Ιταλία Πληροφορίες και πρόγραμμα για Βενετία

vitalogy

Member
Μηνύματα
53
Likes
19
:eek::eek:



Ω τέλεια! Και τι επιλογή έχουμε? Περπατάει η μικρή αλλά θα κουραστεί θα θέλει να κατσει/κοιμηθεί κτλ δεν γίνεται ..σε μάρσιπο δεν μπαίνει.. να την αφήσω σε γιαγιά δεν παίζει να μην την πάρω μαζί.. δεν έχω εναλλακτική? 😔😔
Θα ταλαιπωρηθείτε λίγο αλλά δεν το θεωρώ και τόσο αποτρεπτικό για να μην πάτε.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Αν και δεν είμαι γονέας, τα σενάρια που μπορώ να σκεφθώ είναι 2:
1. Αλλάζεις προορισμό (έχει τόσες ωραίες πόλεις η Ιταλία και ειδικά η βόρεια Ιταλία)
2. Επιστρατευεις την πιο ζεν πλευρά σου, κάνεις ασκήσεις ηρεμίας, φαντασιωνεσαι οτι είσαι και εσύ μια ντοπια Βενετσιανα που εχει μωρό (και πως θα λειτουργούσε στην καθημερινότητα της) και πας😊. Αποφεύγεις όσο μπορείς τις γέφυρες και χρησιμοποιείς λίγο παραπάνω τα βαπορετο. Καλό θα ήταν πάντως κατά τη γνώμη μου να υπάρχει και δεύτερος ενήλικας και να μην είσαι τελείως μόνη με το μωρό. Επίσης προσπάθησε το κατάλυμα σου να είναι κοντά στο Grand Canal και να έχει εύκολη πρόσβαση σε στάση βαπορετο
 
Last edited:

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!
Ολα αυτα, πιθανη βροχη, κρυο και πολλη υγρασια στανταρ και τα σκαλακια καθε λιγα μετρα με το καροτσι που ουτε βαλιτσα κανεις κουμαντο δεν αντιμετωπιζονται με υπομονη αλλα ειναι τα Παθη του Χριστου. Αν περιμενετε 2 χρονια να πεταξετε το καροτσι να το ευχαριστηθειτε και πατε με ευνοικο καιρο θα δειτε την πραγματικη Βενετια.
 

LOULOUTGAL

Member
Μηνύματα
145
Likes
106
Ταξίδι-Όνειρο
γαλλικη πολυνησια
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!
Για μενα που ειμαι γονεας και εχω παει Βενετια θα αγανακτήσετε, δεν βολευει.Κρίμα ειναι νατην καψεις γιατι ειναι πανεμορφη .Διαλεξε εναν αλλο προορισμο που θα μπορεις να κινηθεις ανετα με το καροτσι και αν βρεχει θα βαλεις το πλαστικο και τελος .Εγω σε αυτη την ηλικια ειχα παει Ρωμη ειχα μεινει διπλα στο Πανθεον και πηγαμε παντου με τα ποδια .
 

Evva88

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Ε επειδή πήγαμε ρώμη είπαμε να πάμε κάπου αλλού αλλα θα δουμε . Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!!
 

thanassis33

Member
Μηνύματα
118
Likes
463
Ε επειδή πήγαμε ρώμη είπαμε να πάμε κάπου αλλού αλλα θα δουμε . Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια!!
Μία παράμετρο που πρέπει ν λάβεις υπ' όψιν σου είναι ότι τον Δεκέμβριο αρκετές φορές η Βενετία πλημμυρίζει και κινείσαι πάνω σε διαδρόμους υπερυψωμένους (κάτι σαν τραπέζια) σχετικά στενούς. Τουλάχιστον έτσι ήταν τον Δεκέμβριο του 2019.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ε να αυτά σκέφτομαι και εγώ να εφοδιαστούμε με υπομονή και να μην μας αποτρέψει αυτό από το να μην πάμε.. η πλατεία του Αγίου Μάρκου είναι σχετικά καλή τοποθεσία? Επίσης όταν βρεις χρόνο αν μπορείς να με κατατοπίσεις το τι πρέπει να κάνουμε στην Βενετία..τα πιο must μέρη γιατί διαβάζω διαβάζω και άλλο τόσο μπερδεύομαι.. θέλουμε ένα 4ημερο να πάμε!!!!
Η Βενετία πραγματικά είναι μια πόλη που αξίζει να αφεθείς και να μην σκεφθείς τί είναι και τί δεν είναι must. Χώρια που το τί είναι και τί δεν είναι must έχει να κάνει και με τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός. Εάν ανήκεις στην κατηγορία του "φιλότεχνου", μπορώ από τώρα να σου πω πως ίσως το τετραήμερο να σου φανεί και πολύ λίγο με τόσες πινακοθήκες, galleries & μουσεία που έχει, τα οποία κρύβουν αληθινούς θησαυρούς (πάλι καλά που δεν είναι και χρονιά biennale το 2023). Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως τη βασιλική Αγίου Μάρκου και το Palazzo Ducale, αξίζει και πρέπει να τα επισκεφθείς. (Btw, να αγοράσεις skip the line εισιτήρια από tiqets ή άλλο site γιατί πραγματικά οι ουρές είναι μεγάλες- Οκ ίσως το Δεκέμβριο να είναι λίιιγο καλύτερα, αλλά και πάλι....). Προσωπικά, εάν αγαπάς την κλασσική (και ειδικά την αναγεννησιακή) ζωγραφική θα σου έλεγα να επισκεφθείς τη Gallerie dell'Academia με έργα πολλών Βενετσιάνων ζωγράφων, εάν είσαι της μοντέρνας τέχνης μην χάσεις τη συλλογή Peggy Guggenhelm, στο ομώνυμο μουσείο. Πάντως, στο τέλος αυτό που θα σου μείνει περισσότερο είναι η ατμόσφαιρα της πόλης, το περπάτημα στα στενάκια πλάι στα κανάλια, και οι γειτονιές της ειδικά οι απόκεντρες.
Για την περιοχή του Αγίου Μάρκου που με ρώτησες (φαντάζομαι για διαμονή ρώτησες) θα σου έλεγα ότι δεν είναι και η ιδανικότερη, αλλά όπως σου είπα και σε άλλο post, εάν αποφασίσεις να πας, λόγω του μωρού και του καροτσιού, κλείσε κοντά στο μεγάλο κανάλι, ανεξαρτήτως γειτονιάς και περιοχής. Να κοιτάς πάντα καλά το χάρτη στα υποψήφια καταλύματα που θα βλέπεις.
Εάν πάντως πας το Δεκέμβριο στη Βενετία θα σε ζηλεύω για ένα πράγμα: η πόλη πρέπει να είναι μια μαγεία με τις χριστουγεννιάτικα στολισμένες γέφυρες και τα φώτα που καθρεφτίζονται στα κανάλια. Εβλεπα πέρσι τα Χριστούγεννα στο netflix μια ιταλική σειρά, ρομαντική κομεντί, με τίτλο "I hate Christmas". Πραγματικά μου έφευγαν αναστεναγμοί σε κάθε εξωτερικό πλάνο της σειράς. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
Je déteste Noël (TV Series 2022– ) ⭐ 6.4 | Comedy, Romance
Η Βενετία βέβαια είναι κούκλα κάθε εποχή
 
Last edited:

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Πέρσι ήμουν στην Βενετία 27-31 Δεκεμβρίου και δεν μου έκανε καμία εντύπωση ο στολισμός της πόλης. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι η μαγεία της πόλης έιναι να χάνεσαι στα στενά της. Με καρότσα φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ ταλαίπωρη η φάση. Αν όμως θέλετε να πάτε όπως και δήποτε, σκεφτείτε την επιλογή του μάρσιπου.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Η Βενετία πραγματικά είναι μια πόλη που αξίζει να αφεθείς και να μην σκεφθείς τί είναι και τί δεν είναι must. Χώρια που το τί είναι και τί δεν είναι must έχει να κάνει και με τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός. Εάν ανήκεις στην κατηγορία του "φιλότεχνου", μπορώ από τώρα να σου πω πως ίσως το τετραήμερο να σου φανεί και πολύ λίγο με τόσες πινακοθήκες, galleries & μουσεία που έχει, τα οποία κρύβουν αληθινούς θησαυρούς (πάλι καλά που δεν είναι και χρονιά biennale το 2023). Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως τη βασιλική Αγίου Μάρκου και το Palazzo Ducale, αξίζει και πρέπει να τα επισκεφθείς. (Btw, να αγοράσεις skip the line εισιτήρια από tiqets ή άλλο site γιατί πραγματικά οι ουρές είναι μεγάλες- Οκ ίσως το Δεκέμβριο να είναι λίιιγο καλύτερα, αλλά και πάλι....). Προσωπικά, εάν αγαπάς την κλασσική (και ειδικά την αναγεννησιακή) ζωγραφική θα σου έλεγα να επισκεφθείς τη Gallerie dell'Academia με έργα πολλών Βενετσιάνων ζωγράφων, εάν είσαι της μοντέρνας τέχνης μην χάσεις τη συλλογή Peggy Guggenhelm, στο ομώνυμο μουσείο. Πάντως, στο τέλος αυτό που θα σου μείνει περισσότερο είναι η ατμόσφαιρα της πόλης, το περπάτημα στα στενάκια πλάι στα κανάλια, και οι γειτονιές της ειδικά οι απόκεντρες.
Για την περιοχή του Αγίου Μάρκου που με ρώτησες (φαντάζομαι για διαμονή ρώτησες) θα σου έλεγα ότι δεν είναι και η ιδανικότερη, αλλά όπως σου είπα και σε άλλο post, εάν αποφασίσεις να πας, λόγω του μωρού και του καροτσιού, κλείσε κοντά στο μεγάλο κανάλι, ανεξαρτήτως γειτονιάς και περιοχής. Να κοιτάς πάντα καλά το χάρτη στα υποψήφια καταλύματα που θα βλέπεις.
Εάν πάντως πας το Δεκέμβριο στη Βενετία θα σε ζηλεύω για ένα πράγμα: η πόλη πρέπει να είναι μια μαγεία με τις χριστουγεννιάτικα στολισμένες γέφυρες και τα φώτα που καθρεφτίζονται στα κανάλια. Εβλεπα πέρσι τα Χριστούγεννα στο netflix μια ιταλική σειρά, ρομαντική κομεντί, με τίτλο "I hate Christmas". Πραγματικά μου έφευγαν αναστεναγμοί σε κάθε εξωτερικό πλάνο της σειράς. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
Je déteste Noël (TV Series 2022– ) ⭐ 6.4 | Comedy, Romance
Η Βενετία βέβαια είναι κούκλα κάθε εποχή
Θα στο χαλάσω, αλλά η Βενετία δεν έχει ιδιαίτερους στολισμούς τα Χριστούγεννα (ήμουν εκεί φέτος παραμονή Χριστουγέννων). Έχει μεν, αλλά τόσο όσο. Δηλαδή μη περιμένεις να δεις φάση Κεντρικής Ευρώπης πχ. Φυσικά η Βενετία είναι ΠΑΝΤΑ μαγικό μέρος...

Και η σειρά που έβλεπες είχε γυριστεί σε μέρος κοντά στη Βενετία, όχι μέσα στη Βενετία ... Και φαντάζομαι είχε στολιστεί επί τούτου για τα γυρίσματα
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Θα στο χαλάσω, αλλά η Βενετία δεν έχει ιδιαίτερους στολισμούς τα Χριστούγεννα (ήμουν εκεί φέτος παραμονή Χριστουγέννων). Έχει μεν, αλλά τόσο όσο. Δηλαδή μη περιμένεις να δεις φάση Κεντρικής Ευρώπης πχ. Φυσικά η Βενετία είναι ΠΑΝΤΑ μαγικό μέρος...

Και η σειρά που έβλεπες είχε γυριστεί σε μέρος κοντά στη Βενετία, όχι μέσα στη Βενετία ... Και φαντάζομαι είχε στολιστεί επί τούτου για τα γυρίσματα
Ααααχχχ....μου το αποδομήσατε το όνειρο:haha::haha::haha::haha:! Πάντως το ότι η σειρά είχε γυριστεί σε κωμόπολη κοντά στη Βενετία, εντός της ευρύτερης λιμνοθάλασσας το ήξερα. Έχει όμως και γυρίσματα και εντός της, κυρίως ειπείν ας πούμε, πόλης, που μάλλον-κατά πώς φαίνεται- θα τα στόλισαν και αυτά επί τούτου για τη σειρά.:rolleyes: Πάντως, έτσι για την ιστορία, φέτος τις γιορτές θα δω και τη 2η σεζόν :xalara::bleh:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.050
Η Βενετία πραγματικά είναι μια πόλη που αξίζει να αφεθείς και να μην σκεφθείς τί είναι και τί δεν είναι must. Χώρια που το τί είναι και τί δεν είναι must έχει να κάνει και με τα προσωπικά ενδιαφέροντα του καθενός. Εάν ανήκεις στην κατηγορία του "φιλότεχνου", μπορώ από τώρα να σου πω πως ίσως το τετραήμερο να σου φανεί και πολύ λίγο με τόσες πινακοθήκες, galleries & μουσεία που έχει, τα οποία κρύβουν αληθινούς θησαυρούς (πάλι καλά που δεν είναι και χρονιά biennale το 2023). Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως τη βασιλική Αγίου Μάρκου και το Palazzo Ducale, αξίζει και πρέπει να τα επισκεφθείς. (Btw, να αγοράσεις skip the line εισιτήρια από tiqets ή άλλο site γιατί πραγματικά οι ουρές είναι μεγάλες- Οκ ίσως το Δεκέμβριο να είναι λίιιγο καλύτερα, αλλά και πάλι....). Προσωπικά, εάν αγαπάς την κλασσική (και ειδικά την αναγεννησιακή) ζωγραφική θα σου έλεγα να επισκεφθείς τη Gallerie dell'Academia με έργα πολλών Βενετσιάνων ζωγράφων, εάν είσαι της μοντέρνας τέχνης μην χάσεις τη συλλογή Peggy Guggenhelm, στο ομώνυμο μουσείο. Πάντως, στο τέλος αυτό που θα σου μείνει περισσότερο είναι η ατμόσφαιρα της πόλης, το περπάτημα στα στενάκια πλάι στα κανάλια, και οι γειτονιές της ειδικά οι απόκεντρες.
Για την περιοχή του Αγίου Μάρκου που με ρώτησες (φαντάζομαι για διαμονή ρώτησες) θα σου έλεγα ότι δεν είναι και η ιδανικότερη, αλλά όπως σου είπα και σε άλλο post, εάν αποφασίσεις να πας, λόγω του μωρού και του καροτσιού, κλείσε κοντά στο μεγάλο κανάλι, ανεξαρτήτως γειτονιάς και περιοχής. Να κοιτάς πάντα καλά το χάρτη στα υποψήφια καταλύματα που θα βλέπεις.
Εάν πάντως πας το Δεκέμβριο στη Βενετία θα σε ζηλεύω για ένα πράγμα: η πόλη πρέπει να είναι μια μαγεία με τις χριστουγεννιάτικα στολισμένες γέφυρες και τα φώτα που καθρεφτίζονται στα κανάλια. Εβλεπα πέρσι τα Χριστούγεννα στο netflix μια ιταλική σειρά, ρομαντική κομεντί, με τίτλο "I hate Christmas". Πραγματικά μου έφευγαν αναστεναγμοί σε κάθε εξωτερικό πλάνο της σειράς. Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ
Je déteste Noël (TV Series 2022– ) ⭐ 6.4 | Comedy, Romance
Η Βενετία βέβαια είναι κούκλα κάθε εποχή
Για δες λιγο και το "Ταλαντουχος κ. Ριπλει" με τη θεικη μουσικη, ατμοσφαιρα '60 s κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom