα και προστατευονται οι πιστοι ετσι.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.493
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Ρε μάγκες έχει μπει φόρος εισόδου από 3 έως 10€ στη Βενετία από 16 Ιανουαρίου η έχει πάρει αναβολή;
Όχι πήρε αναβολή θα καθυστερήσει τουλάχιστον 6 μήνες λέει εδώ All You Need To Know About The Venice Tourist Tax - Venezia Autentica
Υπάρχουν τοπικές αντιδράσεις για την επιβολή του...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Έχει μπει. Τέλη Δεκέμβρη που πήγαμε, πληρώσαμε από 3,5 ευρώ το άτομο το βράδυ. Εξαρτάται νομίζω από την κατηγορία του ξενοδοχείου
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Έχει μπει. Τέλη Δεκέμβρη που πήγαμε, πληρώσαμε από 3,5 ευρώ το άτομο το βράδυ. Εξαρτάται νομίζω από την κατηγορία του ξενοδοχείου
Αυτό είναι φόρος διαμονής, ο χρήστης κάνει λόγο για φόρο εισόδου στη Βενετία που θα ισχύει για όσους την επισκέπτονται αλλά δεν διανυκτερεύουν σε κάποιο από τα ξενοδοχεία της.
 

Joanfairy

Member
Μηνύματα
80
Likes
62
Καλησπερα!
10-14 Μαιου παμε Βενετια! Θα ηθελα tips και προτασεις για φαγητο ποτο και γενικα συμβουλες. Σκεφτομαι να μην ξοδεψουμε πολυ χρονο σε μουσεια και γενικα εσωτερικους χωρους. Θα ηθελα να περπατησουμε οσο περισσοτερο γινεται την πολη και να την ευχαριστηθουμε. Απο αξιοθεατα λεω μηπως μπουμε san marco και ανεβουμε στο καμπαναριο. Και μπουρανο θελω πολυ να παμε για λιγες ωρες. Οσοι εχετε παει τι λετε?τι αξιζει να δουμε και να κανουμε?η γονδολα αξιζει δεδομενου οτι στοιχιζει αρκετα?
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
η γόνδολα αξίζει με χίλια, επίσης το παλάτι του δογη είσοδο
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
την βολτα με την γονδολα θα την κανετε οπως και να εχει.Το ξερω εχει 80 ευρω ακατεβατα ,αλλα η εμπειρια θα σας αποζημιωσει η γαληνη και η μαγεια που θα νιωσετε μεσα στο νερο.Ας ειναι οσο τουριστικο θελει ,τουριστες και εσεις ειστε ετσι κι αλλιως δε νομιζω οτι ειστε Βενετσιανοι μια φορα θα το κανετε ειναι must εμπειρια.Μπορει να υπαρχει και η επιλογη κατι traghetti με 2 ευρω αλλα ειναι για 4 λεπτα γυρω γυρω δεν αξιζει καθολου.
Τip αποφευγετε σαν το διαολο το λιβανι να την παρετε πρωινες ωρες με νταλα ηλιο εχει παρα πολυ κοσμο,ζεστη και χανετε ολη η μαγεια και η ατμοσφαιρα .Να κανετε την βολτα λιγο πριν το ηλιοβασιλεμα εκει 6-7 ,οπου και θα στε σχεδον μονοι και θα ναι και η πιο ρομαντικη ωρα ,εμεις επιλεξαμε τις γονδολες που ξεκινανε λιγο πριν το Ριαλτο.Προσοχη!!Οχι ομως μετα τη δυση γιατι το βραδυ εχει διπλασια τιμη!!

Για περισσοτερα διαβασε την σχεδον τελειωμενη μου σχετικα προσφατη ιστορια μου ;)


Ιταλία - Venezia και dolce vita στην πρωτεουσα της μοδας το Μιλανο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.017
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom